Může vzniknout černá díra ze světla?

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:63
Počet zobrazení:5 345
Vznik černé díry stojí na Einsteinově rovnici E = mc². Ale co kdybychom chtěli místo hmoty pohltit světlo? Kolik světla bychom potřebovali? Schválně zkuste hádat. A přidejte. Hodně přidejte.

Přepis titulků

Může vzniknout černá díra ze světla? To může znít jako chyták nebo nějaká myšlenka ze sprchy, ale fyzici tvrdí, že by mělo být možné vytvořit černou díru pouze ze světla, tzv. kugelblitz, z německého slova pro „kulový blesk“, i když neví ani zbla, co by se případně stalo. Ale nejdřív si představme běžnější černé díry. Černá díra vznikne, když je hodně hmoty stlačeno do velmi malého hustého prostoru.

Pokud je hmota dost hustá, gravitace na povrchu zesílí tak moc, že ani světlo neunikne z jejích spárů. Aby se Země stala černou dírou, museli byste stlačit jejích 6 bilionů bilionů kilogramů horniny, vody a kovu do koule o průměru pouhých 16 milimetrů. Až tak hustý to je. Ale teprve jsme začali. Einstein nás naučil, že E = mc², tedy, že energie hmoty se rovná hmotnosti vynásobené rychlostí světla na druhou.

To znamená, že v troše hmoty je obří množství energie, jako jsou atomy, což je základem jaderné energie a jaderných zbraní. Energie se tedy může někdy chovat jako hmota. Světlo nemá žádnou hmotu, ale má energii. A díky E = mc² gravitace nepozná energii od hmoty a bude je brát jako jedno. A tím se nabízí zajímavá možnost. K vytvoření černé díry stačí stlačit hromadu hmoty do jednoho bodu a gravitace se zachová ke světlu jako k hmotě, takže teoreticky můžete vytvořit černou díru jen ze světla, kugelblitz.

Kugelblitz by potřeboval opravdu neuvěřitelné množství světla, protože teď jsme Einsteinovu slavnou rovnici převrátili. Předtím jsme měli málo hmoty se spoustou energie. Teď musíme dodat moře energie ve formě světla, aby se chovalo jako troška hmoty. Ale zpět k domnělé černé díře s hmotností Země.

Kolik světla bychom potřebovali pro stejnou černou díru ze světla? Všechno světlo na Zemi? Všechno světlo, které dopadne na Zemi za den? Za rok? Co třeba všechno světlo, které Slunce vyzáří za rok? Přidejte. Pro kugelblitz o hmotnosti Země budeme muset všechno světlo za 10 let ze všech hvězd 350 světelných let od Země nacpat do prostoru o velikosti komára. To je dost světla.

Ale co mnohem menší černá díra? Nevím, o hmotnosti velké výletní lodi, jako Titanic, asi 50 milionů kilogramů. Aby byl kugelblitz tak malý, museli byste stlačit všechno světlo, které loni dopadlo na Zemi, do bodu 8000krát menšího, než je proton. Těžko se představuje, kolik světla by se muselo vložit na jedno místo nebo technologii, která by v budoucnu dokázala dosáhnout jen zlomku. Ale i kdyby to šlo, je tu další problém. Pro kugelblitz byste museli nacpat spoustu světelné energie do velmi malého prostoru, který by byl velmi žhavý, protože teplo je jen forma energie.

Tedy žhavější než vesmír jednu setinu jedné miliontiny biliontiny biliontiny biliontiny sekundy po velkém třesku. A v tak obrovských teplotách přestane běžná fyzika fungovat. Prostor zhoustne, gravitace není a nevíme, jak cokoliv popsat. Pokud vesmír tak zteplá, gravitace se může zbláznit a už nebude tvořit černé díry. Nebo bude gravitace silná a vytvoří černou díru s milionkrát menší energií.

To nevíme a možná nikdy nebudeme. Zatím se zdá, že by kugelblitzy mohly teoreticky fungovat podle Einsteinových rovnic energie a hmotnosti. Je skvělé použít spousty světla k vytvoření černé díry, něčeho, odkud ani světlo neunikne. Ale nevíme, jak bychom ji my nebo vesmír vytvořili nebo zda existuje nějaký neobjevený zákon přírody, který by to nedovolil.

Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Xardass a spol.
"Úkol zní jasně, zlikvidovat VČ."

115

Odpovědět

No jo no. A nepovedlo se. Přitom tak jednoduchý úkol, že?

80

Odpovědět

Úkol zněl jasně: vyhrát trollingovou ligu naprosto nesouvisejícím komentářem s videem. Gratulujeme.

00

Odpovědět

Ok, tomuhle jsem nerozuměla.

10

Odpovědět

Ono taky představit si všechno vyzářené světlo za 10let ze všech hvězd v okolí 350 světelných let není jednoduché. Ani druhý příklad "bod 8tisíc krát menší než proton" taky není zrovna představitelné měřítko...
Pro nás, co měříme na fabie, nebo fotbalová hřiště stačí napsat, že podle Einsteinovy rovnice se Energie = hmotnost krát rychlost světla ve vakuu nadruhou. Čili pokud chci vyjádřit třeba energii jednoho kilogramu hmoty, tak je to 1kg x (300tisíc m/s )² = 90 000 000 000 000 000 J neboli 90 Petajoulů nebo 25000000 MWh a to je jen 1kilogram hmoty.
A na vytvoření černé díry o velikosti 16mm je potřeba celá naše Země neboli 6E24 kg což je 6000000000000000000000000 kg hmoty.
No a ve videu řeší, kolik by bylo potřeba ne hmoty, ale energie a navíc ani né k vytvoření té 16milimetrové díry, ale rovnou ve velikosti Země.

