Máte odvahu snít svůj sen?

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:475
Počet zobrazení:11 135
Představte si váš mozek jako spleť cestiček, po kterých putují myšlenky. Tyto cestičky více a více vyšlapáváte pokaždé, když opakujete nějakou činnost a postupem času ji děláte automaticky. Na těchto cestičkách se cítíte dobře, protože víte, kudy a kam vedou. Proč se ale omezovat a nevyužít nevyšlapané území v našem mozku?

Přepis titulků

Toto je vaše životní cesta. Právě se nacházíte v přítomnosti. Minulost máte za sebou a budoucnost před sebou. Když se sami sebe zeptáte, jak by vaše budoucnost měla vypadat, jednoduše odpovíte: "Nevím. Nemám ponětí. Ale vím, co chci, aby se nestalo." Obvykle víte, co se vám líbí a nelíbí na vaší přítomnosti. A když se zamyslíte, uvědomíte si, co se vám líbilo a nelíbilo na vaší minulosti.

Nicméně je více než pravděpodobné, že nejistota ohledně vaší budoucnosti přetrvá. Od dětství nás učí různým věcem, ale nikdo nás neučí věřit v sebe sama. Věřit v sebe sama a mít jasnou představu o tom, co chcete, může být mnohými označováno za aroganci. "Synu, musíš tvrdě pracovat, něco obětovat a přijmout svůj osud.

Snění je ztráta času!" Pokaždé se najde někdo, kdo vám připomene: "Neříkej hop, dokud nepřeskočíš!" Poněkud zvláštní přísloví, které někdo vymyslel jen pro to, aby všichni přestali snít. A to je škoda, protože jedním ze způsobů, jak dosáhnout svých cílů, je snít o nich. Dát svému snu datum spotřeby a pracovat na jeho splnění. V budoucnosti se vám může dařit.

Vše závisí na tom, čemu věříte. První věc, kterou musíte udělat, je uvědomit si základní myšlenky, porozumět jim a zavést je. Začněme s myšlenkou komfortní zóny. Je to metaforické vyjádření prostoru, který obýváte, je vám důvěrně známý a cítíte se v něm dobře, i když může být nepříjemný. Například uvíznout každý den v dopravní zácpě je součást vaší komfortní zóny, protože to je něco, co znáte.

Váš prudící šéf patří do vaší komfortní zóny, protože to je něco, co znáte. Užívat si nebo hádat se s vaším partnerem patří do vaší komfortní zóny, protože to je něco, co znáte. Vaše zvyky, rutina, dovednosti, znalosti, názory a chování jsou také součástí vaší komfortní zóny. Mimo vaší komfortní zónu se nachází zóna učebního diskomfortu.

Do této zóny se ubíráte, abyste si rozšířili pohled na svět. To děláte učením se nových jazyků, cestováním do cizích zemí, získáváním nových zkušeností, obohacováním se o názory, upravováním svých zvyků, poznáváním cizích kultur nebo setkáváním se s novými zákazníky.

Zde pozorujeme, experimentujeme, porovnáváme, učíme se, radujeme se. Existují lidé, kteří se v tom vyžívají. A ti pravidelně tíhnou směrem k této zóně. Pro jiné je to však děsivá věc. A aby se jí vyhnuli, tak se pohybují pouze ve své komfortní zóně, protože její opuštění považují za nebezpečné. Za hranicí zóny učebního diskomfortu se nachází zóna paniky nebo také zóna ohrožení.

Ti, kteří se jí nechtějí přiblížit, obvykle patří mezi ty, kteří nikdy neopouští svou komfortní zónu, protože mimo ni se jim může přihodit něco zlého. Je to pro ně jako mys Finistère, kde je konec světa. Nechoďte tam! Bude to hrozné! Co když se něco pokazí? Ale co když se mi naopak něco povede? Laťku nastavují jen ti, kteří věří, že tato oblast je zónou kouzel. Oblast, ve které se vám mohou přihodit úžasné věci.

