Kreacionistický Kosmos

Thumbnail play icon
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:432
Počet zobrazení:11 746

I na českých obrazovkách můžete aktuálně sledovat rozsáhlý dokument Kosmos s populárním astrofyzikem Neilem deGrassem Tysonem. Epizody doslova napěchované vědeckým informacemi a zajímavostmi o celém vesmíru ale musí lézt pěkně na nervy věřícím, hlavně těm, kteří se snaží přizpůsobit víru takovým novinkám, jakou je například evoluce. Ve Funny or Die proto vytvořili následující video, které bezpochyby uspokojí křesťanskou odnož, kterou jsou kreacionisté.

Přepis titulků

Překlad: Brousitch www.videacesky.cz Na základě prohrané žaloby náboženských skupin zařazujeme kvůli rovnocennému vysílacímu času: Kreacionistický Kosmos Černá díra. Obří studna gravitace vsazená do struktury vesmíru. Co však o černých dírách víme? Co jsou skutečně zač? Neexistují. Pokud o nich není slovo v téhle knize...

BIBLE tak o tom nemusíte přemýšlet. KREACIONISTICKÝ KOSMOS Náš do nekonečna se rozprostírající vesmír byl předmětem otázek od počátků lidstva. Na všechny tyto otázky však existuje snadná odpověď. Odpověď zní: udělal to Bůh. V téhle překrásné farní dodávce můžeme letět kamkoliv. Od horizontu události červí díry až k hlídání plánovaného rodičovství.

Všichni víme, že Bůh žije v nebi. Co ale vidíme, když se na nebe podíváme? Planety, hvězdy, souhvězdí? Já vidím tohle: mužskou tvář. Tím mužem je Bůh. Takže Bůh je jen starý zarostlý běloch, který na nás shlíží z nebes? Ano, je.

Kdo ale vytvořil nebe a hvězdy? Bůh. Proč to udělal? Ty ty ty... Není potřeba to zpochybňovat ani vědět. Z fosilních nálezů víme, že naší planetě jednou vládli obří a zuřiví plazi. Co se s nimi ale stalo? Nic.

Nikdy neexistovali. Tyhle fosílie sem dal Satan, aby vás obalamutil. Dostal vás? Žádných strach, nikdy není pozdě vrátit se k víře. Satane, ty starý šprýmaři. Carl Sagan řekl: "Všichni jsme vyrobeni z hvězdné hmoty." Měl pravdu.

Ale Bůh tuhle hmotu vyrobil. Všichni jsme z hvězdné hmoty. Kromě žen, které jsou vytvořené z mužského žebra. A co Slunce? Vytvořil ho Bůh. Vy ale myslete na jedinou zář. Svatozář nad hlavou Syna svatého. Ježíše. Měsíc.

Kráčel po něm člověk. Vytvořil ho Bůh. Mravenci. Stvořil je Bůh. Psi. Stvořil je Bůh. Stromy. Stvořil je Bůh. Homosexuálové. Ty Bůh nestvořil, rozhodli se sami. Auta. Stvořila je Amerika, ale Ameriku stvořil Bůh.

Sendviče. Stvořil je Bůh. Všechno. Stvořil to Bůh. Měli jsme natočit ještě 6 epizod, ale vše jsme zodpověděli ve 2 minutách. Teď tam tedy dáme barevné pruhy s podprahovými zprávami. Já jsem Jared, komunitní pracovník kreationistické církve v Alabamě. Děkuji za váš čas. Bůh vám žehnej. Sbohem.

Komentáře (85)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Můžete to prosím opravit? Na youtube video pořád je, takže chyba je evidentně na straně videacesky.

00

Odpovědět

Díky za upozornění, video opraveno :)

00

Odpovědět

Video nejde prehrať !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

10

Odpovědět

To je ale skutečně vážná diskuse. Nedá mi to a musím přidat názor prostých američanů... stará klasika, ale pořád dobrý :)

https://www.youtube.com/watch?v=leU85xS_qm8

20

Odpovědět

Především vězte, že v posledních dnech přijdou nehorázní posměvači vedení svými vlastními choutkami a budou říkat: "Co je s tím slibem o jeho příchodu? Otcové už zemřeli a všechno zůstává, jak to bylo od počátku stvoření!" Takoví si nechtějí uvědomit, že nebe a země kdysi dávno vznikly Božím slovem z vody a skrze vodu; a tou vodou byl tehdejší svět zatopen a zničen. Totéž slovo udržuje a uchovává nynější nebe a zemi pro oheň, který je čeká v den soudu a záhuby bezbožných lidí.

To je o evolucionistech. Ale kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp. Žádná evoluce se nikdy nekonala, jsou to bludy! Člověka a všechno stvořil Bůh.