150

Odpovědět

+yakubTvá úvaha by byla správná, kdyby rychlost světla byla (zhruba) 300 000 m/s, jenže ona je 300 000 000 m/s (jinými slovy jak se z čísla, které má 5 nul a čísla, které má 5 nul stalo číslo, které má 16 nul?);

10

Odpovědět

+LVelice jednoduše. Spletl jsem jednotky m/s místo km/s - rychlost světla je 300tis km/s... takže zde jsou zapomenuté ty tři nuly :)
Jinak dík za všimnutí, ale když už jsi našel chybu, tak už její nalezení ti odpovědělo na tvůj dotaz.

30

Odpovědět

+yakubProblém je jiný. Problém je, že neumíš násobit. Jinak by ta se ta chyba promítla i do výsledku, jenže ty máš už výsledek "našprtaný". K tomu směřuje mé upozornění, že se takhle fyzika prostě dělat NEDÁ.

00

Odpovědět

Fakt idiot.

121

Odpovědět

Proč?

130

Odpovědět

+Zent IsuMísto vysvětlování vymýšlí blbosti.
Pár vět z wiki:
- Podle některých (například nobelistů jako Willis Eugene Lamb, Charles Hard Townes) nelze foton zjednodušeně považovat za reálnou částici (podobně jako fonon).
- Foton existuje pouze v pohybu. Ve vakuu se vždy (v souladu s postulátem speciální teorie relativity) pohybuje rychlostí světla ve vakuu. Má proto nulovou klidovou hmotnost.
- Na základě relativistického vztahu ekvivalence energie a hmotnosti, tzn. E=mc2 lze fotonu přiřadit také určitou hmotnost (nejedná se však o klidovou hmotnost, která je nulová, ale o pohybovou hmotnost).

211

Odpovědět

+BlbsteinOtázkou je, zda považovat Wikipedii a trolla za relevantní a důvěryhodný zdroj informací.

121

Odpovědět

+Zent IsuDík za argumenty, gumo.

210

Odpovědět

+Zent IsuDůvěryhodnější je youtuber. Fakt to tu už nemá žádnou cenu.

19

Odpovědět

+BlbsteinTenhle youtuber má vystudovanou vysokou školu a aktivně se pohybuje v oblasti vědy a vzdělávání na kterém také stojí jeho naučné projekty. Cos dokázal ty? Rozkliknout si Wikipedii?

81

Odpovědět

+Zent IsuPochopit.

01

Odpovědět

+BlbsteinJá bych jen podotkla, že kromě toho, že je Hank Green youtuber, má také titul z biochemie a environmentálních studií. Což z něj samozřejmě nedělá odborníka na kugelblitzy, nicméně on je v tomto případě jenom moderátor, který z vědeckých poznatků tvoří příběh (snad) srozumitelnější pro laiky, nehraje si na odborníka. V popisku videa na YouTube mají mimochodem uvedené zdroje, z kterých ve videu čerpají.

91

Odpovědět

+ElTigreNikde nevidím nic o fyzice. Odkazy jsou na vysvětlení jednotek a nesouvisející články. To video je jen snaha o "senzaci" a sledovanost. Někdo kdo vybere za moderátora takovýho moulu nemá cenu překládat.

09

Odpovědět

+ElTigrePochopit.

00

Odpovědět

+BlbsteinSnad umíš číst i něco jiného než českou Wiki.

https://www.quora.com/If-E-mc%C2%B2-and-m-E-c%C2%B2-can-energy-become-mass

Dál už je to jednoduché.

50

Odpovědět

+EnrikeJenom pomocí google, takže se to ještě nikomu nepovedlo vyrobit ze světla hmotu?
Myslím, že interakce není energie a energie hmotnost a hmotnost souvisí s Higgisem a nebo taky ne. Toto jsem se chtěl dozvědět, ale tady asi ne.
Myslím, že E=mC2 mohlo být taky třeba na 3. je to jedno, jediné jak to dokázat je anihilace nebo snad nějaké počty?

03

Odpovědět

+BlbsteinOdkaz ani neříká, že se ze světla dá udělat hmota, ale že při opravdu enormním množství energie stlačeného do jednoho enormě malého místa může světlo vykazovat podobné vlastnosti jako hmota, což pak dá vytvořit teoretickému kugelblitzu. Video se neplete.

20

Odpovědět

+EnrikeTakže se nekoná žádná hmota natož černá díra. Další ytb popík což neznamená, že se to může objevit tady.

02

Odpovědět

+BlbsteinZajímalo by mě, zda jsi začal trolit už na začátku, nebo tím skrýváš to, že ses spletl. Sázel bych tak trochu na obojí.

20

Odpovědět

+EnrikeA co je špatně, že překládají blbost nebo, že do toho kopu?
Takže to tvoje "může světlo vykazovat podobné vlastnosti jako hmota" si zaslouží nadpis "Může vzniknout černá díra ze světla?", ytb sračky v podání VČ na úrovni víry v kouzla.

01

Odpovědět

+BlbsteinAno, zaslouží, protože ti to tu už bylo vysvětleno a vyvráceno. Záleží jen na tobě, jestli to dokážeš pochopit. Ostatní to svedli.

20

Odpovědět

+EnrikeNedokážu. Nemám na to dost vyvinutý mozek.

11