Let v MiGu-29

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:141
Počet zobrazení:11 259

Nedaleko Moskvy je místo, kde si můžete na den vyzkoušet, jaké to je být stíhacím pilotem. Co obnáší let stíhačkou MiG-29?

Přepis titulků

Představte si, že by se kdokoliv mohl na den stát pilotem nadzvukové stíhačky. Hádejte, kde je to možné? Na jediném místě na světě. Toto je jedna z nejstarších leteckých továren na světě. Nachází se nedaleko Moskvy a má zajímavé jméno: Sokol. Od 30.

let se tu vyráběla většina modelů MiGu, které jste viděli v dokumentech, na internetu nebo ve vzduchu. Odtud se MiGy dodávají letectvům mnoha zemí po celém světě. Továrna Sokol je pořád v provozu, každá návštěva je unikátní záležitost. Dnešní klient MiGFlugu, Josh Cartu, testovací jezdec sportovních aut, poletí v MiGu-29. Jsou hrdí na svoji historii. Nenechají vás si jen vzít kombinézu, helmu a vlézt do MiGu-29, aniž by vám řekli historii továrny.

Což není žádný problém, ta historie je naprosto neuvěřitelná. Lékařská prohlídka zjistí, jestli se Josh cítí dobře a let může proběhnout podle plánu. Vypadá funkční. Při dnešním letu k hranici vesmíru se poletí 1,8násobkem rychlosti zvuku až do stratosféry, do výšky 20 000 metrů. To je téměř dvojnásobná rychlost a výška proti běžným komerčním letům. Piloti na sobě mají speciální kombinézu, která je ochrání v případě katapultáže.

Ahoj Joshi, já jsem Sergej, dnes budu tvůj pilot. Po startu vystoupáme do 12 000 metrů, provedeme levou zatáčku pro maximalizaci zrychlení, zapnu přídavné spalování a začneme zrychlovat. Zrychlíme na mach 1,7. V této rychlosti můžeme pokračovat ve stoupání, pokusíme se nastoupat do maximální výšky, mělo by to být přes 17 000 metrů.

V maximální výšce dobře uvidíme oblohu. - Uvidíme hvězdy? - Ano, uvidíme hvězdy a zakřivení Země. - Za bílého dne? - Ano. V maximální výšce udělám půlvýkrut, - pořád to uvidíš. - Zakřivení Země? Ano. A začneme klesat. Když klesneme na 10 000 metrů, můžeme začít s akrobacií.

Začnu na asi 3 nebo 3,5 G. Pak se tě zeptám, jestli mám jít nad 6 G. - Dobře. - Když mě necháš, můžeme jít na 7, 8, možná 9 G. Je čas přejít k letadlu, které bude příštích 50 minut jediný MiG-29 na obloze. Indikátor rychlosti v km/h, násobit 100. 100, 200, 250 500, 800, 1000, 1500. Při našem letu to bude ukazovat maximálně 1500.

- 1500? - Ano, reálná rychlost bude kolem 1850. Aha, dobře. Joshi, jsme připraveni ke startu. - Jdeme na to! - Dobře, startujeme. MiG pro ATC, azimut 040, výška 3700. Potvrďte stoupání do 12 000. Potvrzujeme. Jsme ve 12 000 metrech. Zapínám přídavné spalování.

A letíme nadzvukovou rychlostí. Nadzvuková rychlost! A začínáme stoupat. 18 kilometrů. Podívej se na tu oblohu! Páni, koukej na tu Zemi! A začínáme klesat. - 4,5 G. - Žádný problém! - Jak se cítíš, Joshi? - Úplně v pohodě! - Joshi, teď uděláme souvrat.

- Dobře. Náklon 70°, nulová rychlost. Teď klesneme a budeme pokračovat v akrobacii. Skvělé! Nevím, jestli se to dá s čímkoliv srovnat. Nic, co jsem zatím dělal, nebylo ani zdaleka takové. Na kolik G jsme se dostali? - Skoro 8. - Skoro 8 G. Mohl jsem to zkusit vytáhnout ještě na víc.

Mně to docela stačilo. To bylo opravdu něco. Překlad: Dr.Don www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tady jde vidět rozdíl mezi Rusy a Američany, zatímco Amíci by z toho dělali hroznou senzaci, a u všeho ječeli a výskali, Sergej mluvil jako by šel na procházku s kočárkem. Profík jak má být ;-)

1110

Odpovědět

Naprosto stupidní komentář, vůbec nevíš jak to chodí hlupáčku

69

Odpovědět

To bych rád zkusil, , snad by tam nehrála tak otravná hudba, jako v tomto videu...

81

Odpovědět

5:05 18 kilometrov

40

Odpovědět

Jop, díky, opraveno

40

Odpovědět

+Dr.Don3:50 "One thousand fifty"

00

Odpovědět

+jjkO tom vím - Sergej sice říká 1050, ale mám za to, že to říká špatně a na indikátoru rychlosti je opravdu 1500. Bylo to pro mě trochu dilema, ale rozhodl jsem se radši pro správnou informaci než pro správný překlad.

100

Odpovědět

Moc se mi líbil překlad, Dr. Done. Do toho letadla by měli asi posadit pár těch odmítačů kulatý Země. Jinak jsem letěl s kamarádem v normálním letadýlku a když udělal necelý 2 G (nebo něco málo na 1 G), tak mi teda nebylo vůbec dobře a řekl jsem mu, ať už to nedělá, takže mám malilinkatou představu, že s těma 8 G bych nablinkal rovnou za krk ruského pilota. Super videjko.

171

Odpovědět

Dík, pochvala od kolegy potěší dvojnásob, nebudu tvrdit že ne :D Lítání hlavou dolu v MiGu asi nebude pro každýho, i týpek co je závodní jezdec to nevydejchával úplně dobře, ale já bych si to vyzkoušet docela chtěl..... :)

11

Odpovědět

zažil jsem 4G na horske draze a je to vklidu... :D rad bych zkusil tě skoro 8G :D

16

Odpovědět

+banbagNeni G jako G, mas negativni G a pozitivni G.. Ty si zazil asi to negativni, to je vic v pohode..

21

Odpovědět

btw 12 500€ na 25 minut a 14 500€ na 45 minut. Pro ty komu se to nechce hledat.
https://migflug.com/flights-prices/fly-mig-29-in-russia/

340

Odpovědět

To je nějaký předražený. V Rusku mají zhruba o třetinu nižší životní úroveň než u nás a přitom cenu za proletění mají o řád vyšší než my s L29 (přetížení okolo 5G):
https://www.zazitkovelety.cz/zkusebni-vycvikova-lekce-let-stihackou-aero-l-29-delfin/

26

Odpovědět

+-HoNY-Porovnávat cvičné letadlo, které má úplně jiné nároky na údržbu a není tak komplikované jako bojové, může jenom vocas.

123

Odpovědět

+Spirit96Jako laik nepoznáš rozdíl. Rekreační let v MiGu je asi to samé, jako jít na lov zajíců s bazukou. ;)

Mimochodem, MiG 29 je možná zajímavý stroj, ale již v době uvedení na trh byl beznadějně zastaralý.

PS: Nevidím důvod, proč tímto rekreačním letem v MiGu podporovat ekonomiku země, která dlouhodobě rozvrací náš region nepřímou podporou chorých mozků. Nacisti podporovali za První republiky henleinovce, Ruská federace podporuje Obrtelovy záložáky a Slovenské brance.

314