PutinLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:520
Počet zobrazení:27 626

Vladimir Putin je znám jako nemilosrdný vůdce a zkušený manipulátor. John Oliver proto prezidentovi pomocí populární písně vysvětlí, proč jeho snaha o dobré vztahy s Ruskem není až tak dobrým nápadem.

Poznámky k překladu:
DNV - Demokratický národní výbor
Ferguson - případ zastřelení černošského mladíka bílým policistou. Poté, co se porotci rozhodli, že policistu neobviní, zachvátily předměstí St. Louis nepokoje. Více o kauze zde.

Přepis titulků

Rusko – země, která dala světu Tetris, ochlupení, které nosíte na hlavě, a možná i 45. prezidenta Spojených států. Tento týden se Rusko dostalo do centra pozornosti. Michel Flynn rezignoval na post poradce pro národní bezpečnost po vydání zprávy ministerstva spravedlnosti o tom, že může být vydíratelný kvůli komunikaci s ruským velvyslancem. Tak jo. Přátelé, pozor. Zkontrolujte si hlasovací lístky, protože pokud jste tipovali, že komunikace s Ruskem bude důvodem rezignace prvního z Trumpových poradců, vyhráváte.

Fakt. Je to škoda, protože já si vsadil na "nikdy jsem nebyla ve státní škole", nebo "kdykoli promluvíš, prezident místo tebe vidí Melissu McCarthy". Ale... zajímavé je, že Flynnův debakl je jen špičkou ledovce ve vztahu Trumpovy administrativy a Ruska. Existují obvinění dvou lidí, kteří se podíleli na jeho kampani – Paula Manaforta a Cartera Page.

Existuje přesvědčivý důkaz, že se Rusko nabouralo do e-mailů DNV, aby ovlivnilo volby, a pak je tu samozřejmě nechvalně známý špión, který údajně spojuje Trumpa a jeho spolupracovníky s Ruskem. Neboli, jak si jistě vzpomínáte, ta záležitost se sexuální fetiš-močovou párty v Moskvě. Aby bylo jasno, zatím nemáme žádný důkaz o přímém napojení Trumpa na Rusko.

Ale má takovou zvláštní viditelnou slabost pro tuto zemi a jejího vůdce. Nedávno jsem byl v Moskvě a přímo i nepřímo jsem mluvil s prezidentem Putinem, který prostě nemohl být milejší. Putin mi dokonce poslal dárek, krásný dárek s krásným vzkazem. Mimochodem...

bylo by skvělé, kdybychom mohli vycházet s Ruskem. Jen abyste tomu rozuměli. Zítra budete říkat: "Donal Trump chce vycházet s Ruskem, to je hrozné." To není hrozné, je to dobré. Neříkám, že je to hrozné. Taky neříkám, že je to dobře. Tvrdím, že je trochu divné, že jste byl objektivně milejší k Vladimiru Putinovi než k Meryl Streep, která určitě není nechvalně známý autokrat. Ale víte co?

Kdyby to zkusila, zvládla by to. Ta žena je husarský kousek. Jde o to, že... Jde o to, že Trump je fixovaný na to, aby lépe vycházel s Ruskem. Takže dnes se zamyslíme nad tím, co to vlastně znamená, jaká je šance, že k tomu dojde, a čeho se proto budeme muset vzdát. Tady o Putinovi přemýšlíme jako o postavičce z komiksu, která si připravuje fotky, kde pózuje na koni, plave jako delfín, vynořuje se z moře jako záporák z Bonda, poráží kuřátko v soutěži v zírání, nebo možná láme ruku dítěti.

Ale v Rusku to není komiksový záporák, pro mnohé je hrdina. V Rusku je totiž velice populární. Mnoho let měl dokonce svou popovou píseň. Chci muže jako Putin, který je plný sil. Chci muže jako Putin, který nepije.

Chci muže jako Putin, ze kterého mi není do pláče. Chci muže jako Putin, který mi neuteče. Ta písnička mi straší v hlavě už týden, a to ani nemluvím rusky. Jmenuje se Muž jako Putin a je o tom, jak ženy chtějí muže, jako je on. Ale když se nad tím zamyslíme, chtějí muže, kterému je přes 60, řídnou mu vlasy a měří asi 165 cm. Takže vlastně říkají, že chtějí muže jako Richard Dreyfuss, akorát podlého.

A co se týče těch připravených fotek, byli byste překvapeni, kolik Rusů jim bezvýhradně věří. Na začátku toho roku Putit jako zázrakem vylovil ze dna oceánu dvě starodávné vázy. Naštěstí byly po ruce fotoaparáty, aby mohly tento historický moment zachytit. Mnoho lidí se chodí potápět, a nic nenajdou. Je úžasné, že je Putin našel.

Je to znamení. Není to náhoda. Je to důležitý moment. Ale no tak! Nejen, že to je jasný podvod, ale řízené focení u břehu moře je stejná strategie publicistů jako Taylor Swift a Tom Hiddleston. Amerika má Hiddleswift, Rusko má Putvázu. #putváza Putinova popularita je o to více překvapivá vzhledem k tomu, že jeho prezidentství od začátku trpí nařčeními z korupce.

Viděli jsme, jak obohacuje své přátelé a blízké spojence a přehlíží ty, kteří nepatří mezi jeho přátele. Využívá státní majetek, ať se jedná o ruskou energii a nebo jiné státní kontrakty. Dává je těm, o kterých si myslí, že mu budou sloužit a vylučuje ty, kteří ne. Chápu. Putinovi přátelé jsou díky němu bohatí. To vysvětluje, proč si jednou vyšel v tomhle ohozu.