449

Odpovědět

Jéééééééééééé, Hrabě Monte Cristo je tu :-)

00

Odpovědět

Emoce. Složitá soustava energií vířící naším hrudníkem, určující naše touhy, strachy a vůbec celé chování... Co ale vlastně o těchto úžasných emocích víme? NEEXISTUJÍ. Jsou to jen chemické reakce v našem mozku.
Že vás bodá u srdce, když ztratíte lásku? Že se vám svírá hrudník, když máte o někoho strach? Nebo snad dokonce cítíte prázdné místo po někom, koho jste ztratili?
Nenechte se zmást-nic z toho není možné-je to přeci jen a jen v hlavě...
Určitě jste zažili situaci, kdy jste byli s někým natolik propojeni, že jste přesně věděli na co myslí, znali jste jeho pocity a každá myšlenka vás napadla oba současně.
Bohužel vám musím oznámit, že něco takového není, dle vědeckých poznatků možné, takže jste to zažít nemohli.
Cokoli jste viděli, slyšeli, nebo cítili, musíte totiž nejprve projednat s někým, kdo má titul a ten vám teprve řekne, jestli to skutečně cítíte, nebo jestli jste si to vymysleli.
Zajímá vás, proč se u vás oběvila rakovina? Proč má vaše dítě alergii, nebo proč někomu štěstí přeje a jinému ne?
Takové otázky jsou ROUHÁNÍ! Tyhle věci se PROSTĚ DĚJÍ a vy s tím nemůžete nic dělat, tak se přestaňte ptát!
Protože: To, co uznává vědecká komunita je zákon a s každým kdo se proti němu postaví to nemá v hlavě v pořádku a patří do blázince...
Chtěl jsem toho napsat ještě trochu víc, ale došlo mi, že nemám žádný titul před, ani za jménem a tudíš jsem jen nevědec (nepatřím tudíž do kasty kněžích), kterého má "přemýšlející člověk" zakázáno brát vážně.

936

Odpovědět

A takhle milé děti vypadá hodně nevyvedený pokus o přirovnání vědy k víře :D

396

Odpovědět

+Meverichne... to je lehké naznačení toho, že se dnešní věda chová jako náboženství... to, čemu dneska věří křesťané byly kdysi nejmodernější filozofické poznatky, ke kterým došli velice inteligentní lidé... Na svou dobu však byli až příliš inteligentní a tak se nikdo nikdy neodvážil jejich výroky zpochybnit. Je to dost podobné, jako, když je Einstein označován za nejchytřejšího člověka, který kdy žil, a proto musí být všechno co kdy řekl správně, nebo když se nám z velkího třesku stává nezpochybnitelné dogma...

716

Odpovědět

+Meverichnechcem ti kazit radost ale nikto netvrdi, ze Einstein sa nemoze mylit.
praveze naopak, v niektorych klucovych problemoch sa mylil a to fatalne.
Einstein odmietol pravost kvantovej mechaniky. my ale teraz vieme, ze kvantova mechanika skutocne funguje.
vies aky je rozdiel medzi vedou a nabozenstvom? v nabozenske je za jedneho z najdolezitejsich myslitelov povazovany Tomas Akvinsky. ten okrem ineho povazoval za dokaz existencie boha existenciu vesmiru, vody, slnka, zeme, atd, skratka veci. povazoval to za dokonaly dokaz a tento dokaz povazuje za spravny RK cirkev doteraz.
na druhu stranu vo vede to chodi tak, ze najprv clovek pride s teoriou, tu potom matematicky potvrdi. ale este stale sa nepovazuje tato teoria za pravdivu, az dokym sa nedokaze experimentalne. dovtedy sa povazuje len za moznu. a v pripade, ze sa neskor dokaze, ze nie je pravdiva tak sa bezproblemov zavrhne a o 200 rokov uz nikto nebude tvrdit, ze to je pravda.

vidis ten obrovsky rozdiel medzi tomasom akvinskym a einsteinom? ja ano.

162

Odpovědět

+Meverichano, skupina inteligentních lidí zabývající se zkoumáním světa má skutečně k náboženství daleko. Ale potom jsou tady miliardy lidí, kteří berou slovo těchto vědců jako zákon, fyzikální rovnice a teorie jsou něco, co je přesahuje a tudíš bezmezně věří těm, kteří se tváří, že tomu rozumí. To samé můžeme vidět u nábožeství: slovo kněžích=zákon, který má své důvody v oblastech mimo chápání prostého smrtelníka. Jediný rozdíl vidím v tom, že u vědy ještě stále žije několik jedinců, kteří alespoň zčásti rozumí těm "nadpřirozeným" jevům, kdežto u nábožeství již takoví lidé nejsou, což přímo vede k úplné stagnaci.

Podíváme-li se na věci, kterým věda ještě ani zdaleka nerozumí, (tj. klinická smrt, astrální cestování, přenášení vzteku, léčba dotykem atd.) zjistíme, že právě těmito věcmi se náboženství zabývá primárně. Problém je v tom, že dnes je velice málo lidí, kteří by skutečně rozumělo této problematice a nejvíce slyšet jsou ti, kteří jen opakují stokrát zkomolené teorie-což je problém, který lze pozorovat například u učitelů fyziky, mluvících o teorii relativity...

216

Odpovědět

Kdybych měl vyškrtat z tvého textu věty, které nejsou správně odvozeným závěrem z vědeckých poznatků, tak kromě posledního odstavce by nezbylo nic.

