Padesát odstínů čeho?

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:605
Počet zobrazení:6 297
Kniha Padesát ostínů šedi se  po přeložení do češtiny na podzim roku 2012 dočkala nemalého úspěchu i u nás. Příběh knihy je založen na BDSM vztahu, v němž figuruje dominant a jemu podřízená osoba, která oddaně vykonává úkoly týkající se sexuálních praktik. BDSM vztah v této knize má ale k realitě poněkud daleko. Laci Green se proto dnes zaměří na srovnání této oblíbené knihy s reálnými BDSM praktikami a pokusí se odhalit pravdu "nezasvěceným". Měli byste zájem o další videa z kanálu Sex+ s Laci Green?

Přepis titulků

Bohatý a mocný podnikatel s perfektní postavou zamilovaný do nešikovné a obyčejné panny beze stopy charakteru... Už jsme všichni slyšeli o knize Padesát odstínů šedi. Je to Stmívání se sexem! Myslím, že je to Twilight fan-fikce. Přečetla jsem dva díly a... nesuďte mě. Musím říct že jsem měla rozporuplné pocity. Mé první já bylo štěstím bez sebe, to druhé mělo chuť rozbít si hlavu o zeď.

Musím přiznat, že jsem ráda, že se rozpoutala diskuze o BDSM praktikách. Lidé čtou o sexu a masturbují u toho. A to je úžasné! Erotiku by mělo číst víc lidí. Ale co se věrného vyobrazení BDSM týče, má tahle kniha má do reality hodně daleko. Odkazuje na únavné stereotypy o BDSM komunitě a vztah mezi oběma postavami rozhodně není zdravý, jdou na to špatně.

A to je ve vztahu, který stojí na souhlasu s násilím neodpustitelná chyba. ZE SUROVCE PRINCEM Tohle je Christianův příběh: je to týraný chlapec, kterého porodila zdrogovaná prostitutka, a v jeho patnácti letech ho zneužívá pedofil.

A to je ono! Únavné klišé, které tvrdí, že masochisté byli zneužívání a týrání. A tu se objeví nevinná hrdinka Anastacia Steel! A ta se celou dobu snaží napravit Christianův "malý" nedostatek. Nedostatek jménem BDSM. A nejúžasnější na tom je, že k oné transformaci údajně dojde díky souhře špatné komunikace, pasivní agresivita, mluvení, létání v helikoptéře...

A v srdci celého příběhu stojí myšlenka, že stačí mít trpělivost a dobré srdce, a říkat a dělat správné věci, abyste napravili veškeré nedostatky svého partnera. Děsivé je, že tady takhle můžete napravit někoho, kdo vás týrá. PŘEDEM DOHODNUTÉ NÁSILÍ?

Další problém, o kterém chci mluvit, je špatně provedená dohoda o násilí. Obecně se to dělá tak, že aby byla jasná hranice mezi potěšením a násilím, obě strany ujistí o tom, co se přesně bude dít, těší se na to a oba do toho jdou s nadšením. A neexistuje žádné: "Dobře, možná..." Nebo: "Jestli ti to udělá radost..."

Ale: "Ano, tohle chci!" A jak toho Christian dosáhne? Podá své milé smlouvu a řekne: "Tady to podepiš!" Takhle to nefunguje, ty debile. Zvláště když nemá potuchy o polovině praktik na seznamu. A to víš, že to nepodepíše! Smlouva v takovémhle případě není zrovna vhodné řešení. Lepší je si o těch věcech promluvit, stanovit hranice a otevřeně spolu o všem mluvit.

Je pravda, že někdy infomovaná Anastacia nadšeně souhlasí, ale jindy zase ne. Z některých scén, které jsem četla, jsem měla dost divné pocity, jako kdybych právě přečetla násilnou pasáž. A to proto, že bez nadšení a předchozího souhlasu jde o pouhé násilí.

Proto mám obavy z toho, že lidé praktikují BDSM podle toho, co si tady přečetli. DOMINANCE NENÍ ZNEUŽÍVÁNÍ Jako dominantní partner má Christian povinnost chápat a dodržovat hranice své družky. Místo toho se je ale neustále snaží překračovat a při různých příležitostech ji neustále tlačí k tomu, aby přistoupila na nové praktiky, na které očividně není připravená.

Chová se dětinsky! A malé děti dominantní nejsou, jasné? Jako dominant by měl taky po aktu pečovat o svoji partnerku. Akt BDSM může být psychicky i fyzicky vyčerpávající. Takže hned po aktu by si pár měl navzájem projevovat podporu, obzvlášť, když jde o nový pár.

A jak se s tím vypořádá Christian? Jen se vypaří. Křičí na ni, když zívne, a vyhrožuje ji dalším výpraskem, protože negativně reaguje na výprask, který dostala. Ano! A stejně jako postava Edwarda má Christian sklony k tyranství. Ano, dominance vás opravňuje k tomu, abyste rozhodovali o tom, co bude váš partner jíst nebo nosit na sobě, ale ne k jeho neustálému sledování a izolování od ostatních.