Věci, o kterých nevíte, protože jste tam zatím nebyli. Je to zóna velkých výzev. Někteří věří, že ze zóny kouzel nevede cesta zpět. Že vaše komfortní zóna zmizí. To není pravda. Opustit zde znamená rozšířit obě předcházející zóny. Změna neznamená, že ztratíte to, co jste už měli. Znamená to, že něco přidáváte.

Změna je ve skutečnosti rozvoj. Může to vypadat jako strach z neznámého, ale vlastně je to strach ze ztráty. Ze ztráty toho, co máte nebo ještě hůř - toho, kým jste. Dále musíte zvážit emocionální a kreativní myšlení. Fungují jako dvě protichůdné síly. První vás táhne do komfortní zóny. Druhá vás táhne mimo ni.

Abyste se posunuli kupředu, musí vaše motivace přemoci vaše obavy. Budete muset zapracovat na svém emocionálním myšlení, zvlášť na strachu z opuštění komfortní zóny. Strachu z toho, co tomu řeknou ostatní. Strachu z neúspěchu. Strachu z výsměchu a ostudy. Budete je muset rozpoznat a vypořádat se s nimi.

Přemýšlíte, jak to zvládnout? Vírou v sebe sama. Jste strůjcem svého osudu. Co sami nerozhodnete, rozhodnou za vás ostatní. Řádným zvládnutím vašeho strachu vám poroste sebevědomí. A to vám dá novou příležitost naplnit vaše představy. Poté si budete moci lépe vybírat své cíle. Budete mít jasnou představu svého snu.

Najdete to, co vás motivuje. Když poté porovnáte vzdálenost mezi aktuálním a předcházejícím bodem, snadno poznáte, že se zmenšuje. Ale to je naprosto v pořádku. Začnete si uvědomovat, co se musíte naučit. Nápomocné může být vzpomenout si na svůj původ, hodnoty, zásady a popřemýšlet nad vaším posláním. Pro udržení kreativního myšlení, a netíhnutí k emocionálnímu, se musíte zamyslet nad svou vlastní vizí.

Co stojí za vaším snem? Proč ho chcete dosáhnout? Jakmile se zbavíte předsudků, které vás a váš sen omezují a pochopíte proč a za jakým účelem to děláte, bude načase začít jednat a opustit komfortní zónu. Při snaze dosáhnout svých snů zažijete radost z učení. Ze začátku si možná budete připadat neschopně a zranitelně.

Také si budete myslet, že je to riskantní. Ale to je v pořádku. Neznáte všechno, přece jen jste pouze člověk. Učíte se. Gratuluji, přibližujete se ke svým snům. Abyste si obnovili pocit, že jste schopní, musíte se vrátit do komfortní zóny pro zdroje, které se tam nachází, ale ve spěchu jste je zapomněli použít. Vezměte si, co je třeba, ale buďte při učení trpěliví.

Buďte si jistí svým cílem. Mějte dobře připravenou strategii. Vytrvejte a buďte optimističtí. A váš sen se splní dříve, než jste si mysleli. Máte odvahu snít svůj sen? Přeložil: sp00ne www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle video JE o něčem kvalitním. Ale myslím, že více řekne lidem, že jsou na správné cestě, než že na ni svedou ty na špatné cestě (pokud předpokládáme, že smyslem, nebo cílem, je štěstí a úspěch). To, co video vysvětluje, nezapomenutelně shrnul Earl Nightingale v Nejneobyčejnějším tajemství. A teď něco z praxe. Tyhle věci jsem začal poslouchat, sledovat a číst až poté, co jsem vystoupil ze své komfortní zóny. A až z tohoto pohledu vidím, jak jsem tam byl tehdy sevřený, kolik výmluv jsem měl, jak jsem shazoval vše dobré a úspěšné. Přesně jako někteří v komentářích shazují toto video. Vždycky jsem byl snílek. Navzdory tomu, že jsem byl terčem posměchu od spolužáků, učitelů i celé rodiny. Z toho se člověk těžko někam dostává, ale jde to. Zvládnul jsem vykročit. Změnil jsem svoje návyky, měním svoje myšlení, učím se, konám. Říkají o mě, že jsem nejšťastnější člověk ve městě. Jak jsem toho dosáhnul? Vlastně tak, jak to popisuje video. Nejdřív jsem snil - plánoval. Potom se naučil věřit si (musel jsem sám). Potom jsem na tom pracoval. Ale vážně pracoval. Ne jen zkoušel. A pořád se učil. A co dělám teď? Pořád pracuji a pořád se učím. A pořád sním a pořád plánuji. Jak tam bylo, už není cesty zpět. Místo "neříkej hop, dokud nepřeskočíš", si říkej "kdo se bojí, nesmí do lesa". Já doufám, že jsem nikoho neurazil.

