Norsko plánuje dekriminalizovat drogy

Thumbnail play icon
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:6 034

Drogy jsou ve většině zemí nelegální. Norsko se je ale chystá dekriminalizovat. Jak a proč? Dozvíte se v reportáži VICE News.

Přepis titulků

TAKTO NORSKO PLÁNUJE DEKRIMINALIZOVAT DROGY Nikdy jsem se nepředávkovala. Dávám si trochu přes půl gramu. Je to hračka. A je to lepší než si hrát s hračkami. Potřebuji si rozproudit krev, protože mám hodně maličkaté žíly. Lill Casson si každý den píchá heroin. Je závislá už od svého dětství.

A je to. - Právě teď je to nelegálí, že? - Ano, je to nelegální. Myslíte si, že je to tak nebezpečnější pro lidi, kteří si píchají? Jestli nás chtějí zavřít do vězení, tak to ale problému nepomůže. Když jsem já vylezla z vězení, úplně pokaždé jsem si hned píchla. - Kolikrát jste byla ve vězení? - Třikrát. - Myslíte si, že vám pobyt ve vězení... - Pomohl? Ne. Právě naopak. Lill je 47 let a je typickým příkladem 9000 tzv.

vysoce rizikových uživatelů v Norsku, z nichž mnoho se opakovaně vrací do vězení. Ten je náš. Norská vláda chce tento bludný kruh prolomit dekriminalizováním užívání a vlastnictví nelegálních drog. Budou se k tomu stavět jako ke zdravotním problémům, ne jako ke kriminálním činům. Lill se v minulosti pokusila o léčbu, ale nikdy to nezvládla. Pravidelně chodí na tuto státní kliniku pro čisté jehly.

Klinika je součástí desetiletého snažení převést užívání drog do zdravotních problémů. Zdravím. Minule jste mi dali špatné jehly. - Skutečně? - Ano. V Norsku jsou jen dvě takovéto kliniky, kde užívání heroinu není podle dnešní legislativy trestné. Je prací Heidi Hansenové, aby minimalizovala riziko pro závislé lidi. Co si myslíte o dekriminalizaci? Je to lepší než posílat ty trpící lidi do vězení.

V roce 2017 byla tato místa využila více než 30 000krát 8022 registrovanými uživateli. Chceme se rozrůstat, abychom mohli přijímat více lidí. Chceme být schopni pomoci těm, kteří to potřebují. Ale proč by měl stát lidem v tomto pomáhat? Myslím, že je nákladnější mít umírající lidi na ulici. Lidé se zde předávkovávají skoro každý den, ale nikdo z nich nezemřel. My zachraňujeme životy.

Minulý zemřelo dvakrát tolik lidí vinou předávkování než dopravních nehod. Takže je to obrovský problém. Norsko má jednu z největších evropských úmrtností, pokud jde o předávkování. V roce 2016 takto zemřelo 282 lidí. To přesvědčilo vládnoucí stranu konzervativců, že je třeba udělat víc. Takže se podívali na úspěch Portugalska, které se stalo první zemí na světě, která v roce 2001 dekriminalizovala užívání drog. A důsledkem toho ubylo lidí na drogách, předávkování a přenosu HIV.

Sveinung Stensland předsedá komisi, která navrhne dekriminalizaci v parlamentu. Už máte hodně progresivní postupy v pomoci drogově závislým, proč to nestačí? Některé z těchto opatření pomáhají jen lidem ve velkých městech. Ten problém se ale týká celé země. A někteří uživatelé nechtějí nabízenou pomoc přijmout. Zůstávají ve svém prostředí. Jaký je rozdíl mezi dekriminalizací a legalizací? Legalizace znamená, že na to nemáte legislativu, takže by to bylo stejně legální jako pití Coca-Coly nebo jedení čokolády, prostě si tak dáte jointa.

Ale tímto směrem nejdeme. Můžete mít říct nějaké podrobnosti, jak bude vypadat ten zákon? Tak hlavně bude několik let trvat, než bude legislativa připravena. Ale jaká je vaše ambice? Pokud užijete nelegální drogy, dostanete rychlou odezvu od společnosti, seznámíte se se zkušenými lidmi ze zdravotní sféry a ti vám pomohou. A samozřejmě to musíme probrat s policií, protože některé policejní složky v Norsku nejsou šťastné ohledně této změny zákona.

