Sex ve středověkuNota Bene

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 0
70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:133
Počet zobrazení:19 077

Jaký měli lidé ve středověku vztah k sexu? Odpovídají naše představy o pásu cudnosti pravdě? Co církev povolovala a co naopak zakazovala? Co se píše v katalánské kámasútře? A jak je to vlastně s těmi prostitutkami? To vše a mnohem více nám objasní Benjamin z kanálu Nota Bene, který si na pomoc přizval québeckého historika Laurenta Turcota.

Přepis titulků

Zdravím, přátelé! Upozorňuji, že obsah tohoto videa není vhodný pro mladší 18 let. To musíme zmínit. Tak jo, byli jste varováni. Dnes budeme mluvit o sexu. Ten je vždy lepší ve více lidech, proto vítám historika z Québecu Laurenta Turcota, který mi už pomohl napsat několik videí. Ahoj Bene, to znamená, že my dva teď spolu budeme... točit video? Ten zbytek se taky dá zařídit, pokud máš zájem.

Jsem si jistý, že tvůj québecký přízvuk nám přinese spoustu lajků a komentů. Když se řekne středověk, máme zažitou představu špíny, barbarství a počestnosti... Jestli znáte můj kanál, tak víte, že často máme o středověku zkreslené představy a dá se tu vyvrátit dost klišé. Třeba neexistuje žádný důkaz o existenci práva první noci. A pás cudnosti? Taky blbost. Ve středověku si v sexu zakládali na dobrých mravech, to je pravda, ale uměli si i užívat.

Je ovšem třeba zdůraznit, že vnímání sexu a vztahů se za 1 000 let, kdy trval středověk, různě měnilo. Například i když náboženství bez debat svazovalo sex přísnými pravidly, až do 11. století měli kněží právo žít v páru, někteří z nich byli dokonce ženatí. Kněží mají zakázáno se ženit teprve od roku 1139, a to ne proto, že by je církev nechtěla vidět s ženami, to ne.

Církev jen chtěla, aby po smrti jejich majetek připadl jí. Jak známo, charita začíná doma. Já vím, jste tu kvůli sexu, ne manželství. Vraťte mi peníze! Zpátky k věci. Mezi těmi, kdo ve středověku rozhodovali o umění rozkoše, měli největší vliv lékaři. Z nich pak Avicenna, slavný perský lékař, který ve 13.

století značně ovlivnil západní medicínu svým slavným dílem Kánon medicíny. Podle něj je soulož prospěšná pro fyzické i duševní zdraví. Mluví dokonce o jakémsi erotickém umění, a to z prostého důvodu. Z žen při orgasmu tryská sperma a smícháním mužského a ženského spermatu vzniká život. Tomu tehdy věřili. A aby z žen tryskalo sperma, musí při sexu pociťovat maximální rozkoš. Někteří lékaři, a nebylo jich málo, dokonce dávali dohromady rady, jak ženu nejlépe eroticky stimulovat.

Ve svých pojednáních se zaměřovali především na předehru. To vše vyžaduje znalost ženských erotogenních zón. Když žena necítí rozkoš a její partner má jisté problémy, muži se radí, aby si lehl na záda, a ženě, aby laskala jeho pohlavní orgány a vyvolala erekci. Přinejmenším se dá říct, že z medicínských textů, zejména z těch od Jeana z Gaddesdenu, je patrné, že jejich autoři erotice velmi dobře rozumí. John z Gaddesdenu sex popisuje z duševního hlediska, kdy podle něj podněcuje vzájemnou lásku, i z technického hlediska, jestli chápete, co tím chci říct.

V některých dílech se zachází ještě mnohem dál. Speculum al foderi, anonymní dílo ze 14. stol., je známo jako katalánská kámasútra. Obracíme se na muže i ženy a leží nám na srdci vaše blaho. To vám zaručíme všemi dostupnými prostředky. Jasné? Tak jo, jdem na to "Zrcadlo sexu"!

Pánové, vězte, že podle tohoto díla ze 14. století můžeme život každé ženy rozdělit do pěti období. Jdeme na to. V prvním období, v dětství, které trvá do 8 let, se žena vůbec nestydí. Ve druhém období, které trvá do 20 let, je žena zdrženlivější. Ve třetím období, které trvá do 30 let a kousek dál, je žena vyvinutá a disponuje vším, co potřebuje.