71

Odpovědět

Na co reaguji...
"To, co uznává vědecká komunita je zákon a s každým kdo se proti němu postaví to nemá v hlavě v pořádku a patří do blázince…"

Kdokoliv může pochybovat o vědeckých poznatcích a všichni to dělají a vědci obzvlášť! ALE!!! Stačí nezávislý experiment a dle výsledků víte, zda to tak je nebo prostě není. A nějaký objev či nějaký poznatek uveřejnit bez důkazů (tj. po hypotéze přichází často experiment - tj. ono ověření), to je na pováženou a daný člověk si zahrává se svým jménem a pověstí a riskuje, že by ho vědecká komunita nebrala vážně!

Jde o to, jak jsem psal dříve, že věda staví od elementárních věcí po složité. Ty elementárnosti jsou tak evidentní...jen je zkuste zpochybnit...vemte si axiomy v geometrii...a zkuste to zpochybnit...kdyby se Vám to povedlo...tak se cela matematika (diky provazanosti) rozsype (v minulosti napr. byl rozsiren jeden eukleidovsky axiom a vedlo to k novemu oboru...ALE...o zpochybneni se neda hovorit)...zkuste to! nejen, ze na to ma kazdy pravo, ale kdyz pochybuje, necht zapojte logiku. Tak je to postaveno...z evidentnich veci, logickymi implikacemi casto podporenymi experimenty, az k vysvetleni slozitych (realnych) veci. Rozlisujte take mezi hypotezami a overenymi fakty, kdyz neco ctete.

Ale co dela vira...vira vezme neco...verim v Boha...tj. neco neurciteho (i dva vyznavaci stejne viry se jiste neshodnou na te jiste predstave, natoz verici jinych nabozenstvi)...a na tomto zaklade stavi logicke konstrukce...tj. na necem neurcitem...a kdyz oba z neceho vychazeji, tak je to omezeno slovnim popisem...svatym textem (to jsou napr. pro matematiku...axiomy). Vira...pocit...neco neurciteho...invidualniho...tvori zaklad = proste verim, tecka a z toho vychazi...logicky stavi prave na tomto a take to z tohoto zakladu vysvetluje...ale jde o to, z ceho vychazi.

VĚŘIT LZE TAM, KDE NENÍ VĚDA! TO CO BYLO VYSVĚTLENO VĚDOU, TAM NENÍ PROSTOR PRO VÍRU! Z duvodu viz vyse (tento prispevek) a zejmena nize (muj dalsi prispevek).

Pokud myslite, ze ano, jdete proti dokazanym vecem. A to je pak lzivy myslenkovy konstrukt, ktery o realite nic nerika, jen poskytuje nicim nepodlozene vysvetleni.

Jinymi slovy...Buh je vytlacovan vedou, protoze ho k vysvetleni nepotrebujete. Abych to uzavrel klasikem! (cituji z wiki)
"Laplace Napoleonovi dedikoval svou knihu o nebeské mechanice - a ten ji prý dokonce pozorně pročetl. Též se vypráví, že Laplace byl Napoleonem žertem tázán, proč se ve své knize o nebeské mechanice nikde nemluví o Bohu. Laplace prý odpověděl slavnou větou: „Občane první konzule, tuto hypotézu jsem nikde nepotřeboval“."

101

Odpovědět

+MMZDobrá, věda tedy vychází z nějakého axiomu, který nepotřebujeme vysvětlit, protože ho zkrátka všichni vidí (slyší, cítí...), ale co věci, které také všichni cítí, ale dosud je nelze změřit přístrojem? Vědci nám tvrdí, že cokoli, co nenaměřili, neexistuje. Popiš mi třeba vědeckými prostředky atmosféru na konzertu, ukaž mi přístroj, který mi ji změří... a přece se všichni shodneme, že byla skvělá.

Jsou lidé, kteří si vyvinuli větší citlivost, kteří ovládají telepatii, empatii, telekinezi atd.-nic z toho zatím věda nezměřila a proto popírá existenci techto schopností. V tom je pro mně stejná, jako náboženství, které popírá vědecké poznatky, protože o nich nemluví písmo svaté.

Největší chyba vědy je, že odmítá přijmout lidské tělo, jako měřící přístroj-to totiž dokáže "měřit" věci, pro které jsou i ty nejjemnější mechanismy jako kus kamene pro radiové vlny...

111

Odpovědět

+MMZ"VĚŘIT LZE TAM, KDE NENÍ VĚDA! TO CO BYLO VYSVĚTLENO VĚDOU, TAM NENÍ PROSTOR PRO VÍRU!"

K tomuto bych ti rád prozradil, že každý experiment je založen na slepé víře ve vlastní smysly, víře v to, že si ostatní vědci výsledky svých experimentů nevymysleli, víře v platnost fyzikálních vzorců... Všechno je to víra.

Kolik experimentů jsi sám vyzkoušel? A ověřil sis pokaždé, že je všechno takové, jaké se to jeví? Ověřil jsi každou z použitých látek pokusem, zda je to skutečně ona? A co když někdo udělal chybu a všechno, na základě čeho si můžeš ověřit, s jakou látkou pracuješ je špatně... Co když někdo v laboratoři prohodil nálepky, omylem zapsal výsledek do špatné kolonky...

