Debata o klimatické změněLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:105
Počet zobrazení:6 685

Nejnovější díl Johna Olivera se věnuje plastům a jejich složité recyklaci. Bohužel je tento díl na YouTube věkově omezen, a nelze jej proto přenášet na jiné webové stránky, a to včetně VideaČesky. Pokud se obejdete bez českých titulků, na nejnovější díl s názvem Plastics (Plasty) se můžete podívat zde. Dnes vám u nás místo toho nabídneme něco z archivu Johna Olivera. A zůstaneme u eko tematiky: jak by vypadaly debaty o klimatické krizi, kdyby byly reprezentativní?

Tento úryvek pochází ze třetí epizody první série, která se věnovala popírání klimatické krize a měla premiéru 11. května 2014.

Vysvětlivka:
Earth, Wind & Fire (česky Země, Vítr & Oheň) byla americká R&B skupina.

Přepis titulků

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz Země. Znáte ji jako „tu modrou věc, co se Bruce Willis pořád snaží zachránit“. Nebo z její slavné spolupráce s Větrem a Ohněm. Nebo prostě jako „to místo, kde žije George Clooney“. Země si každopádně tento týden vyslechla špatné zprávy. Ve zprávě Bílého domu stojí, že globální oteplování ohrožuje všechny části USA. Tohle není jakási vzdálená budoucnost.

Klimatická změna nás ovlivňuje už teď. Teď. To bylo chytrý, Obamo. Klíčový posun v tom, jak se bavit o klimatické změně. Protože jsme dokázali, že se nám nedá věřit s budoucím časem. Opakovaně se nás ptali: „Nechcete svým vnoučatům ponechat hezčí Zemi?“ A my všichni kolektivně odpověděli: „Hm… Nasrat.“ Ale tato nejnovější průkazná vědecká studie to některým z nás ještě ztíží.

Vyšel průzkum veřejného mínění, který zjistil, že 1 ze 4 Američanů je vůči dopadům klimatické změny skeptický a myslí, že jsou přehnané. Koho to sakra zajímá? Na tom nezáleží. Nepotřebujete názor lidí na fakt. Stejně tak byste se mohli ptát: „Které číslo je větší? Pět, nebo patnáct?“ Nebo: „Existují sovy?“ Nebo: „Existují klobouky?“ Debata o klimatické změně by se neměla točit kolem toho, jestli existuje, ale co s ní.

Existuje o tom spousta výzkumů. Světové teploty stoupají. Vlny veder jsou stále běžnější. Teploty hladin moří také stoupají. Ledovce tají a žádná klimatická studie není kompletní bez fotky ledního medvěda na kře ledu. Jediný přesný způsob, jak informovat o tom, že 1 ze 4 Američanů je skeptický o globálním oteplování, je říct: „Jeden ze čtyř Američanů se v něčem mýlí.“ Protože průzkum tisíce vědeckých studií, které se vyjadřovaly ke klimatické změně, zjistil, že 97 % podpořilo tezi, že globální oteplování způsobují lidé.

A asi vím, proč si lidé myslí, že je to stále k diskuzi. Protože v televizi to tak je. A vždycky je tam jeden člověk pro, jeden člověk proti. A většinou je to ten samý člověk pro.

Bill Nye a Marsha Blackbird. Vítejte. Dnes tu s námi je Bill Nye a klimatický skeptik Mark Marana. A nyní muž proti muži, Bill Nye, výkonný ředitel The Planetary Society. Do Crossfire přichází vědátor Bill Nye. Vědátor Bill Nye věří v globální oteplování způsobené člověkem. Ano, nejčastěji je to vědátor Bill Nye versus nějakej chlápek. A když se podíváte na obrazovku, je to 50 na 50, což je z podstaty zavádějící.

Pokud se musí diskutovat o tom, jestli klimatická změna existuje, a nemusí, pak to můžete matematicky správně udělat jen jedním způsobem. Last Week Tonight uvádí statisticky reprezentativní debatu o klimatické změně. Dobrý večer, dnes tu se mnou je popírač klimatické změny a přirozeně vědátor Bill Nye. Takže Bille… Bille…

Johne, lidé způsobují klimatickou změnu, není o tom pochyb. Počkej, než začneme, aby byla zachována matematická rovnováha, pozvu sem dvě osoby, které souhlasí s vámi, skeptiku, a pro Billa Nye pozvu 96 dalších vědců. Je to trochu nepraktické, ale jen takto můžeme mít reprezentativní debatu. Ano, tak prosím přijďte v zástupu. Ano, to debatu ztíží, ale každopádně bychom o tom ani neměli debatovat.

Takže reprezentativně… Klimatičtí skeptici, co máte proti klimatické změně? No prostě si nemyslím, že to je vše vědecky podložené. Dobře, a co k tomu může říct drtivá většina vědecké obce? Dobrá, dobrá, chcete reagovat? Chcete reagovat? Přes ty všechny vědecké důkazy vás neslyším! Vůbec jsme o tom neměli debatovat.

Všem u televize se omlouvám. Děkuju Billu Nyeovi a drtivému vědeckému konsenzu.

