Generální prokurátořiLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:129
Počet zobrazení:8 772

V USA se blíží další volby a tentokrát se budou volit generální prokurátoři. Tato pozice je historicky bezpartajní, avšak v posledních několika desítkách let se jednotliví kandidáti připojují k republikánům nebo demokratům a občas si jdou vzájemně po krku. Jak to může ovlivnit jejich práci? A proč stojí za to vědět, kdo je generálním prokurátorem?

Přepis titulků

Státní generální prokurátoři. Ano, to je je správné množné číslo. Pokud jste to věděli, mrzí mě, že pro vás střední byla tak krutým místem. Věřte mi, vím o čem mluvím. Být náctiletým gramatickým nerdem je něco, z čeho se těžko vzpamatovává. Uvědomuju si, že pořad o státních prokurátorech zní nudně. Sledujte začátek této diskuze z roku 2006 na stanici C-SPAN před rozvášněným davem.

Našeho panelu se účastní tři různí a velmi odlišní generální prokurátoři z obou politických stran. Musím říct, že to byla od jejich kameramana docela podpásovka. Nemusel zabírat ta prázdná sedadla, ale stejně to udělal. Jako by chtěl říct: "Hele, ani jejich přátelé se neukázali." Povím vám, co tehdy udělali špatně. Pokud chcete, aby vás živé publikum poslouchalo, jak mluvíme o prokurátorech, nesmíte je varovat dopředu.

My natáčíme před živým publikem a myslíte si, že jsme jim to řekli? Jistěže ne, řekli jsme jim, že tohle bude pořad Rachael Ray. Slibuji, že tu bude každou chvilku. Podívejte, stojí za to se podívat na státní prokurátoy. Jsou velmi důležití, přesto většina z nás je nezná. Pokud žijete v Indianě, s radostí vám představuji toho vašeho. Poznejte Curtise Hilla, přes den je to prokurátor, v noci někdo úplně jiný.

Jen tak jsem si zpíval a došel k názoru, že zním jako Elvis. Jsme chyceni v pasti, ze které se nemůžu dostat, protože tě šíleně miluju, baby. Generální prokurátor nám zazpíval všechny hity. Moudrý muž kdysi řekl, že jen hlupáci spěchají... Nevím, jestli jste si toho všimli, ale nevypadám úplně jako Elvis. Upřímně, nevšiml jsem si. Je těžké si všimnout čehokoliv jiného než toho nejsadističtějšího rozkroku v dějinách krejčovství.

Vypadá to jako marshmallow rozpůlený vlascem. Vypadá to přesně tak. Většina generálních prokurátorů je volena. Patří pod politické strany a vedou předvolební kampaně. Jako tuto údernou reklamu z Michiganu. Když si vybíráte nového generálního prokurátora, zeptejte se sami sebe. Komu můžete nejvíce věřit, že vám během následujících let neukáže penis?

Je to kandidát, který penis nemá? Myslím, že ano. To je v technicky vzato důvod, ale upřímně, ale když se mě zeptáš, komu nejvíce věřím, že mi neukáže svůj penis, tak je to Denis Bezpták. Nemůže mi ukázat svůj penis. A proč? Protože ho stále má ten starý nevrlý mýval. Tato žena kandiduje na generální prokurátorku v Michiganu.

Je to jeden z 30 států, kde je budou lidé volit 6. listopadu. Tyto volby budou neobvykle soutěživé. Podle některých odhadů bude za kampaně utraceno 100 milionů dolarů, což je třikrát víc než kdykoliv dříve. Dnes se podíváme na to, kdo to generální prokurátoři jsou, co dělají a proč jsou důležití. Začnu jejich prací. Jsou státní vrchní právní zástupci a zástupci veřejnosti.

Mají zodpovědnost za vymáhání trestního práva, zastupování fyzických osob a za vše mezi tím. Přelomové tabákové vyrovnání v 90. letech, které zabilo Joe Camela? To státní generální prokurátoři. Letošní zpráva o zneužívání kněžími v Pensylvánii? To státní generální prokurátoři. Víte, kdo uhasil lesní požár v severní Kalifornii? Hasiči.

