Horko ve vězeníchLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:5 784

V nejteplejších oblastech USA může teplota ve vězeních dosahovat až 65,5 °C. Tak extrémní podmínky můžou vězňům způsobit nejenom zdravotní potíže, ale v krajních případech i smrt. Proč ale vedení věznic otálí s instalací klimatizací?

Poznámky:
TDC bude nejspíš zkratkou pro Texaské oddělení trestního soudnictví (Texas Department of Criminal Justice, oficiální zkratka je TDCJ).
CDC je zkratkou pro Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention).
Přestože John ve videu říká, že McCollum byl ve vězení za inkasování nekrytého šeku (cashing), podle dostupných zpráv tam byl za vypsání nekrytého šeku (writing). Viz například tato zpráva.

Přepis titulků

Dnešní hlavní téma se týká toho, že přichází léto. Venku je stále tepleji, tak proč si nedat pauzu a neužít si trochu zábavy? Na trochu zábavy máme právo, tak se dnes budeme bavit o nanucích. V USA je jich spousta, a když se oteplí, může to být velký problém. Pardon, říkal jsem nanuky? Myslel jsem vězení. V USA je jich spousta, a když se oteplí, může to být velký problém. Netvařte se tak, věděli jste, že na žádnou zábavu nedojde.

Víte, co byla naše loňská zábavná letní epizoda? Volby poštou. Nevylévejte si to na mě, ale na sebe, přišli jste sem sami. Jde o to, že horko ve vězeních je velký problém. V tomto pořadu jsme už mluvili o nespravedlivém masovém uvězňování a o tom, jak to společnost nezajímá. A dost dobrým příkladem toho je, že v některých nejteplejších koutech země, v těchto státech, přes polovina vězení nemá v obytných jednotkách klimatizaci.

V Texasu se to týká až 75 % jejich vězení. A to není dobré. Protože v létě může horko uvnitř dosahovat až 65,5 stupňů Celsia. Navíc tam narůstá počet starších lidí, kteří jsou kvůli věku na teplo citlivější. A přes 40 % vězňů má chronické lékařské potíže, které zvyšují riziko úpalu. Takže má spousta z nich obavy z toho, co se stane, až se oteplí. Mám srdeční chorobu, vysoký krevní tlak, cukrovku.

Mám tři diagnózy, které dokonce i podle TDC osobu činí citlivou na extrémní tepelné podmínky. Mé srdce musí pracovat více než srdce průměrného člověka, jen aby mé tělo zchladilo. V důsledku trpím na bolesti hrudníku ve dnech, kdy je extrémní horko. Přitíží se mi hodně rychle. To je neskutečně nebezpečné. A domnívám se, že jediný případ, kdy je přípustné nechat se zabít horkem, je za spáchání zločinu, že jste humr.

Ale pokud nejste lahodný mořský podivín s jedlýma rukama a vynikajícím masem ze zadnice, ke kterému se hodí máslo, pak je to velmi špatně. A fyzické problémy jsou jen jedna část. Ve vězeních je stále více lidí s mentálními problémy, kteří potřebují léky, které můžou narušit schopnost těla regulovat teplotu. Takže spousta z nich léky nebere, když je horko, což možná vysvětluje, proč narůstají hlídky, které zabraňují sebevraždám a sebepoškozování, během letních měsíců.

Tato situace je tak špatná, že Výbor OSN proti mučení vyjádřil mimořádné obavy ohledně smrtí z extrémního horka ve vězeňských zařízeních v Texasu. Asi vám texaské věznice přišly špatné, ale asi ne tak, aby byly na seznamu lidskoprávní organizace.

A abychom to vyřídili hned, pokud si někdo myslí, no tak, je to vězení, kriminálníci by se neměli cítit pohodlně, zaprvé: Naserte si, jsou to lidské bytosti, které si podle mě zaslouží humánní zacházení nehledě na jejich zločin, ale pokud plně podporujete náš současný trestní systém směšného rozsahu, měli byste vědět, že i ti, kteří tento systém prosazují, si myslí, že je tato situace neomluvitelná.

