Kachní známkyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:85
Počet zobrazení:5 418
Když chcete v Americe lovit kachny, musíte si koupit povolenku v podobě známky s kachním motivem. Taková známka je každý rok jiná, protože o její podobě rozhoduje vítěz každoroční umělecké soutěže. A že v té soutěži jde opravdu o hodně!

Přepis titulků

Na slovíčko o volné přírodě. Je domovem jezer, stromů a perníkové chaloupky, co láká děti k záhubě. Je to super. Konkrétně se chci bavit o jednom ze způsobů, jak krásnou přírodu chránit, a tím jsou kachní známky. Pokud je ještě neznáte, představí vám je kouzelně afektované video z 90. let. Většinu známek si kupují lovci vodního ptactva, kteří u sebe ze zákona musí mít federální kachní známku při lovu.

Ale stále častěji si mladí i staří kupují kachní známky dobrovolně jakožto způsob, jak pomoci chránit vodní ptactvo a další zvířata naší země. Vím, že to vypadá roztomile, ale neviděli jste tu část, kde se začne křičet, jakmile děti dojdou domů. Co to je? Kachní známky? Poslala jsem vás tam pro léky. Poslouchejte, tvoje sestra brzo umře, protože pořád utrácíte peníze na inzulin za samolepky.

Ale je to pravda: každý rok federální vláda vydává kachní známku, což není poštovní známka, ale je to vlastně povolenka k lovu. Momentálně stojí 25 dolarů a opravdu se jimi daří chránit přírodu. 98 % z každého prodaného dolaru putuje na ochranu mokřadů. Od roku 1934 známky vydělaly přes miliardu dolarů na ochranu více než 6 milionů akrů mokřadních oblastí. A to částečně proto, že i lidé, co neloví, je rádi sbírají. A to je pochopitelné, za ta léta tam byly krasavice.

Třeba tahle ze 60. let s rodinkou poláků amerických. Tahle z 80. let s majestátní husou sněžní. A tahle kachna floridská z nultých let nového milénia s pořádnými trapézy. Jen se podívejte na ta záda. Rychlý dotaz: Je součástí ceny i pekáč? Protože tahle kachna má určitě buchty. Ale nejlepších na těch známkách je, jak jsou každoročně vybírány.

Jde totiž o národní uměleckou soutěž. A vybírání vítěze se bere vážně. Porotci nezávisle hlasují o každém návrhu. Nehodnotí jenom vizuální stránku nebo jak by to vypadalo na známce, ale také to, zda je to anatomicky přesné. Je to pravda. Kachny nemají být jen krásné, ale i anatomicky přesné. Což je super požadavek, když máte malovat zvíře, které, jak už jsme dříve zmínili, má dlouhý spirálovitý penis.

Tento fakt nás donutil namalovat tohoto kačera Donalda, za kterého nás Disney doposud nezažaloval. A když se na soutěž kachních známek zaměříte, rychle narazíte na nějaké drama. Účastní se jí třeba bratři Hautmanovi, úplná kachní dynastie, která do letoška vyhrála už 13krát. Jsou to opravdoví kachní šampióni. A také zde dochází k ostrému sporu mezi tradičním kachním umělcem Timem Taylorem a jeho avantgardním rivalem Robem McBroomem, na kterého Tim Taylor nemá náladu.

Rob McBroom se soutěže účastní každý rok. A každý rok porušuje pravidla. Porušuje každé pravidlo soutěže. Ve skutečnosti chce být jen ve středu pozornosti. Našel soutěž, kterou soutěžící berou vážně, a kteří na svých návrzích tvrdě pracují, a on se jí vysmívá.

Maluje obrazy, kterými se jí vysmívá. Upřímně řečeno, ano, to on dělá. Do federálních i státních soutěží poslal návrhy, které jasně nesplňují požadavky, třeba tyhle kreslené kachny nebo co má do prdele být tohle. Rob McBroom si je navíc velmi dobře vědom kritiky Tima Taylora a roky ho trollil. Dokonce parodicky předělával starší Taylorovy malby. Více už se Timovu originálu přiblížit nemůžete, aniž byste znali formát.

A je to vytvořené úplně od píky. Tohle je dílo, které Rob McBroom stáhl z internetu, aby ho „abstraktně“ ztvárnil. Vím o něm jen kusé informace, třeba že očividně nesnáší Baracka Obamu a komunismus, proto jsem to naplnil takovýmito výjevy. Tohle je rodný list Baracka Obamy, který zveřejnil. Oko kachny tvoří symbol komunismu. Tady je další věc.

Drží miminko při křtu, ale dal jsem na něj Leninovu hlavu. Páni, tomu říkám malichernost. Na Timově místě bych z toho vycouval. Protože pokud vytvořil komunistickou kachnu z vašich osobních fotografií, jen si představte, co ještě dokáže. Tady je další, Time. Peří je z výpisů z účtu, které jsem ti vzal z popelnice. A zobák je fotka, kterou jsem vyfotil, když jsi spal. Jen se do mě dál navážej. Chci tím říct, že soutěž o kachní známku je tvrdá.

Loni tam bylo pár skvělých návrhů, třeba tento s kachnami škobrtajícími ve vzduchu a tenhle, který je podle mě spíš psí známka. Pes na cestě do gay baru, zatímco kolem letí kachna. Není to kritika, jen konstatuju fakt. Ale vítězem se stala tato objektivně úžasná, velmi anatomicky přesná malba poláka vlnkovaného od Richarda Cliftona. A schovat jeho svinutý penis pod vodou byl dobrý tah, Richie.