Protože každý správný kamarád by mu řekl: "Vladimíre, ne. Mám tě rád, ale bílá riflovina ti prostě nesedí. Vypadáš, že se chystáš na svatbu mládí v roce 1991. Běž se převléct. Jako kamarád ti radím, běž se převléct." Ale nezbohatli jen Putinovi přátelé. Některé odhady vidí Putinovo jmění někde mezi 40–85 miliard dolarů. Což by z něj dělalo jednoho z nejbohatších mužů na světě. A i když to neustále odmítá, nic na jeho financích nedává smysl.

Oficiální příjem prezidenta Putina se pohybuje okolo 100 tisíc dolarů ročně. A přesto žije jako superboháč. Má kolekci drahých hodinek a jeho cvičební úbor od designéra stojí 3 000 dolarů. Počkat! Který netvor trénuje v teplákovce za 3 000 dolarů? Vlastnictví tak drahého úboru se dá chápat jedině v případě, že jste nahráli hit z roku 2002 Work it, jmenujete se Missy Elliott a netušíte, že existuje i jiné oblečení.

Tak a dost. Tak a dost. Dělám za tím tlustou čáru. Ale pro ukázku opravdového bohatství Putina se podíváme na jeho dceru. Ona a její manžel mají kapitál v hodnotě 2 miliard dolarů. Což je docela dost peněz na někoho, kdo je akademický pracovník lomeno akrobatická tanečnice rock and rollu. A pokud si myslíte, že nemáme záznam jejího vystoupení, tak to se pěkně pletete.

Zaprvé, je to super. A zadruhé, lidé si myslí, že nejnebezpečnější povolání je vězeňský dozorce nebo bojový pilot. Ale já bych se chtěl přimluvit za povolání chlápka, který vyhazuje Putinovu dceru do vzduchu a doufá, že ji chytí. Víte vy co?

Třeba měl Vladimír Putin ve svém životě jen obrovské štěstí. A pokud ano, je to v silném rozporu s extrémní smůlou, která potkala jeho kritiky a politické odpůrce. Lídr opozice Boris Němkov byl zastřelen, Alexandr Litviněnko, bývalý agent KGB, který se obrátil proti Putinovi, zemřel na otravu z ozáření. Novinářka Anna Politkovská byla zavražděna v den Putinových narozenin a aktivista Vladimir Kara-Murza byl údajně otráven, ale přežil, aby byl počátkem tohoto roku údajně znovu otráven.

Vím, že to vypadá opravdu zle, ale možná, že s tím Putin nemá nic společného a jen mu přálo štěstí. Třeba má králičí tlapku. Ano, za čerstva uříznutou, ale má. Někteří poradci skončili jen zostuzení, když se v televizi nebo na internetu objevily jejich sexuální nahrávky. A sexuální nahrávky ani nemusí být pravé.

jak před pár lety zjistil Kyle Hatcher, který v Rusku pracuje pro ministerstvo zahraničí. Minulý měsíc se video s Hatcherem objevilo na ruském webu doplněné o hudbu na pozadí. Vidíme v něm Hatchera v Moskevském hotelu ve spodním prádle a s rozsvícenými světly. Pak světla zhasnou a zdá se, že se muž a žena na posteli věnují sexu. Americkým úřadům Hatcher řekl, že se jedná o fabulaci. Tohle je opravdu směšné, ale mám k tomu pár otázek.

Zaprvé, když někdo uveřejní nepravou nahrávku vašeho pohlavního styku, podíváte se na ni? A zadruhé, co když je nepravé já v sexu lepší než vaše pravé já? Ptám se na to proto, že zrovna v televizi mluvím škaredě o Putinovi. Takže čekám, že se každou chvíli objeví moje falešné sexuální hrátky. Jen mě to zajímá. Zajímá mě to, toť vše. Putin v Rusku opatrně vytvořil atmosféru, která je pro opozici extrémně nepříznivá.

Postavit se mu může znamenat, že se stanete cílem trollů, a to nejen na internetu. Když Gary Kasparov mluvil na opozičním politickém setkání, přerušily ho, a teď nekecám, rádiem řízené létající robertky. A víte vy co? Musím říct, že mám pro ně respekt. Bylo třeba hodně kreativity, iniciativy a plánování. Ale co už není tak působivé, je to, co se dle jeho slov stalo liberálnímu politikovi Iljovi Jašinovi.

Nic takového jsem opravdu nečekal. Jeden po druhém si dva gauneři bez jakéhokoli studu vylezli na kufr mého auta a vykadili se. Jen si to představte, v centru Moskvy. Kolem procházeli děti a jejich rodiče. Podívejte. Chápu, že se zlobíte na toho, kdo vám posral auto, ale jen aby bylo jasno, kolemjdoucí rodiče to nebude urážet.

Protože pokud máte dítě, vaše instinktivní reakce na to, že někdo jiný než vaše dítě veřejně kadí, bude: "To není můj problém!" "To není můj problém!" Takže abych to shrnul, Putin možná ukradl či neukradl miliardy dolarů a možná byl nebo nebyl zapleten do vražd nebo zastrašování svých odpůrců.

Je toho mnoho, z čeho ho lidé podezřívají, ale nemohou tak úplně dokázat. Stejně jako mám podezření, že jsou Putinovy genitálie jen pěst zakrytá trním, ale nemůžu to prohlásit s naprostou jistotou. Mám 98% jistotu, ale prostě mi ještě něco chybí. Ale tohle o Putinovi můžeme bezpochyby prohlásit: Mimo jiné připojil Krym a na protestující uvalil finanční postihy a vysoké tresty, podpořil Assadův brutální režim a podepsal krutý zákon o propagandě proti gayům, který mnoho Rusů podporuje, což není až tak překvapivé, když vezmete v úvahu, že vidí ve státní televizi takovéhle sračky.

Sodoma a Gomora byly vypáleny sírovým deštěm z nebes. Od těch dob se homosexuálům, jen pro informaci drahého obecenstva, neříká gayové, ale sodomité. Bůh netoleruje špínu a hřích, které mohou sužovat celý svět. Abychom přežili, musíme jim odolat. Páni!

