Dýňové lattéLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:53
Počet zobrazení:4 870

Typický americký podzimní drink, který se v kavárenských řetězcích pravidelně objevuje v této roční době i u nás. Dýňové latté. John Oliver s ním má očividně problém, jelikož mu z nějakého důvodu vadí dýně. Nutno ale podotknout, že toto latté nemá chutnat po dýni, jak to John prezentuje, ale jako kořenicí směs, která se přidává do dýňového koláče (zpravidla jde o směs mleté skořice, muškátového oříšku, zázvoru, hřebíčku a nového koření). A co vy? Jste fanoušci ochucených káv, nebo dáváte přednost jiné úpravě?

Poznámka:
Tento díl je archivní, jde o exkluzivní díl pro YouTube z roku 2014.

Přepis titulků

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz Zdravíčko, tady John Oliver. Jsme v polovině října, což v naší zemi znamená, že když se podíváme na toto, pomyslíme si: Nevím proč, ale prostě to musím vypít. Ano, přichází to zvláštní období, kdy dobrovolně popíjíme dýňová latté. Kávu, která chutná jako svíčka. A nemyslím tím kávu, co chutná tak, jako svíčka voní.

Dýňová latté chutnají tak, jako svíčka chutná. Neptejte se, jak to vím. Ale je zvláštní, že pokrmy s dýňovou příchutí jsou s každým rokem čím dál tím častější, ačkoliv v tom pití žádná opravdová dýně není. Je to skoro jako to, že si najednou všichni kolem vás říkají dýdžejové, ačkoliv tím myslí, že vlastní iPad a byli na party. Ale každý Američan podle všeho ročně sní přes dvě kila dýně.

To je více, než kolik je dýně v pěti dýňových koláčích. A dýňový koláč je to nejvíce sezónní jídlo. Je dobrý jen v časovém rozmezí mezi koncem večeře na Den díkůvzdání a momentem poté, co se do něj poprvé zakousnete. Dvě kila dýně ročně zní ještě šíleněji než to, že za život zřejmě spolkneme osm pavouků. Proč? Protože není možné, aby mi dýně vlezla do pusy, zatímco spím.

A nejhorší na tom je, že nikdo nechce nic dýňového od prosince do srpna. A jak to vím? Můžete si to dát kdykoliv chcete. Ta lahev chemického slizu s dýňovou příchutí sedí na pultu ve Starbucks celý rok. Nestárne. Jako Ryan Seacrest. Nebo raná tvorba Dr. Dre. Fakt je to pořád dobré.

Poslechněte si znovu The Chronic. Je to fakt skvělé. Parádní. Až na ten sexismus a homofobii, což tvoří většinu. Ale o to nejde. Je to fakt dobré. Jde o to, že dýňovou příchuť tolerujeme, protože máme rádi podzim. Je to to nejlepší roční období, protože si přestanete připadat divně v šortkách.

Na tom se shodneme všichni, že jo? Ale ať už nám podzim připomíná cokoliv, byla by to lepší příchuť než dýně. Osobně bych si radši dal latté s příchutí pleteného svetru nebo s příchutí Major League Baseball nebo latté s příchutí vědomí vlastní smrtelnosti, protože to je to, co představuje listí. Ale je tomu třeba přijít na chuť.

Dýňové latté je zkrátka vaječňák pro ranní ptáčata, jasné? A jeho krutovládě se již neporobím, končí tady a teď! S novou epizodou se vrátíme příští týden, do té doby prosím ignorujte zprávy a pijte dál normální kávičku. Dobrou noc!

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já si rád dám jak "dýňové" latté (tedy latté s dýňovým kořením, tak dýňové latté (tedy latté s vlastnoručně vyrobeným dýňovým sirupem, které opravdu chutná víc dýňově). No a pak si dávám dýňový koláč (klasický pumpkin pie), dýňové deserty (např. klasický piškotový korpus a na něm dýňový krém), pečenou dýni s ovčím sýrem, vejce Benedict s pečenou kořeněnou dýní, dýňovou polévku (jen v dýňových polévkách sním tak tři-čtyři kila dýně ročně) a v podzimní sezóně si do mrazáku nadělám zásobu dýňového pyré (neochuceného, jen čístá uvařená nebo upečená dýně) na pozdější použití.

Ať žije dýně!

63