Jen si poslechněte bývalou hlavu odboru dozorců. Já tyhle lidi nemám v lásce. Nesnažíme se z toho dělat něco luxusního, ale něco humánního. To jsou podmínky třetího světa. Mají to být vězení, ne koncentrační tábory. Tohle jsou instituce k uvěznění. Uvěznění je jejich trest, ne se uvařit k smrti.

Správně. A jen chvilku zapřemýšlejte nad větou: „Mají to být vězení, ne koncentrační tábory.“ Pokud někdo systém, jehož chodu pomáhá, srovnává s koncentračním táborem, věci se hodně vymkly z rukou. Pokud někdo řekne „Má to být Quiznos, ne koncentrační tábor“, pokládali byste si otázku, co se to kurva v tom Quiznos děje. Promluvme si proto dnes o horku ve vězeních. A začneme očividnou otázkou.

Pokud je ve vězeních příliš horko, což tak v mnohých je, proč tam nedat klimatizaci? To se zdá jako docela snadné řešení. Ale kdykoliv ho někdo navrhne, zákonodárci a vedoucí věznic tvrdí, že si to nemůžou dovolit. Ale když tohle tvrdí, občas jsou upřímnější, než možná chtěli, třeba jako když tento texaský senátor vystoupil v rádiu.

Můžeme se o tom bavit celý den, nic se nezmění. Ve vězeních je horko, jsou nepohodlná. Řešením je nepáchat zločiny a zůstat doma a v chladu. Nedáme jim klimatizaci. Zaprvé: nechceme. Zadruhé: stejně si to nemůžeme dovolit. No počkat. Vrátíme se k prvnímu bodu. „Nechceme.“ Protože po této větě moc nezáleží na tom ostatním.

Pokud je lidem řešení jedno, nebudou problém řešit, jakkoliv snadné to řešení může být. To proto vás softwarový update ruší dennodenně. Jasně, stačilo by na to kliknout a prostě update podstoupit. Ale udělali jste to? Ne. Proč?

Protože by vám to nemohlo být více u prdele. A zdá se, že zvláště v Texasu nechtějí klimatizace zavádět. Vlastně utratili 7 milionů dolarů za soudní při, ve které byli proti instalaci klimatizace v jedné jednotce, i když odhadovaná cena za instalaci byla jen okolo 4 milionů. A rovněž se oháněli podezřele vysokými cenovými odhady. Jednou tvrdili, že by její instalace v jednotce pro vězně s vývojovou poruchou stála 109 milionů dolarů, i když postavení celé jednotky stálo 26 milionů.

A přiznávám, že toho o instalaci klimatizace moc nevím. Kdybyste ukázali na budovu a řekli, instalace klímy stála 10 000, řekl bych, jasně. Kdybyste ukázali na jinou a řekli, stálo to 3 miliony, řekl bych, to dává smysl. Ale kdybyste ukázali na budovu a řekli, že to stojí 4× víc než samotná budova, řekl bych, že toho kupodivu víte o klimatizaci méně než já.

A argument o vysoké ceně se dá skousnout ještě hůř, když si uvědomíte, že v některých vězeních klimatizaci mají, jenom ne pro vězně. Některé mají klimatizace v kancelářích a některé tady. Před dvěma lety vedení věznice utratilo více než 700 000 dolarů za nové klimatizované prostory. Pro vězně?

Ne. Pro vězeňský interní vepřín. Vedení říká, že ochlazovací systémy jsou „v souladu s veškerou sviňskou činností“. Hele, nemám nic proti tomu, aby prasata měla pohodlí. Miluju prasata, jejich pružné ocásky, příliš velká ouška, hloupé ploché nosy a hrůzostrašné oči. Prasata jsou jako psi, které můžete na Vánoce sníst. Jen se mi nezdá, aby jejich pohodlí mělo větší prioritu než to lidské. A jde o to, že nápravné systémy zdánlivě uznávají, že mají s horkem problém, jen se s tím často snaží potýkat směšnými pseudoopatřeními.

