VakcinologieNeumřeš blbější

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:4 372

Celý svět teď netrpělivě čeká na vakcínu, proč si tedy čekání nezkrátit krátkým zábavným shrnutím, jak vakcíny vlastně fungují a proč jsme třeba ještě nepřišli na očkování proti nemoci aids?

Poznámka:
Poliovirus způsobuje dětskou obrnu.

Přepis titulků

Kdo si s nobelisty a učenci notuje? Kdo se dokáže zmenšit a časem cestuje? Kdo nad rtem vous pyšně nosí? Kdo neotřelé nápady všude trousí? Kdo ti vysvětlí radiaci? Kdo se od otázek neodvrací? Profesor Knírek! NEUMŘEŠ BLBĚJŠÍ VAKCINOLOGIE Pane profesore, proč pořád neexistuje vakcína proti aidsu, když ta proti chřipce funguje tak dobře, nebo ne? No jo, proč?

Kdyby to bylo tak jednoduché, už by to dávno bylo. Problémem je, že virus, který způsobuje aids, je prohnanější než ten chřipkový. Virus aidsu často zobrazujeme se spoustou ostnů, aby vypadal opravdu zlomyslně. Ve skutečnosti jich má jen 15, pak už ale není tak fotogenický. No a? A hlavně v porovnání s buňkou je virus HIV miniaturní.

Nehýbej se. Černá tečka! Přestaň! To je ale ostuda! Aby to bylo jednodušší, dáme virus HIV a bílé krvinky na stejnou úroveň. Nebo skoro. To jsou ale směšný trny! Cílem vakcíny je naučit imunitní systém rozpoznat virus a jak se mu bránit, ještě než se v těle objeví. Podívejte se na tyto mladé bílé krvinky bez životních zkušeností.

A takhle vlasy tvaruješ. Abychom je naučili, co mají dělat, lékař do těla vpraví trochu viru, např. poliovirus, aby si to na něm procvičily. Ale pozor, jde o virus oslabený, neškodný! - Vetřelec! - Zastav! Hoď po něm iPhonem. Bílé krvinky se naučí, jak s ním bojovat, úplně samy.

- Paráda! Dostaly jsme ho! - To ne, rozbil se. Díky tomu, až budou později čelit plnohodnotnému viru, imunitní systém nezpanikaří. Už jsi tu zas? Pojď se prát! Ničemo! Virus HIV jsme se snažili oslabit, ale vždy se nakonec zase sebere. Vědci proto hledají nové metody.

Další možností je použít vektor, jiný virus, který dobře známe. Třeba virus spalniček. Genetickou manipulací zachováme virus spalniček uvnitř, ale vybavíme ho zbrojí z HIV z vnějšku. Hele, šéfe, přestrojená spalnička! Jdem ji sebrat. Ale HIV má tuhý kořínek. Extrahujeme kyselinu ribonukleovou ze spalniček, izolujeme nestrukturální proteiny a na HIV navážeme strukturální proteiny.

Jsem nevěděl, že je to tak složité. A máš ji! Už nejsi tak chytrá, co? Než si stěžovat, že vědci nenacházejí vakcínu dost rychle, sledujte radši Neumřeš blbější na Arte.tv. Tak máte jistotu, že neumřete blbější.

Ale umřete tak jako tak. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tiež nechápem, prečo vakcína proti hiv neexistuje. veď by sa to tak dobre predávalo, ako všetky tie ostatné neúčinné vakcíny.

07

Odpovědět

to je jednoduché.. proč investovat do vakcín proti HIV když zdroj je u teploušů? nestačí eliminovat zdroj a máme po problému?

15

Odpovědět

+HruškaKéž by se dalo očkovat proti tomu, co vás nutí psát takové věci…

80

Odpovědět

tiež nechápem, prečo vakcína proti hiv neexistuje. veď by sa to tak dobre predávalo, ako všetky tie ostatné neúčinné vakcíny.

04

Odpovědět

Fakt nářez, pan knírek, vědátor se psem a zdrávkou. Holky válí. :(

04

Odpovědět

Tak to je moderní verze Byl jednou jeden život ne? :-) dokonce i ten byl francouzský. Tohle mě opravdu pobavilo, víc knírků, pls.

130

Odpovědět

Těší mě, že pan profesor Knírek baví! Před nějakou dobou jsme vydali dva díly: Dýchání pod vodou a Homosexuální zvířata. Určitě budou i další, když o ně bude zájem :)

110