Největší bolest, jakou může člověk zažít

Thumbnail play icon
69 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:62
Počet zobrazení:7 419

Toto video nedoporučujeme hypochondrům a lidem s přehnanou fantazií. Zajímalo vás někdy, jaká onemocnění, zranění nebo bodnutí hmyzu jsou nejbolestivější? A kam na té škále by se zařadil porod? Odpovědi najdete v tomto videu z kanálu The Infographics Show.

Přepis titulků

Říkali jste si někdy, kolik bolesti snesete? Není to zrovna veselé téma, ale buďte si jistí, že ať si představujete jakoukoli bolest, někdo na planetě ji někdy musel podstoupit. Při představě takové hrůzné scény často myslíme na mučení, krutou hollywoodskou fikci plnou trhání zubů nebo nehtů. Možná zabloudíme myšlenkami do časů staro- a středověku, kdy byli lidé upalováni, byly jim trhány končetiny, nebo vyrváno srdce.

Dnes se nebudeme soustředit na tyto strašlivé aspekty, ale na bolest, kterou by mohl zažít kdokoli z nás. Přidejte se k nám na mučivé prohlídce extrémní bolesti v tomto díle Infographics Show: Největší bolest, jakou může člověk zažít. Nezapomeňte odebírat, abyste se stali součástí našeho týmu. Nejprve něco o bolesti samotné. Vyrovnáváme se s ní různě, podle studií ji muži snáší lépe. Dlouho se myslelo, že je to naopak, protože těla a mysli žen jsou vybavené pro porod.

Výsledek těch studií byl ale prý způsoben předepsaným společenským vnímáním mužnosti, ne nutně tím, že by muži přirozeně snesli více bolesti. Jak ale najdeme osoby k testování, abychom mohli bolest vyčíslit? Pokusili se o to na Cornell University ve 40. letech. Jmenovalo se to Studie bolesti, nová metoda pro měření prahu bolesti. Porod byl měřen ve srovnání s popálením, těhotná žena byla popálena během porodu.

Web Gizmodo napsal: "Když žár zraňoval její ruku, dobrovolnice pomohla určit intenzitu bolesti, která provází porod." Problém byl, že v jiných studiích lidé tu bolest už nedokázali snést, takže nemohla být změřena. Existují různě stupnice, ale žádná není přesvědčivá. Někteří například rychleji omdlí kvůli přemíře bolesti. To se stane, když nápor na tělo ovlivní prokrvení mozku. Omdlíte a vaše tělo vám dopřeje pauzu.

Během bezvědomí začne mozek uvolňovat serotonin a endorfiny, které zlepší váš stav. Šok je běžná reakce. Pokud jste někdy měli tu smůlu vidět, jak někdo ztratil končetinu, dost možná nekřičel. Mozek má systém tišení bolesti pro chvíle nouze. Nemůžeme změřit nejbolestivější zážitek, ale často se shodneme, jaké bolesti jsou nejhorší. Asi všichni se bojíme popálení.

Obzvlášť té představy být v plamenech. Existují různé druhy a stupně popálenin a dobrá zpráva je, že čím horší popálenina, tím menší bolest kvůli poškození nervů. Takže popáleniny čtvrtého stupně, které vás upečou a nechají v šoku, někdy bolí méně než ty třetího a druhého stupně. Většina obětí vám řekne, že nejhorší část je léčba. "Strašné je to vědomí, že ta bolest se zhorší po uhašení ohně," řekl někdo na Redditu o popáleninách. Další s ním souhlasil: "Opravdu mučivá je ta léčba."

Některá bodnutí hmyzu prý bolí stejně jako popáleniny. Ze všech bodnutí je nejhorší to od mravenců paraponera clavata. Dr. J. O. Schmidt, který vytvořil index bolesti bodnutí hmyzu je dal na vrchol a prohlásil, že to bodnutí je jako chodit po žhavém uhlí s rezavým hřebíkem v patě. Brazilský kmen používá rukavice plné těchto mravenců jako zkoušku dospělosti. Můžete se podívat, jak ji zvládl odvážný člověk ze Západu.

Ne zrovna dobře. Horší je cluster headache. Ženy, které rodily, tvrdí, že to je nejhorší představitelná bolest. Postihuje jednu stranu hlavy a trvá až 3 hodiny. Mnoho televizních show ukázalo agonii, kterou způsobuje, filmovali postižené, jak křičí a válejí se po zemi. Podle Migraine Trust postihuje jen jednoho nebo dva lidi z 1000, špatná zpráva je, že je považována za nevyléčitelnou. Oběti nezemřou, ani netrpí ničím jiným než tou bolestí.

