Návštěva kavárny pohledem autistky

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:159
Počet zobrazení:8 327

Carly Fleischmann je autistka a prostřednictvím svého YouTube kanálu se snaží na tuto zákeřnou mentální poruchu upozornit širokou veřejnost. V dnešním krátkém videu uvidíte, že i obyčejná návštěva kavárny s otcem a sestrou může být pro autistu nervydrásajícím zážitkem...

Pokud vás video zaujalo a rádi byste na boj s autismem přispěli, navštivte například tyto stránky.

Přepis titulků

Autismus mě uvěznil uvnitř těla, které nedokážu ovládat. Už se těším na kafe. Ahoj, baristo. Co si dáte? - Latte s nízkotučným sójovým mlékem. - Taryn, sójové není nízkotučné. - A ty horkou čokoládu, nebo džus? - Ne, tati, mám chuť na kafe. Horká čokoláda? Super.

- Chtěla bych se stavit u Sarah. Hodil bys mě tam? - Jasně. - Vezmeš s sebou i ségru? - Jo. Počkat. Proč? Já už mám svůj vlastní program. Carly? Uvidíme se večer. Soustřeď se. Klid, zlatíčko, to bude dobrý... Carly...

Můžu ti nějak pomoct? Každý má svůj vnitřní hlas. Já našla způsob, jak se o něj podělit s ostatními. Natočeno podle úryvku z knihy Carly's Voice: Breaking Through Autism, kterou napsala Carly společně se svým otcem. Překlad: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Počkat tohle neni novej Star Trek od J.J.Abramse?

31

Odpovědět

ale jo, pohonil jsem

185

Odpovědět

cyanide problem solved

52

Odpovědět

Skvělé video.

42

Odpovědět

Carly má na youtube aj vlastný vlog:
https://www.youtube.com/watch?v=a34qMg0aF6w

41

Odpovědět

Respekt, že dokáže takhle tvořit s touhle nemocí. Nicméně koukal jsem na její videa s Channingem a s Jamesem VdB a přijde mi že je jenom nadržená :D koukněte sami :D

11

Odpovědět

sem to nejak nepochopil.. jak mu teda rekla ze chce kafe?
a kdo je ta jeji segra pekna

33

Odpovědět

Neřekla , Carly je to čemu se říká "nízkofunkční" neverbální autistka. Komunikuje jen prostřednictvím svého tabletu. V tomto videu, které je založeno na pasáži z její knihy, vysvětluje, jak frustrující je pro autistu nepochopení ve spojení se smyslovým přetížením, které mnoho autistu pociťuje díky neschopnosti některé vjemy odstínit tak, jak to běžné dokáže většina neurotypických lidi.

152

Odpovědět

Jsem ráda za každé rozšiřování povědomí o psychických nemocech, ale prosím také o používání správného názvosloví :) Nejsou to autisti, ale lidé s autismem, nebo lidé trpící autismem. Autismus není jejich definující charakteristika, je to nemoc. Když máte chřipku, taky neříkáte, že jste chřipkáci :) Viz třeba i ten odkaz na APLA v perexu, taky tam neuvidíte mluvit o těch lidech jako o "autistech". Vím, že většina lidí v těch slovech asi nevidí rozdíl, ale používáním slova "autistista" podvědomě přijímáme tezi, že autismus je to hlavní, čím ten človek je. Jenže není :) Díky za pochopení.

2222

Odpovědět

Marie běž s tou svou korektností do p****e, díky za pochopení.

3413

Odpovědět

+Vhefto buran: Chovej se slušně.

820

Odpovědět

To není vůbec jednoznačné. Mnoho autistů, ano úmyslně píšu autistů, dává přednost termínu autista, protože autismus nepovažuji za nějaký přívěsek, ale za svou integrální součást. Tak jako se homosexuál považuje za homosexuála a nikoli osobu s homosexualitou. Autismus není něco, co můžete odložit, ovlivňuje každý vjem v každý okamžik vašeho života.

201

Odpovědět

Pravda je, ze většina lidí, které mám na mysli rozhodně nepovažuje autismus za chřipku. :)

31

Odpovědět

To abych se bál říkat člověku na kole cyklista, aby se náhodou neurazil, že normálně i chodí.