Myslete trochu. Proč by ho hasili generální prokurátoři? Použijte své instinkty. Faktem zůstává, že generální prokurátoři pracují na politicky neutrálních problémech a platí to i dnes. Ale v posledních desetiletích se stále více stávají příznivci určité strany. Náznakem toho je, že všichni generální prokurátoři spadají pod Národní asociaci generálních prokurátorů, čili NAAG, ale asi před 20 lety republikáni založili svoji komisi RAGA, a demokrati odpověděli svou komisí DAGA.

Vím, že RAGA a DAGA znějí jako dvojčata z nizozemského folkloru, kteří děti učí, co je správné a co ne. Raga vždy dojí krávu, když jí nateče vemínko, ale Daga dělá hlouposti s husou. Daga nedostala večeři. To je spravedlnost. Asi nejzjevnějším důkazem toho, že se toto povolání stává politickým, je to, když se generální prokurátoři z jedné strany spojí a zažalují federální vládu.

Dříve to bývalo vzácné, ale po nástupu Obamy počet případů raketově vzrostl. Byli to republikánští generální prokurátoři, kteří omezili rozšíření Obamacare. Žalování federální vlády se stalo věcí cti, například pro texaského generálního prokurátora Grega Abbota. Přijdu do kanceláře, zažaluju federální vládu a pak jdu domů.

Za poslední čtyři roky jsem Obamovu vládu zažaloval 25krát. Ale to není úšklebek chlapa, který jen přijde do kanceláře, zažaluje vládu a jde domů. To je úšklebek chlapa, který přijde do kanceláře, zažaluje vládu, přenastaví termostat, aniž by to řekl ostatním, ukradne sendvič z ledničky, uprdne si ve výtahu a pak jde domů. Abbott se stal texaským guvernérem, ale jeho nástupce Ken Paxton žaloval Obamovu vládu stejně vehementně.

Poslechněte si jeho ženu, jak hrdě popisuje jeho lásku k soudním sporům v něčem, co musím podle zákona nazvat písní. Mamka s nabitou zbraní, to jsem já. Mamka s nabitou zbraní, to jsem já. Jsem mamka s nabitou zbraní a můj muž žaluje Obamu, mamka s nabitou zbraní, to jsem já. Nemyslel jsem si, že to někdy řeknu, ale radši bych poslouchal Elvise s boulí v rozkroku.

Jeho obývákové Shirley Temple v děsně těsném overalu. Paxton je skvělým příkladem toho, jak politické názory mohou ovlivnit práci. Řekl úředníkům, že mohou odmítnout vydat oddací list párům stejného pohlaví. Byl v čele hnutí, které zrušilo zákon z dob Obamy, díky kterému bylo možné 4 milionům lidí proplácet přesčasy. A když se Obamova vláda snažila rozšířit ochranu transgender dětí ve školách, Paxton se soudil a řekl toto.

Každý muž, který se rozhodne být na jeden den ženou, může vejít do šaten nebo toalet vaší dcery. Otevírají se tím dveře pro všechny, bez ohledu na to, kým jsou, aby si na jeden den změnili své pohlaví a měli možnost si zajít do ženských šaten. To není správné. Co to meleš? Pokud pominu tu bigotnost, transgender lidé si nemění svou identitu z pohodlnosti, jsou to lidé, ne rákosničky.

Ano, rákosničky se v případě nutnosti dokáží přeměnit ze samičky na samce. Právě jsem vám přinesl nečekaný fakt o žábách uprostřed debaty o generálních prokurátorech. Vím, co vás napadá. Kde je, kurva, Rachael Ray? Pokud se tu neobjeví do pěti minut, tak to tu zbořím. Buďte trpěliví.

Buďte trpěliví. Objeví se tu, připravuje omeletu a všichni ji ochutnáte. Objeví se tu, jen buďte trpěliví. Paxton během téměř celého působení v úřadu čelil obviněním a čekal na soud kvůli bezpečnostním podvodům. Ale to není jediné obvinění, které bych vám rád ukázal. Rád bych tu zmínil jednu útočnou reklamu od jeho oponenta. Toto je soud v Collin County. Dallaský advokát zapomněl pero v hodnotě tisíc dolarů v detektoru kovů.