V Texasu dokonce vytvořili video o tom, co mají zaměstnanci dělat, když spatří někoho omdlévat z vyčerpání horkem. Pokud je při vědomí, dejte osobě pít vodu nebo iontový nápoj. Nedávejte jí kofeinové nápoje, protože ty podporují dehydrataci. Pocákejte ji nebo postříkejte vodou a umístěte studenou vodu nebo látku kolem krku, do podpaží a na třísla. Ovívejte osobu, pokud nefouká.

Cákat jim na obličej vodu a ovívat je podložkou prostě nebude stačit. V tu chvíli dává stejný smysl doporučení, ať jim z čela olíznete pot nebo ať o ně otřete DVD Kapitán Phillips. Jasně, je to aspoň něco, ale moc tím nezmůžete. Problém je, že když vězení používají větráky nebo rozprašovače vody, pomáhají jen do určité teploty. Za ní to dokonce můžou zhoršit.

Rozprašovače zvyšují vlhkost a CDC jasně řeklo, že nedoporučuje užívání větráků při teplotě nad 35 stupňů Celsia, protože zvyšují tepelnou zátěž, protože foukají vzduch teplejší, než je tělesná teplota. A nebezpečné situace nastávají, protože když se nějaké problémy s horkem dostaví, věznice je ne vždy řeší s naléhavostí. Třeba případ Larryho McColluma.

Odpykával si 11měsíční trest za inkasování nekrytého šeku a začal vykazovat symptomy úpalu. Ale zaměstnanci zavolali záchranku až po 40 minutách, co ho našli v křečích. Když se McCollum konečně dostal do nemocnice, jeho teplota byla 42,7 stupňů Celsia. Zemřel pár dní poté. A když se na tu prodlevu v zajištění pomoci zeptali vězeňského dozorce, tohle byla jeho směšná odpověď.

Pokud byste byl doma a vaše žena dostala infarkt a vy zavolal záchranku a pokud by jim přijet trvalo 30 minut, měl byste s tím problém? To jsou spekulace. Nemohl bych vědět, jestli to byl infarkt, nebo ne. Dobře, já bych s tím měl problém. Jen mi odpovězte, dobře? Kdyby má žena dostala infarkt a já zavolal záchranku a jim trvalo 30 minut, než by přijeli, nechce se vám říct, že byste s tím taky měl problém?

Neměl. Musel bych přijít na to, jestli je to infarkt, nebo ne. Třeba jen snědla špatné chili. Co prosím? Zaprvé by si nikdo nespletl prudké křeče se špatným chili. Zadruhé má špatné chili jméno, a to Hormel. Trocha respektu vůči té plechovce nočních můr.

A zatřetí je považovat manželčin infarkt za špatné chili hrozná odpověď nejenom proto, že takhle infarkty nefungují, ale taky takhle nefungují hypotézy. V tomto scénáři vaše žena opravdu dostala infarkt, nemůžete ignorovat premisu. Kdybyste si měli vybrat, s kterou žijící či mrtvou osobou byste povečeřeli, nesmíte odpovědět: Ne, díky, už jsem jedl. O tom ta otázka není.

A kupodivu, ačkoliv ta odpověď byla tak špatná, nebyla to nejhorší chvíle jeho výpovědi. Protože za několik měsíců byl dotazován na to, jak jeho vězni můžou být citlivější na teplem způsobené nemoci. Podívejte se na tento nesnesitelný rozhovor. Domníváte se, že mezi vašimi vězni budou lidé s hypertenzí? Nevím. Domníváte se, že mezi vašimi vězni budou lidé řekněme starší 60 let?