271

Odpovědět

Zajímalo by mě jak je to jazykově. Jestli je "autista" správně český termín. (a ne. Nechce se mi to hledat.)
A z toho morálního hlediska... Chřipkař se neříká, ale cukrovkář třeba ano. Myslím, že u hodně celoživotních nebo aspoň dlouhodobých nemocí je nějaký takovýhle krátký výraz pro člověka který tím trpí. A co vím tak ty lidi to většinou neuráží. Ale už z videa je jasné, že lidi trpící autismem budou asi citlivější a nejistější v tom jak je vnímá okolí, takže v jejich případě budu používat to delší a hádám lidsky koretkní označení.

35

Odpovědět

+ZefJe třeba vzít v úvahu, že zatímco cukrovku nebo chřipku většina lidí považuje za něco, čeho by se raději zbavila a co rozhodně není součástí jejich osobnosti, u autismu je tomu právě naopak. Lidé jím "netrpí", autismus nebolí. Navíc má mnoho autistů pocit, že autismus JE součástí jejich osobnosti.

Ale pokud je třeba o nevidící, tak tam spousta lidí preferuje označení lidé se zrakovým postižením a nikoli slepec. A to hned ze dvou důvodů:
1) Většina z nich není prostě "slepá", spousta z nich má zbytky zraku, třeba vnímá světlo, má periferní vidění (takový lidé třeba sice nevidí váš obličej a orientaci v prostoru docela dobře zvládají) apod. Klidně můžete počkat člověka, který díky trubicovému vidění dokáže číst noviny, ale bude mít naprosto zásadní potíže s orientací v prostoru založeným na zraku.
2) Lidé, kteří mají zrakové postižení, nemají obvykle pocit, že toto postižení je součástí jejich osobnosti (tak jako je tomu je právě u autistů). :)

00

Odpovědět

Kardiak, diabetik, alergik, astmatik, vozíčkář, slepec, hemofilik, klaustrofobik… Jasné a výstižné pojmenování stavu, který je často neměnný. Chřipkáči jsme jen chvíli a tak nikomu nestojí za to dělat z toho kratší slovo. Když bych měl chřipku trvale, byl bych asi chřipkáč. Nebo možná spíš tuberák…

10

Odpovědět

lol to je retard.

832

Odpovědět

To je ehm... řekl bych... tak nějak... pointa toho videa, příteli.

212

Odpovědět

Veľmi podnetné video. Ľudia si bohužiaľ neuvedomujú, aké peklo každodenne zažíva bežný autista. Verím, že ak by ľudia o autizme niečo vedeli, neposmievali by sa ich rozdieľnosti a rozhodne by slovo autista nepoužívali vo svojich pseudovtipných anekdotách.
Výborná kniha, v ktorej hovorí o tomto pekle veľmi jednoduchým spôsobom mladý autista je napr. A proto skáču
http://www.databazeknih.cz/knihy/a-proto-skacu-280283

104

Odpovědět

každá nepríjemna životná udalosť môže byť vtipná... Každá bez rozdielu...Nesleduješ family guy? Holokaust, rakovina, pedofili, 11/9.... to všetko je sranda :)
Zrejme len nemáš zmysel pre humor.
Ale žiadny strach...V predaji už čoskoro na iBrain len za 99centov

219

Odpovědět

Odlišnost je problém. Nezáleží ani na tom, zda jste autistou, zda máte dvě hlavy, anebo jste jen nadprůměrně slušně vychovaný. Od šikany ze strany dětí, ať je těm dětem deset, nebo třicet let, Vás jen jejich vyšší znalost daného stavu neochrání.

170

Odpovědět

Chtěl jsem psát esej, místo toho řeknu jen: "Bullshit"

928

Odpovědět

Zde je návod :-)
Musel jsem napsat esej

90

Odpovědět

Takže napíšu debilní komentář a uvedu jej tím, že jsem chtěl napsat chytrý komentář, abych nevypadal jako debil :D No.. nepovedlo se.. :)

292