Toto je Ken Paxton, obviněný texaský generální prokurátor, jak se prohrabává boxy u detektoru a krade toto tisícidolarové pero. Toto je Ken Paxton, obviněný texaský generální prokurátor, jak odchází s kradeným perem. Volte Justina Nelsona na místo texaského generálního prokurátora. Bude bojoval za všechny Texasany.

A neukradne vám pero. Jo, asi by to byla úleva, ale díky té předchozí reklamě bych rád věděl, že mi neukradne pero a neukáže mi své péro. Případně mi neukáže své pero a neukradne mi mé péro. Musím znát jeho pozice ohledně pera a péra. Jde o to, že generální prokurátoři se čím dál víc ztotožňují s jednou stranou. Když se podíváte, jak Ken Paxton svou moc využíval, není těžké si pomyslet, že je to špatně.

Ale je to dvousečná zbraň. Když je v úřadu Trump, soudní spory proti němu vedou demokratičtí prokurátoři. Možná se můžete cítit nepříjemně, když lidé podporují mamku s pistolí, jejíž muž žaluje Obamu, tak možná se vaše pocity trochu změní, když demokratický generální prokurátor ze státu Washington řekne toto. Od doby Trumpova nástupu do úřadu jsme podali 19 žalob.

A co říkáte lidem, kteří tvrdí, že v tom je pouze zášť proti jeho osobě? Jsem vinen. Je to tak. Nevím, co říct. Je zajímavé, jak se vaše pocity ze zažalování vlády mohou změnit podle toho, kdo je podává. Podobně když někdo řekne: "Už to bude," je to v pohodě, když vám ten někdo uhýbá ve vlaku u dveří, ale je to odporné, když to řekne, zatímco v tom vlaku masturbuje.

Státní generální prokurátoři mají velkou moc. Mnoho z nás to vůbec netuší, ale korporace a jiné skupiny to ví až moc dobře. RAGA i DAGA se čím dál agresivněji snaží získat finance. Dělají to tak, že zorganizují události, kde vlastně prodávají přístup k prokurátorům. Hlavně RAGA pořádá opulentní večírky, kde se korporace mohou dát dohromady s prokurátory, kteří na ně mají dohlížet.

Zjistila to CBS v Jižní Karolíně. Minimálně 9 státních generálních prokurátorů se přátelilo se zástupci Koch Industries, tabákové společnosti, poskytovateli mikropůjček a národní střelecké organizace. Dresscode? Neformální. CBS objevila 88 darů nad 50 tisíc dolarů a zjistila, že víc než polovina dárců je v hledáčku státních generálních prokurátorů, případně už došlo k vyšetřování.

RAGA tvrdí, že to v žádném případě není "něco za něco". Asi tyto skupiny darovaly velkou sumu peněz, protože chtěly hustě pařit při neformální grilovačce s generálním prokurátorem Severní Dakoty Waynem Stenehjemem. Nejenže je to prokurátor ze Severní Dakoty, je to i starosta Horní Margarity! Wayne paří fakt hustě! Je to zvíře! Někteří generální prokurátoři šli korporacím na ruku.

Třeba Scott Pruitt, bývalý ředitel EPA. Dříve sloužil jako generální prokurátor v Oklahomě, kde měl velmi blízký vztah s energetickými společnostmi. EPA žaloval čtrnáctkrát. Napsal agentuře mnoho dopisů o nařízeních, která ohrožovala místní ropné společnosti jako Devon Energy. Když reportér získal kopie korespondence mezi Pruittem a společností Devon, všiml si zvláštní shody okolností.

Dopisy, které Scott Pruitt napsal, byly ve většině případů identickými kopiemi dopisů, které mu poslala firma Devon. Vzal tyto dopisy a přepsal je na úřední dopisní papír, jako by to byly oficiální názory. Já si říkal: "No ty ***." Ano, jak řekl: "No ty zmrde." Podle toho to vypadá, že Pruitt nechal ropnou společnost, aby za něj dělala jeho práci.