Ve čtvrtém období, do 40 let, má žena muže velmi ráda, stará se o svůj vzhled a užívá si pozorování ostatních. Páté období trvá do chvíle, kdy přestane menstruovat. Dočteme se tam, cituji: "Její vzhled a živočišné teplo nejsou, co bývaly. Její tělo povoluje, ale je stále k užitku... muži." Dočteme se tam taky toto: "Žena je velmi proměnlivá, neboť každý měsíc menstruuje.

To vám říkám, abyste věděli, kdy cítí největší rozkoš a kdy nejlépe uspokojí svou touhu a vášeň." A rada pro muže, kteří chtějí mít sperma té nejlepší kvality: Je třeba mít velký a pevný penis, a to ani příliš široký, ani příliš tenký. A teď k polohám. Ta nejsnazší: žena si lehne na pružnou postel, to je upřesněno, a muž si lehne na ni. Tím to ovšem nekončí. Žena má zvednuté nohy a hlavu pokud možno taky položenou výš.

Muž položí levou ruku ženě na rameno a pravou ji obejme a přivine se k ní co nejblíž. No, dá se říct, že je to popsáno opravdu velice, velice detailně. Nebýt každý jinde, názorně to ukážeme. Ne. Fakt ne. A to pořád není vše. Je tam popsáno 24 poloh v pěti kapitolách. Jak unavit muže i ženu... Ještě že Caterina Sforza ve svém díle Experimenty popisuje způsob, jak "opravit" nejčastěji používané orgány.

Nejčastěji se jedná o cviky, po nichž se žena, cituji: "...bude jevit netknutá a po nichž bude velmi úzká." A co na to říkala církev? Ta uznává, že sexualita je nezbytná, ale snaží se ji omezit na plození dětí. Pár se nemohl oddávat radovánkám, kdy chtěl, a to ze dvou důvodů. Prvním důvodem byl, logicky, menstruační cyklus ženy. Druhým důvodem byl cyklus liturgický. Manželé se museli zdržet všech sexuálních aktivit v neděli.

Odpočívá Pán... Zákaz platil i ve středu a v pátek, to byly smuteční dny. To se taky nesmělo. A protože neděle vyžadovala přípravy, radilo se abstinovat i v sobotu. Přípravy jsou třeba. Přidejme k tomu dále tři období půstu: 40 dní před Vánoci, Velikonoci a svatodušními svátky. Řekni spíš, kdy se to může...

Pokud tedy pár dodržoval vše, co mu přikazovala církev, odhadem se mohl oddávat radovánkám jen 91 až 113 dní v roce. To není moc. Otázkou je: Řídili se všichni tím, co se přikazovalo? Ano i ne. Ne, někteří se rozkoše nevzdali. A ano, protože porušováním zákazu riskovali přenos viny z rodičů na potomky. Páru hrozilo, že jejich děti budou malomocné, znetvořené, nebo epileptici. Vina rodičů se otiskla do těla potomka.

Bernardin Sienský se ve svém díle dotýká neustálého hledání rozkoše. Píše tam, že muži se často ptají: "Proč bych si nemohl užívat svůj majetek a svou ženu?" Bernardin odpovídá: "Tvoje žena není tvoje, ale Boha." Přes to všechno se sexualita tolerovala, bylo to nezbytné zlo. A ano, dle církve byla mužská rozkoš nadřazená té ženské a až do 12.

století byla jedinou oficiálně uznávanou polohou ta misionářská, neboť byla považována za nejlepší pro reprodukci. Později se to trochu uvolnilo, ale pořád byla zakázána poloha na chrtici neboli poloha "na erotického koně". Tak teď už tomu jinak neřeknu... Studiem soudních textů dále zjistíme, že v této době je považována za ohavnou a zavrženíhodnou sodomie. Když se řeklo sodomie, myslelo se tím kdeco. Myslela se tím nejen klasická sodomie, ale třeba i felace.

A když si uvědomíme, že to z nějakého důvodu bylo nutné v tom zákoně uvést, máme důkaz, že se to dělalo! Podle Burcharda z Wormsu, církevního právníka z 10. století, některé ženy, které chtěly v muži vzbudit vášeň, dokonce pily jeho sperma. Ano, slyšíte dobře. No když to říká... Burchard dále uvádí, že některé ženy si do svého pohlaví zaváděly živou rybu, kterou tam nechaly, dokud nebyla mrtvá, načež ji uvařily a upekly a naservírovaly ji manželovi, aby ji snědl a pak po nich zahořel touhou.