Abychom vám ukázali, jak moc je ruská televize proti gayům, nejpopulárnější televizní pořad o změně vzhledu ukazuje pět heteráků a jmenuje se Ta bunda vypadá dobře. Takže v kostce – takové je Rusko pod Putinem. A náš prezident s ním chce lépe vycházet. Neříkám, že se Amerika pravidelně nevtírá do přízně režimů se strašlivým přístupem k lidským právům. Nebudu nikoho jmenovat.

Řekněme jen, že Saudská Arábie ví, o koho jde. Ale, ale... alarmující je na tom to, jak snadně to z Trumpových úst zní. Když naše země bude vycházet s Ruskem, bude to skvělá věc. Nebylo by to opravdu nádherné, kdybychom dokázali vycházet s Ruskem? Nebylo by skvělé, kdybychom dokázali vycházet s Ruskem? Nebylo by lepší, kdybychom vycházeli s Ruskem? Nebylo by to dobré? Nebylo by to vlastně krásné... Nebylo by hezké...

Nebylo by hezké, kdybychom šli příkladem a vycházeli s Ruskem? Já jsem zcela pro. Jasně. A taky by bylo skvělé, kdybys mohl přijít k medvědovi a obejmout ho. To by bylo fakt pěkné, ale bohužel to není tak zatraceně jednoduché. Vyjednat něco s Putinem bude mnohem složitější, než si Trump myslí. Putin strávil svůj raný věk jako ruský špión ve východním Německu, kde se zdokonalil v manipulování cizinců.

Neříkám, že Trump není na jeho úrovni, jen říkám, podívejte se, co se stalo vloni, kdy se O'Reilly snažil zjistit, jak bude Trump reagovat na Ruské lodě otravující válečné lodě USA. Řekl bych: "Nedělej to. - Je to provokace. Něco, co bys neměl dělat. - Pravda. - Ale kdyby to udělal a vzepřel se vám? - Je to špatné z mnoha..." Musel byste jedno z těch letadel sestřelit.

Možná bych musel udělat něco, co byste nerad dělal. Je to něco, co bych nechtěl udělat, ale řekl bych: "Vladimíre, nedělej to. Pojď, no tak, budeme mít hezký vztah. Nedělej to." Tohle... je naprosto trapné. Mluví tónem majitele psa, kterému se nedaří, aby pes přestal čůrat na rohožku.

Alíku, nedělej to. Pojď. Pojď, Alíku, budeme mít hezký vztah. Nedělej to, Ale! Nedělej! Nedělej! A faktem je, že Trump už Putinovi věnoval něco obrovského, aniž by si to uvědomil.

Já vám to vysvětlím. Putin je momentálně slabší, než si myslíte. Ekonomice se nedaří, což není moc dobré pro autokrata, který možná okradl vlastní lid o miliardy. Ale stále je velice populární proto, že zpravidla odvrací kritiku směrem ke Spojeným státům. A nejen, aby se vyhnul nařčením, ale také aby delegitimoval náš nárok na morální převahu.

Rusové to milují. Když na něj Amerika ukáže, hned jí to vrátí. Například když se ho před pár lety ptali na utlačování disidentů v Rusku, okamžitě změnil téma na problémy v Americe. Vy věříte, že z hlediska demokracie je teď vše v pořádku? Kdyby bylo vše perfektní, tak by neexistovaly problémy jako Ferguson, že? Neexistovaly by žádné podobné problémy. Neexistovalo by zneužití moci policií.

V Rusku je to stejné, spousta problémů. Jo, ale ne všechny problémy jsou stejné. Je to jako porovnávat La La Land, snímek nominovaný na Oscara s evidentními nedostatky, s Lidskou stonožkou, která se dá stěží považovat za film. Ano, jeden film je o lidech přišívajících pusu k řitnímu otvoru, ale na druhou stranu, Ryan Gosling se při tanci dívá na své vlastní nohy, takže se to tak nějak vyrovná.

Sdělení, že věci jsou tu stejně špatné jako v Americe, je Putinovou klíčovou technikou. Ruská státní média strávila značnou část loňského roku tím, že tvrdila, že jsou volby v USA zmanipulované. A dělala to s jasným úmyslem. Co chce Kreml dostat do ruských hlav? Ve světě není skutečná demokracie, ta nefunguje. Bude to příležitost ukázat, že oni dělají to samé co my.

Není mezi námi rozdíl. A nejsme horší než oni? Ano, přesně tak. Takže to je oficiální vzkaz. Stojíme za hovno, vy stojíte za hovno, všechno stojí za hovno. Nesnažte se o lepší svět, protože neexistuje. To je nejen deprimující, ale je to i pracovní název každého ruského románu.

Čekali byste, že: "Americké volby jsou zmanipulovatelné," je Putinova obvyklá fráze. Minulý rok se to však změnilo, když jeden z hlavních kandidátů říkal naprosto to samé. A pokud si myslíte, že to hrálo Putinovi do karet, představte si jeho radost, když pak viděl prezidenta Spojených států, který použil jeho morální ekvivalent.

Putin je zabiják. Existuje mnoho vrahů. Máme mnoho vrahů. Myslíte si, že je naše země svatá? Myslíte si, že je naše země tak nevinná? Neznám nikoho z vlády, kdo by byl vrahem. Podívejte se na to, co jsme taky provedli. Ty vole! Jediný způsob, jak by mohl znít ještě víc jako Vladimir Putin, je kdyby to řekl v teplákovce za 3 000 dolarů.

Trump je v podstatě propagátor Putinových snů. A kdo ví, proč se tak chová. Možná je zkompromitován, možná je idiot, ale protože se prezident Spojených států nepostaví za svou zem, já se toho ujmu. Amerika a Rusko prostě nejsou stejné země. Neberte mě špatně, Amerika měla a má problémy, které je třeba vyřešit, což by klidně mohl být i název tohoto pořadu.

