Steven Pinker o politické korektnosti na univerzitách

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:140
Počet zobrazení:5 663

Americký psycholog a univerzitní profesor Steven Pinker se v této panelové diskuzi vyjádří k tomu, že politická korektnost na školách společnosti škodí, místo aby jí pomáhala. Pokud vezmete pravdivý fakt a nedodáte lidem správný kontext, mohou dospět ke značně extrémním názorům.

Přepis titulků

Další věc, se kterou souhlasím zde s mými kolegy, je to, že politická korektnost značně uškodila části populace, která může být... Nechci říct ovlivnitelná, spíš se nechá někým strhnout. Často se to stává u velmi vzdělaných a inteligentních lidí, kteří inklinují ke krajní pravici, lidí, kteří se vyznají na internetu a v médiích. Ti jsou často tímto způsobem radikalizováni.

Jak se říká, spolknou červenou pilulku, pokud mám použít přirovnání z Matrixu. Když jsou poprvé vystaveni pravdivým tvrzením, která na vysoké škole nikdy neslyšeli, nečetli ho v The New York Times nebo v jiných médiích, je to pro ně jako bacil, proti kterému nemají imunitu. Najednou jsou nakaženi pocitem vzteku, že o těchto pravdách se nesmí mluvit, a bez obrany proti vyvozování toho, co můžeme nazvat nepravdivými závěry.

Dám vám příklad. Zde je fakt, který bude znít velmi kontroverzně. Ale není. Jde o fakt, že kapitalistická společnost je lepší než komunistická. Pokud o tom pochybujete, zeptejte se sami sebe, zda byste raději žili v Severní Korei, nebo v Jižní Korei. Zda byste v 70. letech raději žili v západním, nebo východním Německu v 60.

letech. Já tvrdím, že tohle není kontroverzní tvrzení. Ale na univerzitním kampusu je považováno za silně radikální. Další příklad. Muži a ženy nejsou identičtí ve svých životních prioritách, ve své sexualitě, ve svém vkusu a zájmech. Není to kontroverzní pro kohokoliv, kdo se podíval na data. Testy pro budoucí povolání, které vám dával středoškolský poradce, byly dány milionům lidí.

Muži a ženy odpovídali různě na otázky, čím se chtějí živit, kolik času chtějí věnovat rodině vs. kariéře a tak dále. Ale to nesmíte říct nahlas. Velmi známá osoba na této škole to řekla a všichni víme, jak skončila. Stále tu pracuje, ale už ne ve stejné kanceláři. Třetí fakt, který není kontroverzní, ale zní kontroverzně, a to, že některé etnické skupiny páchají zločiny častěji.

Běžte na statistiky Ministerstva spravedlnosti, podívejte se na data, a zjistíte, že vraždy mezi Afroameričany jsou sedmkrát častější než u potomků Evropanů. Terorismus, podívejte se na světovou databázi terorismu a zjistíte, že celosvětově je naprostá většina sebevražedných útoků spáchána islamistickými teroristy. Pokud jste tato fakta nikdy předtím neslyšeli a pouze na ně narazíte někde nebo vám je někdo sdělí, je možné, že z toho vyvodíte nějaké extrémní závěry.

Třeba že ženy jsou podřadné, že Afroameričané jsou od přírody násilničtí, že všichni chceme být anarchokapitalisty, kteří chtějí odstranit veškeré regulace a sociální jistoty. Nebo že za většinu teroristických útoků v této zemi mohou muslimové. To jsou neodůvodněné závěry, protože pro každý z těchto faktů existuje silný protiargument, takže jimi nelze obhajovat rasismus, sexismus a anarchokapitalismus.

Fakt, že muži a ženy nejsou stejní, neznamená, že bychom měli ženy diskriminovat, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je, že pro každou vlastnost, kterou se pohlaví liší, se obě distribuce značně překrývají, takže nemůžete z průměru skupiny plně vyprofilovat jakéhokoliv jedince. Zadruhé, samotný princip odporu k rasismus a sexismu neznamená, že rasy a pohlaví jsou ve všech aspektech stejné.

