Co ukazují první snímky z teleskopu Jamese WebbaSeeker

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 7
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:3 776

Vesmírný teleskop Jamese Webba neboli JWST odstartoval ze Země před půl rokem. Teď už je na svém místě, všechny jeho přístroje jsou připravené a máme k dispozici první snímky. Na co se dosud nejvýkonnější vesmírný teleskop v prvních dnech svého fungování zaměřil? A v čem se snímky liší oproti těm z Hubbleova teleskopu?

Video moderuje Loren Grush, hlavní vědecká zpravodajka The Verge, a mluví v něm následující odborníci:
Susan Mullally, vědecká pracovnice v projektu JWST
Lisa Dang, astrofyzička z Institutu výzkumu exoplanet,
Dean C. Hines, člen týmu pro nástroj MIRI na JWST,
George Rieke, vedoucí týmu MIRI na JWST,
Nora Leutzgendorf, vědkyně v týmu pro nástroj NRISpec a kalibraci na JWST, Evropská vesmírná agentura,
Marcia Rieke, hlavní výzkumná pracovnice pro nástroj NIRCam na JWST.

Přepis titulků

Ulevilo se mi, jsem šťastná a nadšená. Úplně to změní náš obor. Konečně můžeme nalézt odpovědi na otázky, které nás už dlouho pálí. NASA zrovna zveřejnila první barevné fotky z teleskopu Jamese Webba neboli JWST. - Dívá se celý svět. Začneme? - Jdeme na to. Tyto obrázky jsou jen náznak toho, co JWST skutečně umí. Postavit a vyslat JWST do vesmíru trvalo 25 let. Je to největší a nejpokročilejší vesmírný teleskop všech dob.

Na rozdíl od Hubbleova teleskopu dokáže zachytit mnohem větší část infračerveného spektra. Díky tomu se můžeme podívat na galaxie zrozené hned po velkém třesku. Tento teleskop pomůže zodpovědět zásadní otázky. Třeba jak vznikl vesmír. Nebo jestli v něm jsme sami. Už od prosincového startu měl teleskop napilno. A čekala nás i překvapení.

Palivo mu mělo stačit zhruba na 10 let provozu. Ale díky přesnému startu palivo ušetřil a jeho životnost se zdvojnásobila. Posledních šest měsíců byl teleskop uváděn do provozu, byl umístěn na pozici, ochlazen, jeho zrcadla byla zarovnána a všechny přístroje připraveny. Vše zatím funguje skvěle. A to nás přivádí k dnešní události.

První fotky z JWST. Jako první tu máme nejhlubší a nejostřejší infračervenou fotku vesmíru. Jde o oblast plnou tisíců galaxií. A protože světlu ze vzdálených objektů trvá dlouho, než k nám doputuje, vidíme, jak vypadaly, když vesmíru bylo méně než miliarda let. Na první pohled si řeknete, že se to podobá fotkám z Hubblea, ale pak si vzpomenete, že jsou to úplně nové barvy. Navíc se díváte mnohem hlouběji, než kam by dohlédl Hubbleův teleskop.

Pak tu máme mlhovinu Carinu, hvězdnou porodnici. Tento snímek nabízí náhled do procesu tvorby hvězd. Vyfotil ji i Hubble, ale tento snímek ukazuje nové hvězdy i nové záhady. O některých strukturách netušíme, co jsou. Co se to děje tady? Díky JWST uvidíme ty hvězdy detailněji, a dokonce prohlédneme prachem přímo do „kokonů“, kde se hvězdy rodí.

Na druhé straně životního cyklu hvězd je mlhovina NGC 3132. Jedná se o vesmírný prach a plyny, které obklopují umírající hvězdu. Teleskop vyfotil dva snímky z různých částí infračerveného spektra. Je na nich lépe vidět dvojhvězda v srdci mlhoviny. Pak tu máme Stephanův kvintet, kompaktní shluk pěti galaxií. Nejzajímavější zde jsou dvě spojující se galaxie a oblast extrémně jasného plynu, který je přitahován černou dírou.

A nakonec tým zveřejnil první atmosférické spektrum exoplanety. Tento graf zobrazuje složení atmosféry velké horké planety obíhající daleko mimo Sluneční soustavu. Taková data nám napoví, zda na planetě může existovat život. V tomto případě jsme zachytili náznaky, že je v atmosféře vodní pára. Celý obor to naprosto změní, konečně pochopíme, jaké by bylo žít na těch vzdálených planetách a jaké je na nich klima a podmínky.

To vše je jen začátek. Tyto snímky máme po pouhých pěti dnech pozorování. Zbývá nám 20 dalších let. Jsme na počátku něčeho úžasného. Někteří členové týmu mají pocit, že jsme došli na konec, zvládli jsme start i uvedení do provozu. Ale teď teleskop funguje, takže vlastně je to úplný začátek. Dále se budeme snažit zlepšit fungování teleskopu.

I když už je umístěný a pracuje dokonce lépe, než jsme čekali. Infračervené astronomii se věnuji už 50 let a na začátku jsme některé zdroje nedokázali ani odhalit, teď vidíme ty struktury s neuvěřitelnými detaily. Celé to funguje, a dokonce se překonal, funguje lépe, než jsme čekali. Je to vynikající výsledek. Takže celý příští rok bude opravdu velkolepý.

Uvidíme další a další výsledky a možná dokonce objevíme něco, o čem jsme vůbec netušili, nedokázali jsme to předpovědět. Na co se v misi JWST nejvíce těšíte vy? Napište nám do komentářů a odebírejte, pravidelně budeme vydávat nová videa. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten její bílej zub mě fakt celý vide sral

114