Nevím. Domníváte se, že mezi vašimi vězni budou lidé starší 40 let? Nevím. Domníváte se, že mezi vašimi vězni budou lidé užívající psychotropní léky? Nevím. Neměl by každý kompetentní dozorce nebo dozorkyně odpovědi na tyto otázky znát?

Nevím. Dobře, pochopili jsme to, nevíte spoustu věcí. Kéž by ten výslech pokračoval. Domníváte se, že mezi vězni budou mutanti pohánění horkem? Nevím. Máte tetování prasátka Peppy na zádech? Nevím. Kdyby se o tom nikdo nedozvěděl, měl byste sex s delfínem? Nevím. Přejel byste Bruce Willise, kdybyste měl šanci?

Nevím. Proč osoba, která na všechno odpovídá nevím, vypadá jako totální mamrd? Nevím. Sečteno, podtrženo, vězni v této zemi jsou kvůli horku v zoufalém nepohodlí a občas umírají a všem je to tak u prdele, že se s tím nic neděje. A i když jsem vám dnes ukazoval spoustu texaských ústavů, není to jediný viník. Je to jen jeden z mála států, kde se o tomto problému mluvilo na kameru.

Ale podobné případy můžete najít v Louisianě a v Alabamě a na Floridě a v Michiganu a ve Virginii. Tohle je smrtící situace a bude se jen zhoršovat zvláště proto, že jsou léta stále teplejší. A i když je to jen menší část rozsáhlejší diskuze o tom, zda a jakým způsobem by vězení v této zemi měla fungovat, než se ale k té diskuzi dopracujeme, tenhle konkrétní problém má snadné řešení.

Vězení potřebují klimatizaci, tak tam nainstalujte klimatizaci. Toť vše. Vím, že od této show očekáváte problematizování, ale zde je to vlastně přímočaré. Neměli bychom vězně vařit k smrti, tečka. To je prostě něco, co bychom za žádných okolností neměli dovolovat, protože zamykání lidí v místnosti o teplotě 65,5 °C vyvolává otázku, jak by si kdokoliv mohl myslet, že to je v pořádku?

A vypůjčím si slova nesmírně divného a nesmírně krutého muže. Nevím. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Že nezmínil vzpoury které díky tomuto vedru vznikají. Jinak problém to je, pokud se vaří vrazi a jiná lidská špína - tak ať. Ale když se to dotkne "normálního" člověka co udělal přešlap a chce si to v klidu odsedět - tak je něco špatně.

50

Odpovědět

Já bych navrhl kompromis - věznice/křídla pro lehčí zločince vybavit klimatizací, na věznice/křídla pro těžší zločince se vykašlat. :)

50

Odpovědět

Kdo chce kam, pomožme mu tam :)

12

Odpovědět

Upřímně... koho zajímá že muklům je horko? Ani mě a to jsem seděl. Trest je trest ale aby chtěli vězni klimatizaci když ji nemá veliká část bytů u netrestané populace? Aby se těch 70% recidivistů mělo fajn? Ne, díky. Na mne už je Oliver trochu moc hipík... Erica Cartmana na něj...

49

Odpovědět

Porovnáváš standardní léto a podmínky v Čechách se standardním létem a podmínkami v Texasu.

Klimatizace je na jihu USA hodně běžná. Podle statistik z 2017 v jižních státech jako Texas a Florida 27 % elektřiny domácností padne na provoz klimatizace (v roce 2009 v TX to bylo 18 %) a „průměrný Američan“ utratí za klimatizování ročně $250 (cca 5300,– Kč). Podle článku také prý ve školách bez klimatizace za velkých veder i vyhlašují pro žáky volno.

71

Odpovědět

Tak v ČR vážně asi nikoho nezajímá, co se děje ve věznicích v Texasu. A jak ti píše kolega nade mnou, fakt to asi moc nejde srovnávat. V ČR se také soustavně řeší zlepšování podmínek ve věznicích, klimatizace asi u nás tak akutní vážně není no...