Nikdy nemůžeš "vědecky" a "oběktivně" prověřit všechno. Kdybys neměl víru, zešílel bys.

112

Odpovědět

Tak tohle jsem si musel pustit hned 3x po sobě. Neskutečně podařené!

P.S.: Znám pár vysoce vzdělaných a chytrých lidí, kteří jsou věřící. Ovšem ne "biblicky" věřící, jenom prostě věří v nějakou vyšší sílu (ne nutně s vlastní osobností, spíše naopak) a říkají jí Bůh. Jasně, s křesťanstvím to nemá moc společného, ale je to taková ukázečka, že víra a věda se nutně nevylučují.

108

Odpovědět

Pořad Kosmos v Česku moc nefrčí. Takže se asi najde dost tupců, co to budou brát jen jako parodii na křesťanství a myslet si, že takhle se křesťani fakt chovají...nebo dokonce musí chovat :D

104

Odpovědět

Pořad Kosmos v Česku moc nefrčí, přesto jsem ho viděl a toto video beru jako dokonalou parodii na SKUTEČNÉ MYŠLENÍ amerických kreacionistů, kteří přesně tento druh myšlení považují na normu a dokonce se ho snaží prolobbovat do osnov amerického školství na úkor biologie a evoluční teorie, což se jim nutno podotknout úspěšně daří. A američtí (o nich toto video je, ne o tobě) křesťané se tak skutečně chovají, 80% Američanů (nikoliv křesťanů) věří v Boha, 70%, že stvořil vše živé i neživé, budeme tedy předpokládat, že křesťané budou zastoupeni spíše v těch 70%, než v těch racionálních 20% (všimni si, že provokativně a kacířsky těch 10 zbývajících procent za racionální nepovažuji), kteří věří, že pravděpodobnější je spíše evoluce, která boduje ve všech vyspělých státech, krom USA.

154

Odpovědět

A pokud máš pocit, že je toto video vyhnané do extrémů, tak doporučuji zavítat do amerického "vědeckého" muzea, kde se prohání dinosauři vedle pravěkých lidí, Tyranosaurus tam žere byliny a chlap se tam mazlí s jeho mláďaty, zkrátka kreacionismus v praxi.

142

Odpovědět

+ZeckSledoval jsi debatu Bill Nye vs. Ken Ham? Docela huba na podlaze. :)

31

Odpovědět

Víra a věda se nevylučují. To že existují Černé díry a obrovský vesmír, přece neznamená, že to nestvořil Bůh.
Fakt je takový, že každý vědec se dostane jednou k první otázce, jak vše vzniklo. Můžeme mít odpověď, že jsme z hvězd, že hvězdy vznikaly ze supernov a ty z černých děr a ty zase z hvězd a začátek byl Velký třesk. A co předtím? Tak si řeknem že byl možná Velký Smrsk a vše se opakuje. Ale i tak je první otázka, jak to vše vzniklo? Vážně si myslíte že náhodou? A odpověď může být Bůh.
Bůh a věda se nevylučují. To že je většina věřících bigotních a věří v určitou verzi pohádek, to vám k smíchu přijde. Ale že existuje hafec bigotních vědců, co věří zase ve své pohádky bez odpovědí, to vám směšné nepřijde.

Jsem fyzik a jsem křesťan. Protože jako vědec se naopak nebráním jakémukoliv poznání. A víte co? Tyhle dvě věci se skvěle doplňují. Víra v Boha a věda. Na co nemá odpověď jedna, má odpověď druhá...

1638

Odpovědět

Zdravím, mohl by jsi mi, prosím, alespoň zhruba nastínit, jakého charakteru by měl být podle tebe Bůh? Tedy, myslíš si, že má Bůh určité vědomí?

152

Odpovědět

+St.CroissantHej, vážně, já si nedělám srandu. Mě zajímá, jaký má věřící fyzik náhled na Boha, protože různí lidé mají velmi různá pojetí Boha. Taky chápu, že se to nedá dost dobře popsat, proto píšu "alespoň zhruba nastínit". Co dělám špatně? (btw jo, je to mohl bys, chyba jak prase, ale když chci psát fakt zdvořile, tak mi to tam často skočí :D)

