Jak si udělat cold brew v kanclu

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:2 678
Víte, proč si spousta lidí dává do kávy mléko a cukr? Aby se zbavili hořkosti a kyselosti uvolněných horkou vodou. Kouzlo cold brew je ve studené vodě ‒ nic z toho se nestane! Má to však háček, cold brew chvíli trvá. Ale vy si můžete před odchodem z kanclu nachystat překapávač a ráno máte hotovo. 

Přepis titulků

Dnes si vezmeme tyhle prázdné láhve a uděláme z nich překapávač na kávu. „To zvládnete“ ‒ kancl edition. Překlad: hAnko www.videacesky.cz Máme tu jen věci z našeho kanclu, tyhle dvě prázdné láhve, sklenici, nůžky a kávové filtry. A proč děláme cold brew? Když děláte horkou kávu, získá nahořklou příchuť, proto si spousta lidí přidává smetanu, aby hořkost srazili.

S cold brew není horká voda potřeba a studená vám rozvine kávové aroma, zažene hořkost, kávu zjemní, takže mléko a smetanu nepotřebujete. Samozřejmě kdo má rád, tak si dá, ale jinak je cold brew fajn. Vezmu jednu z lahví a ustřihnu dno. Nemusíte si kupovat ty šílené drahé překapávače, co stojí i 200 dolarů. Mašiny na cold brew jsou zhruba za 50, tohle vás nestojí nic. Ani ň, je to znovupoužitelné, nebo když to někdo vyhodí, rozbije, nevadí.

S druhou lahví udělám to samé, ustřihnu spodek. Byl tam zbytek vodičky… A teď to nasadíme na sebe. Filtry jsem vytáhl z našeho kávovaru, vezmu si je sem, namelu trošku kávy, donesu zpátky a uděláme si filtrační systém. A co použijem? Další filtr. Vystřihnu si velikost zhruba na víčko, možná větší, aby nám to přesahovalo a nesklouzlo.

Dám radši dvě vrstvy, abych kapání zpomalil, můžete i tři, protože přes jeden to teče moc rychle. Vezmu si nůžky a prorazím malou dírku v jednom víčku. Ne moc velkou, protože nechceme velký průtok. Takovou menší. Vezmeme víčko a filtry a našroubujem zpátky na láhev. Pěkně těsně, protože když voda nasákne do látky nebo papíru, začne nám utíkat, takže to utáhneme. Ještě to obstřihneme a láhev je hotová.

A teď sklenice. Tohle si dám bokem a nasadím tam napřed tu druhou bez filtru. Proč? Protože až tam přijde voda, měli bychom překapávač až takhle hluboko dole, jak nám na něj dosáhne hladina, překapávat přestane. Druhá láhev nám vytvoří místo, kam bude káva pěkně kapat, hladina může pěkně stoupat a filtr zůstane pořád nad ní. Kdyby se srovnaly, máme po srandě.

Teď už tam jen nasypeme kávu. A to je o preferenci. Máte ji rádi silnou? Máte rádi slabou? Střední kávičku? Středně velkou? Tak to tam nasypu. Teď tam je asi tak půl šálku zrnek. Já rád silnou. Silnou jak bejk. Tu kávu. A už zbývá jen voda. Nejdelší z celého procesu je napouštění vody, legrační. Vody nenalévejte zas moc, aby se vám to nepřevrhlo.

Když to nezamícháte, nenasáklá zrnka vyplavou nahoru. Tak se oddělí a nevylouhují, což nechceme. Dámy a pánové, tady to je. Váš cold brew kapáček. Dobré ránko, jsme zpět a máme… Čerstvý, krásný, celonočně překapávaný cold brew. Tohohle se můžeme zbavit, hodit do tříděného odpadu, protože lahví máme dost. Nebo to vypláchnem a použijem znova. Takhle je docela silný, můžete ho zředit na dvě porce, protože se louhoval dlouho.

Hořkost skoro zmizela, je to jemné, cítíte čokoládovou příchuť, z překapávače zadara. Co se válel v kanclu. To zvládnete! To nedělejte, ale tohle zvládnete. Pokud si chcete dělat pití a jídlo z dalších věcí kolem sebe, klikněte.

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kancelářské cold brew připravuji jiným postupem. Do french pressu dám kávu a studenou vodu. Zamíchám a nechám přes noc v lednici. Ráno stlačím píst a pro jistotu to přeleju přes filtr.

00

Odpovědět

Už někdo zkusil louhovat cold brew v ultrazvuku? Celý proces by to mohlo urychlit.

03

Odpovědět

Lze, můžeš to kafe inhalovat.

01

Odpovědět

Proto můžete svoje expresso za 100k vyhodit do koše, protože už na louhování nepotřebujete tlak ani teplotu.
Jediné co potřebujete 100kg zrnkové kávy na týden.
WTF

34

Odpovědět

Presne. Koukam na to s otevrenou pusou, a jen se divim, co lidi jeste vymysli:) Od doby, co lidi zacali kavu pestovat pro ten napoj, jsem neslysel, ani necetl (mozna jsem jen minul neco duleziteho), ze by ten napoj nekdo delal studeny. Vari se v dzezve, filtruje se, dela se turek, prekapava se, presuje se tlakem, ale studeny kafe... Jeste pri cene 4 a vic stovek za kilo, kdyz si clovek najde zrnka, ktery mu chutnaji, a to kafe pije PROTO, ze mu to tak chutna, tak udelam z kila 10 poharku kafe, a super. sicel vyjde jedno 10x draz, nez normalni, vypiju to studeny, porotze mi to tak prece chutna, proto si kupujeme masiny, a platime v kavarnach za horky kafe, abnysme mohli pockat u cigarety a novin, az vychladne, a vypit ho ledovy... To je zase moda tvl... Ani ten Covid nas asi neudusal, protoze mame i dulezitejsi veci, ktery je potreba vymyslet :D:D Mozkove kapacity mame volne jeste dost:) Omlouvam se za sarkasmus, ale tohle me vazne docela sebralo :D

310

Odpovědět

Na louhování samozřejmě nepotřebujete tlak ani teplotu. Espresso (nikoli expresso) za 100k vyhazovat netřeba, protože bez toho tlaku a teploty nevznikne espresso, ale cold brew. Studeným postupem (a koneckonců ani horkým postupem v mokapotu, aeropressu, frenchpressu nebo dripperu) zkrátka espresso nevznikne, vznikne jiný kávový nápoj a netřeba se čílit. Někomu chutná, někomu nechutná. Komu chutná, ať si ho kupuje/připravuje, komu nechutná, ať si pije to, co mu chutná. Mně cold brew nechutná, protože zvýrazňuje acidické tóny, což je přesně to, co já v kávě nehledám. Ochutnal jsem, děkuji, už více nechci. Ale není potřeba ten postup jakkoli shazovat, pohoršovat se nad ním, nebo povyšovat naše kávové chutě nad kávové chutě cold brewerů.

201