Na jednom fóru o léčbě napsal jeden z postižených, že heroin, morfium ani oxykodon mu nepomohly. Nějaký pokrok přišel za použití alternativních a často nelegálních léčiv jako psilocybinových hub a LSD. Podle Daily Beast hledal objevitel LSD, Albert Hoffman, lék na bolest hlavy. Britský NHS pro nás sestavil seznam toho, co jsou podle něj nejbolestivější onemocnění. Možná vás překvapí, že nad těmito bolestmi hlavy, rakovinou, infarktem i dnou se umístil pásový opar.

Ten je způsoben reaktivací viru, který vyvolával neštovice. Stejně jako pokračování hollywoodského hororu, když se to vrátí, je to ještě horší. Běžné bolestivé onemocnění jsou ledvinové kameny. Na Redditu se ptali lidí, jakou nejbolestivější věc zažili a nemálo jich psalo ledvinové kameny. Ty se vytvoří, když se v moči nahromadí vápník a další látky. Jsou velké i jako pingpongový míček a když se uvolní, způsobují velké bolesti na cestě močovou trubicí.

Pokud jsou příliš velké, dají se rozbít pomocí rázových vln, ale tak daleko se dostat nechcete, takže pijte dost vody. Možná jste na ledvinové kameny příliš mladí, ale jsou tu zlomeniny. Viděli jste sportovce se zlomeninou, spíš v šoku než v bolestech, ale jaká bolí nejvíce? Zlomená lýtková kost někdy bolí jen pár dní, ale zlomené žebro způsobí týdny bolesti a bezesných nocí.

Podle hráčů amerického fotbalu a fór o zlomeninách je 2. nejhorší zlomenina přetržená Achillova šlacha. Bývalý fotbalista Ronald Curry popsal tu bolest jako od začátku nesnesitelnou a zhoršující se po měsíce. Vítězem je ale zlomenina stehenní kosti, největší kosti v těle. Rezavý hřebík by ale také mohl být katastrofální. Pro protitetanové vakcíny máme dobrý důvod. CDC informovala, že díky nim na tetanus téměř nikdo neumírá, ale čas od času se nějaké případy objeví.

Začne to strnutím šíje a brzy je celé tělo v křeči. Podle WHO se počet případů na světě pohybuje ve stovkách ročně. Bez včasné léčby je tetanus v 10–20 % případů smrtelný. A co vás nezabije, vás ne vždy posílí. Mnoho lidí na fórech o bolesti tvrdí, že zubní abscesy jsou nejhorší, ačkoliv něco je prý překoná. Říká se tomu neuralgie trojklaného nervu, postihuje jednoho z 15–20 tisíc lidí a nazvali ji nemoc sebevrahů, protože se z ní budete chtít zabít.

Prý je to jako úder blesku do obličeje. Tak popisují bolest způsobenou podrážděním největšího nervu lebky. 63letá žena z Walesu řekla, že je to nejhorší bolest známá lidstvu a že jí s touto celoživotní nemocí nepomohlo ani ošetření, ani léky. "Zvrátím hlavu a slyším řev," řekla a dodala: "Až později si uvědomím, že to já křičím bolestí." Asociace neuralgie trojklaného nervu v UK nazvala tu nemoc nejbolestivější na světě. V roce 2013 napsal Daily Mail, že 27 % postižených se zabije.

Několik z těch zmíněných bolestí je prý horších, ale porod je stále vysoko. Naštěstí ne tak jako nemoc sebevrahů, hodně dětí by nemělo matku. V rozhovoru prohlásila 49letá žena, že poslední zatlačení není to nejhorší. "Porod je jako snažit se vytlačit hovno v časovém limitu, ale připadá vám to jako věčnost a vyčerpáním blouzníte." Jiné to popsaly jako kadění melounu nebo bowlingové koule. Nejhorší je, že je to asi nejběžnější a přirozená intenzivní bolest. Jakou nejhorší bolest jste zažili vy?

Napište nám. A koukněte na naše video o 10 překvapivě dobře placených pracích. Díky za zhlédnutí a nezapomeňte odebírat a sdílet. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud někoho zajímají fakta ohledně toho mravenčího rituálu:
Kmen se jmenuje Mawé people. Video z rituálu zde:
Bullet ant ritual - awesome!

10

Odpovědět

To souvětí o tom, kdo teda snese víc bolesti (navíc přeložené šíleně do češtiny)... Kdo to etda snese více? Co bylo teda špatně? To, že muži snesou víc je teď nebo bylo?