71

Odpovědět

+St.CroissantPromin, že jsem si to přečetl až ted. :)
No tak věřím v Boha, které má mnohem větší uvědomění či vědomí, než mají lidé. My to ani nedokážeme pochopit. Žijeme v uzavřeném čtyřdimenzionálním prostoru, přičemž plno vědců, kterým dnes lidé věří, odhadují až 12ti dimenzionální prostor (různé verze teorie strun, atd). A pokud mám vyssvětlit například vševědoucnost Boha, že ví co uděláme ještě než to uděláme, tak na to je odpověd například, ž jedna z těch dimenzí může být druhá časová. Tedy že náš čas se pohybuje jen lineárně dopředu, ale přece tak to vidíme jen my, něco jako jednodimenzionální bod vnímá pouze jeden směr, tedy dopředu (respektive ještě dozadu), tak pokud přidáme druhou dimenzi (2D), máme najednou "na kvadrát" možností jak se pohybovat. Co když to jde i s časem?
Ale to je jen taková filozofie co občas mívám. Já se totiž nebojím říct, že nevím jak to je. :)
Věřím v Bibli, to ano. Věřím, že co tam je, je pravda. Ale ne že je to doslovné. I Ježíš říkal samá přirovnání, podobenství. Takže jeho Otec nejspíš bude jako On. Proč tedy každý předpokládá, že vše co je v Bibli je pravda přesně doslova, a co tam není tak neexistuje? Vždyt je to blbost. Nepsal tam o tom, že Země je kulatá (Ale POZOR, nepsal ani že je placatá). Prostě kdyby tam měl napsat všechno, zabralo by to přece několik knihoven. Proto je v té knize (tedy to co řekl Mojžíšovi a pak dalším lidem a pisatelům) pouze rodokmen, historie jeho nárda, proroctví... A pak v Novém Zákoně je o tom vyplněném proroctví, tedy o Ježíši Kristu, a to nejdůležitější poselství... Tedy že Ježíš Kristus (Boží Syn) zemřel za nás a skrze jeho krev a zmrtvýchvstání můžeme být spaseni, tím že v něj uvěříme. Nekřestan nepochopí (I já byl ještě před dvěma lety ateista), ale věřte, že křestan ví o čem mluví, protože ne jen že tomu věří, on to vidí, cítí, je s Ním. Zní to jak na psychatra, proto jsem taky nevěřil. Ale když člověk začne hledat, Boha najde. Jen většina je právě vázána svým náboženstvím. Někdo katolictvím, někdo islámem, hinduismem, někdo ateismem. I ateismus je druh náboženství...
Věda a víra se nevylučují...

No a k tvé otázce... Bůh je milující Otec, Stvořitel. A jako Stvořitel prostě je nespokojený s tím, co děláme. Stejně jako my jsme nespokojení, že pes nám počural rohožku, přestože toho psa milujeme. Ale nakonec se s tím smíříme, přestaneme ho kárat flákáním novinama, a dá nám Milost, odpustí nám naše hříchy a dá nám Svého jediného Syna, Ježíše Krista. Kterého MY, lidi, jsme zabili... Ale skrze něj můřeme opět najít jednotu v Otc.
Tak tak já si představuju Boha a proč dřív vypadá Bůh Zle, a pak najednou Hodně... On je Svatý, prostě nemůže jentak měnit pravidla. Stvořil nás, a jako dar nám dal svobodnou vůli, narozdíl od zvířat. Máme pocit sebeuvědomění, máme inteligenci, můžeme věřit, ale i nevěřit. Máme svobodu. Jenže jsme ji zneužili. On jako Stvořitel nás mohl vvyhladit... Ale kdo četl Bibli, tak ví, že to neudělal (kromě zteda Potopy, příběh Noem zná asi každý. Tam bych si vysvětloval úmrtí těch dinosaurů, nikoliv že pozustatky tu rozesel Satan. :) ). Takže nás nikdy nevyhladil, dával nám další šance, ale stále tu byl. Ale protože jsme se odvraceli od Něj, tak řekl, že už nikdy ho nikdo neuvidí. Mojžíš byl poslední... Ale to neznamená, že ho nemůžem cítit, nebo s ním být skrze Ježíše Krista. I toho opravdoví věřící mohou uvidět. Ale těch je jen pár. Ono co by to bylo za víru, kdyby se nám furt ukazoval. A ukazuje se částečně každému, jen My, lidé, ho nechceme vidět. A každý má v sobě tu pochybnost a nevěřící část sebe sama. Ale velké kus každého člověk Boha hledá. Obzvláště vědci, kteří hledají odpověd. Je jen na každém z nás, jestli uvěříme, a pak i poznáme a uvidíme...

Jeden citát nakonec:
"Říkáme: Bože ukaž mi, a já uvěřím. Bůh ale říká: Uvěř, a já ti ukážu"

53

Odpovědět

Tak ty máš jízdenku do pekla rezervovanou

166

Odpovědět

+eXeNepovídej. A kvůli čemu? :) Neodporuji ničemu, co ej v Bibli, nebo ano? :)

30

Odpovědět

Promiň, ale pochybuji o tom, že jsi vědec, když si myslíš, že supernovy vznikly z černých děr, nebo že jako vědec nevíš, že to není nějaký "Velký Smrsk", ale Velký krach (či Velký křach).
Já vědec nejsem, jen zatím studuji fyziku. Ale určitě nevěřím na Boha s velkým "B", tedy nějakou entitu, jež sama stvořila naprosto vše. A když už se jako věřící ptáte, co zapříčinilo Velký třesk, proč se jednou nezkusíte zeptat, co stvořilo Boha?
Vůbec samotná otázka, co bylo před Velkým třeskem, je dost zavádějící, protože Velkým třeskem vznikl prostor i samotný čas, těžko se ptát, co bylo před tím, když nebyl čas :D

212

Odpovědět

+crazyWolfZkazil si to, po tomhle už určitě nic nenapíše :(

141

Odpovědět

+crazyWolfTak Velký třesk vytvořil nový časoprostor, ale pravděpodobně ne všechen časoprostor... například M-Teorie tvrdí, že Velký třesk vznikl kolizí dvěma jinými prostory.