Je to politický a morální závazek jednat s lidmi bez předsudků s ohledem na skupinu. Zatřetí, víme, že některé statistické generalizování ras a pohlaví se časem mění. To, co je pravdou dnes, nemusí být pravdou za 10 nebo 20 let. To jsou důvody, proč si můžete myslet, že pohlaví jsou odlišná, a přesto být silným feministou. Můžete věřit, že existují rozdíly mezi rasami, přesto silně odmítat jakoukoliv formu rasismu.

Pokud jde o četnost násilných zločinů, vraťte se o 100 let zpět, kdy násilnosti mezi irskými imigranty byly mnohem častější než mezi ostatními. To se změnilo. Není důvod, proč by se to nemohlo změnit i s ohledem na rasu. V případě terorismu, většina útoků na domácí půdě je spáchána pravicovými extrémisty, ne islámskými skupinami.

Po většinu lidské historie byl islám osvícenější než křesťanství. Neexistovalo nic jako inkvizice a v klasickém období islámu ani neexistovaly náboženské války. A pokud jde o fakt, že kapitalismus je lepší systém než marxismus, tak každá úspěšná kapitalistická země má regulace a má sociální jistoty. Některé státy, které mají největší sociální jistoty, jsou také nejpřátelštější k otevřenému trhu.

Mají největší ekonomickou svobodu. To jsou důvody, proč tomu všemu můžete věřit, ale nezaujímat extrémní názory. Můžete být zastáncem progresivismu, centrismu, liberalismu i levice a tomuto všemu věřit, protože nejste vystaven jen faktům, ale dokážete je dát do souvislostí. Řekněme, že jste nikdy ani neslyšeli, že by někdo tato fakta zmínil. Poprvé, kdy je uslyšíte, si řeknete, že před vámi byla pravda tajena univerzitou nebo mainstreamovými médii.

A dále budete mít pocit, že lidé, kteří tyto pravdy vyjadřují, jsou potlačováni, umlčováni a napadáni. To vám přidá důvod k tomu věřit, že levice, mainstreamová média a univerzity se nedokáží vyrovnat s pravdou. Jen vás to bude utvrzovat. Nejhorší je, že nikdy nebudete vystaveni informacím, jak tyto pravdy uvést do kontextu, který nevede k rasismu, sexismu a extrémním formám anarcholiberalismu.

Politicky korektní levice si prokazuje medvědí službu, když nechce, aby se o určitých tématech mluvilo, hlavně proto, že fakta se nedají vyvrátit. A když o nich lidé poprvé slyší, zanechávají je bezbranné proti nejextrémnějším a nejhorším možným závěrům.

Pokud by jim byli vystaveni dříve a byl by jim vysvětlen skutečný kontext, tak by podle mě neexistovala natolik extrémní zpětná vazba. Děkuji, Stevene. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

100% súhlasím... taktiež je fakt že nikdy žiaden černoch nezískal nobelovu cenu za nejaký vedný obor ale ak by to niekto spomenul tak je okamžite vyhlásený za rasistu

21

Odpovědět

Neříká anarcholiberal, ale anarcholibertarian. Vnímat rozdíl bych si vyprošoval za všechny dva až tři ancapáky co sem chodíme!

11

Odpovědět

ancapák nikoho neomezuje jak má co nazývat. Je to každého svobodná volba ;-)

00

Odpovědět

Ach, chyba mi vysokoskolske prostredie... dospelost a dennodenna praca je na p*cu

53

Odpovědět

Ve školách se učí jen jak ohýbat hřbet a být poslušný zaměstnanec... Zkus se osamostatnit a nebudeš muset denodenně do práce. Je to boj, ale za tu svobodu to stojí.

314

Odpovědět

Cim dal vic si zacinam vsimat ze tyto "Speakeři" maj jednu dobru vlastnost. Chvili prestante vnimat co rikaj a zjistite ze mu i tak verite, ze mate pocit ze vi o cem mluvi a ze ma pravdu. :D Je vlastne skoro jedno co rika, pokud to neni naprosta hovadina

10

Odpovědět

To je tak rozporuplné video. S části bych nechal tesat do kamene a části jsou úplně mimo.