Nemůžeme ho vidět, ale víme, že je tam a pěkně se stáčí. Vtipná poznámka. Ta píšťalka na kachny je tam v rohu proto, že za Trumpovy vlády bylo zavedeno pravidlo, že všechny návrhy musí obsahovat lovecké motivy, což se mnoha lidem pochopitelně nelíbilo. Naštěstí se to pravidlo příští rok zruší, což je dobře, protože odrazovat lidi od kupování kachních známek je hodně špatný nápad. Prodeje známek tak jako tak klesají, což znamená méně peněz na ochranu.

Potřebujeme, aby známky sbíralo více lidí. A k tomu potřebujeme, aby letošní návrhy byly naprosto jedinečné. A od toho jsme tu my. Věc se má tak, že se této soutěže může zúčastnit kdokoliv. A s radostí oznamuji, že tento kdokoliv se letos zúčastnil. Najali jsme malíře, aby namaloval tuto úchvatnou olejomalbu čírky modrokřídlé, jak létá ve hře Lov kachen, čímž jsme splnili jejich lovecký požadavek.

Je to skutečná, detailní malba, kterou trvalo namalovat měsíce. Ale bohužel byla diskvalifikována kvůli „pravidlu zakazujícímu přítomnost čísel nebo písmen v návrhu“. To je fakt směšný požadavek. Jako kdyby řekli, že „žádný návrh nesmí obsahovat plechovku špaget nebo Paula Sorvina“. Co se stalo v minulých letech, že jste to museli zakázat?

To jsou ty špatné zprávy. Dobrou zprávou je, že jsme tam poslali dvě malby. A to tuto malbu kachen hodnotících soutěž o kachní známku. Bohužel jsme se stali obětí téhož debilního pravidla o číslech a tuhle malbu také diskvalifikovali. Takže si dovedete představit, jak se nám ulevilo, když jsme si vzpomněli, že jsme tam poslali tři další malby. A s radostí oznamuji, že se všechny probojovaly do víkendového klání.

Podíváme se na ně. První je tento polák americký, jak loví lovce, který loví jinou kachnu. Jen si povšimněte jeho zlověstného, mírně maniakálního pohledu, když jen taktak mačká spoušť. Děsivý, ale triumfální počin. Podívejme se na to, zdali se porotcům líbila. Hlasujte prosím. Vyřazena.

Děláte si ze mě prdel? Ani jeden z vás pro ni nehlasoval? To je výsměch. Prostě výsměch. Všech pět by se vás mělo stydět. Ale víte co? Je to v pohodě, protože máme další dvě želízka v ohni. Další na řadě je toto. Kachna s perlou, což je podle mě mimořádné dílo.

Vedle něj originál od Vermeera působí jako kupa hoven. Ta holka nemá žádný peří. A co teprve zobák. Barva vyhozená oknem. Porotcům se tedy určitě musela líbit. Hlasujte prosím. Vyřazena. Ale prosím vás! Tihle porotci jsou k smíchu.

Neví ani zbla o umění, ani zbla o kachnách, a už vůbec nic o kachním umění. A nejenom mě to šokovalo. Lidem, co se dívali na livestream, se tento návrh moc líbil. Psali: „Nádhera. Dokonalost. Úchvatné.“ „tO jÓóÓ.“ A: „TO CHCI DOMA NA ZDI.“ No samozřejmě. Co za kultivovaného milovníka kachního umění by to nechtělo? V tuto chvíli jsme popravdě začínali být nervózní.

Naštěstí naše poslední malba byla zárukou úspěchu. Jde totiž o toto mistrovské dílo s obrovskou kachnou, která sjednává mír mezi dlouholetými rivaly kachního umění Timem Taylorem a Robem McBroomem. Každý, kdo je při smyslech, by to poslal aspoň do 2. kola. Že jo? Porotci, je to na vás. Hlasujte prosím. Vyřazena.

Běžte kurva do prdele! Je mi líto, federální soutěž o kachní známku přišla o veškerou integritu. Ale je fakt, že nejen porotci byli s touto malbou nespokojení. Sám Tim Taylor na tuto malbu reagoval v chatu slovy: „Nevím, proč tohle někdo maloval.“ Fakt, Time? Nevíš? Já to vím. Zaprvé jsme jim za to zaplatili a zadruhé je to boží.

Proto. Žádný z našich návrhů se tedy přes první kolo nedostal. Cenu nakonec získal tento návrh. A vítězem ročníku 2022/2023 soutěže o kachní známku se stává s malbou poláka amerického pan Jim Hautman z Chasky v Minnesotě. Je to jeho šesté vítězství. Běžte už do pr… Nebo ne. Musím uznat, že to je nádherná malba.

Vlastně chápu, proč bratři Hautmanovi vyhrávají. I tak ale osobně preferuji náš návrh s Lovem kachen. Je srandovní a byla by z něj lepší známka. A jo, jsem samozřejmě zklamaný, že jsme soutěž nevyhráli a že jsme nedostali ani jediný hlas ani od jediného porotce, i když to svědčí spíš o nich než o nás, protože kdyby něco od nás vyhrálo, mohli díky tomu vybrat spoustu peněz na dobrý účel.

Dobrou zprávou je, že to stále můžou dokázat. Pojďte prosím za mnou. Protože s hrdostí oznamuji, že jsme se rozhodli vydražit všechna tato mistrovská díla a 100 % výdělku půjde na federální program kachních známek. A co to znamená? Že i vy, ano, vy, máte šanci si některou z těchto maleb vystavit doma.

Můžete se zbavit strašných rodinných portrétů a nahradit je něčím mnohem lepším. Stačí jít na NejlepšíKachníZnámky.com a přihazovat na vaše oblíbené dílo. Přihazujte až do pátku do 22:30. Dámy a pánové, s hrdostí prohlašuji dražbu za zahájenou. To byla naše show, děkujeme za zhlédnutí, uvidíme se za týden, dobrou noc!

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář