Louis CK a Bůh

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:746
Počet zobrazení:13 165

Komik Louis CK vám v tomto videu s jednoduchou animací prozradí, jaký má názor na Boha a jedno z deseti přikázání. Do nebe Louis asi nepůjde...

Přepis titulků

Jestli existuje Bůh... tak je to kretén. Není to zrovna rozšířená myšlenka, ale podle mě je to kretén, protože každý příběh... Ten o Abrahámovi... Uprostřed noci přišel k Abrahámovi, protože tenkrát tu bylo asi osm lidí a Bůh čas od času jednoho z nich otravoval.

Tak... Bůh přišel k Abrahámovu domu a spustil: "Abraháme!" "Abraháme!" "Vstávej, vole!" A Abrahám na něj: "Co je, vole?" Bůh řekl: "Zabij svýho syna, vole!" "Zabij svýho syna!" - "Myslíš Izáka?"

- "Nevím, jak se jmenuje. Prostě ho zabij!" "Zabij ho!" "Jsem Bůh! Zabij ho!" Abrahám se zeptá: "Proč?" "Jestli to neuděláš, tak to znamená, že mě nemáš rád." "Nemáš mě rád..." "Udělej to!" Abrahám na to: "Ty vole, nechápu tu tvoji nejistotu, ale jak si přeješ."

Vzbudí Izáka a vezme ho na nějakou horu. Nevím, proč ho táhne na horu a dělá kolem toho takový divadlo, když ho mohl klidně zabít ve spánku a jít zase do postele. Ale on ho vzbudil, oblékl a vzal ho na horu. Izák: "Co tady děláme, tati?" "Kdo ví... Jen tě zabiju." Těsně před tím než to udělá, se objeví Bůh a řekne: "Hej!

Co to děláš?!" Přísahám, že takhle to je v Bibli. Abrahám řekne: "Zabíjím Izáka." Bůh na to: "Proč bys to dělal? Je to tvůj syn!" "Co je to s tebou?!" Abrahám jen: A pak se vrací domu s mizernou náladou. Bůh je jako pošahaná přítelkyně. - "Kdybys mě miloval, tak to uděláš."

- "Dobře, udělám to." - "Proč to děláš?!" - "Co ode mě kur** chceš?!" Brát Boží jméno nadarmo je hřích. Ani nemusíte říct nic hroznýho. Do pekla můžete jít i za to, že řeknete Ježíši Kriste špatným tónem. Nad tím zůstává rozum stát. Je to vyčůraný, protože když řeknete Ježíši Kriste takhle, jste v pohodě. Ale když to řeknete takhle, jdete navždycky do pekla. Jen proto, že jste to řekli takhle.

Určitě se stalo, že to někdo měl na hraně. Řekl to takhle a skončil v pekle. "To jako vážně?! Kvůli tomuhle?!" "Byla to obrovská dýně! To jsme měl držet hubu?" Je to mezi prvními přikázáními v Desateru. "Nevezmeš jména Božího nadarmo." O znásilnění ani zmínka. To v Desateru není. Ale neříkej Boží jméno špatným tónem, tam je.

Podle mě není fér posílat lidi do pekla jen proto, že řeknou Ježíši Kriste. Je to uspokojující. Nevím proč, ale je to super pocit. "Ježíši Kriste!" Je to super. Nevím proč, ale tak nějak se vám uleví. Co kdybyste to řekli přímo před ním? Jak se před ním máte projevit, když se stane něco zásadního?

Dokonce i lidi, co ho znali... Jak se... Co asi tak mohli říkat ti, kteří ho viděli ukřižovaného? Dívali se na něj a dělali: "To je úlet!" Překlad: sp00ne www.videacesky.cz

Komentáře (91)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

JOOO Právě jsem si dočetl všechny komentáře a trvalo mi to asi hodinu :D (v TV nic nedávali) a moc mě to bavilo, opravdu. Děkuji proto všem zúčastněným, jsou to moc zajímaví názory na obou stranách, občas i dobrá p***l :D. Stejně zajímavý, jak se tyhle diskuse vyrojej pod každým videem o náboženství a diskuse má vždy stejný charakter: anonymita -->otevřenost a upřímnost a plnej pytel emocí :D Proto to považuju za důležitej a cennej indikátor naší společnosti (ve který se o tom tak otevřeně nebavíme).
Takže můj souhrn (věřící) po všech komentech: ateisti tady naprosto správně zavrhujou představu boha, kterou o něm maj (kdybych měl o něm stejnou představu, tak jsem taky nevěřící :D )

Jinak já na tohle už svůj názor psal pod timhle videem: http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/neil-degrasse-tyson-o-vire Jen stručně:

pokud někoho tohle téma vážně zajímá a chce se dozvědět něco konstruktivního tak dost doporučuju tenhle díl Hydeparku z ČT: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441294653-hyde-park-civilizace/213411058091019/ hostem je genetik, kněz, z lékařský faulty UK,…(konkrétně otázka zla 46:50 jestli na to neccete čumět celý :D )

65

Odpovědět

Jo dá to fušku to přečíst, ale víš v čem je problém? V tom, že náboženství prostě nemůžeš brát jak se ti zachce. Nedivím se tobě, že věříš, když sis z toho vyextrahoval to co se ti líbí a žiješ podle toho. Právě ta mnohoznačnost toho jak se dá náboženství vykládat je nebezpečná. Křesťanství už tak nebezpečný není, protože máme papaže, že :) A ten trochu udává směr. Kdyby začal vymýšlet další křížový výpravy, no tak stačí svobodnýmu světu si na něj trochu došlápnout a udělat tyty. No třeba islamisti takovýho člověka nemaj, každej si to tam vykládá jak chce a kdejakej hejhula si tam řekne. Ha, já na to přišel! Povraždit křesťany a bezvěřce a půjdu do nebe. Udělá z toho kroužek pro zoufalý kterým dá smysl života, no a výsledek známe. Teď sem prosím nepleťme to jak za to moc může západní svět v čele z USA. Kdyby všichni věřící byli jako ty a náboženství bylo podle tvé představy tak by jistě bylo na světě líp. Takhle mi přijde jednoduší když se ho lidstvo doufám jednou úplně zbaví. Rozšíří se vzdělanost a lidstvo se jako celek někam posune a to i morálně.

70

Odpovědět

Aah...tolik komentářů, tolik zloby a urážení a tolik přesvědčování o tom, že ten druhý nemá pravdu...Lidé jsou stvořeni jako omylní. Nejsou dokonalí. To se za dlouhá staletí prokázalo mnohokrát a doufám, že v tom mi nikdo odporovat nebude. A proto nikdo nezná a ani nemůže znát pravdu - nebo spravedlnost, neboť každý má svou vlastní.
Ale pokusím se zde alespoň opravit některé chybné fakta ohledně křesťanské víry. Budu vycházet z knihy YouCat (tj. z vysvětleného katechismu církve) a z toho, co jsem se dozvěděl od kněží. Mimochodem, YouCat doporučuju všem, kteří se zajímají o křesťanskou - teda katolickou víru. Je to zjednodušený katechismus (učení) církve určený pro mladé a většina takovýchto a dalších otázek tam je přehledně vysvětlena.

Na co jste tady naráželi byla nejvíce krutost Boha v Bibli - ve Starém Zákoně. Je strašně milé, jak si knihu napsanou před třemi tisíci lety pro lidi, kteří žili tehdy, vykládáte teď úplně stejně. Ty knihy, které tvoří Starý Zákon, byly všechny napsány před naším letopočtem pro lidi, kteří tehdy žili. A lidi tehdy byli jiní než lidi teď. Tehdy byla např. úplně normální krevní msta - když vám někdo zabil ovci ze stáda, vy jste mu vyvraždili kompletně celé stádo nebo rovnou rodinu. Zkuste si to představit. Do takového světa jsou sepsány tyto knihy, které hlásají Oko za oko, zub za zub. Strašně odvážné bylo například už jen to, že se hlásal jediný všemohoucí dokonalý Bůh. To nikdy před tím nebylo! (Velice dobře je to znázorněno ve známém románu Quo Vadis, vřele doporučuju!) Je nutno si uvědomit, že v tehdejším světě byl obrovský úspěch už to, že se prosadilo toto.
A takto funguje celá Bible. Musíte si ji vztáhnout vzhledem k historii. Jako první přišlo do světa "oko za oko, zub za zub." A potom přišel Ježíš a Nový Zákon.
Pokud chcete posuzovat katolické křesťanství, nemůžete jej soudit JEN podle Starého Zákona. To soudíte židy, soudíte judaismus - náboženství, které neuznává Ježíše Krista jako Syna Božího a řídí se pouze Starým Zákonem. Pokud chcete posuzovat katolické křesťanství, musíte jej soudit i podle Starého Zákona, i podle Nového. Musíte jej soudit podle celé Bible v celkovém kontextu, jinak nebudete o nic lepší než Svědci Jehovovi, kteří mají celou svou víru založenou na citátech z Bible, vytržených z kontextu.

Ohledně vymývání mozků - prosím vás. Jak a kde? Nechci, aby jste mi ukazovali babičky v kostelech, které bezmyšlenkovitě odříkávají jeden růženec za druhým ze zvyku a nebo lidi, kteří se v kostele objeví na křtu jako batole, na svatbě jako svatebčan a na pohřbu jako mrtvola. A taky se nechci dopustit stejné chyby jako vy - generalizace. Samozřejmě, vždycky tu budou lidé, na které můžete ukázat s tím, že se řídí dogmaty a toto a tamto. Ale pokud se podíváte do opravdu živé komunity křesťanů, nenajdete lidi s vymytými mozky. Koneckonců, o tom křesťanství je - o životě, že ano.
A rodiče, kteří vychovávají svoje děti? Well, na to asi také budeme mít odlišné názory. Ale z mého pohledu by rodič měl chtít pro svoje dítě to, co ví, že je nejlepší. A pokud rodič ví, že tato víra je pro dítě nejlepší, jak mu to rozmluvíte? Že chcete, aby vaše dítě nebylo nuceno k víře? Výchova ve víře není nucení k víře. Věřte mi, sedmileté dítě nebude uvažovat nad vztahy veršů v Bibli, nad křesťanstvím, buddhismem, ateismem či panteismem atd. Pro něj je totiž důležitá ta víra, víra hlásající lásku k bližnímu, ohleduplnost a spravedlnost. Až bude větší a starší, a až začne uvažovat nad správností své víry, tak pokud se rozhodne od své víry odstoupit - nikdo nemá právo jej nutit. I rodina by měla být k tomuto ohleduplná.

Poslední věc, na kteroužto chci odpovědět, byla položená otázka ohledně pekla (cituji: "...Když to vezmem podle křesťanů: bůh tam svrhnul Satana, protože se vzbouřil. Když Satan je proti bohovi, proč by trestal hříšníky co přijdou do pekla protože porušovali právě boží zákony?..."). Satan, vládce pekla, padlý archanděl býval - nečekaně - archanděl. Jmenoval se Světlonoš. Když Bůh ale stvořil člověka, postavil ho nejvýše v celém stvoření - postavil ho dokonce výše než anděly, protože byl stvořen k jeho obrazu. Světlonoš a další andělé odmítli sloužit lidem, a proto byli svrženi z nebes. Tito padlí anděle, nebo jinak ďáblové, pořád neuznali nadřazenost člověka a snaží se jej pokušeními svést k nim, aby ho mohli pohltit. Tudíž Satan je netrestá - on je vítá s otevřenou náručí. Doporučuju knížku "Rady zkušeného ďábla" a navazující "E-maily z pekla" od světoznámého spisovatele C.S.Lewise, jsou to velice krásné knížky napsané formou několik dopisů, stojí za to přečíst.
Ještě k amoralitě pekla ("...Jinak idea pekla nebo ráje je amorální, podle mě žádný skutek nezasluhuje nekonečný trest, nebo nekonečnou odměnu...") - každý člověk má poslední možnost po své smrti se rozhodnout, zda teda věří v Boha (a lituje svých hříchů a je ochoten za ně pykat) a jít do nebe, nebo teda žádný Bůh neexistuje a on se choval celý život správně, no a potom jít do pekla. Osobně věřím, že lidé propagující lásku a mír, i když nevěřící, po své smrti prohlédnou a uvidí to, co jim zůstalo na zemi skryto (samozřejmě za předpokladu, že posmrtný život existuje).

A nakonec asi nekonečná historická debata o tom, nakolik křesťané ovlivnili historii - špatně či dobře. Říkáte, že to začalo už v antickém Římě, který býval tehdy na vrcholu své moci a křesťané jej zničili? Shodneme se na tom, že antické Řecko a Řím byly opravdu vyvinuté země (Říše Římská) a středověk se jim ani neblížil. Já nejsem kvalifikovaný historik (vlastně mi nikdy nešla a ani nepůjde), ale přesto vím, že byla spousta událostí, které vypadaly přesně naopak - například vypálení Říma Neronem, které poté bylo šikovně svedeno na křesťany. (Ano, opět odkazuji na Quo Vadis, dočetl jsem jej nedávno tak toto mám ještě v paměti.) Ano, ve středověku byla inkvizice, upalování čarodějnic a křižácké výpravy. Ale kdo v té době vlastnil nemocnice a staral se o nemocné? Kdo v té době přepisoval knihy, sepisoval po nocích veškeré dosažené vědění a uskladňoval jej v obřích knihovnách? Kdo (později) vlastnil školy, byl nositelem vědění? Byly to křesťanské řády (především jeuité, co se týče těch škol).
Neberte to špatně, tím nechci církev v minulosti nijak obhajovat. Avšak jak jsem říkal na začátku - pokud něco chcete posuzovat, musíte posuzovat obě dvě strany. Nemůžete nic vytrhávat z kontextu :)

65

Odpovědět

Pobavilo aj keď na druhej strane musím uznať že to je celkom provokatívne voči kresťanskému náboženstvu. Osobne ho pokladám za prežitok z obdobia rímskej ríše ale som ochotný ho tolerovať. Je to každého vlastné rozhodnutie a netuším prečo ak niekto v niečo verí sa k tomu vyjadrujete negatívne.

60

Odpovědět

aby som sa poopravil vieru nepovažujem za prežitok, pretože veriť sa dá v hocičo napríklad aj v seba. Ale za prežitok považujem dogmatizmus, zaťatosť a neschopnosť prispôsobenia sa a neschopnosť tolerovať druhých. V skratke myslel som Cirkev.

91

Odpovědět

V boha nevěřím, je to podle mě blbost a nejvíc všechny ty věci kolem toho a to toho je spousta + když si vemete kolik náboženství na světě existuje což vlastně vyvrací ty ostatní ... kdo věří v boha musí mít hodně nízké IQ nebo nvm v čem je chyba ...

U jinejch náboženství se stačí podívat třeba na Islám co je to za zrůdy a ještě se ženou k nám, máme se na co těšit.

A co nikdy nepochopím, jak třeba v Americe může bejt tolik věřících a i třeba mezi mladšíma lidma u kterejch byste řekli že něco takovýho je ani nezajímá.

56

Odpovědět

Takže věřící nemají IQ a muslimové jsou zrůdy.
Vždycky je zajímavé setkat se s někým, kdo je tolik na výši, jako vy.

76

Odpovědět

Miluju lidi, kteří se baví o křesťanství, přestože o něm nic neví.
Křesťanský výklad Bible je takový, že v Novém zákoně (a Ježíši Kristu) se naplňuje Starý zákon. Proto citáty ze Starého zákona prosím dávejte do souvislostí s Novým zákonem, chcete-li se bavit o křesťanství. Ubyde spousta nesmyslných žvástů. Děkuji.

718

Odpovědět

Souhlas. :) Ale nejvíc mě nasral tím ne o tom, jak shazoval skoro všechno co se týká Boha, ale to že řekl "Přísahám že takhle je to v Bibli, přesně takhle", jen aby dodal sílu svým slovům, přičemž ani v jednom překladu to tam tak není, Bůh nekáral rozhodně Abrahama za to, že chtěl zabít Izáka, naopak... Pouze ho zastavil před tím zabitím a dal mu místo toho jinou oběť.
Takže prostě jen kecy, které nemá ničím podložené. Stejně tak s tím znásilněním, je tam psané "Nezesmilníš", takže to tam je. Navíc tehdy ženy neměly taková práva jako teď, takže se braly když to zjednoduším jako "majetek" svého otce a pak svého manžela. A ve Starém zákoně je "nebudeš ležet se ženou a pokud ano, musíš si jí vzít, a pokud ti jí její otec nechce dát, musíš jí vyplatit" (zjednodušeně).
Stejně tak bych dokázal říct, proč se vám uleví když berete Boží jméno nadarmo. Ale to stejně většinu nezajímá. Ono je jednodušší pomlouvat cokoliv bez znalosti faktů. Taková už dnešní společnost je, at už se to týká čehokoliv.

A tímto textem nechci říct, čemu máte věřit, nebo jestli to tak bylo dřív správně nebo ne. Jen tím naznačuju to, že Louis CK používá argumenty podložené něčím, co jednoznačně není pravda, jenom aby dodal svým slovům váhu. To je stejné jako bych dokazoval že pomeranč je modrý a řekl vám, že na WIKI je vážně napsané že pomeranč je modrý. Aniž bych to dokázal jakoukoliv citací, aniž by to byla pravda... Doufám že všichni pochopili...

1113

Odpovědět

Mám radost, že je tu zase po tak dlouhé době Louis, ale Dylan by taky neuškodil.... :D

201

Odpovědět

Víte proč měl být Izák obětován ve dvanácti letech?
Protože zabít třináctiletého spratka by už nebyla žádná oběť.