109

Odpovědět

hádám ze s první polovinou souhlasíte a s druhou ně .

00

Odpovědět

Ten argument proti anarchokapitalizmu je ale strašne slabý. To, že najkapitalistickejšie krajiny majú regulácie a sociálne istoty, nijak nevyvracia to, že by na tom možno bez nich boli ešte lepšie. Ono tie sociálne istoty majú hlavne kvôli tomu, že naakumulovali obrovský kapitál vďaka veľkej ekonomickej slobode.

Chápem, že v kontexte to nebol zlý príklad, ale argument je to slabý.

815

Odpovědět

A můžeš mi, prosím, napsat nějaký sociální benefit Saúdské Arábie?

Tedy pokud nepočítám jako 'benefit' to, že ženám je dovoleno používat automobily...

Právě rodina Saúdů drží 1700 milionů dolarů, ale nějak to nevypadá, že by to byla Venezuela omývána vodami Indického oceánu ...

211

Odpovědět

Tedy malá oprava, Saúdská královská rodina vlasů 1700 miliard dolarů, ale to by ti nemuselo dělat problém při hledání sociálních benefitů.

A tím nemyslím, že Saúdská královská rodina dovolí libovolné ženě jezdit po ' královských silnicích', a taky nemyslím výhody plynoucí z postavení v královském dvoře.

Snad najdeš alespoň jeden důvod, čím by se že SA mohla stát Venezuela omývána vodami Indického oceánu...

29

Odpovědět

+LL: absolútne nerozumiem o čom to tu rozprávaš...

Inak celkom by som uvítal nejaký protiargument, namiesto tých dislikov. Som narušil vašu etatistickú komfortnú zónu?

84

Odpovědět

+regressivePrávě Saúdové jsou protipříkladem k anarchokapitalismu.

Sakra ta silnice je jeho, tak přece na ní může pouštět, koho chce. (Podobně se dá ukázat na chování Ferdy Dvojky, který si prostě myslel, že může zvysokaa kašlat na zaběhnutý systém elektorátu no a nakonec k tomu potřeboval armádu.)

16

Odpovědět

+LSaudská Arabia je príklad anarchokapitalizmu? O čom to tu rozprávaš preboha ? Absolútne ti nerozumiem...

40

Odpovědět

+regressiveAnarchokapitalismus předpokládá, že nejlepším řešením je státem neomezované vlastnické právo.

No a králové SA presnez toto splňují. Silnice jsou jeho osobním majetkem, a proto může rozhodnout, kdo se na nich projede, a kdo ne.

Kdybys navštívil Prahu 19. století, tak na Karlově mostě najdeš ' celníky ' , kteří tě výzvou, ať zaplatíš za použití mostů císaři, protože on jej zdědil po strýci a stopa vlastnictví se dá vystopovat až k Václavovi IV., který jej otvíral.

V SA také současný král zdědil, nebo vybudoval systém silnic, a tak má přece právo rozhodovat, jak anarchokapitalismus káže...

13

Odpovědět

+regressiveMimochodem i Julek Caesar byl prostě jen velice bohatý statkář. Dobyl celou Galii, a tedy její pozemky patřili přímo jemu (a následně jeho dynastii, která si tu provincii rozparcelovala.)

Septimska dynastie zase dobyla menší, ale na druhou stranu bohatší provincii, a tak zbohatli Septimovci.

10

Odpovědět

+LOdpověď na tvé mylné představy o ancapu je tato... porušování NAP

00

Odpovědět

+Lejno KarnevalA co je NAP?

To už i ty používáš ženský způsob komunikace (viz video s Petersonem)...

00

Odpovědět

+Lpromiň, ale já nemám potřebu ti něco vysvětlit, je zajímavé, že se vrháš do kritiky ancapu a neznáš jeho pilíře, tak prostě věř nebo ne... odpověď na tvé otázky je porušování NAP. Smiř se s tím, že jsem ti to nevysvětlil.