11

Odpovědět

pojdme dat AC do vsech veznic, vzdyt ty lidi si to zaslouzi a je to nehumanni...ale ze spousta lidi nema AC ani v praci je jedno... hlavne ze zlocinci budou mit pohodli.

319

Odpovědět

Jsem si říkal, co za konroverzní Oliverovo téma tady rozvířilo takovou diskusi a hle...

61

Odpovědět

Me zaujalo, proc odpovida: i do not know a ne proste i don´t know. Ja myslel, ze je to hovorove vsude i don´t know. Nepamatuji si, ze bych to nekdy takhle slysel. Je to dano geograficky, ze v nekterych statech pouzivaji i do not know?

15

Odpovědět

Tak jste si i zaroven odpovedel sam a dokonce spravne... I don´t know je hovorove. I do not now je spisovne. Do not - don´t. Je to stejne jako Cannot - can´t.

20

Odpovědět

Jinak malý bezvýznamný detail: _In 1979, Ruiz v. Estelle found that the conditions of imprisonment within the TDC prison system constituted cruel and unusual punishment in violation of the United States Constitution. The decision led to federal oversight of the system, with a prison construction boom and "sweeping reforms ... that fundamentally changed how Texas prisons operated_

Tedy otázka není, co dělají státy a jejich legislativci (státní poslanci) špatně. Ale proč federální vláda od roku 1979 nevymáhá jasně daná pravidla závazná pro všechny státy - zákaz příliš krutých trestů je napsán ve federální Ústavě, nikoli v zakládajících listinách jednotlivých států.

02

Odpovědět

A další bezvýznamný detail: Už v únoru 2018 došlo ve státě Texas k dohodě garantována FEDERÁLNÍM soudcem (https://www.houstonchronicle.com/news/houston-texas/article/Texas-prison-agrees-to-deal-on-A-C-at-housing-12545278.php%20), o které se Oliver vůbec nezmínil.

02

Odpovědět

Cashing a bad check není přijmutí/inkasování šeku, ale naopak jeho vystavení.

08

Odpovědět

Nikoliv, „cashing a bad check“ znamená, že si chtěl nechat šek proplatit, ale ten nebyl krytý (na účtu nebyl dostatek prostředků). V případě, že to ten člověk udělá záměrně (ví, že ty peníze tam nejsou, a snaží se banku ošidit), tak je toto chování trestné.

52

Odpovědět

+XardassBanka inkasuje/přijímá šek a vyplácí peníze (in-kasuje - tedy směr DO banky); brankář inkasuje/přijímá gól (opět směrem DO brány).

K tebou popsanému chování je přece nutné VYSTAVENÍ šeku (tedy vypsání větší částky než je na účtě).

08

Odpovědět

+LBudu oponovat. Majitel účtu šek vypisuje a někdo další šek inkasuje. Viz například https://www.mesec.cz/clanky/platime-sekem-jak-vypsat-sek/ nebo https://www.mesec.cz/clanky/platime-sekem-2-druhy-seku/ V angličtině jsou ekvivalenty „write a check“ (vypsat) a „cash a check“ (inkasovat, nechat si proplatit, vyměnit šek za peníze). Jak jsem zmiňoval v prvním komentáři, když člověk vědomě inkasuje nekrytý šek, může za to být potrestán.

11

Odpovědět

+XardassAle sám si před chvilkou, že chlápek dostal peníze na nekrytý šek a právě proto byl obžalován a odsouzen. (_si chtěl nechat šek proplatit, ale ten nebyl krytý_)

Takže v této situaci banka, nebo někdo jiný přijímal šek, chlápek chtěl peníze( případně službu). (https://www.artofmanliness.com/articles/cash-deposit-check/) - znovu cash má své synonymum ve slově deposit (chlápek měl šek a chtěl ho vyměnit za peníze)

04

Odpovědět

+XardassInkasovat se dá přeložit jako "draw" a draw a cheque znamená (https://www.ldoceonline.com/dictionary/draw-a-cheque-on-something) WRITE - TEDY vystavit - tedy vznik nějakého cenného papíru; nikoli jeho KONEC v útrobách banky...