Nikdo netvrdí, že Velký třesk byl počátkem všeho. Je to jen zpětná simulace našeho vesmíru. Otázka je kde se vzalo tolik energie... je možný, že šlo o kolizi hmoty s antihmotou. Simulace totiž tvrdí, že napočátku Velkého třesku byl téměř vyvážený výskyt hmoty a antihmoty.

Takových "Velkých třesků" mohlo být a bude nespočet. Věda nic nezastírá... netvrdí, že ví jak vzniklo "vše", naopak.

PS: Nejde jednoznačně tvrdit, že neexistuje něco jako "Velský smrsk". Akcelerace rozpínání zpomaluje. Je otázka jaký bude průběh. Buď se bude akcelerace limitně blížit k nule a celý děj se zastaví, nebo překročí hranici 0 (do záporna), pak půjde o deceleraci a "Velký smrsk" by mohl hrozit.

41

Odpovědět

+crazyWolfTak zaprvé. Supernova vzniká z Černé díry. Když už teda seš tak sečtělej, tak si dostuduj i tohle. :) Prostě Černá díra se tak přesytí hmotou, že vybuchne.
Velký Smrsk, nebo Krach... Není o jedno? Používají se oba termíny... Takže si neprotiřečím...
Studuju MatFyz a o Astrofyziku se zajímám dost dlouho... To jen abych osvětlil to slovo "fyzik". ;)

A já se samozřejmě ptám "Co stvořilo Boha". Jenže tak to nechodí. Ono slovo Stvořit, znamená že je někde začátek a někde konec. Tedy pouze v našem časoprostoru, kde existuje začátek a konec. Ale pokud vyjdeš do nadprostoru, nad naše 4 dimenze, tak tam nemusí existovat začátek či konec, může být čas zacyklený, nebo se po něm může dát pohybovat oběma směry, nebo dokonce i v časovém vícedimenzionálním časoprostoru. Sám říkáš, že před Velkým Třeskem nebyl čas, tak proč se ptáš, kdo stvořil Boha?
Bůh prostě byl... "Jsem, který jsem". My to prostě nedokážeme pochopit. Bůh je na naše chápání nepochopitelný. Ale jsem rád, že se nám dává poznat, i když proti němu nejsme nic.

BTW: To že něco nevidíš, neznamená že to neexistuje. Aneb jak by řekl Bolek Polívka "Vašu p**u jsem taky neviděl, a věřím že ju máte" ;)

14

Odpovědět

+crazyWolfMike: "Supernova vzniká z Černé díry" nevzniká! Je to typ hvězdné exploze http://cs.wikipedia.org/wiki/Supernova . "Když už teda seš tak sečtělej, tak si dostuduj i tohle." To spíš platí pro tebe.

12

Odpovědět

Je to porad dokola

Rovnovaha a uveritelnost vedeckych a cirkevnich argumentu se meni stoleti od stoleti. Rozum vytesnuje viru z logickych duvodu, protoze se tato cesta ukazala jako progresivni - pro spolecnost znamena pokrok (prijimany vektor smerovani). Buh byl vedeckymi argumenty vytesnen "pred" Velky tresk (popr. do doby od Velkeho tresku az 400 000 let po nem), ale co se stalo pote, lze vse prokazat vedeckymi argumenty (resp. vysvetlovat to bozi zakrokem si lze tezko predstavit). Nechci nikomu brat viru v nic, at si kazdy zije po svem (alespon v ramci zakona). Ale veda je fakt a nabozenstvi je vira, zadny prunik neexistuje. Stavba, stavena v prubehu staleti a pojmenovana jako veda, je postavena na zakladech, ktere jsou tak trivialni, ze jsou k nepopreni a dalsi patra teto stavby vychazeji z techto evidentnich axiomu (u tzv. tvrdych systemu - ved). Takze pokud chcete poprit vedu, podivejte se do jejich zakladu - ne, do prikladu, ktere jsou casto velice slozite a pro neodbornika nepochopitelne.

Strucne k systemu (makropohled) - cirkev, jakozto i jiny rad (majici dominantni postaveni v ramci statu - dominantni politicka strana nebo ekonomicky monopol) se take nechce vzdat sve dominance, ci silneho zastoupeni v ramci velkych podniku nebo velkych nabozensvi. Za viru a politiku se clovek bude hadat casto do krve, nez za nejaky ekonomickou zalezitost - tot nejvetsi rozdil. Za viru se upaluje (kamenuje apod.), za politiku (popravuje), za ekonomiku se tresta nepodminene nebo podminene - kazdy si haji svuj pisecek (svoji obzivu). Kazdy rad se snazi ridit spolecnost. ___ Nehlede na tom, ze jak Vam prijdou ostatni nabozenstvi, nebojim se rici smesna (napr. Buh deste apod.), tak se nemuzeme divit, ze nekdo poklada za smesnou tu nasi. Pro jedno neplati (nepripousti se) druhe. ___ Dale nehlede na to, ze buh je takovy, jaky ho popise jazyk. atd. atd.