Kriminalista Jan Erik Bresil se zabývá pouličními zločiny v Oslu přes deset let. Líbí se vám, že můžete ovlivňovat to, co země považuje za problém? Líbí se vám být dozorcem? Ale já si nepřipadám jako dozorce. Právo hraje velice důležitou roli. Dává nám možnost jít do soukromé sféry lidského života a hledat důvody, proč užívají drogy.

A tuto informaci potom můžeme předat zdravotnickému systému nebo službám na ochranu dítěte, ale to už samozřejmě děláme. Asi polovinou drogových prohřešků spáchaných v Norsku je jejich vlastnění a užití. Obvykle by následovala pokuta nebo půl roku ve vězení. Jste zatčen za prodvání drog policejnímu důstojníkovi. - Rozumíte svému obvinění? - Ano. Příznivci dekriminalizace říkají, že osvobodí policejní prostředky k cílení na dealery.

Jan Erik je skeptický. Pořád budeme hlídkovat a i dekriminalizace znamená, že drogy pořád budou nelegální. Takže bychom tu jen nestáli a neřekli: "Máš 100 gramů trávy? Tak pohoda." Pořád budeme muset dělat svoji práci. A stále budeme používat ty prostředky, které používáme dnes. Vláda se zavázala dekriminalizovat drogy do tří let. Lill je optimistická.

Věří, že současný zákon vede závislé, jako je ona, dále špatným směrem. Jaké aspekty vašeho života se změní, jestliže budou drogy dekriminalizovány? Je-li to něco, co mě přinutí žít bez drog, bez dealování drog, úplně bez drog... Ale dekriminalizování drog nás jich nezbaví. To ví myslím každý. Takže co se změní? - Vyžene to drogy z ulic. - Chcete být čistá? Pro mě už je pozdě.

Není to o tom, jestli chci být čistá, ale chci se zbavit svých démonů. Chci se zbavit té úzkosti. Chci důstojný život. Překlad: InkCZ www.videacesky.cz

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To mají v Norsku vážně jen 140 mrtvých z dopravních nehod? (polovina ze zmíněných 280 předávkovaných).
To mě dost překvapuje, když u nás je to nejčastější příčina nepřirozené smrti hned před sebevraždou (asi 1200-1300). A obyvatel máme plus minus stejně.

00

Odpovědět

plus minus dvojnasobok :-D

00

Odpovědět

Lidi co si myslí, že THC je horší jak alkohol jsou naivní.

20

Odpovědět

Někdy kolem času 2:33 říkají 822 lidí, ne 8022

01

Odpovědět

Nejlepší jsou komentáře od smažek že tráva je neškodná xDDD

110

Odpovědět

Co způsobuje?

21

Odpovědět

No, ale bejt feťák neznamená automaticky si píchat herák, to je až ta poslední štace. Zkusil jsem snad všechny drogy a nebylo ani jednou potřeba použít jehlu, na co. A až nebylo na drogách nic zajímavýho a vyrostl jsem z toho, přestal jsem. Jestli zavírají v Norsku lidi i za požití, tak jsou jak u nás za komunistu, to je blbost, vždyť ten člověk ubližuje jenom sobě. Myslím si, že by měly být drogy legální, státem hlídané a každý, kdo by opravdu do toho chtěl jít, tak by měl možnost si koupit čistou látku a být instruovaný o nějakém "správném" užití. Takhle si to akorát každej musí sehnat od nějaký pochybný existence, který je jedno, že ti prodá něco řezanýho s jedem na krysy, navíc se z toho financuje celý podsvětí a přitom by to mohl danit stát.
Navíc jsem byl i v průběhu testovaní všemožných instancí téměř až zklamaný, jak některé drogy nejsou až taková jízda, jak se zdá. Například alkohol, společností tak akceptovatelný a hojně užívaný je jedna z nejtvrdších drog, co vůbec je. Jako aby člověk nemohl chodit, zvracel, zmlátil svýho kámoše a nevěděl co dělá, to ti udělá fakt jen chlast.