353

Odpovědět

Video je sice hezky udělaný a má působit chytře a optimisticky, navíc přece říká ,,VĚŘ SI, RISKUJ A USPĚJEŠ!" stejně jako většina filmů, takže to musí být pravda! Ne.
Jen tak tak jsem ho nevypnula téhle větě. A i v dalších částech jsem slyšela věci, se kterými nesouhlasím. jasně, je na *ovno když sedíte ve svým zaprděným křesle a nic neděláte protože se nových věcí bojíte, ale tvrdit, že riskem se mi ve skutečnosti nemůže nic stát a nemůžu nic ztratit je pitomost. Peníze jdou ztratit snadno a všechno, i základní rutina potřebuje nějakej koloběh peněz.
V závěru se prostě musím přidat k zde dislikovanému názoru od lidí co se teď budou cítit lepší a moudřejší než já: další. Motivační. Usměvavý. Rádoby chytře podaný. Video pro zoufalce a milovníky rutiny. :)

1323

Odpovědět

Pokud nic neriskuješ, nemůžeš poznat nové možnosti. Nikdy nemůžeš zjistit to, co občasným zariskováním zjistíš. A pak zůstaneš pořád jen ve svém zaprděném gauči a o svých snech budeš jenom snít. Nejen riskováním se člověk učí. A nemusí nutně přicházet o peníze. Riskování může, ale i nemusí být o penězích.

30

Odpovědět

+Zbynasa nebo taky zariskuješ a přijdeš i o to proprděný křeslo.. a zjistíš, ža nakonec vlastně nebylo až tak špatný...

10

Odpovědět

Tak jsem to po minute vypnul, kdyz rekl: "nikdo nas neuci verit v sebe sama". Jako sory, ale moje matka me vzdycky ve vsem podporovala, a vzivote mi nerekla, ze na neco nemam. Takze pocitat, ze tohle je dalsi kretensky video pro chudacky aby jim to zvedlo naladu.

1870

Odpovědět

Neřekl bych, že je to tenhle typ videa. Podle mě je to spíš video na zamyšlení než motivační.

517

Odpovědět

A takhle to vypadá, když to přeroste do té zmíněné arogance :)

905

Odpovědět

+fireA taklhe to vypada, kdyz nekdo nema vlastni nazor a pise sracky z videa

1260

Odpovědět

+fireA arogance v cem? Ze me serou lidi co furt bulej a co si na vsechno stezujou? Jak maj tezkej a nespravedlivej zivot a pritom hovno delaj, proto aby neco zmenili. Fakt nemam zajem, aby mi rady do zivota daval nejakej typek ve videu. Sory, ale ja mam vlastni hlavu.

1933

Odpovědět

+firetebe vlastně nesere ten týpek ve videu, ale lidi co si hlavní myšlenku z videa ještě neuvědomili

144

Odpovědět

Jako promin ale neverim ze jsi nikdy nemel z niceho strach a nebal si se udelat onen krok ze zony komfortu. Nemusi ti nikdo rikat ze na to nemas proste nikdo si neni sebou 100% jisty v situacich ktere nikdy nezazil tak to proste je...

