NASA - Okno s výhledem na svět

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:527
Počet zobrazení:7 297

V tomto videu vám americký astronaut Scott Kelly představí jeden z modulů Mezinárodní vesmírné stanice, který byl vynesený do vesmíru před dvěma lety a umožnuje členům posádky dokonalý výhled mimo stanici. Také by se vám líbilo mít doma okno s výhledem na svět?

Přepis titulků

Překlad: petrSF www.videacesky.cz Zdravím. Jmenuju se Scott Kelly a toto je kupole Mezinárodní vesmírné stanice. Pozorovací kupole je malý modul, který nám umožňuje výhled ven. Hlavně kvůli robotickým operacím, protože občas ke stanici přilétají lodě, které musíme zachytit robotickým ramenem, nebo kvůli jiným robotickým úkonům. Ale jak vidíte, také nám poskytuje skvělý výhled na Zemi. Vezmu si kameru a ukážu vám různá okna, která v kupoli máme.

Tohle je pohled dozadu. Vidíte zadní část stanice, ruský segment. Kosmickou loď Sojuz, kterou létáme na a ze stanice, a také nákladní loď Progress. Přejdeme na pravobok stanice, kde vidíte radiátor termoregulačního systému a jeden z velkých solárních panelů. Před kupolí se nachází japonský experimentální modul a také vidíte část robotického ramene.

Tady vidíte další část a také manipulátor pro speciální účely - SPDM, což je taková robotická ruka. Vypadá, jako by byl připravený chránit stanici před cizími vetřelci. A tady je druhá strana stanice a solární panely. Americký laboratorní modul a další stykový uzel. V dálce za nimi vidíme nějaký světadíl a já si nejsem úplně jistý který. Asi to bude Afrika.

Máme tu mapovací program, který nám ukazuje, kde nad Zemí se nacházíme. Vrátím kameru svému kameramanovi a ve stručnosti vám povím, na co tento modul dále používáme, když neprovádíme robotické úkony a nejsou tu žádné kosmické lodě. A to je pozorování Země. Pořizujeme fotografie pro věděcké, ale i popularizační účely. Máme k dispozici různé druhy fotoaparátů. Máme menší objektivy, ale také 800mm objektiv pro detailní fotografie.

Fotíme tu ve dne i v noci. A podle mě pořizujeme velmi zajímavé snímky naší nádherné planety Země z tohoto úžasného rozšíření stanice, které by se v podstatě dalo označit za okno s výhledem na svět. Děkuju vám.

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tak to ti nezávidím :)
ale těmhle teda ano :D

180

Odpovědět

jsou to machři. závidím jim ten výhled....... já vidím z okna jen uřvané haranty na hřišti a trávník osraný od panelákových čoklů.

180

Odpovědět

petrSF: Lesbický překlady si strč do http://cs.wikipedia.org/wiki/Vag%C3%ADna

1811

Odpovědět

Koukám, že stav beztíže je asi nejúčinnější stabilizátor obrazu :)

191

Odpovědět

petrSF: To by bylo moc fajn, myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že vesmír je inspirativní a na podobné videa se každý rád podívá :-)

183

Odpovědět

Petr: Ne, já nechci o ten titul přijít :( Neboj, s nápadem přeložit tohle přišel BugHer0 :) Ale koukám, že video zaujalo, tak není vůbec vyloučené, že ty lesbické překlady proložím dalšími podobnými ;)

182

Odpovědět

No nene! Když jsem viděl jméno překladatele petrSF, opravdu jsem nemohl uvěřit! Video, které mě zajímalo a bavilo přeložil petrSF, jinak taky známý jako hlavní lesbický překladatel u nás? :D Ne opravdu, první video které se mi od tebe líbilo, aspoň ještě jedno takové a odvolám, že tu máš nejmíň testosteronu... A to už potěší ne?

1812

Odpovědět

Zááááááávist.

180

Odpovědět

No okno kvuli čerstvému vzduchu asi nikdo neotevře :D

181

Odpovědět

woooow..na jednu stranu závidm, ale asi bych se tam nahoře docela dost bála :D

181

Odpovědět

Ještě že jsou tak blízko Zemi, jinak by ani přes ten odpad co kolem lítá na ní ani neviděli.

1810

Odpovědět

Já bych se chtěl tak nehorázně moc podívat do vesmíru. Z jednoho okna mít výhled na planetu to by bylo dokonalé. 10/10

181

Odpovědět

mali sa ho spýtať či tam nevidel alienov :D Ale ten výhľad je luxusný :)

182

Odpovědět

mameluk:
http://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/index.html
http://commons.wikimedia.org/wiki/International_Space_Station

183

Odpovědět

Link na fotky? 10/10

180

Další