Strucne k cloveku - kdyby se cirkev odstrihla od vysvetlovani stvoreni sveta (tak by nadale nemusela zesmesnovat sama sebe, protoze stejne nema sanci vyvratit, to co je namereno i teoreticky podlozeno z onech jednoduchych a trivialnich zakladu), tak by vytvorila a ona vytvorila pro lidi jen spolecensky navod (o ktery jde podle me od zacatku - jak zvladnout masu lidi, cele to pozadi umet vysvetlit (obhajit) a mit argument proto, ze ja pracovat nemusim a ze oni pracuji na me a za me a jeste si narokovat dusi apod., to chce velkou davku drzosti), jak se chovat a maji zit na urovni prikladu (coz pro nevzdelane staroveke masy "v minulosti" bylo proste nutnosti), coz ma sve opodstatneni, ktere je dulezite, protoze lide potrebuji smer a pravidla jako nezabijes by mely byt zakotveny v kazdem cloveku. Typickym prikladem je nesesmilnis (lide nevedeli, proc to tak v minulosti je, jen si vsimli, ze tento zpusob neni v poradku, tak udelali jednoduchou poucku a pridali dalsi a dalsi, nasledne to cele zabalili mystikou a sepsali, vyladili a na mnoho let diky intelektualni prevaze vyhlazovali a nikdo zvenci nemohl neuveritelnou nabubrelost textu nastudovat, casto ani diky cizimu jazyku porozumet a z kazani v cizim, ale i matereskem jazyku to bylo proti pripravenym knezim nemozne - tj. jako presvedsovat policistu, kdyz vam pise pokutu o nespravnosti zakona, ze slouzi omylu a prave vykonava neco, co je momentalne v souladu se stavajicim radem. Jak sly roky, tak intelektualni integritu narusily nevyvratilne vedecke poznatky, ktere uz nebylo mozne zaclenit do svatych textu, protoze byly v casto v primem rozporu - velkych tresk vs. "Budiž..."...i kdyby to pred tisice lety vedeli, tak jak by toto vysvetlili pastyrum, barvirum, ... a jak to chcete vysvetlit do detailu dnesni mase lidi a vedle ostatnich pravidel pro rizeni spolecnosti uspokojive sepsat do textu pochopitelneho kazdemu).

Robustnost celeho systemu, intelektualni integrita a nemoznost prokazani opaku byla logickym duvodem velice uzke intelektualni elity vytvorit model rizeni spolecnosti. Nekompromistnost a fanaticnost opravdu nejdou ruku v ruce se zakladnimi zasady nabozenstvi, ale spise o to, jak ochranit svoje postaveni, ale to je velice vlastnosti lidskou, co myslite? Tj. zasluzna myslenka zvladnout dav - zachovat mir a klid ve spolecnosti, necim, co vsechny spojuje (spoledny jmenovatel) a pravidelne je ridit (bohusluzby) je naprosto stejna jako dnes, kdy jsme vice poslusni statu, ktery ma vlastni pravidla a metody (sdelovaci prostredky), ktere uplatnuje pro zachovani klidu a miru.

165

Odpovědět

Na tomto komentáři je humorné, že dva odstavce začínají slovem "stručně".

401

Odpovědět

+MoggsA myslim, ze jsem tomu dostal (je to vlastne dost komplikovane, vyjadrit tu komplikovanost jednoduse - strucne a v hole vete to nesvedu - jak si asi kazdy strucnost predstavuje), i kdyz ocividne ne v porovnani s ostatnimi komentari. :-)

73

Odpovědět

too long, didn't read :P

294

Odpovědět

Nechápu jak mohou teda věřící chodit do školy, když ve škole je učí tolik nesmyslů:D

233

Odpovědět

Všichni vědí že vesmír byl stvořen velkým třeskem to je jasné. Nechápu ty křestany co si myslí že vše stvořil bůh zamyslete se prosím.

1322

Odpovědět

Upřímně řečeno víra, že bylo nic a to nic z ničeho nic bouchlo mi připadá inteligenčně úplně rovnocená s vírou, že z ničeho nic přišel chlápek a všechno vyrobil... Ta druhá má alespoň špetku fantazie...

77

Odpovědět

Jako Křestan souhlasím s videem, kreacionisté jsou (celkem velký) problém. Jejich výra je podobná sektě (Jehovisté, Adventisté sedmého dne,...). Jsou to de facto heretici (bludaři), bohužel jsou mnohem agresivnější a zajímavější pro media (hlavně v USA). Díky tomu je často potkáte (a pohádáte). K naší smůle se vydávají za "opravdové, správné a jediné skutečné" věřící, pro to se zdá že Katolíci neuznávají: Evoluci a Big Bang nebo věří, doslovně, že Bůh stvořil zemi v 7 dnech,... bohužel je toho více, podrobný, čtivý a srozumitelný výklad téhle problematiky podává kniha: Návrat ke Stromu života - Evoluce a křesťanství (kreacionisty nenáviděná kniha). Nakonec se chci omluvit za chování Kreacionistů potažmo Křestanů, se kterými nemáte dobré zkušenosti a zanechali ve vás zlobu nebo nenávist.
S úctou Eda

3210

Odpovědět

Líbí se mi jak píšeš, že se vydávají za “opravdové, správné a jediné skutečné” věřící:D, kdo ti dává právo si myslet, že ty vyznáváš správnou víru? Jak víš nebo kde jsi to nabral? Na světě je několik stovek náboženství a ty si myslíš, že to tovoje je pravé:D. Co když neni ani jedno pravé, co když je to jen výmysl lidí před několika staletími? Je tolik věci co mi vadí na náboženstvím, to ignoranství, pokrytectví, dogmata....Prosím o odpověď.