To nebude pravda. Tak či tak, sexualita je ve středověku všudypřítomná a někteří jsou ochotni udělat cokoliv, aby v ostatních vzbudili vášeň. Třeba po nich chtít peníze. Protože nelze mluvit o sexu a nezmínit při tom prostituci. Jsou-li sodomie a felace v očích církve hříchy, jedna věc je naprosto striktně zakázána – masturbace.

Muži mají před svou rukou dát přednost prostitutce, i pokud žijí v manželství. Vystihuje to častá průpovídka: "Užíváš-li si za peníze, užíváš si bez hříchu." Když se ve 12. století rozmáhala města, znamenalo to i rozmach bordelů. Muži se tam chodili ulevit, mladí sbírat zkušenosti a duchovní si trochu užít, někdy tvořili až... a teď dobře poslouchejte, 20 % klientely. 20 % duchovních! Rošťáci! Bordely byly buď klasické nevěstince pod vedením pasáka či bordelmamá, nebo veřejné lázně, které byly často místem prostopášnosti, místem, které za účelem sexu otevřelo samo město, ty se objevují od 14.

do 16. století. No jo, když máme něco pod kontrolou, vyhneme se tomu, že se nám to vymkne z rukou. Zajímavé je taky sledovat, jak se postoj k prostitutkám v průběhu středověku různě proměňuje. Někdy byly tolerovány a nechány v klidu, dokonce se jim pomáhalo s potraty, jindy byly stigmatizovány, zbavovány majetku a nuceny nosit identifikační znamení.

Vtipná perlička: Na rozdíl od žen dobrých mravů nesměly nosit závoj. Představte si to. Díky, že jste si pustili tohle video. Jestli vás zaujal Laurent Turcot, mrkněte na jeho kanál L'histoire nous le dira. Je fakt super, a navíc tam je kupa videí! Díky, Laurente, žes mi s dnešním videem pomohl. Díky, Bene!

Mrkněte na můj kanál, jestli máte chuť. A Bene, příště musíme něco natočit v Québecu. Prosím! Když zaplatíš letenku... Najdete mě na Tipeee, pokud chcete podpořit můj kanál, a moc děkuju všem, kteří mě již podporují. Překlad: Snoopadoop www.videacesky.cz Přeji všem krásný den či večer a již brzy se uvidíme u dalšího videa.

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vousáč zmiňuje, že není důkaz o tom, že by se ve starověku používali pásy cudnosti. Zajímalo by mě, kde se tedy tento vynález a v jakém období vzal. Nicméně je vtipné, že v rámci různých sexuálních choutek (BDSM) se používá dnes (a to v ženském i mužském provedení :-D). Sex ve středověku s ohledem k otřesným hygienickým návykům lidí nemusel být opravdu nijak příjemný. O sexu v průběhu historie existuje pěkná kniha Toulky historií erotiky, mohu doporučit a ještě se mi líbil článek https://vibratory.net/magazin/historie-sexu-praktiky-ritualy/

00

Odpovědět

Avicienna a 13. století?

Jako vážně?

01

Odpovědět

Myslím, že tím myslí, že tím svým dílem ovlivnil medicínu 13. století, ne nutně, že to dílo bylo ve 13. století napsáno.

10

Odpovědět

Slysel sem dobre ze bordel se francouzky rekne bordel? To me celkem pobavilo ja si furt rikal odkud to mame. Video dobre klidne vic. Celkem zajimave informace. Treba me nenapadlo ze knezi se nezeni kvuli hamiznosti cirkve. Ja si furt myslel ze to maji od zacatku a udrzuji si ciste telo a dusi nebo neco takovyho. Ze jako zeny jsou hrich a dabel a tak podobne. No zase o neco chytrejsi.

72

Odpovědět

To je nějaká trvanlivá pověra, to o celibátu a hamižnosti církve. Kněz přece faru, kostel ani pozemky nikdy nevlastnil a ani jako ženatý by nemohl, on to jen spravuje, takže tohle nemá s celibátem co dělat, důvody pro něj jsou duchovní....

12

Odpovědět

Ten fousáč je dobrej. Ten Quebečan děsně přehrává. A vystavování své (ať už skutečné nebo jen hrané) teplosti letělo naposled někdy na začátku devadesátek u dvou ruských zpěvaček co tvrdily že je nedohoní :)
Jinak, co se týče údajů apod., dobré.

152

Odpovědět

Nie som si istý, je to skeč, náučné video alebo predohra sexu dvoch gejov? Nie toto fakt nie. 0%

316