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super ukázka demagogie, ještě si tam mohl přizvat "How dare you" Grétu.
Doporučuji přečíst třeba https://www.forbes.com/sites/uhenergy/2016/12/14/fact-checking-the-97-consensus-on-anthropogenic-climate-change/

27

Odpovědět

Proc demagogie? Pisatel clanku rika, ze konsensus je nizsi nez 97%. Ze je mezi 80-90% a dodava, ze to je stale velmi silny konsensus. Cetl jste ho vubec? Pointa toho klipu je podle me v poradku, i kdyz forma mi neni blizka

40

Odpovědět

z toho mi akorat vychazi ze doted jsem si myslel, ze je tu pouze 3% idiotu, podle clanku je to tedy udajne 16% ... ja si rikal ze to musi byt vic :)
klimaticke dopady jsou nepopiratelne. Debatovat muzeme mozna tak o tom v jake mire jsme to ovlivnili/neovlivnili v poslednich letech jestli jsme mohli a muzeme udelat vic nebo ne abychom neznicili ekonomiku ale proste nikdo nemuze poprit ze jsme za poslednich 75 let zasadnim zpusobem zmenili klima na zemi nasi cinnosti a pokracujeme v tom dale. To je proste fakt na ktery jak bylo receno ve videu nelze mit nazor a nikdo by se na nej nas beznych lidi, tedy stupidu ktery ve vetsine pripadu akorat cumi na fb a vi hovno ani nemel ptat.

62

Odpovědět

+lightekTohle miluji, člověk z protistrany vytáhne článek ze kterého četl jen nadpis a hned tu mává fancy pojmem demagogie.
Přesně, neptejte se běžnýc lidí, ví hovno. Dobrý řečník vyhraje debatu (nakloní si diváky) bez toho aby colkoliv doložil. Pro hromadu lidí jsou fakta sprosté slovo. John to vystihl, nemůže se oběma stranám dávat stejný prostor v médiích a hlavně stejná váha. Debaty by měly být podložené, pokud nemáš žádný důkaz tak si žvaň jen v hospodě...

10

Odpovědět

Letos jsme tu měli něco hnusného mezi podzimem a zimou od konce září až dosud, klima měníme trapně málo, měli bychom přitvrdit.

22

Odpovědět

Tohle počasí je ale přesně důsledek klimatických změn. Diletante.

20

Odpovědět

+EhmTvoje bába je diletant.

20

Odpovědět

+DurangaTáhni zpátky na web pro úchyly a neotravuj tady.

01

Odpovědět

+Ty víš na co narážímDej si pozor, Gréto, ať ti nepraskne cévka, budeš tahat nohu.

10

Odpovědět

Ten smích diváků na pozadí je vážně nezvyk :)

70

Odpovědět

Tady je vidět jak byl dřív Oliver mnohem vtipnější

91

Odpovědět

V této době nikdo nemá chuť vtipkovat.

10

Odpovědět

Stare lzi o 97%.

419

Odpovědět

To není lež, jen to špatně formulovalo. Těch 97% je počet studií, které tvrdí, že lidstvo přispívá ke klimatickým změnám. Ne všechny, ale uvádí lidstvo jako hlavního "viníka".
To je ale celkem jedno, protože není důležité do jaké míry za to může lidstvo. Důležitější je, abychom dokázali na Zemi udržet prostředí vhodné k životu.

113

Odpovědět

+kilobyteAha, Ty asi nevis, co je to za extremni BS.
The In-depth Story Behind a Climate Fraud

212

Odpovědět

+KolemjdouciNějaký Kolemjdoucí sotva může z toho co vidí když jde kolem pochopit o co go. Tak neodporuj vědcům co vedou svůj výzkum celý život. Buď tedy tak laskav, a nešiř svoje názory odborníka z horní dolní ani tady, ani na Zp, ani na Př, ano?

10

Odpovědět

Jo, dávat jim údaje o své kreditní kartě nebo fotku řidičáku, jen abych se mohl podívat na videjko. To je teda stupidní nápad.

30

Odpovědět

google knows everthing about averyone :-D(nervozní smích)

10

Odpovědět

Tak ty titulky nahrajte na youtbe k jeho dilu a podivame se tam ne? Nedelejte jen mala domu..

211

Odpovědět

I kdyby se některý z našich překladatelů rozhodl titulky udělat (tedy investovat hodiny práce do něčeho, co u nás ani nemůžeme publikovat), tak komunitní příspěvky na YouTube byly zrušeny, nahrání titulků by tedy bylo v nejlepším případě nejisté (museli bychom se obrátit přímo na správce youtubového kanálu a doufat, že je aktivní a rozhodne se naše titulky k videu připojit, a pokud by tak neučinil, veškerá práce na titulcích by přišla vniveč). Označovat tedy celý tento proces jako „malou domů“ mi přijde dost nešťastné.

263

Odpovědět

"Nepotřebujete názor lidí na fakt" prosím, udělejme z toho hlavní moto našeho národa jednou a třeba se začneme konečně posouvat dopředu jako stát.

300

Odpovědět

Vzdělání je tak otřesně nákladný a nikdo schopný to dělat nebude(Kdo umí, ten umí. Kdo neumí, ten učí). Takže se už prosím vykašleme na tu demokracii. A hlavně, žádné systematické hromadné vzdělávání přes počítače(ke kterým může prakticky kdokoliv a kdykoliv) Kde bychom třeba udělaly o nejdůležitějších věcech hry(finanční gramotnost, nějaké stabilní vědecké bláboly/metody/simulátory), pěkně a't maj ty spratci hlavně řád a káze'n, neb to si do dospělosti jistě udrží. = ironie

19