Jedna eXcelentní scéna – Blíží se válkaNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:39
Počet zobrazení:3 921
Filmoví videoesejisté na YouTube se opět spojili, aby rozebrali nejlepší scény z filmů ze série X-Men a popsali, čím je tato série skvělá a výjimečná. Now You See It se zaměřil na závěrečnou scénu z pokračování X-Men 2. Podobný projekt tu už jednou byl, věnoval se marvelovskému univerzu a na VideaČesky jsme z této série přeložili dva díly: Jedna superscéna – Spider-Man: Homecoming a Jedna superscéna – Vojenské reklamy ve filmech od Marvelu. Pokud vás z aktuální x-menovské série Jedna eXcelentní scéna zaujalo nějaké konkrétní video, dejte nám vědět do komentářů, příp. nám ho zašlete jako tip, a zaměříme se na ně prioritně.

Přepis titulků

Tuto epizodu přináší Mubi. Na mubi.com/nowyouseeit dostanete 30 dní této služby zdarma. Jako spousta jiných filmových sérií se X-Meni museli popasovat s vývojovými oblouky mnoha postav a ukočírovat příběh napříč několika filmy. Velký vliv na X-Men 2 mělo jiné pokračování jiné filmové série. Nejspíš jste o něm slyšeli. Ať vás provází síla. Produkční tým o X-Men 2 mluvil jako o ekvivalentu Impérium vrací úder. Oba filmy své postavy nechaly rozejít, aby mohly dojít k sebeuskutečnění.

X-Men 2 tento koncept přizpůsobil svým postavám, filmu a sérii. Nejlépe tuto myšlenku ilustruje scéna, když X-Meni proniknou do oválné pracovny, aby prezidenta varovali před válkou ve třetím filmu. Scéna se odehrává poté, co Stryker Xaviera zmanipuloval, aby vyhubil mutanty. Xavier prezidentovi řekne, co se stalo, že mutanti nikam nezmizí a že v zájmu míru musí lidé a mutanti spolupracovat. Nikam nepůjdeme, pane prezidente. Další krok je na vás. Na první pohled se může zdát, že scéna chce jen nalákat na třetí díl.

Ale ve skutečnosti má hloubku, uzavírá vývojové oblouky i shrnuje samotný film. A při tom vypadá parádně. Podíváme se na to, jak tato scéna několika postavám přináší katarzi a jak reaguje na hlavní téma celé série. V těchto nepříznivých časech máme šanci… Ještě než nějaké X-Meny uvidíme, vidíme náznaky toho, že se ukážou. Nejprve vidíme blesk a slyšíme hrom a víme, že to není jen počasím. Je to Storm.

Storminy schopnosti vždy upozorní na její příchod a připomene nám to scénu v úvodu filmu, kde dělá to samé. Pak si prezident všimne, že všichni zamrzli, a tak víme, že je tam i Xavier, protože nám to připomene podobnou scénu ze začátku filmu. Než mutanty vidíme, vizuální stránka scény nás připraví na jejich epický příchod. Dobré ráno, pane prezidente. Kombinace zmrzlých postav a svícení vytváří skvělý výjev. Ale nejde jen o husté vizuály.

Dialogy jsou vrstevnaté. Zdánlivě prostá scéna uzavírá osudy několika postav i celý film. Xavierova řeč Logana donutí vcítit se do Cyclopse. Došlo ke ztrátám na životech, na obou stranách. V následující scéně se víceméně udobří. A dostalo se mu i další chvilky. Během filmu se opakuje, že Logan lidi opouští.

Budeš tu, až se vrátíme. Pokud neplánuješ znovu zmizet. Umím bejt správňák. Správňák zůstává nablízku. Proroctví se naplní. Kde je Logan? Je pryč. Nakonec své původní já zapře a ujme se své role v X-Menech. V Bílém domě je jeho vývojový oblouk dokonán, když řekne, že zůstane nablízku.

Budeme vás sledovat. Podobně se i Xavierovy repliky odvolávají k dřívějším scénám. V této scéně dá prezidentovi dokumenty s důkazy Strykerova plánu vyhubit mutanty. Jak jste k tomuhle přišel? Řekněme, že znám holčičku, co umí procházet zdmi. S tak rozmanitou skupinou mutantů mohl Xavier dokumenty získat všelijak. Myslím si, že scenáristé chtěli, aby je získala ta holčička, protože nám to připomene, když Stryker v iluzi s holčičkou s Xavierem manipuloval.

Film dokonce o iluzi i studentce mluví jako o „holčičce“. Je to jen holčička. Ne, není. Jako v jiných X-Menech se Xavierova linka točí kolem jeho nadání rozvíjet mutanty. A protože je zajat, nemůže své studenty chránit před vládou. Ale jednou za čas každá matka potřebuje zmizet. Bez ní jsou mláďata bezmocná.

Iluzi, která Xavierem manipuluje, tvoří student, kterého Xavier nezachránil. Jason zosobňuje Xavierův strach, že nebude schopen pomoci svým studentům. V této chvíli ve filmu je Xavier nedokáže chránit ani s nimi konat dobro. Obrátí se to v pravý opak. Nevede studenty, studenti vedou jeho, dávají mu pokyny, co má dělat. V té scéně si Xavier dojde na dno. Studentům ubližuje, není jim rádcem. Ale v Bílém domě už má vztahy se studenty napravené. Vede holčičku ze školy, aby svými schopnostmi konala dobro.

