Návod na party pro introverty

Thumbnail play icon
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:680
Počet zobrazení:10 137
Jste introverti, nemáte rádi žádné velké akce, ale někdy se jim prostě nevyhnete? V tomto video z kanálu watchWellCast se dozvíte, co to vůbec znamená být introvertem a dostaneme 5 rad, jak se s větší party vyrovnat.

Přepis titulků

Takže introvert vejde do baru a... Počkat, to není dobré, že? Pokud se ti velká party zdá stejně příjemná, jako návštěva zubaře, tak nejsi sám. Můžeš být mezi 30 % lidí, kteří jsou introverti. Introverti, dnešní WellCast je pro vás. Máme pro vás 5 tipů, jak přežít, nebo si i užít velkou party. Nejdříve vám Morgan vysvětlí, proč vás větší počet lidí tak stresuje.

Většina introvertů opakuje slavnou větu Grety Garbo: "Nikdy jsem neřekla, že chci být sama." "Řekla jsem, že chci mít klid." Není to tak, že by introverti neměli rádi sociální kontakt, ale jsou raději v malé skupině přátel. Výzkumy ukazují, že už od útlého věku introverti reagují úplně jinak než extroverti. Vezměme si tuto Harvardskou studii z roku 1989.

Výzkum, kde Jerome Kagan vzal 500 malých dětí a vystavil je sérii neznámých situací. Jako třeba práskání balónků nebo pach lihu. Kolem 20 % dětí na tyto podněty reagovalo velmi silně. Křičely, brečely, mlátily rukama a nohama. Zbytek byl spíše klidný. Když Kagan tyto subjekty o pár let později zpovídal, zjistil, že většina dětí, které na vnější podněty reagovaly silně, jsou introvertní.

A co si z toho můžeme odnést? Odpověď leží v základních rozdílech mezi introverty a extroverty. Psycholožka Elaine Aron to vysvětlila v lednu 2012 článkem v magazínu Time. Introverti mají nízký práh pro vnější stimulaci. Mají raději vnitřní stimulaci. Čtení, přemýšlení, poslouchání hudby... A vnější interakce je vysává.

Hodně lidí, hlasité zvuky... Prostě party. Naopak extroverti z těchto situací žijí. A bez nich nejsou moc šťastní. Protože jsou introverti menšinou, je jich méně než třetina obyvatel, tak jsou nuceni žít ve světě extrovertů. Musí chodit na party a kecat s lidmi. V podstatě musí běžně dělat všechny věci, které je vysávají.

Být introvertem má ale i výhody a neříkáme, že by ses měl změnit, nebo chodit na party s rudým I na hrudníku. Ale protože se podobným situacím někdy nevyhneme, tak si řekneme, jak se s nimi vyrovnat s co nejmenším stresem a úzkostí. Je čas na party kurz. Máme pro vás 5 kroků. Takže video zapauzujte a vytisknete si kartičku.

Před další party si jí vyplňte. Jste zpět? Tak začneme. Krok první! Naplánuj si ústup. Dobře, klid. Netvrdíme, že ho nakonec budete potřebovat. Ale jen mějte v záloze možnou výmluvu k odchodu. To vám sníží úzkost. Může to být třeba: "Promiňte, ale musím jít na další party."

Nebo: "Promiňte, ale mám migrénu." Krok druhý! Rozhlédni se. Když vejdete na party, tak nejprve prozkoumejte okolí a nejděte něco, kam se stáhnete, když toho na vás bude moc. Může to být balkón, ložnice, chodba, nebo i místo venku. Krok třetí!

Dej si úkol. Pokud se bojíš, že nebudeš mít na party co dělat, tak s něčím pomozte hostiteli. Sbírejte kelímky, rozdávejte jídlo, cokoliv. Nejenže si tak uděláte svůj program, ale budete se socializovat s množstvím lidí, aniž byste byli svázáni jednou dlouho a nejspíše trapnou konverzací. Krok čtvrtý!

Při nejistotě najdi další introverty. Najdi malou skupinu lidí a připoj se k nim. Máš s nimi víc společného a víc o čem mluvit. Krok pátý! Poznej, kdy si dát pauzu. Když je toho na tebe moc, použij připravenou výmluvu. Je naprosto v pořádku odejít. Především, když ti to nic nedává. A na další den si naplánuj volno, ať si odpočineš.

