Steven Pinker o užívání klišé

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:93
Počet zobrazení:5 369

V této vystřižené části přednášky nám Steven Pinker, americký psycholog, který se zaměřuje na jazyk, předvede, jak nebezpečné může být používání klišé nebo snaha vylepšit věty, které by měly raději zůstat nezměněné.

Přepis titulků

Všichni známe takové pisatele, kteří trousí věty jako: "Při hledání svatého grálu musíme svět zkoumat jinýma očima." "Ale nakonec se zázrak neděje, je to jako hledat včerejší den." "Nastavili druhou tvář, hodili to za hlavu a sklenici viděli napůl plnou." "Není to žádná věda." Problémem při psaní v klišé je to, že to buď nutí čtenáře vypnout jeho zrakové centrum mozku a zpracovat slova jen jako: "Bla, bla, bla, bla," nebo pokud se čtenář rozhodne vše dopodrobna zpracovávat, nevyhnutelně bude zmaten směsicí metafor.

Tady je další věta z doporučujícího dopisu: "Jeff je renesanční muž, hledá jádro pudla a posouvá hranice." Nechápu, jak to vše najednou zvládne. Tohle je ze článku v New York Times: "Nikdo zatím nevynalezl kondom, který lidem by lidem vyrazil dech."

Pokud takto píšete, můžete se stát členem A.W.F.U.L., což jsou "Američané, kteří obrazně používají doslova." Prý mají i britskou odnož. Je v pořádku říct: "Doslova se začervenala." Není už tak správné říct: "Doslova vybuchla." A je velmi nesprávné říct: "Doslova ho vykastrovala." Mladý muž, který byl vyzpovídán novinářem, vysvětlil, že je to plánovač digitální a sociálně-mediální strategie: "Vytvářím programy, produkty a strategie pro naše korporátní klienty a jejich spektrum komunikačních kanálů."

Když se novinář přiznal, že netuší, co to znamená, a zeptal se, co skutečně dělá, tak mu mladík konečně řekl, že učí velké společnosti, jak používat Facebook. A produktoví inženýři... Přenosné generátory a přímotopy na sobě měly asi takovéto varování: "Opakované vystavení nižší koncentraci CO může vést k poškození zdraví."

"Extrémní vystavení CO může být fatální bez jakýchkoliv předchozích příznaků." No jasně, kecy. Následkem se každý rok našly stovky Američanů, kteří proměnili své domy v plynové komory a udusili sebe a své rodiny tím, že tyto přístroje provozovali v uzavřeném prostoru. A to až do doby, než nahradili varování tímto: "Používání generátoru v uzavřeném prostoru vás může zabít za pár minut."

Dobře poskládané věty mohou doslova představovat rozdíl mezi životem a smrtí. Ano, doslova. Dodržování nesprávných pravidel může doslova vést k vládní krizi. Doslova. V roce 2009 předseda Nejvyššího soudu John Roberts, známý to gramatický puntičkář, měl na starosti inaugurační slib Baracka Obamy. Jeho slova jsou podle Ústavy Spojených států tato: "Já, Barack Obama, zde přísahám, že budu věrně vykonávat funkci prezidenta USA."

Ale soudce Roberts v té přísaze uviděl rozdělené sloveso, takže nechal Obamu říct: "Já, Barack Obama, přísahám, že budu vykonávat úřad prezidenta USA ve vší věrnosti." Nejenže to není stylistické vylepšení, ale taky to zpochybnilo legitimitu převzetí moci. Proto museli přísahu opakovat ještě téhož dne odpoledne při soukromém ceremoniálu.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

...něco někde otevřete a vida, Pandořina skříňka. Nemáte hasit, co vás nepálí, ale víte, že není kouře bez ohně. Nové koště dobře mete, ale když si nedáte pozor, zjistíte, že s vaničkou vyléváte i dítě. Když začnete přepřahat uprostřed proudu, jen mrknete a jste z louže pod okapem. (A můžete se jít rovnou klouzat.)

00

Odpovědět

To musela byť teda poriadna fuška preložiť toto video. Ešte stále premýšľam nad niektorými obratmi. Mohol by prosím prekladateľ vložiť do popisu videa výpis jednotlivých fráz a ich český alebo slovenský význam? Vôbec netuším napríklad čo znamená obrat "jadro pudla".

Tieto jazykovedné videá sú veľmi zaujímavé, nikdy nezabudnem na video o zákone o obmedzení používania nadávok vo americkej televízii. To bolo fakt legendárne video.

41

Odpovědět

Jádro pudla: podstata problému. Původ to má v Goethově Faustovi.
Kdyby cokoliv, je možné použít Google, často tam jsou odpovědi na různé otázky.

71

Odpovědět

Prosím pridajte k videám tohoto človeka tag "Steven Pinker" a určite preložte ďalšie videá s ním. Je to super materiál. Ešte som nevidel 3 minútové video, ktoré by dokázalo urobiť človeka šťastným na celý deň.

Tu je to video čo som už zmienil:
Na gramatice záleží

41

Odpovědět

+suhuhAhoj, tag vytvořen (ale zatím se nezobrazuje v popisku, protože je jen u dvou videí, ale dá se podle něj hledat a doporučuje to podle něj videa), mithril mi psal, že se pokusí najít a přeložit i další videa s ním.

10

Odpovědět

Při sledování jsem se doslova válel smíchy po zemi.

200

Odpovědět

A já si doslova vysmál zadek.

150