Kostlivá krevetaPravdivá fakta

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 52
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:4 149

Různonožci z řádu Caprellidae sice nemají český název, ale anglické označení skeleton shrimp, tedy kostlivá kreveta, je docela přiléhavé. Až na to, že se nejedná o krevetu. Ale více o těchto podivných mořských tvorech už vám se svým osobitým stylem řekne Ze Frank.

Poznámky:
Coachella je hudební festival, který se každoročně pořádá v Kalifornii.
Maskovaný zpěvák (The Masked Singer) je americká pěvecká soutěž, ve které vystupují celebrity v kostýmu, který je zakrývá od hlavy až k patě, aby nebyla vyzrazena jejich totožnost.

Přepis titulků

Toto je Peter. Peterovi se v angličtině přezdívá kostlivá kreveta, ale on by vás rád upozornil, že vůbec není kreveta. Peter je různonožec z řádu Caprellidae. Jerry, co to dělá? Já vím, že se ohýbá, ale vypadá to, že… Prostě to nedělá dobrý první dojem. Zblízka vypadají tito tvorové trochu jako kleště z automatu na plyšáky, které někdo spláchnul do záchoda a v kanále se spářily s obrázkem, za který si nějaký třeťák vysloužil návštěvu školního psychologa.

Ale také jsou docela roztomilí. Jako malí lidičkové. Možná jsou roztomilí, protože plavou jako opilec ve spacáku, který se snaží dostat ke dveřím. Caprellidae se většinou zdržují na mořském dně. Jen tak na okraj, někdy se k ploštěncům chovaj jako svině. Říkají ošklivé věci. „Vypadáš jako brambůrek na cestě na Coachellu.“ Není to od nich hezké. Dokáží se přichytit díky třem párům chápavých končetin, kterými se drží jako o život.

Jerry, to je sice správná část těla, ale ničeho se nedrží, už vůbec ne jako o život. Dokonce z ní ten život už vyprchává. Jenom zpětná vazba, Jerry. Dále mají nahoře dva páry malinkých chňapacích skoro-rukou, kterým se říká gnatopody. Všechny tyto končetiny vypadají jako výsledek jednorázovky mezi Grootem a Mantis. Teda kdyby měla Mantis nějaký hustý paže a nevypadala tolik jako můra.

Ani nevím, jestli by mohli mít jednorázovku. Tam by asi létaly třísky. Pro uživení se používají Caprellidae různé strategie. Některé druhy používají kartáčovité chloupky na druhém páru tykadel, kterými chytají detrity a jedí je jako zbytky polévky z vousů, které jste si nechali vyrůst na uších. Nebo něco takového. Také používají své ručičky gnatopody, kterými chytají malé korýše a řasy ze svého okolí. Sníží se i ke krádeži.

Polypy měkkých korálů jsou pro ně jako otočná výloha na benzínce plná párků. Taková svačinka na cesty. V tomhle případě je to humří vejce. Caprellid být mazaný, polyp být smutný. Jen tak na okraj, někdy se k mořským koníkům chovaj jako svině. Říkají ošklivé věci. „Místo hlavy máš trubku se rtama a vypadáš jako tahací harmonika použitá na kolonoskopii, která po ní už nezměnila tvar.“ Je to hrubé.

Jako všichni korýši se i tito tvorové musí v průběhu svého růstu svlékat. Ze svých exoskeletů se vysoukávají podobně jako vy z mokrého overalu. Samičky se mohou rozmnožovat pouze krátce po svlečení, než jejich skelet zase ztvrdne. Proces dvoření začíná brutálními bitkami samečků. Větším ze dvou párů gnatopodů jsou schopni svého protivníka rozpůlit. Navíc jsou vybaveni jedovatým zubem, ve kterém byly nalezeny póry, kterými je jed vstřikován.

Samečci si svou potenciální partnerku hlídají a poklepávají na její skelet. Když je připravena na svlékání, pomůžou jí rozbít její exoskelet a odstraní ho svými gnatopody. Představte si to jako rychlovku na záchodech během reklamní pauzy mezi dvěma soutěžícími v Maskovaném zpěvákovi. Musíte ten banán tak říkajíc nejdřív oloupat. Oplodněná vajíčka se přesunou do líhňového vaku samičky a zanedlouho se stane toto.

V průměru 40 malých miminek se chytí své matky, kdekoli můžou. Hele, jak jí vykukuje to očičko. Ať bylo vaše rodičovství jakékoli, tohle je úplně jinej level. „Co je, Jannet? Když to smrdí, tak si to nedávej do pusy. Ano, Unusi, to lepení ti moc jde. Ne, Taylore, lépe než tobě ne. A říkal jsi mu, že je to tvoje tělo a nechceš, aby na tebe čůral?“ Někdy je to vyčerpávající.

Asi po týdnu je matka odebere ze svého těla a vysadí je v jejich novém domově. Tam poté vyrostou. Teda většina z nich umře, hlavně jako jídlo pro ryby, ale někteří vyrostou a kruh života bude pokračovat. Ještě jsem chtěl říct, že k mořským šnekům se někdy chovaj jako fakt strašný svině. Říkají ošklivé věci. „Hej, vypadáš jako bonbón z restaurace, kterej spadnul do špatný trubky a byl vykašlanej spolu s chrchlem.“ Je to hodně konkrétní, zní to, jako že nad tím přemýšleli.

A rozhodně to není vhodné. Promiň, zlato, musím jít. Čau, Harry. Pitomý pondělky. Otázka: Chystáš se svlékat? Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kam zmizelo legendární video Pravdivá fakta o kachně? True Facts About The Duck

10

Odpovědět

Díky za upozornění, video je zde: Kachna, poslední dobou nám bohužel blbne systém a při kontrole videí znepřístupňuje i funkční videa :( Tohle už je ale zase opraveno.

10

Odpovědět

+XardassDíky, já už se bála, že stahujete 'nevhodný obsah' :D

00

Odpovědět

Vlastně mě dost překvapuje, že i takhle miniaturní a jednoduší tvorečkové mají své seznamovací rituály, bitky o partnerku apod. :-)

42

Odpovědět

test

00