Miniatur Wunderland: Malý velký svět

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:776
Počet zobrazení:9 104

Miniatur Wunderland, neboli miniaturní země divů, je největší modelová železnice na světě a nachází se v Hamburku. Jak ale uvidíte, tento pozoruhodný svět není pouze o vláčcích a železnicích, najdeme zde i celá města, která žijí svůj vlastní život. Video je z konce roku 2011, takže je možné, že už přibylo něco nového. Pokud někdy zavítáte do Hamburgu, tohle místo určitě stojí na návštěvu.

Přepis titulků

Už 10 let naleznete největší model železniční sítě v hamburské čtvrti historických skladišť, miniaturní projekt obrovských rozměrů. Vytvořit tento miniaturní svět na 1 300 metrech čtverečních zabralo přes 500 000 hodin. Tato největší turistická atrakce ve městě fascinuje přes milion lidí ročně. A stále roste! 8 různých sekcí propojuje 13 kilometry trati a nabízí nezapomenutelný zážitek pro všechny věkové kategorie.

Tuny oceli, dřeva a malty tvoří základ pro tuto neuvěřitelnou výstavu. Cesta vede ze Skandinávie do Německa... z Rakouska do Švýcarska... a do daleké Ameriky jen v krátkém okamžiku. Každý den urazí 900 vlaků s 12 000 vagóny vzdálenost několika stovek kilometrů. Nejdelší vlak je 14,51 metrů dlouhý. Na severo východním moři, s kapacitou přes 30 000 litrů, plují velké i malé lodě.

Ve Skandinávii... Americe... na letišti... a v útulném fiktivním městečku Knuffingen, se pohybuje 250 počítačem řízených vozidel. Speciální atrakcí jsou hasičské výjezdy, ovládané sofistikovaným softwarem. Hasiči opakovaně vyjíždí k požárům, ale ani policisté si při sledování silničních pirátů nevydechnou. Nejnovější atrakcí miniaturního Wunderlandu je knuffingenské letiště.

V květnu 2011, po 6 letech vývoje a 3,5 milionu utracených eur, bylo otevřeno asi nejmenší komerční letiště na světě. Díky 150 metrům čtverečních plochy, více než 40 letadlům a personálu, je letiště možná nejpokročilejší leteckou simulací na světě. Od technologického hangáru po terminál, byl věrně napodoben i ten nejmenší detail. Smysl pro detail je bez pochyby v srdci dispozice. Přes 200 tisíc figurek ukazuje život ve všech jeho aspektech.

Ve světě, kde policie honí zločince a některé to nezajímá. Kde hasiči bojují s požárem a jiný nedaleko začíná. Proslov na pohřbu, nebo oslava. Jíst, nebo být sněden. Cestující z tohoto, nebo jiného světa. Představivosti se ve Wunderlandu meze nekladou. Jsou tu chrliči ohně... cestující zvířata...

a překvapivě silná děvčata. Ve světě, kde se střída chaos s klidem. Divoká zvířata... s už ochočenými. Jsou tu lovci... a jiní jen loví nejlepší fotografii. Jsou tu svatá místa... a některá ne až tak svatá...

Jsou tu lidé plní života... a někteří už moc ne. Wunderland je velmi rozmanitý a unikátní. Cestujte z nejvyšší hory, která má přes 6 metrů, přes pohádkové ulice do Grand Canyonu... sněhem pokryté krajiny... skrz idylické vesnice... pod povrch země.

Ve Wunderlandu trvá den pouze 15 minut. Po setmění, 300 tisíc LEDek zajišťuje, že dispozice bude čarovně zářit. Až poté je vidět noční život jednotlivých oblastí. Mezi tím vším další skryté příběhy spustí stisknutí tlačítka. Po okraji dispozice naleznete přes 200 tlačítek, které spustí další akci, zde se mohou návštěvníci různými způsoby aktivně zapojovat. Například lahodným způsobem v továrně na čokoládu, nebo nástrahami technologie, během každodenních bojů, stvořením života, nebo až přílišným kutilstvím.