Rekapitulace. Krok první. Naplánuj si ústup. V případě problémů ho použijte. Krok druhý. Rozhlédni se. Líbí se mi tvoje tričko. Krok třetí. Dej si úkol. Popcorn? Krok čtvrtý.

Při nejistotě najdi další introverty. Krok pátý! Poznej, kdy si dát pauzu. Pomohly ti tyhle tipy? Máš nějaké vyzkoušené metody pro sociální interakci? Dej nám vědět. Tweetuj nám na watchWellCast. Napiš email na watchwellcast@gmail.com. Nebo nám nech komentář pod videem. Tak příště.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (110)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jak řekl jeden uznávaný psycholog C.G.Jung
"Míra introverze též často roste s narůstajícím intelektem."

281

Odpovědět

Video hezký. Sám sem introvert, vyhovuje mi to. Jako ostatní introverti nechápu, že někdo považuje za vrchol tejdne páteční chlastání do bezvědomí, stejně tak zase tihle lidi nechápou, že nikam nechodim :)
Nicméně mi to připadá zbytečný, nemam prostě potřebu nikam chodit, a už vůbec, že bych na party MUSEL chodit.
Vlastně jediná nevýhoda mýho introvertství je, že si tak ani nenajdu holku :) Neni kde, když se nestýkam s cizíma lidma a neumim s nima jednat. Možná by moh pomoct alkohol, jak tu dost lidí psalo... jenomže já sem abstinent. Ztracenej případ :D

1012

Odpovědět

:) Sdílím tvoje názory.A tím seznamováním máš naprosto pravdu.To spíš člověk snad musí počkat,až na něj nějakej introvertní protějšek zbyde.Protože vztah extroverta a introverta je teda dle mejch zkušeností hodně těžká věc.

170

Odpovědět

Dříve jsem byl introvert, během puberty se hodně měním, nicméně spoustu introvertních prvků mám stále - nemusím hodně lidí, velkou pozornost, mám rád malé skupinky, pár přátel, ač nemám problém chodit na párty a být tam, mám trochu problémy s lidmi, s kterými tam musím chodit, mí normálnější kamarádi tam prostě nechodí, nicméně mi hodně pomohlo v seznamování s opačným pohlavím poznávat je v zájmových koníčcích, kterým se věnuji. Jinak jsem také zarytý abstinent a absolutně nevěřím tomu, že by alkohol napomohl k vytvoření jakéhokoliv kvalitního vztahu, k sexu ano, zvlášť když ji opiješ. :-)

20

Odpovědět

Tady asi píšou počítačoví introverti, našli jste se tam?
http://www.gamepark.cz/zivot_nebo_virtualita_713810.htm
Ty hry taky dost působí na lidi, co vůbec dělali nerdi před počítačem a tv?

25

Odpovědět

Četli si, stavěli letadýlka a chodili do Pionýra

111

Odpovědět

Tak po přečtení téhle diskuze sem opravdu ráda, že nejsem ani extrovert, ani introvert ;) Miluju koncerty, hlasitou hudbu, spousty lidí a tanec, ale ráda si sednu s pár přáteli k pivu, hraju hodiny na klavír, kreslím si nebo si čtu. Mám ráda oba typy lidí.. s extroverty si člověk spíše užije opravdu živou zábavu, s introverty se dá třeba krásně povídat nebo debatovat.
Jediné, co mi na obou vadí je nesnášenlivost. Nevidím jedinej důvod, proč by introvert -musel- někam na párty nebo byl divnej nebo proč by extroverti měli bejt vypatlaný a hloupí. Pro mě stejný odreagování hopsat do hudby v žáři světel jako jí poslouchat v teplý posteli. Lidi sou přece odlišní jedinci, míň soudu by všem prospělo ;)

388

Odpovědět

Prvé dve vety dokazujú že si viac než extrovert a ostatné že si empatická.
takže si niečo čo sa nazýva empatický extrovegózný-extrovertosuperhybridný-extrovert :D

111

Odpovědět

test či si extrovert :D
"Pro mě stejný odreagování hopsat do hudby v žáři světel jako jí poslouchat v teplý posteli"

Predstav si situáciu, že je upršaná sobota a ty si dva mesiace nebola nikde na zábave, oslave či diskotéke. Všetci tvoji spolužiaci idú na párty a zavolajú aj teba. Pôjdeš s nimi? Odpoveď bola: "Áno" / "Možno" / "Hurá" = extrovert
"Ostanem doma" = introvert :D

63

Odpovědět

+hpsProč bych tam šel když prší? ses zbláznil? :D Jak je nádherné sledovat a poslouchat déšť z tepla domova..