Abych byl fér, možná jen vymyslel úplně ta stejná slova a ve stejném pořadí. Možná vám to přijde možné. Osobně mi to přijde stejně pravděpodobné jako myšlenka toho, že rodina v Tichém místě dokázala být potichu 472 dní. Páni! Nikdo si déle než rok neprdl? To by mělo být názvem filmu.

Protože to je skutečně úctyhodné. Státní generální prokurátoři jsou mocní, stále více se přiklání k jedné straně a více než polovina z nich jde letos do voleb. Republikáni jsou na tento souboj připraveni. Řekne vám to arkansaská generální prokurátorka a ředitelka RAGA Leslie Rutledge. Když dojde na demokratické státní prokurátory, nedokážu říct, co dělají. Ale vím, že získávají mnohem méně peněz než republikánští prokurátoři, protože je drtíme. Zaprvé, znovu opakuji, že je to trochu podpásový záběr.

Podkopává její tvrzení, že je drtí, krutým střihem, jako ostatní hrají Candy Crush. Ale faktem zůstává, že má pravdu. RAGA získává mnohem víc peněz než DAGA. Zdá se, že závodí v získávání zdrojů. To nemůže být nejlepší způsob, jakým řídit tento systém. Zlobivá Raga, zlobivá Daga. Pokud se takto budete chovat, rodiče vás prodají čarodějnici jako vaše sestry.

Zajímavé je, že Rutledge je jednou z generálních prokurátorek, která se v listopadu účastní voleb. Stejně tak možný zloděj per Ken Paxton. Pokud žijete ve zvýrazněném státě, budete volit svého generálního prokurátora. Proto je dobré věnovat pár minut jednotlivým kandidátům. Především proto, že většina lidí, kteří volí, nechá políčko pro generálního prokurátora prázdné.

Váš hlas proto může být ještě cennější. V Texasu průzkum ukazuje, že 39 % registrovaných voličů neřeklo, koho budou volit za svého generálního prokurátora, protože, cituji: "Nad tím moc nepřemýšleli." To zní hrozně, ale dává nám to naději. Pamatujte, zde kandiduje Ken Paxton. A pokud něco může poškodit jeho reputaci, je to znalost jeho reputace.

Prosím, před 6. listopadem si promyslete, koho budete volit. Zvládnete to. Máte na to devět dní. Vím, že toho po vás letos chceme spoustu. Od nominací k nejvyššímu soudu přes držení zbraní až po energii penisu Peta Davidsona. Bylo toho mnoho. Nyní vám na seznam přidávám, abyste si něco zjistili o volbách generálních prokurátorů. Stojí to za to.

Pokud to uděláte, objevíte opravdu podivuhodné střípky. Pokud žijete ve Wisconsinu, vygooglujte si Brad Schimel mince 10 000 dolarů. Zjistíte, jak váš generální prokurátor utratil 10 000 dolarů daňových poplatníků za mince se zkratkou K.A.E.D. To je jeho osobní motto "Každý den nakopávám zadky". Pokud žijete v Arkansasu, vyhledejte Leslie Rutledge karaoke 2016. Uvidíte naši kamarádku z dřívějška, jak válí na pódiu. Myslím si, že traktor je sexy, pořádně mě rozpaluje.

Pořád se na něj musím dívat, když si to frčí kolem. Zpívej, Leslie, zpívej! Řekl ten chlap: "Zpívej, Leslie?" Nejsem si jistý, že je to podpora. Možná je to zoufalá prosba. Zpívej, Leslie, zpívej! Přestaň rytmicky drmolit nestejnou hlasitostí.

Kapela hraje E major a ty zpíváš H. Zkus se aspoň trochu přiblížit hudbě, Leslie. Podívejte, pokud žijete v Michiganu, nebo i pokud nežijete, vyhledejte si Bill Schuette 1989 video. Je to jejich současný generální prokurátor, který však kandiduje na guvernéra. Přesto stojí za to si ho vyhledat a sledovat, jak úchylně balí ženu za kamerou. Můžete se přesunout blíž k lampě?

