Křísci a přáteléPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:5 626
V tomto videu vás Ze Frank seznámí s velmi různorodou čeledí křísků a jejich blízkých příbuzných, jedněmi z nejmódnějších druhů hmyzu na planetě.

Přepis titulků

Toto je Marvin. Marvin je moc roztomilá larva kříska z čeledi křískovitých. Marvin je trochu vejtaha, zastrč ten jazyk, Marvine. Mildred je taky miminko kříska a je moc pyšná na své nové šaty. Krásně pózuješ, Mildred. Taky se nám tvoje šaty líbí. Tady je Mildred vedle kuličkového pera, abyste pochopili, jak těžké pro ni bylo napsat román. Ernesto dostal luxusní školní focení. Ale Ernesto je v den focení nervózní. Neboj se, moc ti to sluší.

Zato Demea je larva fulgoroidey, blízké příbuzné křísků, která náleží infrařádu fulgoromorpha. Možná jste si mohli všimnout jejího výběru, co se týče doplňků. Děkuji, Demeo, ano, o tom jsem mluvil. Mnoho miminek fulgoroidey dokáže vylučovat vosk ze speciálních žláz a vyrobit si mulleta na celém těle. Vpředu byznys a párty... ...v zadku. Tyto voskové ocasy poskytují ochranu, když chce nějaký predátor rychlé sousto. Některé ocasy jsou takové upjaté. Trochu jako Panny – taky jsou nervózní z hrnečku na okraji stolu.

Jiné ocasy vypadají jako ten typ, co pije džus přímo z krabice a nosí včerejší spodky. Takže spíš jako Střelci. A pak tu máme Mildred. Mildred má vlastní znamení zvěrokruhu. Prostě si vykračuje jako malinkatý Snuffleupagus za vysoké vlhkosti vzduchu. Mildred se tím maskuje. Vidíte? Ani byste si jí nevšimli. Ne všechna miminka fulgoroidey vylučují vosk, ale jsou skvělí skokani. Dokáží zrychlit z nuly na 20 km/h za méně než milisekundu.

Připraveni? Takhle. Larvy fulgoroidey mají na stehnech maličké ozubené převody, ano, je to tak. Ty zajišťují, že jsou jejich nohy při odrazu synchronizované. A poté opět zapadnou, připravené na další skok. Další příbuzní těchto živočichů jsou ostnohřbetkovití z čeledi membracidae, tady se o celé stádo miminek starají mravenčí chůvy. Tito mravenci se chystají posbírat malé kapičky medovice, což je to nejkrásnější jméno pro hovno na světě.

Zrovna dneska ráno jsem měl dávku chilli-hranolkovice. Všichni tito živočichové i jejich larvy jedí mízu rostlin, která je tak plná cukru, že jej zase vykadí. Často přímo do pusy čekajícímu mravenci. Mravenec dostane najíst a miminko zůstane čisté, což je důležité, protože ten sladký odpad by mohl lákat smrtící bakterie a plísně. Některé larvy mají speciální anální trubičky. Což je vtipný říkat. Není to tak vtipný jako anální jamka, ale stejně.

Možná si myslíte, že na anální trubce není nic zvláštního, vždyť to máme taky. Technicky vzato ano, ale dokážete s ní dělat tohle? Například tato larva ji dokáže vysunout přímo ze zadku, jako když párkrát zmáčknete mikrotužku. Díky tomuto vysunutí může ukládat medovici dále od těla, pokud nejsou v blízkosti mravenci k okusování zadku. Ale tito mravenci mají smůlu, tahle řiť je stejné zklamání jako prázdná trubka od Pringles.

Zbyly jen drobečky. Tyto larvy vyrůstají v jedny z nejmódnějších dospělců celé živočišné říše. Dospělí křísci milují zajímavé vzory. Jako Emilio Pucci, ale mají 30 milionů let náskok. Umí, co vás napadne. Někdy jsou to patrioti, někdy jsou mírnější. Co bitka zvýrazňovače a svítící tyčinky? Nebo třeba: "Mám žlutou a zelenou voskovku, ale jen 5 vteřin čas". Musím mít na večer smoking, ale pak jdu na rave párty, máte něco? Dospělé fulgoroidey mají radši hru s tvary a doplňky.

Některé si ponechají voskové ocasy. Jiné si nechají vyrůst jakýsi nos, díky kterému se dostanou k míze pod kůrou. Omlouvám se, pokračujte. Dospělé fulgoroidey jsou často vysoce specializované a někdy napodobují jiné druhy hmyzu pro svou obranu. No vážně, kdo by chtěl nas*at tohle? Dospělí ostnohřbetkovití jsou zase posedlí klobouky, nad kterými by se rozplývali všichni milovníci huček. Mnoho ostnohřbetkovitých má zvětšenou předohruď, tedy první oddíl hrudi, který vytváří takovou helmu.

Podle jednoho vědce se tato struktura vyvinula ze třetího páru křídel. A potom řekl jiný vědec: "To je zajímavé, škoda, že jste úplně mimo." A tak je celá věda jen dlouhatánská pasivně agresivní hádka. S tou helmou dokáží napodobovat trny a vosy a mravence. A dokonce malinké vrtulníky nebo tetování s trnitými srdci. Někteří dokonce vypadají jako Zloba převlečená za ještě krutější Zlobu.

Tady jeden hledá žílu listu jako sestřička s kocovinou na dni dárců krve. Jsou to vskutku velice různorodá a rozkošná stvoření. A miluju je. Hlavně tohohle, ten je roztomilý. Kvůli tomu jsem vděčný vědcům a nadšencům, obrům ve srovnání s těmito potvůrkami, kterým někteří nadávají do škůdců. Právě tito vědci míří své makro čočky na každý list, prostě ze zvědavosti. Překlad: jesterka www.videacesky.cz Dalšími příbuznými fulgoroidey jsou chocholatí.

Jerry, to jsou tučňáci. Vím, že ty chocholky vypadají jako ty ocasy, ale jsou to tučňáci, Jerry. Ne, nemají na stehnech ozubené převody. Kecáš, Jerry. Pitomý tučňáci.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Téma velice zajímavé, určitě se podívám na křístky podrobněji, ale ten koment...
Mele rádobyvtipný hovna a občas nás oblaží nějakou tou informací.
Každopádně dík za překlad ;-)

23

Odpovědět

Že to voiceoveruje někdo nový?? Postrácí to ten typický náboj :P

11

Odpovědět

Tenhle koment byla zmílená duplicita, tak jsem ho raději přepsal, za případné problémy na vašem monitoru se omlouvám a přeji hezkou večerní zábavu.

01

Odpovědět

Jenom drobnost, v 1:03 virgo je panna, ne blíženec

20

Odpovědět

Děkujeme, opraveno :)

00