Ale pozor. Pozor, i když naše volby nejsou bez chyb, nejsou zmanipulované. Lidská práva u nás také nejsou perfektní, ale rozhodně se nedají přirovnat k Putinově Rusku. A naše média jsou minimálně dost svobodná na to, abych mohl udělat tohle: Donald Trump, největší americký hemeroid. Americký chodící a mluvící požár křovin.

Ztělesněný požár Říma. Špatně padnoucí oblek plný kuřat, jež jde domů na opékání. Id Twitteru s vlastním manifestem. Tento myslící cirukusový arašíd. Rasistická vúdú panenka z použitých koček. Klaun z mumifikované předkožky a cukrové vaty. Bonbón na ruby v paruce z použitých mrtvol. Sáček plný cheesburgerů a konfederačních vlajek.

Staré zavazadlo pokryté sýrovou omáčkou. Ledvina z pořadu Florida Supercast. To, co se stane, když se tajemství dostane do špatných rukou. Jo, řekl jsem spoustu hnusných věcí. Ale Trump mě přesto nenechal zavraždit. Zatím. Stále je na to čas. Problém je, že Trump už Putinovi dal hodně, aniž by si to uvědomil. Ale Putin chce víc.

Experti tvrdí, že by rád sankce proti USA, abychom podpořili jeho politiku pro Assada, abychom jej nechali oslabit NATO a uznali připojení Krymu. To vše by bylo proti americkým zájmům a hodnotám. Ale existuje reálné nebezpečí, že bez kontroly Trump něco z toho nebo to vše může vyměnit za lepší vycházení s Ruskem, ať už to sakra znamená, co chce.

Takže se někdo musí rychle dostat Trumpovi do ucha a poučit jej o tom, jak reálné "vycházení s Ruskem" opravdu je. Bohužel náš kovboj to za 30 vteřin nezvládne, takže jsme dali dohromady krátké vysvětlení ve formě, které Trumpovo ucho určitě zachytí. Béčkové techno. Muž jako Putin se může zdát silný, ale pokud tomu věříte, mýlíte se.

Muž jako Putin má hodně štěstí, protože novináři umírají, a on je pořád boháč. Muž jako Putin chce jenom moc, klidně zfalšuje video vaší zlaté sprchy. To není něco, co chceme vidět, váš oranžový obličej celý od moči. A kritici jako Oliver by se měli dát na útěk, jinak si vás najde a pokálí vám auto.

Ne, ne, ne! Neserte mi na auto! Je to divné. Je to tak divné. Možná je to ta nejdivnější část celého příběhu. Prosím, neserte mi na auto. Prosím, nedělejte to! Omlouvám se, co jste to prezidentovi říkaly o Putinovi? Na Putina pozor, je bezcitný a mazaný.

Když nebudete opatrní, tak nás všechny přechytračí. Muž jako Putin je opravdu zlý a muset vysvětlovat to je fakticky smutné. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (142)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Krym byl ruský ještě za Brěžněva, potom ho Brežněv jako dárek pro ukrajinskou manželku "připojil" k Ukrajinské federativní republice, která však byla součástí SSSR a tak to nebyl takový problém. Při tomto "připojení" nebyly uskutečněna žádná jednání a nebyly podepsány žádné smlouvy, tudíž Krym je doposud ruským územím s více než 90% ruských obyvatel. A s ruskou flotilou se 20000 námořníky.

Navíc Putin není jen prezident, kdyby se ze státní pokladny vypařilo 80 miliard určitě by to nezůstalo bez reakce. Sám má mnoho jiných zdrojů příjmů a dokud ruská ekonomika funguje nemá nikdo co říkat. A když někdo zařídí vysoké posty přátelům, proč ne když tu práci vykonávají.

06

Odpovědět

Snahy o samostatnost v rámci SSSR resp. Ukrajiny (převzato z wikipedie)
19. února 1954 byl Krym z iniciativy Nikity Chruščova vyňat z Ruské SFSR a administrativně přičleněn k Ukrajinské SSR při příležitostí třístého výročí Perejaslavské rady — příklonu Ukrajiny k Ruské říši. Důvodem byly „blízké ekonomické a kulturní vztahy Krymské oblasti s Ukrajinskou SSR“.
20. ledna 1991 se v Krymské oblasti uskutečnilo referendum. Při hlasování byla položena otázka "Jste pro založení Krymské autonomní sovětské socialistické republiky jako součásti Svazu sovětských socialistických republik a účastníka Svazové smlouvy?". Referenda se zúčastnilo 1 441 019 lidí, což představovalo 81,37% obyvatel uvedených v seznamech pro referendum. Pro založení Krymské ASSR hlasovalo 93,26 % obyvatel Krymu účastnících se referenda. 12. února 1991 pak na základě výsledků referenda Vrchní sovět Ukrajinské SSR přijal zákon o „Vytvoření Krymské autonomní sovětské socialistické republiky“. Jelikož to bylo měsíce předtím, než byla vyhlášena „Deklarace nezávislosti Ukrajiny“, staly se tomu odpovídající změny součástí tehdy platné ústavy Ukrajinské SSR.
Součást Ukrajiny
17. března 1991 proběhlo referendum o zachování Sovětského svazu (SSSR). 24. srpna 1991 přijal Vrchní Sovět Ukrajiny Vyhlášení nezávislosti Ukrajiny, potvrzené později celoukrajinským referendem uskutečněným 1. prosince 1991. Obyvatelé Krymu se tohoto hlasování účastnili a 54 % obyvatel Krymu hlasovalo pro „ano“, čímž vyjádřili přání opustit SSSR.[20] Nicméně byl přitom porušen článek 3 doposud platného sovětského zákona o "Pořádku pro řešení otázek, spojených s vystoupením svazové republiky ze SSSR", podle kterého se v Krymské ASSR mělo provést oddělené (pouze krymské) referendum o setrvání v SSSR nebo zachování příslušnosti k Ukrajinské SSR, která usilovala o opuštění SSSR.