Technologie za tím vším je monitorována lidmi z ovládacího střediska za pomoci 40 počítačů. Vše je ovládáno složitým programem, vytvořeným jen pro tento účel. Miniaturní Wunderland je světově známý a to díky více než tisíci televizních reportáží a 260 lidí z Wunderland týmu má vždy spoustu nápadů. Do roku 2020 bude hotová nová sekce, která pokryje Francii, Itálii, Anglii a část Afriky a kdo ví, co přijde potom.

Konec je ale v nedohlednu. Představit tento div v 5 minutách je nemožné, přijďte se podívat na vlastní oči. Budete ohromeni! Překlad: Senrimer www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Jsme ve vesmiru jiz velmi dlouho, a za tu dobu jsme zjistili, ze nejvyssi formou zivota je clovek, nejnizsi clovek co si hraje s vlacky."

242

Odpovědět

Co na to říct, Holly má recht :D

210

Odpovědět

parádní :))

200

Odpovědět

Tak to je neskutecne, nevedel jsem o tom a uprime jeste ted hledam celist nekde pod stolem.

200

Odpovědět

To to stavěli 58let? :D

196

Odpovědět


Odpovědět

miniaturní železniční dráhy mě vždycky fascinovaly, tohle je úžasné :)

201

Odpovědět

Na chvíli jsem zapoměla, na jaký video se vlastně dívám, tak mi přišla dost směšná šestimetrová nejvyšší hora :D
Ale jinak nádhera, musím se tam někdy zajet podívat! :)

180

Odpovědět

Haha, tam jsem byla! Letos v lednu. Největší zábava je hledat ty detaily, pozorovat, co dělají ty pidilidičky. Ve videu nezmínili třeba část, kde je středověký turnaj (kousek od koncertu DJ Boba), knoflíkama se aktivují zápasící rytíři nebo duchové ve zřícenině, tančící medvěd apod. Bohužel je to zábava jen první hodinu, pak už člověka bolí nohy a už si to tak neužívá. A těch lidí (tj. návštěvníků)!

180

Odpovědět

Já na tom nic neuvěřitelného nevidím. Ano, skvělá, promyšlená věc, která stála mnoho úsilí a hlavně peněz, ale že by mě skutečně bavilo chodit okolo a pouze pasivně obdivovat? Navíc, když jediné, co bych viděl, by jen byla ta kopa peněz vložených do toho projektu. Chybí mi tam interakce s tím, co vidím...takový ten fun faktor.

1844

Odpovědět

Částečně musím souhlasit no. Tohle jsem tu už nedávno dával, ale myslím že se to k tomuhle skvěle hodí :D http://www.youtube.com/watch?v=b5EAEDi0LOU

Každopádně
respekt tvůrcům, protože je to fakt velkolepé a skvěle promyšlené.

198

Odpovědět

dopozeral si vôbec to video? maš tam rôzne interaktívne tlačítka, ktorými si "vyrobíš čokoládu" alebo sii zapneš zrodenie života v aute

211

Odpovědět

Ano, je to nádherné a obdivuhodné, ale ty peníze a čas, co do toho investovali, mohli raději použít na něco podstatnějšího a užitečnějšího do města..

1861

Odpovědět

asi si řekli, že je dost fanoušků železnice, kteří ocení technickou náročnost znázornění železnice a budou za to ochotni zaplatit a městu tento turistický bod hodně sype do pokladny a ne že se udělají samá obchodní střediska kde v každém patře jsou vietnamci s nechtama a kadeřnictví pro takové pipinky

241

Odpovědět

příští rok bych chtěl jet do Magdenburgu na Eurofurence, bylo by fajn zkusit to spojit - tohle mě doopravdy zaujalo

190

Odpovědět

Tak to je nádhera !

190

Odpovědět

jéééé :)

191

Odpovědět

vážně krása..

190

Odpovědět

Dokonale vo vsetkych smeroch. Obcas som mal pocit, že je to skutocne a niekedy zas, že je to trailer na nejaky film...nechapem ako to mohli premysliet a vytvorit az do takych detailov. Dufam, ze sa tam raz dostanem :-)

210

Další