Nejmenší národ na světě

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:482
Počet zobrazení:5 473

Napadlo vás někdy, že byste mohli mít svůj vlastní stát? Existují lidé, kteří ho mají. Toto je příběh jedno z nejznámějších mikronárodů.

Přepis titulků

Snili jste někdy o svém vlastním státě? Roku 1967 si muž jménem Paddy Roy Bates tento sen splnil, k opuštěné pevnosti u pobřeží Anglie a prohlásil ji za svou. Zrodil se stát Sealand. A od roku 1975 má vlastní ústavu společně s vlastní vlajkou, hymnou, měnou i pasy. V mezinárodních vodách, mimo pravomoc Velké Británie, vládl Bates 11 nerušených let.

Ale roku 1978 přišla pohroma. Když odjel Bates se svou ženou na obvyklou cestu do Anglie, skupina žoldákuů vedená Alexandrem Achenbachem využila příležitosti a mikronárod napadla. Na pevnost zaútočili na člunech, vodních skútrech a v helikoptérách. Batesova syna vzali jako rukojmí a vyhlásili vládu nad Sealandem.

Achenbach byl prohlášen předsedou vlády. Ale Batesovi na to byli připraveni. Takového útoku se obávali, takže v pevnosti ukryli zbraně. Při první příležitosti využil Batesův syn moment překvapení, dokázal se znovu zmocnit pevnosti a zajal Achenbacha i žoldáky. Druhý den, když se Bates starší vrátil, byli všichni předvoláni před soud za velezradu. Zatímco žoldáci byli osvobozeni, Achenbach byl uvězněn a za jeho propuštění požadoval Bates 700 tisíc korun.

V tomto bodě se případu dostalo mezinárodní pozornosti. Vlády Nizozemska, Rakouska a Německa chtěly, aby Velká Británie zasáhla. Ačkoliv byl Sealand blízko Británie, britská vláda poukázala na to, že leží v mezinárodních vodách, tudíž je mimo jejich pravomoc a nemají povinnost cokoliv podnikat.

Následně bylo Německo donuceno do Sealandu vyslat diplomaty, aby vyjednali Achenbachovo propuštění. Vyjednávání trvalo několik týdnů, až Bates konečně svolil a propustil ho. Od té doby Sealand nikdo nenapadl. Nyní mu vládne Batesův syn, Jeho Výsost Mike, a tento nejmenší stát je na prodej. Na kolik by vás vyšel?

Na hodně. Stojí 18 miliard korun. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

a kde je ta story o tom, ze tam maj piraty z piratebay svoje servery aby na ne nikdo nemoh ? :)

101

Odpovědět

Koukali jste někdo na fotky, jak to skutečně vypadá? :D 99% ropných plošin je hezčích než tenhle hnus. Vždyt tam vůbec nic neni :D jen taková špinavá bouda na dvou nosnících...a já čekal alespoň nějákou vilu.

230

Odpovědět

No ona ta většina obyvatelného prostoru je právě v těch nosnícíh a pod vodou :-D

60

Odpovědět

+FredyBerryNo to mě taky napadlo...jelikož sem se někde dočetl že za války to obsluhovalo až 300 mužů, tadytu plošinu. Tak nějak nevim kam se všichni narvali. Ale i kdyby tak to nic nemění na tom, že to z venku vypadá jako hnijící, zrezivělej šrot, takže nějak nechápu jak za tohle můžou chtít 18 miliard. To bych si mohl založit svůj stát i tady v pokoji...samozřejmě že by mi ho nikdo neuznal, stejně jako nikdo neuznává tenhle jejich "pohnojenej kopeček"

81

Odpovědět

taky mi přišlo, že to vypadá jak romské ghetto někde na jezeře... ale k čemu tak složitě, zdejší paneláky nemusí mít ani vodní příkop a funguje tam úplně jinej stát s jinými zákony, než které platí pro zbytek zdejších obyvatel.

81

Odpovědět

Aby se tam neobjevili zelení mužíci "místní domobrany" a nedožadovali se připojení k rusku :D

366

Odpovědět

Zajímá mě jakou má ten státeček ekonomiku.

262

Odpovědět

Tak to zkusím taky. 18 miliard korun není až tak moc. Asi jedno procento z našeho státního deficitu.
A když už budu mít ten vlastní stát, vyhlásím válku světu! Nejdřív francouzům, ty kapitulujou vždycky jako první :-D

1973

Odpovědět

To s tou Francií je novější, než si myslíš...

142

Odpovědět

A Itálie se k tobě přidá :D

311

Odpovědět

+Vertas.Italové jsou skvělý bojovníci, vypadaj jako že nic, siesta, siesta a bang, najednou vobsadí Habeš :D

351

Odpovědět

+Vertas.Napoprvé Habeš vyhrála...

51

Odpovědět

+Vertas."všichni k zemi! Němec si přijel pro svoje víno."

130

Odpovědět

Spíše než nejmenší stát to vypadá jako dobrý byznys. Na netu vám prodají občanku za 5 liber nebo šlechtický titul už od 30 liber. Navíc to ani není ostrov...

360

Odpovědět

A koupí ho thepiratebay

921

Odpovědět

Podlě me je mnohem zajímavější Knížectví Hutt River. Nejenom že je díky několika mezerám v Australském právu teoreticky právně uznáno jako nezávislé, ale dokonce například Hong Kong uznává knížectví jako stát kde se můžou legálně registrovat firmy :)

160

Odpovědět

Mně přijde zajímavější Molossia, kde chvíli vládl Nostalgia Critic a přejmenoval ji na Kickassii...

65

Odpovědět

Neříká tam 1978 a ne 1987 :)?
P.S.: Kdo tam také slyšel Wilhelm scream :D?

72

Odpovědět

Máš pravdu, opraveno. ;-)

72

Odpovědět

Královna s prezentačkou rulezz :)

331

Odpovědět

Za "pár" liber se také můžete stát lordem, baronem či lady http://www.sealandgov.org/title-pack/lordladybaronbaroness :P

171

Odpovědět

Tak tohle jsem si opravdu musel vygooglit. A i když to zvenku vypadá naprosto hrozně, tak uvnitř to už vypadá zajímavěji. Akorát nevím co je jejich národní pokrm, dle všeho asi ryba obalená v řase :-D Ale bylo by to skvělé místo na přežití zombie-apokalypsy

870

Odpovědět

Tak o jednom z nejznámějších mikronárodů na světě jsem v životě neslyšel. A poté, co jsem si ho našel na netu musím říct, že Sealand je pěkně hnusná díra, kterou bych rád navštívil tak na dvě-tři hodiny, ale abych tam zůstal déle, tak by mě museli zajmout, nebo mi zaplatit.

584

Další