01

Odpovědět

+Lejno KarnevalPokud nedokážeš vysvětlit společnosti své cíle, tak jsi jen klaun před zrcadlem ( dnes je moderní říkat soc. bublina, ale zrcadlo je mnohem přiléhavější.
..)

Ostatně nejlepším argumentem proti anarchokapitalismu je cena lidských orgánů vs. ekonomický výkon jedince.

Tedy jako v Shakespearovi, dlužíš, pak zaplať librou masa (tedy tam to byla komedie a zároveň varování před tím druhem společenských vztahů...)

10

Odpovědět

+Ljá to vysvětlit dokážu, ale nechci, to je rozdíl... nechci protože jak jsem psal, nedokážeš mě v téhle diskusi ničím obohatit a tak mě to nebaví, diskuse musí být přínosná, já mluvím až tehdy když mám pocit, že druhý řekl dost a měla by být řada na mě.

02

Odpovědět

+Lejno KarnevalAha, takže ' intelektuál ' , který ani nedokáže správně používat čárky v souvětí.

Zákeřné...

00

Odpovědět

+Lnikdy jsem neříkal, že umím, ale třeba já podle toho pravdu nerozeznám, protože schopnost dedukce a indukce a správného psaní interpunkce spolu ne zcela souvisí (i když uznávám, že když je někdo blbej, tak neumí ani jedno), takže spíš na tebe poukazuje, že tím argumentuješ... ale jak jsem řekl... nepotřebuji se s tebou bavit, prostě jen se smiř s tím, že Saudská Arábie není zrovna vhodný příklad ancapu.

01

Odpovědět

+Lejno KarnevalPrávě že schopnost předat dál jednoznačně své sdělení ( Jezte děti, jsou zdravé vs. Jezte, děti, jsou zdravé. ) Je mnohem důležitější než dedukce, či indukce.

Mimochodem právě schopnost uvést své sdělení jednoznačně je klíčem ' západních ' univerzit...

21

Odpovědět

+L*smajlík s očima v sloup* takže je podle tebe důležitější jednoznačně sdělit nesmysl? No, tak ok, ale jenom to ukazuje na to, že já chci pravdu znát kdežto ty ji chceš jenom mít, proto je pro mě důležitější schopnost správné logické úvahy než jednoznačnost její obhajoby, ale ok, uznávám, že je to i tím, že to je něco co mi jde lépe. No a za druhé... pochybuji, že to moje sdělení si někdo vyložil jinak než jsem ho myslel, čili mlátíš prázdnou slámu. Čest práci soudruhu.

01

Odpovědět

+regressiveProtiargument nečekej... a u L už teprve... už z toho, že si myslí, že Venezuela je ráj na zemi. Protiargument nečekej, ale i kvůli tomu, že já žádný pořádný neslyšel za celou svou ancap historii. A nediv se, máš celkem ucelenou teorii a není fér chtít po ostatních, aby během 2 minut na VČ vymysleli protiargument, který jsi ještě neslyšel. Já už pár sporů našel. Ale furt je to nejucelenější teorie společnosti jakou jsem slyšel a viděl.

01

Odpovědět

+Lejno KarnevalTo jsem nenapsal, napsal jsem, že i Saúdská Arábie - kdyby byla republikou, tak své bohatství distribuuje více lidem než jen královské rodině (prostřednictvím zákonů a inkluzivity společnosti - silnice by mohly být používány i ženami).

Takto se chovají jen kapitalistický podle Adama Smithe. Jenže už v 60. letech bylo matematicky dokázáno, že Smith je prostě břídil (protože ' pan domácí/Saúdský král ' dá vždy přednost před mocí nad penězi (zde ilustrováno nad královskými silnicemi).

No a matematický důkaz nemůžeš tak snadno ' ochcat '.

Takže fajn, zvládl si ekonomiku do 60. let 20. století.

Mimochodem zkus si taky vyhledat strategii pirátů a rybářů, piráti mohou žít jen za předpokladu, že ve společnosti je dostatek rybářů, kteří loví ryby.