Sorry, ale ten tam plácá argument přes argument, až není snadné pochopit, co vlastně byl špatnej výzkum a jaký je pohled teď...

11

Odpovědět

No tak protože můžu srovnat bolestí, na škále od nejnižší po nejvyšší: migréna trojka, zuby pětka, popálenina šestka... a pak dlouho nic, protože porod jasná desítka

10

Odpovědět

Možná protože jste nikdy neměla ledvinovou koliku nebo výšené nemoci. Porod opravdu není desítka, jelikož mozek se diostává do jiného stavu.
A jak často opakuju, nikdo si neřekne po roce "nechal bych se znovu kopnout do koulí", ale ta matka do toho jde znovu. Takže to zas tak šílený není. I když pro lidi, co si opravdu neprošli bolestí na omdlení a zvracení, to může bejt subjektivně desítka, i když není.

00

Odpovědět

+MikeUrčitě je to subjektivní, jelikož rodička vedle s tím byla hotová hnedle - a prý by klidně rodila za stovku na počkání :-) ... takže díky za odkaz na ledvinovou koliku, ještě je asi pořád na co se těšit :-)

00

Odpovědět

Väčšia bolesť neznamená nutne nepríjemnejšia. Taktiež treba brať do úvahy dĺžku bolesti. Radšej prežijem dve hodiny horšej bolesti ako celý deň menšej. Pokiaľ zažívate "menšiu" bolesť dlhodobo, príde vám v podstate horšia než tá silnejšia krátkodobá. Chcem tým len povedať že je to téma na sakra dlhú diskusiu :)
Pre príklad uvediem: Zažil som bolesť zubu "suchého ďasna" pri ktorom som dva dni mlátil do vankúša a bol som absolútne zúfali. A zažil som dva roky zlatú žilu v najvyššom štádiu, kde pri zapálení ide bolesť nonstop :) Technicky, keby sme brali do úvahy rovnaký časový úsek, napríklad tie dva dni, uvediem ako väčšiu bolesť to suché ďasno. Keď ale opomenieme čas, považujem za horšiu bolesť ten zápal zlatej žily, z tej som bol viac zúfalí ako z toho zubu :) pričom je technicky menšia

30

Odpovědět

Pro mne je to třeba horší psychciky. Bolest na něco má upozorňovat. Kdybych věděl, že je to bolest která nevaruje a nemůže se nic stát a přejde, neřeším bolest. Horší je to vědomí, že to varuje před něčím horším, třeba prasklé slepé střevo a podobně. Takže třeba bolest zubu je docela v pohodě, i když je nepříjemná, ale v klidu vím, že ej to "jen zub"

00

Odpovědět

Mívám tak 2x-3x ročně migrénu a to je opravdu bolest neuvěřitelná. Intenzivní a navíc trvá hodiny a hodiny. A léky téměř nezabírají. A to mám jen mírnou formu. Nedokážu si představit jak fungují ti lidi co to mají třeba každý týden a ještě je to bolí mnohem víc. To bych se zabil za dva měsíce....

73

Odpovědět

Doporučení neurologa (z jednoho německého dokumentu) - pacientům s úpornými migrénami na prvním místě zakáže pít mléko a konzumovat mléčné výrobky. Velmi často jim právě toto pomůže, protože migréna je v podstatě alergická reakce na mléko a postižení o své alergii ani neví.

10

Odpovědět

Člověk si hned začne vážit toho, že je relativně zdravý.

131

Odpovědět

Tohle video bych pustil fotbalistům. Zrovna dneska na MS Neymar vypadal, že některou z těchto bolestí prožíval. :D

131

Odpovědět

No nejhorší co jsem zažil byl odumírající zubní nerv. V jiném žebříčku byl taktéž zařazen jako nejhorší bolest. Už jsem si to "užil" 4* ale poprvé to bylo nejhorší. Pokud si tu bolest chcete představit tak je tu skutečně intenzivní bolest zubu, po chvíli už jí nedokážete snadno lokalizovat, protože se vám zdá že je v celých ústech. Asi nejlepší na tom je, že sotva vám zubařka nerv odvrtá, je to asi nejlepší úleva jakou v životě zažijete, takhle nějak si představuji, že se cítí člověk, který si píchne heroin. Poslední případ kdy se mi to stalo byl letos, sice to nebylo tak hrozné, ale už půl roku chodím k zubařce a čistíme zubní kanálek, jenže to pořád není v pořádku.