174

Odpovědět

+Nightersjestli neva, že odpovím já (a jak to vidím já): já mám křesťanskou víru, jsem si vědom, že není jediná, a vůbec si nejsem jistej, jestli je "ta pravá". Největší p***l na tom ale je, že v konečným důsledku je to jedno, která pravá je (za živa to nikdo stejně s jistotou nezjistí, tak každej zastává (ne)víru podle svýho jídelníčku ). Jen pro úplnost doplňuju, že podle katolický církve se do nebe dostane každej kdo chce! (i když v životě se nemodlil, je muslim, indián nebo co já vim). Moje osobní představa teda je, že po smrti se mi Bůh představí v pravý podobě (kterou nikdo niky na planetě nemůže mít přesnou...všechny naše představy o Bohu jsou a budou mylné) a já se ve finále rozhodnu jestli, si ho teda na FB přidám do přátel. Takže do tý doby, ať si má každej víru/nevíru jakou chce, hlavně ať není za hajzla pro ostatní a snaží se žít podle vlastního nejlepšího vědomí. Já tu svou mám zkrátka proto, že mě baví a dává mi zatím nejpřijatelnější vysvětlení na život.
Snad jsem to zodpověděl :D kdyžtak se zeptejte, k posrání rád na to odpovím (hrozně mě to baví :D )

112

Odpovědět

+NightersChci se zeptat tatara, kdyz je svolny ke zpovedi, jak pise v zaveru...:-)

Zaujala me tato veta..."Já tu svou mám zkrátka proto, že mě baví a dává mi zatím nejpřijatelnější vysvětlení na život."

Co je tim tvym vysvetlenim na zivot, ktere je pro tebe prijatelne? (ptam se ciste pratelsky a otevrene...zajimal by me tento (tvuj) pohled na vec). diky

70

Odpovědět

+Nightersdík za otázku, sám jsem zvědavej, jestli ji vystihnu a nevim kde začít :D Asi nejvíc mě fascinuje myšlenka:
1.) odpuštění (i když v životě budu děsnej ?***k a poseru kdoví co, tak pokud mě to fakt bude mrzet, tak každej člověk má vždycky druhou šanci, když ji chce. teď jsem dočetl knížku kde je uvedený hezký paradox, že do pekla se dostane jen ten, kdo tam chce)
2.) stvoření samotný - ten fakt že existuju s ohledem na to co bylo předemnou mi až běhá mráz po zádech: před pěti miliardami let tahle planeta byla jen žhavá koule lávy a plynů a z tohodle materiálu (za 5 mld let) vylítne raketa Apollo, kouknout se, co je novýho na Měsíci (všechny ingredience na vaření tu už byli!). My jsme furt ten samej shluk atomů, co tu byl a co vznikl v jádru hvězdy, já jsem důsledek vzniku aminokyselin a bílkovin před 4mld lety a tím vývoj nekončí, svět není stvořen hotovej, ale tvořící se dál, představa, že jednou nějakej náš prapředek poprvé zaklonil hlavu, koukl na hvězdy a na rozdíl od zvířat okolo si řekl: no typííčo, to je pěkný!... a já bych dal nevim co za to, po smrti prostě všechno vědět a pochopit veškerou biologii, kvantovku, velkej třesk atd.
3.) láska - a omluvám se za to teplý hipízácký klišé :D, ale představa (možná trochu egoistická a antropocentrická :D ), že veškerou hmotu se svými protony, kvarky, všechny galaxie s mlhovinami, všechny kytky, pěkný holky, hudbu,...to všechno tu máme pro nás, abych si všiml jak je svět okolo pěknej a stvořil ho (jak já věřim :) ) někdo, kdo mě má rád a ne nějakej tyran, co se nasere, když ho budu málo vzývat.

A teď teda nevim, jestli jsem odpověděl na otázku, nebo zdrhnul od tématu :D tak se omlouvám, kdyžtak cokoliv doplním

121

Odpovědět

krátke zamyslenie: http://www.youtube.com/watch?v=D4FBNnZMOfM

"Je velmi snadné vymýšlet si príbehy o tom, jak z jedné formy života vznikla druhá... ale takové príbehy nejsou součástí vedy." Collin Patterson paleontolog britského muzea

422

Odpovědět

Jestli všechno udělal bůh, tak to je pěknej fušer.

153

Odpovědět

To je taky lehký, co se ti zdá špatný udělal satan. Problém vyřešen :D

163

Odpovědět

+OndryTakže Bůh nechal satana, aby udělal laryngeální nerv, inervaci sítnice, ...
To pořád zní jako fušeřina

101

Odpovědět

Vždy je ľahšie veriť než vedieť a nepoznám lepšieho spôsobu ako ovládať masy ľudí, než náboženstvom.

246

Další