Na gramatice záleží

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:287
Počet zobrazení:8 232

Gramatiku mnoho lidí nemá rádo, ale faktem zůstává, že bez ní bychom se neobešli. Psycholog a lingvista Steven Pinker nám ukáže příklad, kdy se v USA po jednom incidentu pokusili regulovat sprostá slova v televizi, ale kde navrhovatelé zákona neovládali dobře gramatiku.

Přepis titulků

Překlad: Mithril www.videacesky.cz A nyní druhá část o tom, že jazyk je oknem do emocí. Začnu rozmanitostí jazyka. Před čtyřmi lety se na NBC živě vysílalo udílení Zlatých glóbů. Když cenu přebírala rocková kapelu U2, její zpěvák Bono při přebírání řekl, že je to "fakt kurevsky úžasné". Telefonní linky se mohly naprosto zbláznit.

Případ skončil na stole FCC, která měla rozhodnout, zda stanici bude pokutovat, protože nevypípla sprosté slovo. Některé překvapilo, že FCC stanici NBC nepokutovala, protože prý mají regulovat nemravnosti, což jsou materiály popisující nebo zobrazující pohlavní orgány nebo sexuální aktivity. Ale "kurevsky" v "kurevsky úžasné" je, cituji: "Přídavné jméno či zaklení s cílem zdůraznit zvolání."

Kulturní konzervativci zuřili. V Kongresu vzniklo mnoho návrhů zákonů s cílem zavřít tato zadní vrátka. Mým nejoblíbenějším je Rezoluce Sněmovny reprezentantů 3687: Zákon o slušném vysílání. Celý ho nyní přečtu. Můžete si ho sami dohledat. "Budiž vyhlášeno Senátem a Sněmovnou reprezentantů Spojených států amerických shromážděných v Kongresu.

Paragraf 1464 článku 18 zákoníku USA budiž pozměněn: (1) vložením neurčitého členu před slovo "kdokoliv", a (2) Slovo "nemravnost" ve spojení s vyjadřováním zahrnuje slova "hovno", "chcát", "šukat", "kunda", "zmrd" a dále také... "buzerant", "mamrd" a "kokot".

Také složeniny, včetně rozdělených složenin, těchto slov, jejich společných složenin a složenin s jinými slovy a jiných gramatických forem těchto slov, to znamená sloves, přídavných jmen, gerundií, příčestí a infinitivů. Bohužel "kurevsky" ve spojení "kurevsky úžasné" je příslovce, což je slovní druh, který na seznam zapomněli zahrnout. Na gramatice záleží. Lingvistika je důležitá.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Do p****e s cenzurou.. stejne kazdy doma picuje a kdyz to vidi v bedne ( v TV) tak se stim bude osocovat ze ho to mravne kazi xD zasrani skurvenci no ! Snad je do p****e prace volnost projevu se vyjadrit ! Tupe ovce !

14

Odpovědět

Hlavně, že sis to vypípal. A proč? :)

11

Odpovědět

z*******i se píšou s z - na gramatice záleží ;-)

00

Odpovědět

Video super, ale pripomnel jsem si, co me tak stve na pravnicine.. to hrozny slovickareni...
Fakt to nejde jinak? :(

06

Odpovědět

Tohle "slovíčkaření" je důležité z jednoho prostého důvodu, a to, že pokud je napsáno "pes" pak to musí znamenat "pes" a nikoli, že slovem "pes" by mohlo být rovněž myšleno "kočka, kůň, mýval, klokan, papoušek, had, strom a květináč". Tohle je zvláště důležité tam, kde se upravuje postih. Zkus si třeba tímto "slovíčkařením" vyložit právní normu říkající, že: "Pes" musí být v MHD vždy na vodítku a mít náhubek."

101

Odpovědět

+Dr.NoA jakou nohou má být na tom vodítku? A může ten náhubek mít doma, když mu bude patřit (bude jeho vlastnictvím)? :-)

62

Odpovědět

+Dr.Nochudák Franta Pes

00

Odpovědět

:-) Jsem doma.

60

Odpovědět

Vetny rozbor jsem fakt nesnasel. Prislovecne urceni mista casu, schoda podnetu s prisudkem a pod no fuj. Ale jak tak koukam je to i celkem uzitecne.

103

Odpovědět

Také jste si nemohli nevzpomenout na Carlina a jeho "7 words..."?

George Carlin - 7 Words You Cant Say On TV
.

120

Odpovědět

This is really, really fucking briliant video.

100

Odpovědět

Moooc pěkný překlad!

70

Odpovědět

No tak to rozuzlení je brilantní :D :D

270

Odpovědět

Toto video je Fking perfect

101