00

Odpovědět

+Lmá odpověď je ne/porušování NAP... je to na googlu hned na první stránce, tři písmena... hádám, že to není taková úloha, aby to hlava otevřená jako ty nedokázala do toho řádku nacvakat. Protože zatím se bavíš jen sám se sebou... jak jsem řekl... mně to nevadí... já vím, že jsou lidé co nejraději poslouchají sami sebe, já s tím jsem ok, ale uznej... na diskusi to není.

00

Odpovědět

+Lejno KarnevalJo strýčka googla jsem už hodně dlouho nepoužil.

On totiž docela rád vyhodnocuje provoz svych stránek. Takže kdybys byl tak laskav a překopírovala relevantní odkaz, ať si ho můžu přečíst v bezpečném prostředí ( a bez toho, aby strýček Google videl mé cookies).

01

Odpovědět

+Lejno KarnevalMimochodem na (socialistické) Wiki znamená NAP non-agression principle, ale to přece neznamená, že za agresi je považována i nečinnost.

Tomu Saudskému králi, nebo všem králům přece nelze vyčítat něco, co NEUDĚLALI (tedy nepostavili silnice pro ženy, nebo další most přes Vltavu).

To bys pak mobil vyčítat pekaři, že má přece prodávat i salám, či párky.
Proč by to měl dělat pekař, když zákazníků je vždy jen omezený počet, a tak by mohl vlastně zkanibalizovat své housky, o králi a silnicích/mostech ani nemluvě.

01

Odpovědět

+Lejno KarnevalMimochodem, pokud si skutečně anarchokapitalista, tak tě Google musí platit za propagaci jeho služeb (zadarmo bys to určitě nedělal, protože právě anarchokapitalismus tvrdí, že nejlepší správou věcí je jednoznačně vlastnictví).

Dále kdyby tě Google neplatil, tak bys mi snadněji doporučil i jiné cesty k cíli. Tedy pokud je NPA skutečně hodnotou anarchokapitalismu, nebo ses chytil do logické pasti a tedy musíš připustit, že ' vlastníci hodnot ' se vždy budou chovat agresivně vůči nějaké skupině ( pekař neprodá párky, Saúdský král nedovolí ženám řídit na jeho silnicích, Lejno Karneval jako majitel znalosti o NPA najde někoho, komu znalost této zkratky odepře...)

Pak se ale logicky vždy musí objevit i uzenář, nebo Wiki (tedy stránka zadarmo), která odepíraný obsah poskytne těm utlačovaným.

Z 'majitele hodnot ' se tak vlastně stává ' cherry-picker ' , který se musí obávat situace opačné tedy uzenář začne prodávat rohlíky, nebo Wiki začne vyvíjet i prohlížeč.

01

Odpovědět

+Lvlastně jsem skončil na té první větě... tím jsi potvrdil, že nevíš proti čemu brojíš, takže tak... tím chci říct, že když nejsi schopný napsat koherentní kritiku, tak já ji číst nebudu. Pokud ještě teď čteš, tak si uvědom následující.
Já mám sadu argumentů A, ta obsahuje argumenty 1 2 3. Ty ovšem útočíš na argumenty 7 8 9, které nejsou v mojí sadě třeba vůbec obsaženy a proto pochop, že pokud neznáš moje argumenty a přesto s nimi nesouhlasíš, tak je to divné, horší ovšem je, že ty mi argumenty 7 8 9 podsouváš a pak je vyvracíš, což je klasický faul. Tak práci čest soudruhu.

01

Odpovědět

+Lejno KarnevalOba jste divní, ale "L" je mimo.

00

Odpovědět

Velmi zajímavé a bohužel taky velmi pravdivé...
Do budoucna by mi vůbec nevadilo poslechnout si více od tohoto profesora.

162

Odpovědět

Tohle že jsou kontroverzní názory!?

114

Odpovědět

Jo jo, znám pár lidí, kteří to takhle berou. Naštěstí jsou v menšině.

