Lars Andersen odpovídá na dotazy

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:927
Počet zobrazení:11 447

Zřejmě si ještě pamatujete toto video o lukostřelbě, které obletělo celý svět a i u nás bylo velmi úspěšné. Lars Andersen si uvědomuje, že jeho video vyvolalo mnoho otázek a pochybností, a tímto videem se některé z nich pokusil vysvětlit nebo vyvrátit.

Přepis titulků

Zdravím, jsem Lars Andersen. Před dvěma měsíci o mně vzniklo video. Stalo se tím nejsledovanějším videem o lukostřelbě. Svou nepříliš dobrou angličtinou se pokusím zodpovědět na otázky. Dokážu chytit šíp za letu? Dokážu chytit šíp, ale nesmí být vystřelen z válečného luku. Dokážu to udělat na větší vzdálenost nebo u lehčího luku. Zde chytím šíp poslepu. To bylo očividně jen štěstí.

Umím ho však chytit ve vzduchu a vystřelit ho dřív, než dopadnu na zem. Párkrát jsem to předvedl, abych ukázal, že to není jen štěstí. Pokud bych měl vyprávět, co si o lukostřelbě myslím, celé její dějiny, výhody a nevýhody a mé názory, byl bych tu hodně dlouho. Později o tom o tom napíšu knihu, ale v tomto videu to hodně zkrátím. Něco si jasně vysvětlíme. Například to, že Hollywood měl vymyslet toulce na zádech. Samozřejmě, že ne.

Vymyslel mýtus, že ho nosil každý. Toulec na zádech existoval, ale nebyl tak častý. Probírání historické lukostřelby je problémové. Spoustu toho nevíme. O některých věcech a kulturách nevíme skoro nic. Máme jen krátké popisy a obrázky. Někdy máme jen ty obrázky. Arabská kultura nám zanechala dvě knihy. Arabská lukostřelba nám přináší spoustu popisů.

Různé způsoby, jak mířit. Čtyři způsoby, jak rychle střílet. I to, jak zakládat šíp. V té knize je o lukostřelbě vše. Z jiných kultur podobné knihy nemáme. Potom existuje Saracénská lukostřelba, což je sbírka informací. Odtud víme, že saracénský lučištník měl umět vystřelit 3 šípy za 1,5 vteřiny. Víme o vzdálenostech i o tom, jak měl šíp letět. Je tedy snadné si vypočítat jeho rychlost. Tento test byl léta známý, ale myslím, že jsem první, kdo se to skutečně naučil.

Kolik šípů potřebuji k tomu, abych jeden rozpůlil? Rozpůlení šípu je v Arabské lukostřelbě také popsáno, ale má to být provedeno na koni v pohybu, což nemůžu provést. Jeden škrtl. Jeden minul. A konečně jeden zasáhl. Ale něco nezvládnu.

Dlouho jsem se snažil trefit šípem do prstýnku jako Brian Ferguson. Nezvládnu to. Prstýnek jsem trefil asi stokrát, ale nikdy jím šíp neprošel. Inspiruje mě mnoho lučištníků. Líbí se mi, co dělá Murat. Stejně jako já drží šípy v ruce, ale jiným způsobem. A velmi se mi líbí, co dělá Cozmei. Pokud bych měl mít osobního hrdinu, byl by to Lajos Kassai, ačkoliv používá jiný systém.

Moje video se rychle stalo nejsledovanějším videem o lukostřelbě a vysílalo se všude na světě. Lidé o něm diskutovali. Dnes bych chtěl udělat video o tom, co bychom si měli myslet o jeho videu. A protože to bylo krátké a populistické video, samozřejmě se objevily i skeptické názory. Tomu skepticismu rozumím.

Někdo například tvrdil, že nepoužívám 120 librový dlouhý luk. To je pravda. Podobně, jako většina moderních lučištníků na to nemám sílu. Někdo dále tvrdil, že jsem tyto metody znovu neobjevil, že je lučištníci znali už přede mnou. To je také pravda. Lidé je znali, ale já jsem první, kdo se je skutečně naučil.

Dále někdo řekl, že míchám styly lukostřelby z různých kultur. To je také pravda. Ale podle mě je to komplikovanější. Existuje omezené množství způsobů, jak držet šípy. Myslím, že tak, jak nakonec stříleli perští lovci, mohli střílet i první lučištníci z doby kamenné. Ale objevily se i skeptické názory, kterým nerozumím. Tady je seznam těch nejvtipnějších odmítavých názorů.

Například toto video na internetu viděla spousta lidí. Ale neříká, že dialog v té knize mlčí o přesných detailech rychlostní střelby. Nejlepší a nejpřesnější popis rychlostní střelby známe z této knihy a nachází se mimo tuto fotku. Vzala v potaz pouze stránku, která se objevila v mém videu. Očividně knihu nezná a nic si o ní nezjistila. Jen trávila čas vytvářením vtipného videa.