Jak jste k tomuhle přišel? Řekněme, že znám holčičku, co umí procházet zdmi. Propojení iluzorní a této scény podobnou postavou ukazuje, že Xavier překonal své učitelské prohry a vrátil se k roli starostlivého rádce. Dostane se i na ostatní postavy, i když ve scéně nepromluví. Rogue a Iceman v dřívější scéně projevili zájem o uniformy. Kde jsou naše uniformy? Jsou objednaný.

Měly by přijít za pár let. A v poslední scéně je už mají. Dokázali, že jsou praví X-Meni. Nightcrawler v oválné pracovně nám připomene úvodní scénu filmu, kde se choval dost odlišně. Malá výměna s prezidentem nám připomíná, že postava již není tím hrozivým monstrem jako v úvodu. Vlastně se vykoupí, protože prezidentovi odhalí své pravé já. Podobně jako Logan, Xavier, Rogue a Iceman dostal ve scéně šanci ukázat svou proměnu. Nightcrawlerovo vykoupení uzavírá některé širší souvislosti celého filmu. Film začíná mutantem, který působí chaos ve vládní budově USA, čímž oslabí vztahy mezi mutantí obcí a vládou.

Oproti úvodní chaotické scéně se tato zdá metodická a exaktní. Kamera sebou zmateně nešvihá, pohybuje se zvolna a se záměrem. Nikdo už nelétá vzduchem, všichni stojí bez hnutí. Svým způsobem to uzavírá napětí, kterým film začínal. Ale tato scéna se týká nejenom tohoto filmu. Celá série se potýká s ústřední otázkou: měli by mutanti s lidmi spolupracovat, nebo proti nim bojovat?

Tato scéna ukazuje obojí. Xavier lidstvu důvěřuje více než Magneto. To byl konflikt prvního filmu. Ale poté Xavier zjistil, jaké nebezpečí vláda představuje, zná-li polohu každého mutanta. Když dostane příležitost, nechá Strykera mutanty vyhubit. A to změnilo Xavierovu strategii ohledně lidstva. Jeho proměna je znát při porovnání dvou scén, které nechal zmrazit. Prvně tak zabránil mutantům užívat jejich schopnosti na veřejnosti. Až se příště budete chtít předvádět, nedělejte to.

Ale v Bílém domě ukazuje jejich schopnosti, aby tím předal vzkaz. Zde se mutanti chovají víc jako Magneto. Své schopnosti užívají k zastrašení. Ale zdůrazňují, že je chtějí užívat k dobru. Pane prezidente, toto není výhrůžka, je to příležitost. Xavier se vůbec poprvé nespoléhá na dobrou vůli politiků. Prezidentovi nabídne mír, ale dá najevo, že se mutanti nevzdají bez boje. Nikam nepůjdeme, pane prezidente. Další krok je na vás. Scéna tedy uzavírá nejenom vývoj jednotlivých postav, ale i kolektivní vývoj všech mutantů.

V rámci tohoto filmu i celé filmové série. Díky společnému úsilí se mutanti naučí, že se nemusí schovávat, ale že můžou své schopnosti využít pro dobro své, své rasy i celého lidstva. Po rozebrání této scény se podobnosti s Impérium vrací úder vyjasní. Oba filmy mají dospívající postavy, nováčka, který si musí získat důvěru, a na konci směs nejistoty a naděje. Oba filmy využily podobný rámec, aby sdělily odlišné příběhy, to dokazuje, jak je tato narativní struktura geniální.

Započne konflikt, postaví postavy před problém a pak postavy shromáždí, aby dokonala jejich linky i celý příběh. X-Men 2 tohle všechno dokázal v jedné eXcelentní scéně. Spousta filmů včetně dalších X-Menů láká na pokračování krátkým videem na konci titulků. Ale touto scénou X-Meni připravili nejenom půdu pro pokračování, ale také ukončili konflikty postav i celý film.

Na základě této scény není překvapivé, že původní série dokázala ukočírovat linky hned několika postav. Vytvořila tak standard pro tvoření světů rozsáhlých filmových univerz. Toto video patří do série Jedna eXcelentní scéna o franšíze X-Menů. Každý jsme rozebrali jednu scénu a vysvětlujeme, proč jsou ty filmy skvělé. Podobný kurátorský výběr filmů najdete na Mubi. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Rict, ze tato scena dokazala vytvorit standard pro tvoreni svetu filmovych univerz je docela odvazny. Alespon v ramci X-menovskyho univerza. Protoze spolu s Terminatorem nema zadna jina saga tak strasne zmatenou casovou a pribehovou linku. A to tim ty X-Meny nijak nehanim. Mam rad ty filmy vsechny. Jen proste nemaj ty postavy tak ukocirovany, jak by nejspis chteli. Viz treba Xavierovo starnuti, chozeni a nechozeni, jak se to zrovna hodi danymu filmu. Nebo vymazanim cele jedne casove osy jednim filmem, zatimco ve filmech potom se objevuji veci, ktere tam tim padem nikdy byt nemohli aj.

90