04

Odpovědět

+XardassA mimochodem argumentovat českou stránkou, ve které se píše ( Všechny výlohy bank, které se podílejí na inkasu šeku, jdou k tíži majitele šeku. ) znamená, že jsi tu stránku nečetl.

Banky přijímají ten šek, majitel šeku dostane peníze-poplatek.

04

Odpovědět

+LNení nic horšího, než srážka s blbcem :D

42

Odpovědět

+BoženkaSedm slov a už tak v ní jedna pravopisná chyba. To je opravdu výkon. (https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=154).

Polopatě před "než" se píše čárka pouze v případě dvou oddělených vět - obvykle se pozná podle počtu sloves.

15

Odpovědět

+LKdyž už se tady chceš mermomocí vytahovat nad ostatní, jak umíš skvěle česky, tak bys asi neměl psát ve větách místo pomlček spojovníky, viz https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=165 a https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=164.
A taky bys asi měl používat správné české uvozovky, viz https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=162.
A když jsem u toho, tak věta „Sedm slov a už tak v ní jedna pravopisná chyba.“ nedává smysl, to „v ní“ odkazuje na něco neexistujícího v rámci věty. Doporučuji si tedy zamést před vlastním prahem, naučit se srozumitelně vyjadřovat (tvé ostatní příspěvky tady jsou také občas na hranici srozumitelnosti) a pak až se posmívat ostatním, že v nějakém komentáři udělali chybu.

20

Odpovědět

+XardassV NÍ odkazuje přímo na tu větu. Sedm slov a už tak v té větě jedna pravopisná chyba.

A zobrazení uvozovek kóduje špatný software na této stránce. (Na klávesnici jsou pouze jedny dvojité uvozovky, ale protože tato stránka je špatně napsána, tak se zobrazují jen ty horní. )

05

Odpovědět

+XardassOno je vtipné, že i validátor říká, že stránka je tak špatně napsána, že skončí na řádku 143 a ostatní chyby už budou ignorovány. Celkově má stránka přes 1000 řádků kódu.

(https://validator.w3.org/nu/?showsource=yes&doc=https%3A%2F%2Fvideacesky.cz%2Fvideo%2Flast-week-tonight-horko-ve-vezenich)

04

Odpovědět

+XardassJinak tady máš webovku přímo nazvanou Texas Penal Code, ve které se mluví o VYDÁNÍ

(https://texas.public.law/statutes/tex._penal_code_section_32.41);

tedy chlápek VYDAL/VYSTAVIL falešný šek - někdo ho chtěl vybrat, ale chlápek
(a) neměl v bance vůbec účet, nebo
(b) banka někomu nemohla vydat peníze a někdo kontaktoval chlápka, ale ten se ani o další době neměl k zaplacení svého dluhu.

04

Odpovědět

+XardassA poslední důkaz o správnosti mého tvrzení je třeba zpráva zde:
(https://news.yahoo.com/civil-trial-ordered-texas-prisons-leaders-heat-death-043159085.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly9kdWNrZHVja2dvLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAK5CkJBYBwU_1wkytySAomwFMmRfTwhIXmYjZnjjDTcQuKa7zrk04Ua-IS0cmf5Qn7tcRExWg3RC1mpKzRMc-aLxnHH1zApilm2KPgRdCm4cnC5zgVP0KPJYu5otLKAZOq_TXiRvV-7pc5IsWpP9mDG63gzShsYyo_TeJ2tJn7h1) - článek: Civil trial ordered of Texas prisons, leaders in heat death - tedy McCollum vystavil nekrytý šek (McCollum was serving a one-year sentence in the Hutchins State Jail near Dallas for WRITING a bad check when he died of a heat stroke on July 22, 2011, just seven days after he arrived at the jail.)