172

Odpovědět

Bílá troska a n***o prodávající fet....video roku.

49

Odpovědět

F**k the police (anyway)

27

Odpovědět

WTF vážně budeme podporovat lidi bez budoucnosti ? cestu si vybrali! Pokudli se chtějí vrátit, odvykací zařízení, léčebny atd mají šanci. Je to jen jejich boj

1614

Odpovědět

Hlavně že ty si určitě svatej, nejspíš jedeš denně na cukru, kofeinu a alkoholu, co kdyby ti někdo vzal TVOJE LEGÁLNÍ DROGY? :D

128

Odpovědět

Když jsi takový věštec tak mi sem prosím hoď čísla do sportky. Díky.

01

Odpovědět

doporučuji knihu:
Ben Elton - Lepší společnost

20

Odpovědět

Proč je prostě půl roku nepošlou na nějaký ostrov na severu země, farmařit, koukat se na televizi atd. bez přísunu drog, když budete rok čistí tak je mnohem menší pravděpodobnost, že se toho zase chytnete.

114

Odpovědět

Když se do vězení propašujou mobily a drogy bez problému, co myslíš, že se stane na tom ostrově?

160

Odpovědět

i kdyby tam na ten ostrov nikdo nic nepropasoval, tak hned prvni den po prijezdu by 90% slo hned koupit fet

01

Odpovědět

Chápu myšlenku, beru cíl, ale sere mě jak se na začátku mluví o heráku, ale dál každý vytahuje jointy, 100 g trávy atd. Ať už se jdou vysrat furt s tím hanobením trávy. Sami nezkusili a p**u ví. Horší než weed je všechno od cigaret, alkohol až po nejtvrdší drogy a jiné sračky

1618

Odpovědět

Chápu myšlenku, beru cíl, ale sere mě jak se na začátku mluví o heráku, ale dál každý vytahuje jointy, 100 g kokainu atd. Ať už se jdou vysrat furt s tím hanobením kokainu. Sami nezkusili a p**u ví. Horší než kokain je všechno od cigaret, alkohol až po nejtvrdší drogy a jiné sračky.

??????????????
Tvoje argumentace je na úrovni slůněte.

44

Odpovědět

Neni divu, ze travu lidi odsuzuji, kdyz vidi tebe a jim podobne ,co pisou, jak kdyz maji vyleptany mozek.

64

Odpovědět

Krásnej příklad toho jak tráva ničí osobnost

11

Odpovědět

+MorceJá třeba trávu hulím už přes 10 let a to dá se říct denně. Spousta mých kamarádů, který v tom jsou třeba jen pár let je na tom špatně a naopak znám i lidi co hulí mnohem dýl a jsou naprosto v pohodě. Podle mě není problém v droze samotné, ale v tom, jakým způsobem se jí člověk rozhodně používat a jak to ovlivní jeho mysl. Já si dám každý den když příjdu z práce, sednu na balkón a je to pro mě nejuklidňujících 5 minut v celém dnu. Pak jsou tady ale borci, který potkáš uplně na šrot a škemrají o kousek hulení protože prostě "chtějí být ještě víc v p**i". Nesvádějte to na trávu, lidi si za to můžou sami a to svým přístupem. Když ti to nedělá dobře - nehul to, když to nepotřebuješ - dobře pro tebe, když se k tomu chováš zodpovědně - nevidím problém.

82

Odpovědět

Myslím, že video je o správném tématu, který by mě i zajímal. Bohužel video jako takové mi dostatečně nevysvětlilo situaci a zanechalo ve mě dojem, že se skoro nic nezmění.

430

Odpovědět

no, minimálně jim stát nebude muset platit vězení...

170

Odpovědět

Jestli to nepochopila za těch x desítek let co to bere , tak už to zřejmě ani nepochopí.

13

Odpovědět

Only one black guy in video ...