272

Odpovědět

Darketah a jemu podobní pošahanci. Ste prežitkom stredoveku. Živím odkazom vyše 2 tisícročí klamstiev, vymývania mozgov a ovládania más cez ideológie.
Načo vám je tak vyvinutý mozog keď ho odmietate používať? Na sledovanie stáda a žranie trávy vám stačí aj mozog ovce. Zaslúžte si dar ktorý ste dostali. A ukážte že s nim viete narábať.

2812

Odpovědět

Nejsme stádo, jdeme proti proudu ateistů - popřemýšlej, co z toho je mainstream ;)

59

Odpovědět

+fireZe slova "mainstream" se stala skoro az nadavka v poslednich letech. Ano, v CR je "mainstream" neverit v boha. A co presne to ma byt za argument? :) Mainstream je treba i nevrazdit...

Vetsina vericich veri jen ze strachu. Ze strachu ze smrti. Vetsina z nich o tom nevi, klidne se tu se mnou budou cele tydny hadat, ale je to tak. Ten strach z toho, ze clovek nic neznamena, proste umre a prestane existovat v tomto casoprostoru. Je o tolik lehci "verit" v bachorky o tom, jak po smrti bude dal zit a jeste k tomu v nebi. A na tomto principu stoji uz tisice let tahle manipulace. Proto se ji tak dari.

Dalsi cast vericich veri jen na zaklade Pascalovi sazky. Je to proste mensi riziko. Pokud se verici plete, tak proste umre a nic uz nebude. Pokud se ale plete neverici, skonci v pekle (ci ocistci). Vyhodnejsi je tedy verit. Tim se nemuze nic ztratit. Opet je to tedy strach.

Dalsi cas vericich v tom proste jsou vychovani. Od mala v tom ziji, chodi do kostela a je jim rikano, jak to ma byt. Jinde ve svete vetsi vliv nez u nas, ale i u nas taci budou. Vychovou od mala lze docilit kdeceho.

A posledni cast jsou ciste zmanipulovatelni chudaci. Sekty, co si vezmou slabe kusy, nebo ty, kteri jsou na tom psychicky spatne a zmanipuluji je az do fanaticke viry.

Verici jsou tedy vesmes jen zbabelci, kteri se boji postavit se vlastnimu osudu, vlastnimu zivotu a vlastni zodpovednosti za svuj zivot. Pridne jen slabsi kusy. Muzete argumentovat tim, ze verici jsou i mezi vedci, mezi uspesnymi lidmy apod. a budete mit pravdu. Ale to neznamena, ze nemaji ten vnitrni strach...jinak neni duvod verit totiz na pohadky.

63

Odpovědět

+firefire o tomto hovorím. Používať hlavu na myslenie :D
To nie je o tom čo je mainstream ale o tom čo ti káže zdravý rozum a kritické myslenie.
Máš rád konšpirácie? Napr. pristatie na mesiaci, 9/11, UFO, ktorýkoľvek konflikt do ktorého sa zapojilo USA, farmaceutické spoločnosti....
Zamysli sa nad nimi. Ktoré z nich môžu byť pravdivé a do akej miery. čo z toho dáva zmysel a čo je len sprosté zavádzanie a vymýšlanie bludov.
Časom sa možno dostaneš aj ku politickým a náboženským ideológiam.

Ten mainstream.......... píšem tieto príspevky v slovenčine z toho sa dá predpokladať že som príslušníkom národa v ktorom ateisti tvoria asi 13%.
V mojej celej rodine vrátane tej naširšej o ktorej viem sú všetci Katolíci a celkom silní.
Takže toľko k môjmu mainstreamu/hipsterstvu :D

Ale vieš čo podľa mňa nemáš na to aby si sa dokázal nad svetom okolo seba hlbšie zamyslieť. Už máš ten svoj pohodlný svet ktorý funguje podľa pravidiel o ktorých si mysliš že su pravdivé tak teda nemárni už čas v tejto zbytočnej diskusii a utekaj späť na pašu kým ta najzelenšia tráva ešte neni zožratá :)

22

Odpovědět

wow, jaké rozsiahle dlhé monológy v komentoch. Možno by som trošku upravil popis videa, presnejšie slovo "komik". Dávam prednosť inteligentnému humoru. Jeho humor je na úrovni ožratého roboša, ktorý vykrikuje náhodne po ľuďoch v krčme a myslí si, že pojedlo všetku múdrosť sveta. Jak toto je umenie komika, tak potom všetci moji kamaráti v krčme po 5 pivách sú tiež komici.

434

Odpovědět

Můj problém s Bohem je ... vlastně žádný, on mi na dveře neťuká abych se přidal k nějakému jeho spolku. Nevnucuje mi své názory, neskáče mi do řeči a už vůbec mi nevyhrožuje peklem.