4. září 1991 přijalo mimořádné zasedání Vrchního Sovětu Autonomní Republiky Krym Deklaraci o suverenitě republiky, ve kterém byla vyjádřena snaha vytvořit právní a demokratickou vládu v rámci Ukrajiny.

5. května 1992 parlament Autonomní Republiky Krym vyhlásil nezávislost Krymu přijetím deklarace s názvem "Akt o vyhlášení vládní nezávislosti Republiky Krym". To mělo být ještě schváleno referendem v srpnu téhož roku. Podle pamětí tehdejšího prezidenta Ukrajiny Leonida Kravčuka v jednom interview, uvažoval Kyjev tehdy dokonce o možnosti války s Republikou Krym. Ukrajinský parlament požadoval zrušení vyhlášení nezávislosti Krymu a dal Krymskému parlamentu ultimativně jeden týden na zrušení referenda. Hned 6. května 1992 byla přijata nová Ústava Autonomní Republiky Krym, přičemž krymský parlament přidal k ústavě doložku, že Krym „je součástí Ukrajiny“. Byl také zaveden úřad prezidenta Autonomní Republiky Krym. V červnu 1992 však obě strany, tedy Krym a ukrajinská vláda, dosáhly dohody. Krátce předtím přijatá krymská ústava byla zrušena a Krymu byl potvrzen status autonomní republiky, přičemž Autonomní republika Krym obdržela výsostná práva v oblastech financí, správy a právních záležitostí.

V květnu 1994 se stala situace opět napjatou, když parlament Krymu odhlasoval znovuzavedení ústavy z roku 1992, čímž by získal pro Krym více nezávislosti na Ukrajině. V červnu 1994 podepsal prezident Ukrajiny Leonid Kravčuk řadu výnosů, které ohraničovaly pravomoci vládních orgánů Krymu. Současně lídři Ukrajiny a Ruska museli odvracet vznikající násilí. Měsíc poté se uskutečnily volby a prezidentem Ukrajiny byl zvolen spíše prorusky orientovaný Leonid Kučma, čímž se zmenšily snahy Krymu o nezávislost na Ukrajině.

5. prosince 1994 podepsali vedoucí státníci Spojených států amerických, Ruské federace a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska tzv. Budapešťské memorandum, ve kterém mj. uznali, že Krym je součástí Ukrajiny.

00

Odpovědět

Co maj furt všichni proti Krymu.
Krym si odhlasoval, že chce být mimo Ukrajinu a připojil s ek Rusku (to je pak už jeho věc).
Stejně jako se Slováci rozhodli o odpojení od Československa a pak si vytvořili vlastní republiku.
Kdo jsme abychom určovali cizí práva na vyhlášení nezávislosti od určitého státu? To ke komu se pak připojí je pak zase jejich věc.

926

Odpovědět

Odhlasoval si to až poté, co ho "zelení mužíci" zabrali :). Srovnávat to s naším "sametovým rozchodem" je trochu zavádějící ;)

136

Odpovědět

+.M.To si rozhodně nemyslím. Odhlasovali to? Odhlasovali. Takže to platí. 80% v referendu, to není ani u nás.
Nehledě na to, že USA tam poslali tuny jednotek a to bylo v pohodě? Tak kde je ta demokracie?

714

Odpovědět

+Mike„Heim ins Reich“ říkali i henlainovci a komunisti dodnes říkají, že v srpnu 1968 u nás proběhla internacionální pomoc. Vše bylo legální a správné. Na základě většinového souhlasu politbyra a následného schvalování nižšími stranickými členy. Kdo nesouhlasil, ten v prvním případě skončil v Dachau, Buchenwaldu nebo Sachsenhausenu (a postupně tábory přestávaly stačit a budovaly se další) a u nás skončil v kotelně a děti na učňáku. Obdobně je to dnes i v Rusku - lidi prostě zavřou do blázince, dokud nepřiznají, že se zmýlili.

63

Odpovědět

+MikeJaké odhlasování myslíte?
Myslíte jako to referendum, ve kterém se 97% populace vyslovilo pro připojení Krymu k Rusku (ačkoli Krym obývá jen asi 56% obyvatel hlásácí se k ruské národnosti)? To úžasné referendum, ve kterém dle výpočtů z ruských "oficiálních" čísel a dokumentů mělo hlasovat na 130% obyvatel Krymu? To referendum, které na mezinárodní úrovni vedle Ruska uznala pouze KLDR, syrský Assadův režim, Sudán, Kuba, Ekvádor a Bělorusko? To referendum, proti kterému se kvůli zjevné zmanipulovanosti hodlala OSN podat odsuzující rezoluci, nicméně kvůli právu veta Ruské Federace nebyla nakonec přijata?
S takovým referendem jděte do háje.
Je asi tolik vypovídající jako volba za bolševika.

131

Odpovědět

Ty nas blazinku. kolik dohot se podepsalo ze jsou hranice dane a kdyz ti prifrci okupant tak se napisou zas jine. Rusove radi rozdavaji i pasy a z ukrajince , cecence a mnoha dalsich CE ...je pak rus a oni je jedou zachranovat.Putin rekl ze lituje rozpadu svazu proto ze 10 -100miliony rusu zustalo na ruske pude ktera uz neni ruska.100 milionu?To je hladovec!!!