82

Odpovědět

+H_userTechnická: On tam píše, že to po minutě vypnul, podle věty, kterou uvědl, to bylo tak v 0:50. K zóně komfortu se tedy vůbec nedostal, takže se jí jeho komentář vůbec netýká. Týká se toho, že podle videa nás nikdo neučí věřit v sebe sama, s čímž on nesouhlasí a jako příklad uvádí sám sebe.

101

Odpovědět

Co je tohle za ubožáka proboha :-) . Prasopes ? Zajímala by mě úroveň jeho IQ...

35

Odpovědět

+Sparcomě spíš jeho EQ, inteligenční qvocient je takřka nic neříkající číslo hlavně v tomhle sektoru =)

24

Odpovědět

+SparcoA EQ je zas vymysleli jen proto, aby mohli mít nějakej vysokej kvocient i blbci :-D

206

Odpovědět

až na tu chlupatou ruku super .)

3417

Odpovědět

njn, to jsou vždycky moc pěkné motivační žvásty. Ale, co když můj sen nemá o mě zájem.

368

Odpovědět

Rohypnol. Když si ho dáš, tak sníš dál..... Nebo druhou cestou a to už je fuk jestli má nebo nemá někdo zájem :D

350

Odpovědět

+BagrovCo myslíš tou druhou cestou?

07

Odpovědět

+BagrovŽe ho sní zadkem .. druhá cesta je, že se ten rohypnol "nedopatřením" ocitne v oběhu té osoby bez zájmu. No a pak už je to jasnej Kazachstán.

61

Odpovědět

+BagrovRohypnol podávaný jako čípek? NICE :D

50

Odpovědět

+Bagrovtěžko to b pak ztrácel svůj wut efekt xD

01

Odpovědět

Hezké, celkem pravdivé, ale nelíbí se mi, že je to všechno jenom teorie. Tohle člověk prostě buď dělá, nebo nedělá a nic mezi tím není - na důvodech nezáleží, proč ano/ne. A nepotřebujem k tomu ani motivační videa, i když je pravda, že ze začátku pomáhají.

87

Odpovědět

Na toto téma je hodně dobrá knížka Konec prokrastinace od Petra Ludwiga, i když knížky skoro nečtu, tato stojí za přečtení.

97

Odpovědět

Takže už řídíš svého slona ? :)

92

Odpovědět

+Pan_FilutaObčas si ta sviňa pořád dělá co chce :D

102

Odpovědět

+Pan_FilutaŘídit slona budu až pak, teď se koukám na videa a pak musim koupit dárky a ozdobit stromeček a ...

61

Odpovědět

Celkem už mi leze na nervy ten americký trend používat na místo normálních výrazů takové ty vybrané, aby se lidi necítili jako nicky.

Prokrastinace je jenom fajn výraz pro to být lenivý. Stejně jako lidi s nadváhou jsou prostě tlustí.

To jako nic proti tobě, že´s to použil. Jenom, že Prokrastinaci nemůžu ani cítit. :) Prostě jsme líní z***i a basta.

526

Odpovědět

+DinoCopMyslím, že je to celosvětový trend vymýšlet nové názvy pro nové slova ze starých věcí pro stejné účely, jako chápu, že tě to může srat, ale zas člověk který je líný z**d tak je s tím spokojený, narozdíl od člověka který prokrastinuje :)

145

Odpovědět

+DinoCopŘekl bych, že mezi prokrastinací a leností je přecejenom rozdíl. Tomu komu nevadí, že je líný, se tak klidně nazve.
Docela dobře to popsal Toom nademnou.
http://www.goodreads.com/quotes/tag/procrastination

72

Odpovědět

+DinoCopŽe člověka, co podle vás "prokrastinuje" to v podstatě sere je taky blbost.. Asi né prostě dost, aby s tim něco udělal, takže to ve skutečnosti nepokládá za tak důležitý.. To máte jak s lidma, který sere, že nečvičej, nehubnou...

46

Odpovědět

+DinoCopjo taky mě takhle nemoc sere a každý ráno sem jinej člověk, asi tak na 5 minut :(

13