To je v pořádku. Chlap na internetu tvrdil, že není možné držet šíp na pravé straně luku. Může za to prý lučištníkův paradox. Předvedu vám výstřel z pravé strany i z levé strany luku. S lučištníkovým paradoxem to nemá nic společného. Paradox mluví o tom, že na šíp působí síla, která ho na začátku rozvibruje. Ať je šíp na jakékoliv straně, vždy se trochu uchyluje.

Každý se může naučit mířit víc k jedné straně. Je to snadné, každý se to za pár týdnů naučí. Stejný chlap tvrdil, že není fyzicky možné rozpůlit šíp na vzdálenost větší než 3 metry. A mimochodem prý podvádím a střílím z jednoho metru. Toto je víc než 3 metry a šíp se rozpůlil. Zajímavostí je, že lučištníkův paradox vlastně způsobí to, že šíp na začátku rozvibruje.

Ale abyste ho rozpůlili, musí letět rovně. Je to tedy těžší na kratší vzdálenost než na delší. Hodně lidí se mě ptalo, zda skutečně dokážu zasáhnout přilétající šíp. Ano, dokážu. Je to ale velmi těžké a sami to nezkoušejte. Jednou jsem ten šíp netrefil správně. Nejtěžší na tom je, že nemám čas šíp sledovat. Otočím se a rovnou vystřelím.

Není tu čas na míření ani nic jiného. Prostě musím nevědecky ten šíp vycítit. To byla poslední otázka, snad se vám video líbilo. Děkuji za sledování. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hi Lars, incredible things which You are showing. Can You please tell how strong are Yours bows and more about holdings arrows? More detailed and explained details please? Is free readable two books mentioned by You? Where?

01

Odpovědět

Čakal som že potom ako na jeho polopravdy, zavádzanie a klamstvá poukázali ostatný tak radšej už bude ticho. Nuž ale čo už žerte mu to ďalej lebo jeho verziu ste počuli prvú.
Je to veľmi šikovný strelec a keby radšej točil svoje trickshot videa bez mletia bludov tak by to svetu len prospelo.

364

Odpovědět

je to k***t a lhar. Nikdo od fochu ho uz nebere vazne. Jeho veskera autorita uz je v p****i.

486

Odpovědět

Od fochu? Že sis jako malej hrál na indiány, neznamená, že tomu rozumíš. Já tomu taky nerozumím a tak držím aspoň hubu.

482

Odpovědět

+AkulNie nedržíš, zastávaš sa klamára a nenecháš si vysvetliť prečo si bol oklamaný.

06

Odpovědět

Je to takový... meh
Možných je milion miliard věcí, a mít na to dostatečný čas, talent a možnosti, tak věřím, že se to dokáže naučit i někdo jiný a tipuju, že to i někdo jiný nejspíš ib umí, jen nemá tu potžřebu to dávat na internet, psát o tom knihu, a ještě všem říkat "já jsem jediný, kdo se to doopravdy naučil." JO! To je to co mi na tom vadí. Přesně tahle věta.
Svýn způsobem mi to připomíná koňaře (prosím, přečtěte si to než mi dáte mínus, nemám nic jiného k čemu to přirovnat, čemu bych se jí odborně věnovala). Třeba nedávno jsem se dostala k tomuto článku http://radeklibal.cz/kdyz-dam-koni-pamlsek-bude-mne-mit-radsi-nebo-ne/ pojednává o tom, že koni nemáte dávat jablko, mrkev nebo tvrdej chleba proto, že kůň vás potom nebude respektovat.
Což o to, Lars aspoň ty triky umí, pan Líbal s koňmi nikdy nic moc nedokázal, věnuje se přirozené komunikaci (které se ale věnuje i Monty Robert a toho už jistě zná i řada lidí, co o koních nic neví- a ten pamlsky dává), tu tady dělá kdejakej kytičkář bez zkušeností, a najednou se cítí jako naprostej king. A přitom pamlsky se dávaly ještě v době, kdy máma pana Líbala tahala kačenu, a ještě mnohem dřív. Koně, kteří vyhráli velkou pardubickou, kteří skákají překážks vysoké přes dva metry, a kteří vyhrály všechny závody americké trojkoruny. A najednou přicupitá pan Radek Líbal, který jediný co dovedl bylo dát koni provazovou ohlávku na hlavu a naučil koně za ním chodit kam chtěl on... Nezlobte se na mě, ale chodit zamnou bez vodítka jen tak navolno umí i moje kobyla, a ta pamlsky dostává a přirozenou komunikaci neprovozujeme.

Takže abych to zakončila, joo triky jsou to pěkný, ale co z toho. I v minulém videu byl po většinu doby v uzavřené místnosti, záběr zvenku byl snad jenom jeden. Většina těchto triků by totiž venku za běžných podmínek neměla moc šanci na úspěch, než v krásném bezvětří střelecké haly. Když sem začínala, měla jsem luk o síle 14 liber. V tělocvičně na pohodu, ale v přírodě? Zafoukalo a šíp letěl cca někam do p****e od terče :D. A i 25 liber má často na otevřené louce, s náhlým fičákem dost problémů.
(Zase koně) Já na koňském trenažéru, skládajícím se ze sudu na čtyřech tyčích s jednou tyčí coby konskou hlavou, taky umím celkem pěkně držet sed a vysedávat za pomoci zapření kolen. V reálu na kobyle jde tenhle výcvik do kytek.