04

Odpovědět

+LKonečně jsi dal k dispozici nějaký užitečný důkaz, děkuji. Skutečně to vypadá, že McCollum byl ve vězení za vydání/vypsání nekrytého šeku („writing“), aspoň tedy podle tohoto článku. To ovšem nic nemění na tom, že John ve videu říkal „cashing“, což je inkasování/proplacení. Doporučuji tedy sebrat se a jít si stěžovat týmu Last Week Tonight, že mají ve videu nepřesné informace. My tady totiž děláme překlad, nikoliv kontrolu přesnosti vět ve videu vyřčených :)
Nicméně pro úplnost jsem přidal do popisku poznámku o této nepřesnosti ve videu.

Co se týče tvých jazykových výhrad, tak bych poprosil, abys mi ukázal stránku, která ti ty „správné“ uvozovky bude v komentářích hlídat sama podobně jako třeba Word. Fakt by mě to teda zajímalo, když ty naše stránky jsou podle tebe „špatně napsané“. Stejně jako spojovníky a pomlčky jsou tyto věci obvykle na samotných uživatelích a pisatelích.

A ještě jednou zopakuji, věta „Sedm slov a už tak v ní jedna pravopisná chyba.“ není v pořádku. Sám jsi posléze uvedl lepší variantu, která dává smysl, a sice „Sedm slov a už tak v té větě jedna pravopisná chyba.“

30

Odpovědět

+XardassNENÍ to inkasování. A nikdy nebude - v tomto případě inkasovala banka ten šek a McCollum inkasoval PENÍZE. Cashing the check NIKDY nebude přijmutí šeku ( i v tom tvém odkazu je napsáno: musí být předložen k inkasu před uplynutím této lhůty).

Tedy banka přijímá/inkasuje ho.

05

Odpovědět

+XardassPokud říkáš, že v programu Word se píšou správně uvozovky, tak on-line volbou BUDE jistě Word on-line (tedy Office 365 login Prohledat doménu office.com https://www.office.com).

A že nechápeš inteligenci z Moravy, to je tvoje CHYBA. Nikoli chyba pisatele.

Že si vymýšlíš texaské zákony (viz: si chtěl nechat šek proplatit, ale ten nebyl krytý (na účtu nebyl dostatek prostředků). V případě, že to ten člověk udělá záměrně (ví, že ty peníze tam nejsou, a snaží se banku ošidit), tak je toto chování trestné), to je tvoje CHYBA. Nikoli chyba Johna Olivera.
Ostatně texaský zákoník je volně dostupný. Takže můžeš ukázat, který zákon PODLE TEBE vyjmenovaný zločinec porušil.

05

Odpovědět

+LKoukám, že s debilem se fakt nedá argumentovat, protože svoje chyby zapře nebo zahraje do autu, tvoje argumenty ignoruje a argumentuje nesmyslama a vymyšlenostma. Jak by řekl Herr Trump: Sad!

40

Odpovědět

+XardassV tvém překladu: Chlápek inkasoval/přijmul nekrytý šek (ten sám byl podveden) a ještě za to byl potrestán.

Cash the check - neznamená přijmout/inkasovat šek - ale vyplatit si peníze za špatný šek...

V tvém komentáři pak najednou bylo slovo "šek" vyměněno za přesný opak - hotovost. Tedy si vlastně potvrdil, že si špatně přeložil to sloveso.

17

Odpovědět

+XardassNechápeš, že když ty držíš šek s jménem někoho jiného, tak si VĚŘITEL (holder) a v případě neproplacení bankou prostě kontaktuješ (podle texaských zákonů) VYDAVATELE (ISSUER) a ten ti má zaplatit JINAK?

Představa, že VĚŘITEL (holder) má kontrolovat DLUŽNÍKA (ISSUER) a načasovat si příchod do banky na základě DLUŽNÍKOVA účtu je prostě ŠÍLENÁ.

15