00

Odpovědět


Odpovědět

Jsem jediný, kdo si všiml, že Johnyboy již neupozorňuje na problémy, kterým nikdo nevěnuje dostatečnou pozornost vzhledem k jejich závažnosti a třeba občas dodá i možné řešení? Že místo toho teď jenom v podstatě pomlouvá a vlastně říká to, co stejně tak nějak všichni ví a slyší to všude? Jo, kdo tvrdí, že tomu tak není, tak lže zejména sám sobě. Ale skutečně se zamyslete nad charakteremy videí z dřívější doby a nad těmi současnými. Vy tam nevidíte rozdíl?

146

Odpovědět

Nejsi jediný - bohužel, zase se jednou z dobré show stala propagandistická zaplacená s****a

79

Odpovědět

Stejně by bylo fajn, kdyby Oliverovi někdo nasral na auto.

816

Odpovědět

Nevíte někdo, zda existuje plná verze té písně na konci?
A jména, popřípadě fotky těch zpěvaček?

111

Odpovědět

To nebudou zrovna zpěvačky, které si vygooglíš. Ani to nezpívaly ony a ani na playback se netrefily.

00

Odpovědět

Stále sa neviem zbaviť dojmu, že Trumpova politika voči Rusku a NATO vyvrcholí tým, že sa rozpadne popritom ako Rusi zaberú polku Európy, (hlavne tú, bez jadrových zbraní) a USA sa na to budú len pozerať a dávať ruky od toho preč na čo si teraz v podstate Trump vytvára pôdu... Možno potom niektorým ľuďom dopne, že tie sračky, ktoré dokážu písať nakoniec napomohli okúpácii ich vlastných štátov a celý ich nacionalizmus sa zmení akurát tak na dotieračské vlezdoprdelstvo, zatiaľ čo skutoční nacionalisti budú žiť v špine a chlade po horách a strielať zgerbu so životom seba a rodín v ohrození... Trump má štyri roky a Putin tiež nemladne a pred smrťou bude chcieť ešte určite rozšíriť Rusko a vrátiť mu staré územia, šak aj Krym si zobral preto, lebo bol kedysi Ruský ;)

58

Odpovědět

Krym byl ruský ještě za Brěžněva, potom ho Brežněv jako dárek pro ukrajinskou manželku "připojil" k Ukrajinské federativní republice, která však byla součástí SSSR a tak to nebyl takový problém. Při tomto "připojení" nebyly uskutečněna žádná jednání a nebyly podepsány žádné smlouvy, tudíž Krym je doposud ruským územím s více než 90% ruských obyvatel. A s ruskou flotilou se 20000 námořníky.

Navíc Putin není jen prezident, kdyby se ze státní pokladny vypařilo 80 miliard určitě by to nezůstalo bez reakce. Sám má mnoho jiných zdrojů příjmů a dokud ruská ekonomika funguje nemá nikdo co říkat. A když někdo zařídí vysoké posty přátelům, proč ne když tu práci vykonávají.

00

Odpovědět

Oranžáda zcela bez servítek a s jeho tolik obdivovanou "politickou nekorektností" urazí polovinu vlastní země, zpochybní schopnosti lidí od nejvyššího soudce až k jedné z nejoceňovanějších hollywoodských hereček historie, dehonestuje polovinu úřadů, FBI, policii, předchozí vládu označí rovnou za zločince, ale jakmile přijde na řadu diktátor z rozvojové země plné chcanek z vodky (Ruska) a jeho potenciální agrese vůči jeho spojencům nebo rovnou jeho vlastní zemi, pronesl by: "Vláďo, prosím, nedělej to..."?. To je vtip? Větší důkaz, že je pomeranč putinův kůň snad ani existovat nemůže, nemluvě o tom, že polovina jeho administrativy je vysloveně proruská. Naštěstí to ta druhá prozatím příjemně balancuje, ačkoliv ví úplné hovno, protože ani viceprezident netuší, že nějaký imcecil a Trumpův oblíbený kůň vyjednává s Ruskem na ambasádě, aniž by k tomu měl pravomoce a pověření. Naštěstí je ta administrativa a pseudovláda stejně amatérská a dementní jako samotná Oranžáda, a má největší únik informací do médií v historii USA, takže se to viceprezident doví alespoň z "fake news" na CNN.

Video skvělé, Oliver se to snaží zahrát opět na vtipnou strunu, aby zaujal, ale těch případů, kdy "putlerova mládež" (skutečně skrze lidi z vlády založil oficiální mládežnické spolky, ve kterých se gumují dětem mozky od raného věku a využívají se i k umělým demonstracím vyjadřujícím podporu ruského lidu směrem k vůdcovi) zbila k smrti opoziční novináře je poměrně dost a vtipné to není ani trochu. Rusko nikdy nebude Evropa, protože má zcela jinou morálku a posledních sto let (přesně) úspěšně likviduje nebo umlčuje každého odpůrce autoritářské diktatury. Rusové ale nejsou zase tak jednotní ve vztahu k Putinovi, spíše jsou z něj posraní strachy, protože ceknout se nevyplácí a když opozice mizí v hrobech, případně se na ní hodí obvinění z korupce a uklízí se do vězení, těžko se divit, že Putler nemá konkurenci. Až to prase z KGB konečně natáhne bačkory a začne se smažit v pekle, teprve pak je reálná šance, že se to tam začne zlepšovat a třeba se ta rozvojová vesnice stane kulturním státem na úrovni 21. století. Mají nerostného bohatství na tři pohodlné životy pro každého Rusa a přesto dobrovolně žerou chleba z polystyrénu díky sankcím na potraviny, které na sebe ještě dobrovolně uvalí, protože "za všechno může západ". Ten carský syndrom a nevolnictví mají Rusové snad zakódované v DNA.

Spíše mě udivuje, kolik tuzemských vylízanců tu rozvojovou vesnici s nesoudným psychopatem v čele tak bezmezně obdivuje. Což o to, pokud by to byli tuzemští vylízanci, ale že ho tak strašně obdivuje i prezident nejmocnější země světa, to je přímo vtip.

