Nejvyšší slum na světě

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:328
Počet zobrazení:5 331

Torre de David (Davidova věž) je jedním z největších mrakodrapů ve venezuelském Caracasu, který však nebyl kvůli finanční krizi nikdy dostaven. Roku 2007 se do něj začali stěhovat obyvatelé a tím vznikl nejvyšší slum na světě. Je opravdu tak hrozný, jak se o něm vypráví? V tomto videu z kanálu Vocativ se na tento problém můžete podívat z obou pohledů.

Přepis titulků

Caracas je znám kvůli sociálním problémům, ale také kvůli krásným lidem. Každý rok je zde provedeno přes 40 tisíc plastických operací, zatímco vláda má problémy ubytovat stále se rozrůstající populaci. Ale všechny tyto plastické operace obličejů, břicha i prsou jsou ničím, v porovnání s mnohem větší proměnou. Jeden z největších mrakodrapů v zemi se stal nejvyšším slumem. Je to 45 pater tyčících se nad favelami Caracasu.

Torre de David je monumentem selhání bankovního systému. 2 500 lidí frustrovaných lety krize s nedostatkem bydlení si řeklo, že toho má dost, a nastěhovalo se dovnitř. I přes to, že věž měla pověst místa plného násilí, drog a smrti, se dovnitř stěhovalo stále více rodin, které si tu vytvářely svůj malý svět. Domovy, obchody i ekonomiku. MÁ TO BÝT MÍSTO PLNÉ ZLOČINŮ, DROG A GANGŮ. DAVIDOVA VĚŽ Po týdnech rozhovorů náš kontakt souhlasil s tím, že nás vezme do Torre de David.

Můj známý mě tam teď veze. Zajímá mě, jestli to bude to hrozné a nebezpečné místo, za které ho všichni mají. OBYVATELÉ DO VĚŽE VSTUPUJÍ GARÁŽEMI MOTOCYKLOVÉ TAXI VOZÍ OBYVATELE AŽ DO 10 PATRA RODINY OBÝVAJÍ PRVNÍCH 28 PATER Jsme ve 22. patře a míříme až do 27. patra. Oni to musí chodit každý den.

VE VĚŽI NEJSOU VÝTAHY Když lidé začali ve věži bydlet, vypadala takhle. Bylo to opuštěné staveniště. Samozřejmě byly potřeba nějaké úpravy, aby tu bylo možné bydlet a aby tu lidé mohli bezpečně chodit. Kapitalismus udělal z bydlení komoditu, ale my ho vidíme jako lidské právo. Základní lidské právo.

Torre de David je symbolem toho, co se stalo s venezuelskými městy. Smutným symbolem. Mám pro vás špatnou zprávu. Tohle není žádné vhodné využití opuštěné budovy. Ve skutečnosti to tam k domům a obyvatelnosti má daleko a vláda ten problém prostě jen přehlížela. Je to velmi násilné místo. Zákon tam nemá absolutně žádnou moc, řídí se tam vlastními zákony.

Někdy v novinách napíšou: "Mladá dívka byla znásilněna v Torre de David." Ale když to vyšetří, zjistí, že se to v Torre de David nestalo. Stalo se to v okolí a nemusel to být nikdo, kdo zde žije. Vždycky říkají, že je to tu nebezpečné, že zde žijí kriminálníci, že se zde znásilňují lidé a že se tu prodávají drogy.

"Je to squat, jsou to vetřelci, kriminálníci, žijí tam jen vrahové..." Ale já tu žiji sama a nikdy se mi nic nestalo. Můj přítel Alfredo mě vezme do jednoho z bytů. Je tu nový pár, který se právě nastěhoval. Renovují to tu. Už jsme v Torre de David asi dva týdny a je to zkušenost. Díky bohu jsme dostali možnost tu bydlet jen za malý peníz. Čeká nás tu nějaká práce a opravy, což nám nevadí.

Chceme si z toho udělat náš byt, náš domov. Dostal jsem se sem před třemi lety. Nebylo tu nic, jen hromada prachu. Ani tyhle zdi tu nebyly. VĚŽ PROVOZUJE PRO OBYVATELE ELEKTRICKOU SÍŤ A VODOVODNÍ SYSTÉM Přicházejí sem lidé z jiných slumů. Ne kvůli vládě, ale kvůli samotnému životu.