11

Odpovědět

Pokud se dostane kaz k nervu, je to pekelná bolest. Obzvlášť, když se zub odštípne a nerv se obnaží.
Bylo mi ale řečeno, že nerv může být infikován a odumře bez bolesti, nevím.
Každopádně běžný postup je v případě zásahu nervu jeho odkrytí a napíchne se látkou, která zajistí bezbolestné odumření nervu.
Až nerv odumře, dojde k jeho vyvrtání/vytažení. Toto se dřív dělalo bez anestezie a jde to, není to takový problém. Nicméně má to svá úskalí a zbytečné trápení pacienta. Nejlepší je umrtvit místo, vyčistit kanálky (po každém čištění se kontroluje rentgenem, zda je kanálek dostatečně vyčištěn). Následně se se kanálek vyplní, zub se zamázne dočasnou výplní a čeká se pár týdnů, zda se nevyrojí nějaká infekce. Poté dojde na finální výplň, nebo korunku apod.
Zažil jsem doktora, co to dělal bez umrtvení a bez rentgenu. Absence umrtvení tolik nevadí, ale tím, že to nekontroloval rentgenem, to nevyčistil dobře a po pár měsících došlo ke komplikacím.
Pokud tedy někdo nedodržuje postup a nekontroluje každý kanálek rentgenem, tak takovému doktorovi už bych znovu nevěřil. On sám to totiž nemá jak jinak zkontrolovat.
Zdar Max

21

Odpovědět

+Max DevaineMoje zubařka to sice dělá bez rengenu, ale finální plombu tam dá, až je si jistá, že je zub v pořádku. Nicméně když si přečtete, jak to dělají v Americe, tak tam je tohle až součástí, nějaké nástavby vzdělání zubaře a skutečně je tam každý krok kontrolován rentgenem. Už se mi stalo, že jeden z nervů už byl mrtví, aniž bych o něm věděl, bohužel druhý ze stejného zubu takhle klidně neumřel. Ve zmíněném prvním případě, nejspíš přistoupila k odvrtání nervu pro to, že bolest byla hodně akutní a tak silná, že samotné vrtání již o moc více bolesti nezpůsobovalo. Při posledním případě, kdy byl nerv načatý, ho skutečně umrtvila tak jak popisujete, nicméně to moc nezabralo a čištění kanálků se dost komplikovalo. Moje zubařka sice nepoužívá pro tento případ rengen, ale zase mám potvrzeno, že mi zachraňovala i zub, který by drtivá většina zubařů radši vytrhla. A můj první mrtví zub už slouží v tomto stavu deset let, jen doufám, že zůstane ještě alespoň jednou tolik.

00

Odpovědět

Tohle video nemá moc valnou hodnotu bez fyzickýho prožitku...

46

Odpovědět

Já bych to teda zažívat nechtěl :-)

31

Odpovědět

Hmm, radši zůstanu u naraženýho malíčku

Jinak nejhorší bolest co jsem kdy zažil bylo vrtání zubního nervu bez umrtvení (neptejte se proč nebo se rozzuřím ještě teď) a migrény v pubertě, když jsem začal příliš rychle růst... To válení se po zemi a řvaní v bolestech si pamatuju doteď, naštěstí už je to jen ošklivá historka :D

12

Odpovědět

poopicne stavy

48

Odpovědět

Aneb tazka intoxikacia

21

Odpovědět

když máš opici lehni si nachvili do napuštěné vany a potom polkni vitamíny..... nejlip jen njeakej doplněk stravy hlavně aby tam bylo C-čko takže klidně citron pomeranč mandarinku cokoli....ale dle mejch zkušeností je lepší ten doplněk stravy kterej má víc vitamínů v sobě a zachvilu bys měl bejt allrigt ! :D v tom jednoduším připadě si dej dva lahváče :D to taky pomáhá ale hangover si stejně odpikáš :D akorát ne tak hroznej

21

Odpovědět

+that drunk guyvyskusal som uz vsetko, nepoomaha nic

01

Odpovědět

Poopicne stavy má jen amatér, co neumí pít :).
Základem je prostě dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Tzn. pokud celý večer chlastám jen alkoholické věci, tak před spánkem vdechnout minimálně litr vody. Poté druhý den hlava nebolí, nicméně otupení zůstává.
Zdar Max

03

Odpovědět

+Max Devainehlava ma nebolieva, ide skor o ten celkovy pocit, ze chces ujst z roboty a hodit sa pod vlak, alebo sa opet nadlabnout

10