To, že jste dominantí, neznamená, že se na vás nevztahuje obecná slušnost. Jasné? Doufám, že lidé, kteří se díky téhle knížce začnou zajímat o BDSM, ji budou brát jako nahlédnutí do něj a ne jako návod. Pod video vám dám pár odkazů, kde najdete rozumnější informace o tom, jak bezpečně začít s BDSM vztahem.

Taky přidám nějaké knihy, které vás donutí masturbovat. Krásný zbytek týdne, naviděnou! Překlad: Sonia www.videacesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Chtěla bych se omluvit svému Pánovi za svoji neposlušnost ve sprše, kde jsem se bez svolení dráždila a doufám, že mi tímto odpustí. Pánova neposlušná kurvička.

10

Odpovědět

No, obvykle tuhle frázi prakticky neříkám, ale... Back to the kitchen! Tahle holka je mi opravdu nesympatická a otravná, kdyby tam byla nějaká normálnější, nebo třeba chlap, hned dám vyšší hodnocení...

2014

Odpovědět

nevim, ale prijde mi takovy trochu nepatricny, kdyz se takovy tele snazi poucovat o BDSM... O erotice by podle me mely mluvit o neco zralejsi zeny...

1926

Odpovědět

Taky z toho mám smíšený pocity .. je možný, že má dostatečnou praxi, ale i tak mi to přijde trochu out. Myslim, že třeba v podání Carin Bondar z http://www.videacesky.cz/tag/earthtouch by to vyznělo o řád líp.

190

Odpovědět

je dobré číst knihy, ale i mezi knihami se najde škodlivý brak, proto si raději přečtěte Smrt ve středu a Smrt v Sametu od Petra Hájka, vaše bytí bude mít zase o něco větší smysl

195

Odpovědět

Díky moc! Jak dlouho jsem hledal název tohoto titulu a autora! Šup do knihkupectví... :)

181

Odpovědět

Ta holka je neskutečně otravná, nemůžu si pomoct :)

1916

Odpovědět

ano chci další videa!!!!

205

Odpovědět

najprv sa mi to nelubilo, ale z nejakeho dovodu som si pustil dalsie videa od nej, a zmenil som nazor...celkom fajn youtube channel :)

200

Odpovědět

Jsem ráda, že jsem tu knížku nemusela číst, abych věděla jakej brak to je... Hlavně po tom, co jsem slyšela, že se zvedly prodeje sexuálních pomůcek pro BDSM jsem chtěla skočit z okna, protože víra v toto lidstvo byla opět ztracena. Aneb přítel koupil svojí družce 50 shades of grey a ta mu pak do postele natáhla mučení a svazování... :D Chudáci.

196

Odpovědět

Klidně bych uvítal i další přeložená videa.

192

Odpovědět

Za sebe píši: Další videa! :)

Četl jsem oba díly a přečtu si i ten poslední. Je to z toho důvodu, že mě ta knížka baví a dovoluje mi na krátkou chvíli únik z reality přesto, že jasně vidím, že to je spíš žánr fantasy než erotický román. Čtu si ji s odstupem, abych se odreagoval, snažím se k ní přistupovat s takovým tím neřešením každého detailu a rozhodně nehodlám přejímat věci z této knížky do reality krom pár výjimek, které mi přijdou užitečné pro škádlení s přítelkyní.

Avšak rozhodně jsem rád, že (převážně) ženy prodělají trochu sexuální osvěty, kterou tolik potřebovali (nic ve zlém) a třeba se pár párům podaří dostat do zcela nových sexuálních dimenzí díky tomuto. Good luck! :)

1814

Odpovědět

Ja by som ešte dal jednu šancu videám z tohto kanálu. Myslím si, že toto bola zlá voľba videa, ale iné môžu byť zaujímavejšie. Navyše ženy málokedy hovoria otvorene o sexe, takže ja si tieto veci vždy rád vypočujem keď je príležitosť.

180

Odpovědět

Je to zajímavý rozklad velmi nezajímavé knihy...prosím o další překlady a děkuji za tento.

192

Odpovědět

Né!!! To je spoiler jak hrom! Teď už nemá cenu se dál týrat stovkami stran nudnýho sexu (jo, fakt je ten jejich sex nuda), když prozradila, že byl Christian zneužívanej (v 15ti???). Pravda je, že jsem neměla v plánu ty dva zbývající díly dočíst, takže vám ten spoiler velkoryse odpouštím...

189

Odpovědět

Pochopil jsem to správně, že v knize se ze syna narkomanky, který je v pubertě zneužíván, stane v poměrně mladém věku milionář?

Tak v realitě paní spisovatelky bych chtěl teda žít.

192

Odpovědět

čekal jsem že se slečna v prubehu dialogu svlékne a bude ukazovat jak se to delá správně

jinak nechápu proč je tam napis od 18. a zvlast tak tučne napsaný

187

Odpovědět

Protože by to mohlo v dnešni době kdy mezi sebou maji sex už ve školce děcka někoho zkazit :D

193
Další