Problém ani nemám s lidmi co v něj věří. Vždyť i spousta ateistů věří v posmrtný život (kromě mě, představa že bych musel strávit věčnost se svou rodinou mě vyloženě děsí).

S čím však problém mám jsou lidé, kteří věří že bůh k nim promluvil skrze knihu vymyšlenou člověkem, napsanou člověkem a vytištěnou člověkem. Tyhle knihy jsou plné lží, polopravd a z menší části i něčím, co bychom mohli nazvat odkazem na skutečnou událost. Tyhle knihy Vám z Vašeho boha dělají násilníky, lenochy, pitomce a tyrany bez skrupulí.

https://www.facebook.com/TheGoodLordAbove
(pokud neznáte, doporučuji, na téhle stránce opravdu něco je)

163

Odpovědět

Velmi mě překvapuje jak málo lidí - včetně křesťanů - absolutně nechápe smysl a podstatu křesťanské víry v Boha. I když jsem nevěřící (a rozhodně ne křesťan) přesto si dovolím zkusit nastínit jak to vidím (takové IMHO), takže:
"Jak mohl dopustit taková zvěrstva (někdy i v jeho jménu), když 1. je vševědoucí a 2. nás stvořil k obrazu svému." Křesťanský bůh "nás tu nechává tohle dělat" protože možná jednoho dne budeme opravdu "k obrazu božímu", lidé budou k sobě skvělí a ta zvěrstva se nebudou dít. (aka. dojdeme všichni spasení a přijde království boží) Můžeme to chápat tak, že Bůh "na nás vsadil" že se budeme chovat hezky (což se neděje) - stejně jako my věříme v Boha - on věří v nás. Bůh není zodpovědný za vaše činy. A spíš než "Udělej to za mě Bože" by naše modlitby měly být "Zvládnu to Bože? Jsem dost silný?" Spíš něž "studna přání" je Bůh poplácání po rameni s "To zvládneš! Dokážeš bejt dobrej!" Utrpení, zvěrstva a hrůzu jsme si způsoblili sami a můžeme si za ně. Bůh (reálně) nemá žádné armády, které by zajistily mír a pořádek - to jestli tu království boží bude je jen a jen na nás.

Křesťanskou víru (i další příbuzné) v této nejzákladnější formě chápu a respektuju. (To co se z toho vyvrbilo je už něco jiného...) Nesdílím ji - nejsem křesťan a ani ke křesťanství netíhnu. Ta nenávist mi ovšem přijde zbytečná - spousta lidí nadává na koncept víry a přitom jim spíš vadí její "provedení" (církev).

223

Odpovědět

Takže to myslíš jako imaginární podporu vůči protiventsvím a překážkám života. Tak to chápu. Teda, pokud to nikoho nezabije.

30

Odpovědět

"Bůh není zodpovědný za vaše činy. Nechává nás tohle dělat" Proto přišla potopa, proto intervenuje na každých pěti stránkách. Pokud jsi četl bibli, víš, že morální kod Kestřanského boha je stejně zastaralý a špinaváý jako těch pologramotných kmenů, kteří tyto příběhy vytvořili. Dávat nevinné ženy k znásilnění, poskytovat útočiště vraždění a otroctví rozhodně není vrcholem naší snahy o humanismus. Proč bych měl respektovat někoho, kdo věří v něco bez jediného důkazu? To si zaslouží náš respekt? Takového člověka můžu maximálně tolerovat a kdyby se objevila snaha vzít mu právo myslet si a říkat, co chce, budu za jeho právo bojovat do posledního dechu. Avšak to neznamená, že nebudu používat rozum, konstruktivní argumenty a výsměch v dialogu. Nenávist cítím pouze k těm jedincům, kteří indoktrinují ty plně neschopné logického uvažovaní (děti) a ty kteří činí zlo.

143

Odpovědět

+SpoonerNeberu Bibli jako historický zdroj - starý zákon se dokonce označuje jako "sbírka židovských mýtů a pověstí" a já třeba beru onu slavnou potopu jako metaforu. Interpretace Bible je potom úplně něco jiného a jet to něco co se řeší po staletí a každý si musí udělat vlastní názor. Navíc jmenované zločiny nebyly páchány Bohem (koneckonců jeho není a asi ani nikdy nebude prokázána jeho existence) ale "ve jménu Božím." Ve jménu Ježíše a Boha se konaly křižácké výpravy a spousta dalších zvěrstev. Jen proto že někteří lidé čtou "V jednoho boha věřiti budeš" jako "Zabíjej všechny, kteří činí jinak."
Zkrátka si nemyslím, že ten koncept "imaginární podpory vůči protiventsvím a překážkám života" (jak píše FredyBerry) je špatný a nenávistný a způsobuje zvěrstva. Koneckonců desatero má jako jednu z položek "nezabiješ" a celkově vede k mírumilovnosti.

