Může existovat planeta ve tvaru koblihy?

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:63
Počet zobrazení:4 400
Planeta ve tvaru koblihy neboli toroid je domnělá planeta, kterou jsme zatím neobjevili, ale pokud existuje, změnilo by to navždy náš pohled na formování planet.

Přepis titulků

Představili jste si někdy Zemi s dírou uprostřed? Ani já! Ale někteří vědci ano, protože planety evidentně nemusí být koulemi, nebo spíše zploštělými koulemi. A za správných podmínek by planeta mohla mít tvar koblihy. Nebo jak by řekl astrofyzik, toroidu. Není to obvyklé, ale podle fyziků možné. A pokud by svět na koblize vznikl, život na ní by byl pěkně divný, a ne proto, že byste pořád mysleli na koblihy.

Planety obvykle vznikají z disků plynu a prachu, které se shlukují gravitací. Normálně se tento shluk zvětšuje, dokud se z něj nestane koule, ale podle počítačových simulací fyziků víme, že pokud se shluk otáčí dost rychle, může vytvořit prstenec. Ale pokud by tento křehký prstenec zasáhl asteroid, rozbil by se na spoustu kousků, které by se nakonec přetvořily v něco pevnějšího a méně chutného jako kouli. A planety mohou vydržet i miliardy let, takže by domnělá toroidální planeta byla zasažena aspoň jedním asteroidem.

Ale vesmír je velký a je možné, že některé planety ve vesmíru mají tvar koblihy. Život na toroidální planetě by byl odlišný, ale největší rozdíly by byly na nebi. Kdyby měla tato planeta měsíce, obíhaly by zajímavým způsobem, protože gravitace z koblihy by byla mnohem složitější než na Zemi. Přitažlivost Země je skoro všude stejná, takže Měsíc může obíhat po celkem jednoduché elipse.

Měsíc prstencové planety by měl kruhovou nebo eliptickou dráhu zvnějšku prstence, ale gravitace koblihy by táhla měsíc i dírou, což nabízí spoustu možností. Měsíc by mohl mít třeba osmičkovou orbitu, kdy by proletěl vnitřkem toroidu, z druhé strany by proletěl zpět a zase od začátku. Ale mohl by se pohybovat i nahoru a dolů skrz díru v prstenci jako dokonale vyvážený pingpongový míček.

Krása pohledět. Podle vaší polohy by obloha nemusela mít jen slunce, měsíc a hvězdy. Pokud byste byli uvnitř koblihy, viděli byste planetu na druhé straně. Kdybyste chtěli vidět fotbalový zápas, netřeba televize ani internetu, stačilo by pivo a dalekohled. Takový život by neměl jen fajn výhled a sport zdarma. Prstenec by také ovlivnil vaše vystavení dennímu světlu a počasí, ale takové změny by závisely na velikosti, tvaru a naklonění planety.

Prstenec by například blokoval světlo, a tak by na druhé straně planety byla tma. Pokud by tedy nebyla nakloněná, vnitřní prstenec by měl celoroční zimu. Kdyby byla nakloněná, roční období by byla normálnější, ale některá místa by zažila něco, čemu říkáme půlroční slunce a polární noc. Ale stále nevíme, jestli takové planety jsou, a i kdyby ano, tak takovou asi brzy nenajdeme. Ale pokud budete mít fajn počasí a uzříte druhou část prstence, koblihová planeta zní jako pěkné místo na důchod.

Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč mluví tak rychle? Ujede jí autobus nebo co?

82

Odpovědět

Proč donut překládáte jako koblihu? Vždyť jde o dvě naprosto rozdílné věci.

68

Odpovědět

Donut je americká kobliha, kobliha je evropská kobliha. Je to jako říct, že wallpaper a tapeta jsou dvě rozdílné věci, ale nejsou. Je to jen anglický termín.

93

Odpovědět

+Dan M.Když ti řeknu kobliha, tak co si vybavíš?

15

Odpovědět

+DaníkuPečivo z kynutého těsta s náplní nebo polevou. Díra nedíra.

63

Odpovědět

Když amíci budou hrát fotbal, nebudeš tomu říkat soccer. Fotbal je pořád fotbal, kobliha je pořád kobliha.

50

Odpovědět

+KuliStejně je prča, že tomu říkají americkej football... člověk by řekl, že to bude od slov foot a ball a oni to místo toho hrajou s rukama a místo balonu maj šišku :-D

70

Odpovědět

planety tvaru koblih nejen že existují, ale na jedné takové žijeme. Braňmě naše české koblihy a nepodléhejme vlivu západního diktátu! Co jsou dnes koblihy, může být zítra celá naše kultura! ČECHY ČECHŮM!!!!

36

Odpovědět

...a Morava taky!

11

Odpovědět

To sis spletl stranu, má to být ANO ty kobliháři... :)))

32

Odpovědět

Nikoho nezaujíma váš retardovaný názor v SPD. Aj tak ste aj s vašimi voličmi padnutý na kokos, z ktorého vám cez otvor uprostred vytiekol obsah.

11

Odpovědět

+problémJsi retard, nebo co? :D

01