Prší a 2 500 lidí nemá kde žít. Torre de David je pro tyto lidi jako útočiště. Ideálním řešením by bylo tyto lidi přestěhovat do adekvátních bytů, s adekvátní kvalitou bydlení. Bydlení s integrovanými veřejnými službami. A pak věži vrátit původní účel. Tohle je skutečně třeba. Torre de David není příšerou, která musí být zničena, na kterou se musí zaútočit a porazit ji.

Tahle příšera musí být podporována. Musíme vidět, že se k tomu stát nějak staví. Je krásné mít domov a vědět, že se máte na noc kam vrátit. Tohle není dočasné řešení, to je náš život. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nechcelo by sa mi šľapať peši 30 poschodí

30

Odpovědět

Co to k***a bylo? Socialistická agitka? Země, která vlastní největší zásoby ropy na planetě a přesto má 40% inflaci? Většina obyvatel toho mrakodrapu volila autobusáka za prezidenta. Jeho předchůdce přivedl zemi na pokraj kolapsu a on v tom vesele pokračuje. Největší p******a, co mě dostala, že za to vlastně může kapitalismus a oni mají právo bydlet. Kde to k***a vzali? Občas jsem i slzu zamáčkl, jak těhotná tlačila malé děcko nahoru. To je zcela logické, když nemám prachy a jsem socka, tak si udělám další.

A z videa se člověk prakticky nic nedozvěděl. Vraždy, drogy, zázemí. To všechno asi řeší nějaký Santa Claus nebo místní drogový kartel.

369

Odpovědět

Ano, právy bývať je základné právo ľudí... Iba fašisti tvrdia že nie...
Každý človek bez rozdielu na socialne postavenie má právo na bývanie, vodu, jedlo, deti, auto, kalach a koks.

69

Odpovědět

+thorium.cekuj.netTak si běž postavit barák z bambusu do lesa u řeky.

01

Odpovědět

ted si predstavte, ze bydlite v 28 patre a jdete nakoupit. Vratite se a manzelka se vas zepta, kde mate ryzi :D

290

Odpovědět

chánov na venezuelskej způsob

155

Odpovědět

Úplně jako ze soudce Dredda s Urbanem. :D

311

Odpovědět

http://sometimes-interesting.com/2011/06/28/kowloon-walled-city/
The
population density at its peak was 3.25 million people per square mile.

12

Odpovědět

Dik za tenhle dokument. Tyhle typy dokumentu mam desne rad. Torre de David a jeste potom klasika - Kowloon Walled City (rip).

Videl jsem dkysi i nejakej delsi dokument na youtube o tehle "vezi".

52

Odpovědět

Spomenul som si na Homeland. V tretej sérii sa v tejto veži odohrávala časť príbehu. Do teraz som ani nevedel, že to miesto naozaj existuje.

161

Odpovědět

Prostě socialismus v praxi, hlavně že tam mají přídavky na každou hovadinu a litr benzínu za pár centů. :D

142

Odpovědět

Ale co ty zahálkáři tam, to budou aspon dva roky v iso krychli.

51

Odpovědět

Venezuela, to je ta benzínka převlečená za stát ?

171

Odpovědět

Socialistická benzínka převečená za stát :D

81

Odpovědět

Samozřejmě že se v budově nic nestane, ani zvířata nejsou tak blbá, aby si srali do své postele, kuna je dokonce tak vychytralá, že nevezme slepici u svého pelechu, ale až ob souseda, aby se na ni nepřišlo... každý máme v okolí nějakou budovu a všichni víme co tam žije(nemyslím jen cikány, jsou i bílí co se neumí chovat).

63

Odpovědět

Socialistický raj v rozkvete :)

128

Odpovědět

:) Sem rád že nejsem jedinej komu to připomělo posledního Dredda, nebo První Raid.

353

Odpovědět

Tak třeba se dočkáme i jihoamerické verze - http://www.csfd.cz/film/297710-zatah/

35

Další