269

Odpovědět

Je fakt, že Putin so svojimi oligarchmi odľahčil štátny rozpočet o miliardy(naši skorumpovaní politici môžu so svojimi nakradnutými pár miliónmi len ticho závidieť. Taktiež je fakt, že Putinovi oponenti v Rusku buď končia pod hlinou alebo za mrežami po vykonštruovaných procesoch. Ale to by má až tak netrápilo, je to vec občanov Ruska, ktoré nieje súčasťou západu. Ale ak prezident západnej krajiny vedúcej krajiny v NATO na otázku ako by reagoval na ruské vojska "otravujúce" tie americké odpovie: Musel by som urobiť niečo čo by som fakt nechcel ale musel...musel by som povedať Vladimíre nerob to...tak to je fakt silná káva. Hlavne, keď človek vidí ako Trump uráža menšiny a svojich spojencov prípadne sa dokonca nepriamo vyhráža niektorým krajinám, tak to fakt smrdí.

164

Odpovědět

Snad nikdo nepochybuje o tom, že to co zaznělo v pořadu, je neoddiskutovatelný fakt. Kecy jsou kecy a fakta jsou fakta.

255

Odpovědět

John Oliver stejně jako celýmu liberálnímu levičáckýmu bloku nedochází proč brexit prošel, proč Trump vyhrál, proč vyhraje Le Penn proč je Putin v oblibě. Protože čim víc budete s**t lidem do huby tim víc zoufalejší budou a zvolí kohokoliv. Za krize se uchylujeme k osobnostem, bez ohledu na to kam nás dovedou. A nežijeme v nějakym levičáckym sociálním experimentu ať chcete nebo ne. A když vám vláda řekne že bude podporovat všechny po světě ale vy nemáte práci a vaše město chřadne tak budete volit někoho kdo řekne že to změní.

Californii se rozpadaj přehrady, cpe peníze do ilegálů, ale hlavně že tvrdí že je soběstačná - tomu se říká levičácké poblouznění

2830

Odpovědět

Meles naprosty sracky.
Le Penn zvolili protoze je to populistka, protoze proste rika co chtej lidi slyset aniz by to melo realnej zaklad. Me se taky libi co rika, ale vim ze je to proste neproveditelny.

A co se tyce Putina - asi nejsi dost starej, abys pamatoval jak to bulo v Rusku pred nim. Rusko byla naprosta sracka, byla ekonomicky na urovni Afriky a prezidentem tam byl vecne ozralej blondak.
Proto maj Putina radi. Protoze z Ruska udelal opet supervelmoc ktery se nikdo moc nesmeje. A ano Putin je z**d a vec kolem Krymu me desne sere, ale tak pokud to tam lidi chtej, tak at si to tam Putin vlastni.
Daleko vic me sere treba Severni Korea, odkud kazdou chvili nekdo utece a clovek cte ty dokumenty co tam s lidma delaj, tak je mi proste do breku z toho, ze to tam nikdo nesrovna

1517

Odpovědět

+BugZer0Přijde to jen mně, nebo opravdu BugZero napsal "meles naprosty sracky" a pak defakto napsal to samé, jako člověk, na kterého reagoval. :D

202

Odpovědět

+BugZer0Rusku sa nikdy nikto nesmial. Krajine čo má 3000 jadrových hlavíc sa nikto smiať nikdy nebude. Resp. budú sa jej smiať aj sa jej smejú. Ale niekvôli vojenskej sile ale kvôli ekonomike. Štát s najväčším nerastným bohtstvom na svete má GDP na úrovni Talianska. A prečo? No preto že mocní si hrabú pre seba. Dávajú 4 percentá HDP na zbrojenie. USA dáva niečo cez dve. Rusi trpia na úkor zbrojenia a aj tak nemôžu EU uzbrojiť. Je len otázkou času kedy začnu zbrojiť Nemci a tí so sovjou ekonomikou Rusov ubroja.

31

Odpovědět

Trump vyhrál, protože šel proti Hillary. Proto té by vyhrál i fíkus.
Brexit prošel, protože Britové(teda především Angličané) nemají příliš v lásce EU a její směřování(stále hlubší integrace) a navíc musí řešit problém s neregulovanou migrací z východního a jižního křídla EU.

Le Penn volby nevyhraje, jenom vyhraje první kolo. Pak se spojí levice i pravice a vyšachují ji.(jako tomu bylo nedávno) A úspěch má kvůli tragickým ekonomickým výsledkům Francie a díky tomu, že Francie má problémy co už dlouho měl někdo řešit.(především integrace přistěhovalců)

A Putin je populární, protože Rusko. Rusové víc než na svůj blahobyt dbají na to, aby jejich země byla vnímaná jako mocnost. A to Putin za ty léta své moci zvládl.

254

Odpovědět

+TarylinNezapomeň, že spousta lidí co hlasovalo pro brexit vlastně ani nevědělo o čem hlasují (aneb proč byla den po referendu nejčastěji vyhledávaná fráze "co je brexit?")

74

Odpovědět

+YannHádej co - neměli zdaleka stoprocentní účast a výsledek byl překvapivý. Vážně si myslíš, že jsou Britové idioti a nevěděli o čem hlasují, nebo že ta část která to neřešila byla zvědavá, o čem je celý ten náhlý humbuk?

00

Odpovědět

+J-KVolební účast 72% je mnohem víc než kdy budeme mít u nás, tím bych se úplně neoháněl...Neříkám, že jsou idioti, ale malý důraz na informovanost se během kampaně vyčítal oběma stranám.

00

Odpovědět

+YannTak to je problém každých voleb a jak říkáš, obou stran. Spíš mi jde o to "nejvyhledávanější fráze ten den" - protože z těch co nevolili se hravě najde dost těch, kteří si to budou chtít najít. To nic moc nevypovídá :)

00

Odpovědět

za akej krize?