60

Odpovědět

Kontroverzní se definuje jako "vyvolávající značně protichůdné reakce", nebo prostě "názorově rozdělující". Když se člověk podívá z jedné strany na reakci "sluníček" a z druhé strany na reakci "nácků" na migrační krizi, tak jsou to prostě dva extrémně protichůdné názory, ergo je to kontroverzní. :-)

161

Odpovědět

+Zee PrimeAž na to, že ty takzvaná "sluníčka" jsou pouhým výmyslem těch "nácků", protože ve skutečnosti nikdo kdo by tvrdil:"Přijměte všechny migranty bez jakékoliv kontroly a dejte jim tisíce euro bez práce a nechte je znásilňovat naše ženy a děti" neexistuje. Na druhé straně lidé, kteří veřejně vykřikují, že by chtěli házet granáty na prvňáčky, topit ženy a děti v moři anebo přímo páchají teroristické útoky v rámci boje proti islámu, bohužel existují. Bohužel.

1812

Odpovědět

+FffffNikdo sice neříká, že by měli přijít, nepracovat, dostávat peníze, páchat zločiny a tak dál. Na druhou stranu existuje poměrně rozšířený názor, že by se měli migranti z muslimských zemí přijímat, protože jsou to lidi a o všechny bychom se měli postarat. A to i přestože mainstreamové názory muslimů obecně odporují našim hodnotám. Není to nutně tím, že by to byli zločinci, teroristi nebo nechtěli pracovat, ale já obecně mám problém už třeba jenom s mainstreamovým názorem muslimských zemí, že homosexualita není v pořádku a že by se měla léčit/trestat (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/LGBT_v_isl%C3%A1mu). A jsem přesvědčený o tom, že tohle dovedou státy lidem dostatečně dlouho vštěpovat, že tomu prostě také věří.

103

Odpovědět

+SPCo na tom mám vysvětlovat? Prostě banda idiotů.

00

Odpovědět

+FffffNemáš tak docela pravdu.

Pojem sluníčko pochází z korejského politického prostředí, kdy tamější prezident na agresi Kim Čong-ila sluneční politikou postupného uvolňování.

Naopak třeba Havel nebyl sluníčkem, protože i on podporoval Bushe mladšího v invazi do Afghánistánu, či Iráku (proto vznikl termín havloid - tedy za všech okolností podporovat politiku USA).

00

Odpovědět

+Zee PrimeTakhle bych to úplně nevysvětloval. Kontroverzní by bylo podle tohohle příkladu vlastně všechno, protože každý může mít zcela protichůdný názor, ale to neznamená, že je to kontroverzní. Třeba když řeknu, že Země je kulatá, tak to není kontroverzní, i když existuje řada lidí, co se jim říká flat-earthers. My víme, že Země je kulatá, protože pro to máme obrovské množství důkazů a je to prostě dokázané.

Kontroverzní bývá něco, kde se střetnou 2 hodnoty nebo názory, které se oboje snažíme vzít v úvahu, ale které jdou poměrně dost proti sobě.

Kontroverzní byla třeba kauza, kdy restaurace nevpouštěla malé děti, protože se v restauraci hodně často řešily byznysové věci a měl tam být klid. Restaurace dostala pokutu za diskriminaci, protože v zásadě diskriminovala malé děti i jejich rodiče.
Kontroverzní je to proto, že všichni tak nějak víme, že diskriminace není ok, na druhou stranu stát tímhle rozhodnutím řekl, že bude lidem kecat do toho, jak vedou svojí firmu a jde to proti osobní svobodě, kdy si majitel firmy vlastně nemůže vybírat, kdo bude klientem.
Jak osobní svoboda například podnikání, tak to, že diskriminace není ok, jsou velmi důležité morální hodnoty, které ale v tomhle případě jdou nějakým způsobem proti sobě, takže je to kontroverzní téma a řekl bych lepší příklad, než sluníčkáři vs náckové, což je spíš extrémní rozdíl v názorech, než kontroverze.

20

Odpovědět

V univerzitním prostředí USA a možná i některých evropských zemích bohužel ano.

31

Odpovědět

Je vidět, že jsi nevylezl z Česka ještě ani :D

01