Pobavila mě formulace "výsměch v dialogu" - kvalitní dialog je založen na maximální slušnosti obou stran a slovo výsměch - no, nevím jestli tam zapadá. :-D (Politické diskuze ani diskuzní pořady samozřejmě toto pravidlo také nesplňují.)

V čem s vámi ale souhlasím, je to, že dítěti by neměla být žádná víra nucena a jeden z důvodů mého nekřesťanství je právě křest dětí, který mi přijde zcela nevhodný a když, tak by se měl dělat v dospělosti opravdu věřícím.

63

Odpovědět

+SpoonerTolik slov, žádný argument. Vůbec nezáleží na tom, jestli je potopa historickou údálostí. V křestanské víře bůh intervenuje a tvůj benevolentní bůh, který nikdy nezasahuje tedy nemá žádnou podporu v důkazech. Tvá neznalost bible je zřejmá. "Navíc jmenované zločiny nebyly páchány Bohem". "Toto praví Hospodin: Hle, já způsobím, aby proti tobě povstalo zlo z tvého domu. Před tvýma očima vezmu tvé ženy a dám je tomu, kdo je ti blízký; ten bude s tvými ženami spát za bílého dne.
12A ačkoli tys to spáchal tajně, já tuto věc učiním před celým Izraelem, a to za dne.“
13David Nátanovi řekl: „Zhřešil jsem proti Hospodinu.“ Nátan Davidovi pravil: „Týž Hospodin tvůj hřích sňal. Nezemřeš.
14Poněvadž jsi však touto věcí zavinil, aby nepřátelé Hospodina znevažovali, syn, který se ti narodí, musí zemřít.“
15Nátan pak odešel do svého domu. I zasáhl Hospodin dítě, které Davidovi porodila Urijášova žena, takže těžce onemocnělo."

Takže ten dobrý bůh, který nikdy nedělá nic zlého nevzal ženy a nedal je ke znásilnění a poté nezabil nevinné dítě na základě kolektivní viny?

Iracionalita a bezbřehý fanatismus způsobují po světě až neuvěřitelné množství utrpení. A není to způsobeno lidmi, ale učením, které vydává svého boha, který činí a schvaluje morálně špatné věci, za dobrého.

73

Odpovědět

+Spooner"A není to způsobeno lidmi, ale učením" ... ty si asi nevidíš do huby, že?

10

Odpovědět

+SpoonerA hele ještě si neodpustím jedno: Akademický slovník cizích slov vysvětluje pojem tolerance jako 1. respektování cizího přesvědčení, cizích názorů,.... to že seš takovej ideovej nácek.

10

Odpovědět

+SpoonerSpooner: Měl by sis trochu ujasnit pojetí starého zákona v křesťanství. A vztah starého a nového zákona. Pak bys totiž zjistil, že starý zákon se naplňuje v novém, v Ježíši Kristu. To je učení křesťanství a jakékoliv citáty ze starého zákona bez souvislostí s událostmi nového zákona jsou mimo mísu.

31

Odpovědět

Docela mě překvapilo, ne, musím upřímně říct, že šokovalo, jak radikální názory tu na křesťanství jsou. Já sám křesťan nejsem, a neříkám, že všechno v křesťanství je dobrý, ale jsou tam (jako ve všech svět. náboženstvích) prvky, kterými by se měl řídit každý. A vůbec se mi nelíbí to odsuzování, že všichni křesťani jsou debilové, protože věří v nějakýho imaginárního panáčka na mráčku. Možná by nebylo od věci si uvědomit, že i mnohem inteligentnější lidé, než jste vy, jsou mnohdy křesťané. Myslím, že povyšování se nad někoho taky není zrovna ukázkou ctnosti. Křesťan může být lepší člověk než ateista a stejně tak ateista může být lepší člověk než křesťan. Od návštěvníků videacesky jsem čekal trochu víc...