00

Odpovědět

Lékem na naražený kotník není amputace nohy. Lékem na naše starosti není proonanovat se do Ruska anebo Rusko dostat blíž k tělu. Neobdivovat diktátory, neničit vlastní, stovky let budované instituce. Chápu, že je krájejí i ti západní šílení sociální inženýři, ti zase z druhé strany, ale Putin a Rusko opravdu, ale opravdu není nic jiného, než další problém. Nikoliv řešení. Ale co po nich chceme? 90% Rusů je bylo vždy utlačováno 10% těch bohatých, těch s vlivem. Když to tak v národu funguje stovky let, co po nich chceme? Když jsou Rusové vždy nejvíce masakrováni zase Rusy, co po nich chceme? 20. století bylo pro Rusy jako jatka. Ok, Němec se vyřádil, ale oni sami Němce dalece předehnali. Rusové Rusům. To ale taky znamená, že si od Rusů nemá cenu cokoliv brát. Zničený lid zchudlého národa s největším přírodním bohatsvím světa. Marnost ,marnost, marnost.

10

Odpovědět

Sláva Ukrajine! Rusofilna udierka tu vyronila krokodílie slzy a to ma tesi.

2117

Odpovědět

Sláva rozmrdané zemi, která je na podobné ekonomické úrovni jako Somálsko? Tak teď jsi mě vážně rozezmál :D :D Co ale taky čekat od blbého banderovce.

1125

Odpovědět

+LovecCour42https://www.youtube.com/watch?v=d4U5Zmk
Jakutska republika republika ta pozdravuje ty rusky svab :)

28

Odpovědět

Ten song na konci je fakt chytlavej.

221

Odpovědět

měl jsem ho ze začátku rád ale časem zjišťuji že John Oliver je prostě jen k***t ... nejsem proamerikánec, nejsem prorus ale co předvádí je čirej kokotismus

2575

Odpovědět

V čem přesně?

273

Odpovědět

Také bych rád slyšel konkrétní důvody. -_-

121

Odpovědět

Taky jsem s ním dnes nesouhlasil, ale bylo to asi první video, kdy trochu účelově vybíral argumenty. Jindy se mi zdá, že je opravdu objektivní.

01

Odpovědět

Měl jsem Olivera rád dokud nezačal s kampaní proti Trumpovi. Už by se s tím prostě měli smířit že vyhrál.

2972

Odpovědět

Oliver se vyjadřuje k politice celou dobu... měl by podle vás Trumpa úplně vynechat, když je to americký prezident a rozhodující persóna světové politiky? Jako já mám rád Trumpa i Olivera a nevadí mi, že jeden kritizuje druhého, kritika je potřeba, je přeci jen součástí diskuze, která je základem demokracie.

606

Odpovědět

+ProblematixOd doby co byl Trump zvolen prezidentem, bylo prakticky každý Oliverevo video buď proti Trumpovi nebo Rusku

1216

Odpovědět

+kokodasikTrump byl zvolen v listopadu a poslední díl 3 řady Last week tonight běžel 13.11.2016. Čtvrtá řada běží od 12.2.2017, tzn. jestli počítám správně jsou 3 díly. V posledním díle 3. řady se věnoval výsledkům amerických prezidentských voleb (pochopitelně, to bylo největší téma toho týdne). A v prvních dvou dílech se věnoval Trumpovi (a jeho vztahu k pravdě) a Rusku (a jeho vztahu k Trumpovi). Takže takto přesně, rozhodně bych neřekl, že se mu věnuje pořád, ale je pochopitelné, že od podzimu kdy "zuřily v americe volby" to bylo hlavní téma americké politiky.

174

Odpovědět

+ProblematixNo promiň ale z posledních 4 dílů, od listopadu, byly 3 věnovány Trumpovi a jeden něčemu jinýmu. A to nepočítám ty webový klipy jako Trump vs Sweden a tak.
Když už jsem myslel že toho nechal, po dílu s Čínou, tak pustí toto video s Putinem/Trumpem.
Čekám že dnešní díl dá zase něco proti Trumpovi. Ne že bych Trumpa měl rád, ale prostě vyhrál, tak by měli říct Ok, jedeme dál, co s tímto člověkem dokážeme udělat?
Kéž by aspoň vybíral ty důležitý věci, jako třeba příkaz na stavbu zdi, nebo ban na imigranty ze Sýrie.
Jenže on vybere takový kraviny jako že Trump říká že by se vztahy s Ruskem měly zlepšit. A udělá z toho schválně urážlivý video.
Docela mě překvapilo že z toho Čínskýho videa neudělal nějaký útok na Trumpa. No uvidíme dnes co zase vyplodí, jestli to bude zas něco o Trumpovi tak je to můj poslední díl co uvidím.

57

Odpovědět

+huleZeď a uprchlíky si nevybral nejspíš protože už o těchto tématech videa měl. Dobré vztahy s Ruskem chceme všichni, ale taky minimálně dost z nás chce, aby se Rusko chovalo jinak dovnitř i navenek. Protože je to suverénní stát, nemůžeme toho reálně dosáhnout, ale alespoň nějaký tlak vyvinout můžeme (a ten vztah si tím zhoršit). Pak je to jen o nákupu za cenu.

Co se týče "smíření" tak je to zcela mylná úvaha. To, že někdo kritizuje politika, neznamená, že se "nesmířil s porážkou" ale že se mu prostě nelíbí jeho politika.
Ano, je pravda, že Trumpa už máme někteří dost (taky pociťuji konzervový efekt), ale JO to rád prominu (z těch ostatních videí o DT tady jsem si nepustil ani jedno). Vy ne. Máte plné právo přestat ho sledovat. Nikdo vám na to nemůže nic říct. Ale psát tyhle stížnosti nemá cenu. To, že je tam Trumpa hodně je logické a legitimní rozhodnutí lidí kolem LWT.

171
Další