80

Odpovědět

+hpsDěkuju za věděcký pojmenování, konečně mám jasno v tom, co sem :D Asi sem víc extrovert. Nicméně sem spíš chtěla nabádat lidi, aby spolu slušně jednali, do ničeho se navzájem nenutili a zkoušeli se na věci dívat z jiných pohledů ;)

50

Odpovědět

+hpsJednoduchý testík, pokud tě spoločnost a akce nabíjí, jsi extrovert. Pokud vybíjí, jsi introvert. Já jsem introvert, melancholik, INTJ (pokud tu má někdo znalosti MBTI). Přijde mi, že hodně lidí ze sebe dělá introverty jenom proto, že si občas rádi pustí film. A zase naopak, často dělají z introvertů nerdy co se neumí zeptat ani na to kolik je hodin. Což mě někdy pěkně štve, navíc když to někdo bere jako špatnou věc tak už fakt nevím jestli je pitomec nebo to dělá naschvál. Já se taky umím zbombit na akci, drtivá většina mého okolí mě zná jako pařmena, taky vystoupím před diváky, nedělá mi problém oslovit neznámou osobu nebo si pokecat na akci s pěknou holkou.
Ale nedělám to často a většinou a v polovině případů si to nijak extra neužívám. A nedělám to často protože mě to neskutečně vybíjí a pak jsem třeba týden sám. Nevidím v mé osobnosti nic špatného, jediná nevýhoda který mi z toho plyne je že je těžší najít si holku...
... kde že je ta seznamka pro introverty? :-)

80

Odpovědět

+hpsTo Werune: Hezky řečeno :)

00

Odpovědět

Tak vám nevím. Všichni se tu označujete za introverty. Podle literatury je 25% populace introvertní, podle tohohle videa teda 30%. Nicméně podle komentářů pod videem, kde se každý označuje za introverta je jich asi mnohem MNOHEM víc o.O . Nevím, jestli to je chyba součtu % osobnosti nebo se má většina lidí potřebu nějakým způsobem lišit či co.

328

Odpovědět

Logicky pod tímto videem budou komentovat introverti ne?

801

Odpovědět

+Zlopánlogicky taky bude mít extrovert vždycky nějaký "chytrý" komentář :D

150

Odpovědět

nebo proto že na videačesky třeba codí hlavně určitá cílovka?

451

Odpovědět

+jrd12Stejne jako zpravy určiteho laděni sledují určiti lidé, tak i určitá videa sledují určiti lide

260

Odpovědět

Přesně, kdyby tu bylo "Návod na party pro homosexuály," tak na to nekliknu a už vůbec to nebudu komentovat... :D

302

Odpovědět

+PamisPamis neříkej :D by ti to jelo celej večer dokola

221

Odpovědět

MaQca ty seš trochu vylízánek viď ?!

10

Odpovědět

Jsem introvert co nepije. Kdo mi poradí? Ne vážně já se různým mejdanům vyhýbám jako čert kříži. Nevadí mi to, jsem takhle spokojená. Ale nenávidím když mě do toho ostatní nutí s těma kecama tipu přicházíš o zážitky. Promiňte, ale pro mě není zážitek zlejt se. Pro mě je zážitek přečíst si knížku nebo se kouknout na film kterej miluju. Jsem proto tak hrozně špatná?

641

Odpovědět

ne, proto si nejlepší ;) btw amelia pond nebo amelia z monmartru? Jinak k těm zážitkům, když si vezmu kolikrát sem řval nadšenim na nějaký kalbě a kolikrát u nějakýho filmu nebo knížky, tak vede jasně to druhý.

120

Odpovědět

+jrd12Pond, to druhý mi nic neříká. Měla jsem takovou dobu Amy je je nejlepší společnice. Což se vzhledem k tomu, že na netu nerada používám jakoukoliv podobu svého jména a nemám na tyhle věci fantazii, náramně hodilo.