278

Odpovědět

Zvláštní . Sám jsem věřící ale spíš než v Boha věřím ve ,,větší mocnost" který je ale docela jedno co se se dole pod ní děje a jen se námi baví . I přes tuhle víru kde si myslím že ,,Bůh" si jen hodil kostkou a čekal co se stane jsou moje myšlenky převážně ateistické a důvěřuji jen tomu co mi dokázala věda . Jeden z důvodů proč nechápu víru v boha je to že křesťani tvrdí že Bůh je ztělesněním dobra ale že všechno co špatného se tu děje bude pro větší dobro . Nevím jak vy ale kdybych kupříkladu viděl jak se chlapík snaží znásilnit ženu nepřemýšlel bych o tom zda ta ženská díky znásilnění otěhotní a porodí někoho kdy vyléčí rakovinu . Prostě a jednoduše bych se jí pokusil pomoct a nečuměl jak hlupák . Stejně tak nechápu jak jestli tam opravdu je jak mohl nechat páchat zvěrstva v jeho jménu .Nejvíce mě ale pobavila Bible kde Satan nezabije ani 10 lidí ale Bůh vydá příkaz k zabití desetitisíců.

Abych se teda vyjádřil Jestli existuje Bůh jako Bůh je Hlupák a radši budu trpět dole v pekle kde alespoň Satan jen dělá práci kterou mu Bůh dal.

116

Odpovědět

Tvoje "víra" by se dala zařadit jako deismus. Deisté byli například Albert Einstein nebo Thomas Jeferson.Znám dost ateistů, kteří odpovídali že věří ve "vyšší bytost" ale většina po krátký debatě zjistili že jsou ve skutečnosti ateisti :) Tim ti samozřejmě nechci brát tvůj názor.

30

Odpovědět

No nejhorší jsou protiklady Bible. V jednom bodě ti říká že nesmíš zabít bližného svého a pak že čarodějnice musí zemřít a mnoho dalších.
Exodus 22:17 - Čarodějnici nenecháš naživu.
Exodus 22:19 - Kdo by obětoval bohům a ne samotnému Hospodinu, propadne klatbě.


Vlastně dle bible zabil sám Hospodin tisíce lidí a sta tisíce lidí zabili jeho následovníci na jeho příkaz.

87

Odpovědět

Úplně miluji křesťany. Vždy musí přesvědčovat ostatní o tom, že pokud nebudou jednat podle bible(Kterou mimochodem 99% křesťanů nikdy nečetlo), tak půjdou na věky věkoucí do pekla. Slušný člověk jim řekne, ať táhnou do hajzlu(neslušný jim dá za pravdu), a pak se ty hovada začnou chovat uraženě, jako by byli nespravedlivě odsouzeni.
Jenom škoda, že největší zvěrstva byly napáchána křesťany, to těm miloučkým pičusům moc nepomáhá.
Ještě mne dostává, když říkají, že díky křesťanství se lidstvo vyvinulo, na to se snad dá odpovědět jen to, aby si uvědomili, že antický Řím do té doby než začal vyznávat křesťanství, byl skoro na stejné úrovni jako my dnes, pak ovšem přišlo křesťanství a všechno šlo do háje.
Pokud by křesťané nepáchali zvěrstva(a sváděli to na jiné), tak by mi byli u p****e, ale díky tomu jak jsou skvěli doufám, že všichni pojdou.

208

Odpovědět

Vždy těžko, jelikož v peklo věří jen někteří z nich...

00

Odpovědět

Nechutná generalizace. V křesťanském prostředí se pohybuju dost a neznám vlastně nikoho, kdo by měl potřebu ostatní přesvědčovat, že se dostane do pekla.

My jako křesťané jsme povinni věřit v existenci pekla, ale rozhodně ne v to, že tam někdo je, nebo snad dokonce tam někdo živý patří.

51

Odpovědět

Největší zvěrstva byla napáchána ve jménu ideologií, které byly buď vyloženě ateistické (komunismus) nebo se k náboženství stavěly neutrálně (nacismus). Drtivá většina (ne-li všechny) genocid 20. století nemají s křesťanstvím nic společného. Naopak k nim došlo na místech, kde křesťanství ztratilo svůj vliv. Tyhle ideologie jsou staré něco kolem stovky let a už toho mají na svědomí víc než křesťanství za 2000 let. Jako je moderní pořád omílat křížové války. Ale tam křesťanství hrálo minimální roli. Ve jménu něčho se ty evropské státy musely sjednotit, aby měly šanci získat uzemí dobytá Araby. Ono si to moc lidí neuvědomuje, ale křížové výpravy bylo pouze reakcí na to, že muslimové dobyli půlku území (Severní Afrika, Jížní Španělsko, Sýrie, Palestina), na kterém do té doby přežívala řecko/římská civilizace, vzdělání a kultura (která už pár set let právě díky křesťanství byla poměrně míromilovná).

00
Další