1292

Odpovědět

jooo, a ad k toulcům a hollywoodu:
Toulce na zádech zkrátka ve filmu vypadaj dobře. Jasně, že váleční lukostřelci měli šípy spíš zapíchaný před sebou, vedle sebe v zemi, a lovec taky nepotřeboval víc jak cca 5 šípů.
Toulec s více šípy byl většinou pověšený na koňském sedle, vedle dalších brašen se zásobama.
Ale čerpat informce z dobových kreseb... to vypovídá o skutečném životě z té doby asi stejně dobře, jako Mayovo bestseller Vinnetou o životě na divokém západě.

939

Odpovědět

+lenaciaPrávě o toulcích se dozvíme hodně z kreseb, jelikož tam celkem odpadá problém s "nereálným" vyobrazením, jako třeba u zakládání šípu. Nejlepší byl asi ten týpek, kterýho tam ukazoval, co měl normálně šípy v toulci u pasu a několik si jich držel v ruce pro rychlejší podávání. Každopádně sám Lars si těmito lidmi podřezal větev, páč ukázal, že takových lidí je spousta a dělali to dřív než on. Na netu takových lidí lze najít taky spousta, někteří střílí snad i rychleji a navíc z koně a zakládájí to i klasicky doleva a natahují luk pořádně, i když ho mají slabej, jelikož s větší libráží to nejde udělat...

233

Odpovědět

+lenaciaad LaFleur, tady je vidět, že nejsi ani schopný vidět jeho video, Lars nikdy netvrdil, že byl 1. kdo vymyslel tento způsob, ale je přesvědčený, že je zatím jediný, kdo se to opravdu dobře naučil. Každopádně je to nejrychlejší střelec na světě, je to v Guinessovce...

401

Odpovědět

Líbí se mi, že si dal tu práci a vyvrátil několik nepravd od závistivců bez talentu.

1706

Odpovědět

no keby len vyvracal ale aj priznal mnoho nepresností z prvého videa čo mu určite slúži ku cti.
Aj keď musím si klepkať na ćelo koľkým ľuďom nestačilo ani to, že mali pravdu a budú stále pizdovať.
Ako nepripisoval by som to hneď závysti, ono za to môže možno len prahsprostá prij*banosť :-|

90

Odpovědět

Jo, vždycky mě dostanou chytráci, co ví všechno líp.

1424

Odpovědět

To jo, třeba takový evoluční vědci. Ti mají patent na rozum a i když se něco vyvrátí, trvají stále na svém.

1599

Odpovědět

+ellczCo se vyvratilo? Rad se necham poucit od cloveka co vystudoval zakladku a citi se intelektualne na vysi.

777

Odpovědět

Je to borec, super videjko. Anglicky umí jen strašně šišlá.

1352

Odpovědět

Lars je borec, o tom není pochyb. Na druhou stranu, pořád nechápu, proč se ještě nepřeložilo nějaké video, kde ho lidé zpochybňují. Tady je to jak ve zpravodajství - nabažte se jednoho názoru a nazdar.

1138

Odpovědět

Protože nemají čas překládat všechno co je na youtubu k jednomu topicu. Radši přeloží další video přímo od něj. Tuhle stránku nevlastní budova plná překladatelů, kteří mohou přeložit každou videoodpověď.

883

Odpovědět

Protože tohle není veřejnoprávní televize, aby musela dát prostor každé straně. Viděl jsem některé ty nesouhlasné videoodpovědi a často jsou to jen bláboly. Tak možná proto.

783

Odpovědět

Protože tajný spolek lukostřelců se tě snaží zmanipulovat a udělat z tebe nemyslící ovci, která věří že šíp je možné držet i na pravé straně.
No a nebo možná jak psali ostatní, videačesky tu nejsou proto, aby překládaly kde jaký vlog člověka co do všeho reje, jen proto aby měl vyšší sledovanost a víc odběratelů.
Na YT jsou tisíce zajímavých videí, která by tu mohla být přeložena, tak proč plýtvat čas na nesmysle.

632

Odpovědět

Původní video se mi líbilo a tohle ještě víc. Děkuji za překlad. :)

681

Odpovědět

Myslím, že chápu, proč si první video nenamluvil sám :D

2291

Odpovědět

V 0:49 tam máte "Později o tom o tom napíšu". Ale jinak pěkné video.

51

Odpovědět

Souhlasím že když bylo třeba se k Andersonovi vracet tak se mělo přeložit spíš tohle než jeho Q&A.

78

Odpovědět

Proč zrovna tag středověk? Ne, že by to nebyla pravda, ale mluví i o starověku, zmíní pravěk. Vím je to drobnost, ale nějak mě tam jen středověk nesedí.

1541

Odpovědět

Hrozně mě zajímá tvůj názor.

1347

Odpovědět

+bigcockVás nikdy moc cizí nazory nezajímali.

130

Odpovědět

je pravda, ze se v predchozim videu nerika, ze by se toulce vubec nepouzivali ale
,,was not common"

561

Další