90

Odpovědět

+jrd12no jasný, Amy je ultimate ginger:) žeru jí

40

Odpovědět

Kdyz alkohol ani koureni netahne, stale tu je moznost "veselych kolacku", houbicek ci nejake chemie :-)

610

Odpovědět

Nejsi špatná. Jsi jen minorita. Já tě třeba naprosto chápu. Já taky nepiju (respektive piju, ale tak maximálně jedno frisko za celý večer a kolikrát už ho mám ke konci už sto chutí vylít) a kvůli tomu se na mě lidi dívají, že jsem divná. Ale já to neřeším. Nechci dělat něco, co mi není příjemné a nebudu se tedy kvůli ostatním měnit. Takže hlavu vzhůru, nejsi v tom sama a už vůbec nejsi špatná :) Vem si to takhle: po škole začnou chodit do práce, čas na mejdany a takový chlastačky, že se na dva dny zruší, už tolik nebude, pokud si budou chtít tu práci udržet, a budou to oni, kdo budou "trpět" a vzpomínat na "starý dobrý časy". Pro tebe se nezmění nic a budeš o to víc v pohodě. Možná to je chabá útěcha, na mě by asi taky nezabrala, ale je to pozitivum. A našlo by se toho víc, kdyby se nad tím člověk zamyslel :)

122

Odpovědět

+Azucuacheno.. to frisko by po těch 5-ti hodinách vylil i silný alkoholik ;)

90

Odpovědět

K tomuto tématu moc doporučuji knížku Ticho, najdete tam všechno, co bylo řečeno v tomto videu, ale i mnohem více :).
např. zde: http://www.melvil.cz/kniha-ticho

50

Odpovědět

Jsem introvert , proto , když někam jdu se pořádně ožeru , abych zapadl mezi ostatní :D , to se vám pak kecá .. podle mě lepší než hledat nějakou skupinu dalších introvertů .

8212

Odpovědět

Jak jsem zrovna včera říkala v hospodě, kdysi jsem bývala typický introvert. Pak jsem se rozhodla, dělat si co chci a přestat se omezovat na rozné překážky... A mezi Čechy - no už dlouho jsem to nezkoušela, ale nikdy to s nima nebylo úplně v pohodě, jak bych si představovala. A teď, světe div se, nedávno jsem potkala skupinu Amíků žijících v Praze a s nimi kecám tak dlouho, dokud nemám kompletně odvařený mozek a nejsem z toho tak unavená, jako bych celý den dělala maturitu :D
Takže klid, jde všechno, ať už jsme cokoliv - a žádné nálepky stejně nikdy nejsou správně...

819

Odpovědět

Rada č. 6 -> ožer se :)

15117

Odpovědět

funguje vždy. Osobně vyzkoušeno. :D Ale ty krušný rána :/

148

Odpovědět

Diskuze u videa Návod na party pro introverty, místo kde troleři dostávaj zelený :D

512

Odpovědět

Ty kráso, já jsem podle tohoto videa asi introvert! Jdu si číst, protože to je docela šok. :D

242

Odpovědět

Extroverství je pro hlupáky a laciný děvky :D

7716

Odpovědět

Upřímně mi celkem pořád zaráží, kolik lidí považuje introverzi za něco "divnýho". Popravdě řečeno jsem neskonale rád, že jsem introvertní. To znamená jenom to, že nepotřebuješ nikoho jinýho aby ses mohl bavit. Když jdem někam do hospody, nemam nejmenší problém se bavit s kýmkoliv, ale ve finále prostě načerpávam sílu zpátky hlavně z toho, když jsem sám. Vždycky dam přednost sednout si s pár lidma se kterejma je fajn, než jít na velkou sešlost kde jich budeš znát pár. ;)

1182

Odpovědět

Kur*a, že nás introvertních tady je .. neuděláme si párty? :)

1870

Odpovědět

Jo, na začátku to bude takový, že ti co přijdou jako první automaticky si zabere nějakej roh nebo balkon, nebo ložnici, nebo místo venku a ti co přijdou pozdějš nejspíš začnou roznášet a uklízet :D.

1560

Odpovědět

+ass.ass.inTo zni jako dobrej napad jak uklidit byt :-)

761

Odpovědět

+ass.ass.inTi chytřejší si najdou jak volnou ložnici, tak nějakou osamělou introvertku.

411

Odpovědět

Hodně dobré, uplně se poznávám :)

151

Další