155

Odpovědět

A proč píšeš jak 12 ročná p**a čo obkuká každý obohratý koment z youtube a iných sraček ? Si videl, že inde za to dostali palce ?

23

Odpovědět

Já z toho videa vim prd.. a necelých 300 mrtvých za rok je v pohodě číslo.

66

Odpovědět

dekriminalizácia pomáha feťákom a navyše stoja štát prachy pre rôzne kliniky...drogy by mali byť úplne legálne. K dostaniu na predaj na vybraných miestach, podobne ako napríklad lekárne...Problémom drog a feťákov niesú ani tak feťáci, ako mafia... Štát tak získa obrovský štos prachov z feťákov a z 20% môže kľudne financovať aj tie ich feťácke kliniky... Síce sú to feťáci, ale pokiaľ si za tie svoje sračky platia dane, tak je všetko ok :)

813

Odpovědět

Myslím že se jedná jen o dekriminalizaci držení a konzumace ( což je dost velkej bizár, že trestná byla i konzumace), ne o dekriminalizaci prodeje. Navíc dekriminalizace není to samé jako legalizace, dekriminalizací prodeje se drogy zařadí mezi běžné produkty typu mrkev nebo vajíčka a budou daněny stejnou sazbou. Takže zas o takový balík se nejedná.

23

Odpovědět

+420máš to popletené.. dekriminalizáciou nemôžeš legálne predávať a daniť... to je legalizácia...a áno, jedná sa o obrovský balík... len v colorade sa jedná o niekoľko miliard dolárov ročne a to len z trávy... zlegalizuj herák, koks a iné dobrôtky a vyťažíš z toho viac ako z tabaku....

51

Odpovědět

Problémem drog je závislost na nich, která tě může dohnat k zanedbání něčeho (výchova dítěte, práce atp) a současně tě nutí si pořídit další dávku, která není úplně levná a levnou ani při legálním prodeji nebude a ty jsi kvůli závislosti pak ochoten udělat něco protiprávního, abys mohl mít svou dávku. Takže zločinné chování a zanedbávání povinností. To je problém. A to legalizace nevyřeší. Vězení je drahé, ale dostává závislé z ulice, takže nemohou páchat další protiprávní činnost. Zmíněné kliniky zase zmírňují devastující účinky užívání drog a předpokládám, že fungují i prostřednictvím poradenství preventivně. Osobně mi přijde rozumnější dekriminalizovat užívání drog a peníze ušetřené za vězení investovat do prevence, poradenství a dalších podobných služeb. Je to důstojnější a může to vylepšit něčí život, což znamená další peníze do statní pokladny, takže jde vlastně o dlouhodobou investici, což vězení takovou úlohu prokazatelně neplní. :-/

102

Odpovědět

+Delineexistuje dôvod prečo pomáhať rozjebaný ľuďom aka feťákom, keď môže štát podporiť slušných a pracujúcich ľudí aka podnikateľov....posielať ľudí za drogy do vezenia je samozrejme blbosť....preto sa treba vysrať na nejakú dekriminalizáciu (feťákom pomáhať ale dobrôtky nezdaniť) a drogy proste normálne legalizovať (dobrôtky zdaniť)...štát daní úplne všetko, tak prečo by práve fetky mali byť výnimkou..

35

Odpovědět

+ehmKaždý člověk se může stát závislým na droze. Neexistuje určitá zvláštní osobnost, předem rozpoznatelná, která by byla k užívání drog a případné závislosti předurčena. Existují pouze určité rizikové faktory, které významně zvyšují riziko vzniku závislosti. Drogové závislosti je tedy nutno vždy pojímat i studovat komplexně jako bio-psycho-sociální onemocnění, kde se jednotlivé faktory vzájemně doplňují a integrují.

10

Odpovědět

+Alberto123:D hah... a?

02

Odpovědět

+ehmslušných a pracujúcich ľudí mohou být i ty práve fetky

10

Odpovědět

Rozhodne pro zdanit drogy a zdanit prostituci - stát by to měl regulovat jen vydáváním koncesí při splnění nějakých podmínek, jak pro výrobu, tak pro distribuci - tj čistota a speciální místa k tomu určená...

30
Další