Milerád se posunu k lampě. Udělám vše, co budete chtít. Ale u něčeho bude lepší vypnout kameru. Obdivuji vaši houževnatost, oceňuji vašeho ducha Vincenta van Gogha, Rembrandta a Toulouse-Lautreca. To se nedá schledovat. Netuším, jak to zvládla do konce rozchovoru, aniž by ho praštila do pchtáka!

Ale jde mi o to, že dvě minuty věnované zjištění informací o vašem generálním prokurátorovi stojí za to. Pokud si myslíte, že dvě minuty nemáte, tak máte. Právě je 23:28. Rozloučím se s vámi až v 23:30. Běžte na vote411.org, kde zjistíte, zda jsou ve vašem státě volby a kdo kandiduje. Udělejte to teď hned.

O nic nepřijdete. Slibuji, že se po zbytek pořadu nestane nic zábavného. Abych vás odehnal od obrazovek, bude zde dudák hrát nejoblíbenější skladbu Leslie Rutledge She Thinks My Tractor's Sexy. Do toho! Bože! Věřte tomu nebo ne, dudy dělají tuto píseň ještě horší.

To je otřesný zvuk. Bez urážky. Vypněte tento pořad a vyhledejte si vašeho generálního prokurátora. Pokud jsme vás ještě neodradili od obrazovky, tak rád přidám tahací harmoniku. Sladký a nádherný zvuk duetu dud a tahací harmoniky. Dva zvuky, které k sobě ladí jako sušenky a ryba. Běžte na vote411.org, protože vám slibuji, že ničeho lepšího se už nedočkáte.

A nepokoušejte mě. Myslíte, že nezapojím theremin? Tak se zamyslete znovu, sráči! Nepokoušejte mě! Už byste nás měli vypnout. Jsem zklamaný, že tu ještě někdo je. Rachael Ray dnes nepřijde.

Byli jste zrazeni. Nikdy nám omeletu nepřipravovala. Ale víte, kdo přijde? Šest dětí hrajících na flétnu. Proboha! Jak je možné, že vy jste na tom celém to nejhorší? Zjistěte si informace o svém generálním prokurátorovi, protože ti za mnou budou už jen hlasitější. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takové to klasické Oliverovské - nechci Vám říkat, koho volit, jen aby jste si zjistili více informací o GA a následně tam hodí pár příkladů pochybných (ale samozřejmě republikánských) kandidátů :)))

Podobně se prezentuje i zpravodajství (a ostatně celá) Česká televize.

Ale oceňuji fakt, že zmínil obě strany mince, tedy že žalovali vládu Obamy i Trumpa z čistě ideologických důvodů. Stejné, jako když nyní různí "soudci" (většinou spíše prodemokratičtí aktivisté) pozastavují a sabotují Trumpovo návrhy. Nejčastěji samozřejmě Kalifornie nebo Hawaii.

518

Odpovědět

Je to King!

84

Odpovědět

Mykanec i zde? :-)

00

Odpovědět

+Kakujj, svět je přemykancován :-)

10

Odpovědět

Slabé video Oliverko. Soros ti omezil rozpočet?

840

Odpovědět

komunista, rovna sa fasista, Gaussova krivka nepusti

425

Odpovědět

Nejlepší argument proti Demokracii je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem.

128

Odpovědět

"Demokracie nemá usnadnit vládnutí, ale naopak má vládnutí znesnadnit. Je-li vládnutí příliš snadné, změní se vláda v tyranii."
Sókratova odpověď na Platónovy výhrady k demokracii.

572

Odpovědět

+Alfik„Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.“ — Sókratés,

Zdroj: https://citaty.net/citaty/263772-sokrates-demokraticke-zrizeni-doplati-na-to-ze-bude-chtit/

00

Odpovědět

No van Gogh byl holanďan, takže ta výslovnost příjmení je OK. )

38

Odpovědět

van Goch není správně

53

Odpovědět


Odpovědět

+KorektorkaA on 2x zachrochtal. Za mě OK. :D

22

Odpovědět

Mohamed Oliver zase

1144

Odpovědět

díky

213