KsukolPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:298
Počet zobrazení:13 131

Dnes se podíváme na pár zajímavostí o největší noční poloopici, která se prohání po madagaskarských džunglích a vašich nejstrašnějších snech.

Přepis titulků

Dnes se podíváme na pravdivá fakta o ksukolovi. Podobně jako u mopse je jen velmi obtížné se rozhodnout, zda je ksukol roztomilý, nebo naprosto ohavný. Ksukol vypadá jako kočka, kterou kousl upír a ona si pak v půlce přeměny řekla, že na to dlabe. Pro představu o jeho velikosti, zde vidíte fotografii ksukola vedle o něco menšího ksukola. Vědci si dlouho mysleli, že ksukol jest hlodavcem, ponýbrž disponuje hlodavými zuby, které stále rostou a musí si je tedy brousit.

Dnes již ovšem víme, že ksukol je unikátní speciment lemura. A věřte, že lemuři z toho nejsou zrovna urvaní. Největší pozoruhodností ksukolích těl je jejich děsivě hubený a dlouhý prst. Podobně jako naše rameno má tento prst kloubní jamku a hrdlový spoj. Ten se kolem ruky může obtočit až o 360 stupňů. Prst je protkán senzorovými neurony, a protože spotřebovává dost energie, při práci se značně zahřívá.

Ksukol totiž podobně jako datel loví potravu v dutinách stromů. Aby lokalizoval larvy, klepe až osmkrát za sekundu tím svým hnusným pařátem na kmeny a větve stromů. Což je strašně otravný. Jako cinkání lžičky o zuby. Zuby nejsou triangl. Naučte se jíst. Díky klepání vnímají vibrace a zjistí tak přesnou polohu dutin. A když je najdou, prohlodají se dovnitř.

Prostředníček pak používají jako... takový brčko. Velice elegantní. A pro larvy noční můra. Všechny larví horory začínají větou: "A vtom někdo zaklepal." Vím, co si myslíte, dobytci. Ale kdepak, tady ksukol nemá čí čí. Jsou to cecíky. Má je totiž v tříselné krajině. Správně, tedy zhruba v oblasti genitálií. A to je důvod, proč ksukol nenosí kalhoty.

Což chápu. Jen si zkuste někdy natáhnout přes bradavky kalhoty a proběhnout se po lese. Odřená bradavka není sranda. Děkujme bohu, že se naše bradavky vydaly výš. A že nešly nad bradu. Jinak bych nechtěl nosit helmu. Jako většina savců, ksukol se řídí pravidlem jedné poloviny, tedy že počet mláďat v jednom vrhu odpovídá počtu bradavek děleno dvěma.

Ksukol tedy rodívá jedno mládě. Jak vždycky říkávala moje máti: "Najdi si holku s dvanácti bradavkama." Žel, ksukol je ohroženým druhem, částečně kvůli pověře, že když na vás ukáže prostředníček, musíte ho zabít. Což ostatně připomíná pravidla amerických studentských spolků. Nu, pamatujte: Ukazují-li na vás fakáče, možná jen mají hlad.

Nebo jsou to zmr... Překlad: Maty www.VideaČesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

hehe

10

Odpovědět

To je ale škaredý zvířátko :-D

11

Odpovědět

0:36 říká highly specialized lemur. Určitě by se to dalo přeložit lépe než unikátní speciment lemura.
Mimochodem, co je to speciment? Vzorek? Moc mi to nedává smysl.

00

Odpovědět

buď, ale nebo to taky znamená ukázka nebo třeba zvláštnost. nebo druh.
žádný problém v tom nevidím, fakticky překlad podle mě odpovídá.
a co se týče estetiky, ta je samozřejmě subjektivní. :)

00

Odpovědět

+MatyJo, v pohodě. Jen mě to tak nějak trklo do očí. Ikdyž by se mi doslovný překlad asi líbil víc.

00

Odpovědět

Vidím poprvé v životě.Chlupatější je skoro milé

30

Odpovědět

Obrázek vypadá jako kdyby ho brali ze zadu :D

10

Odpovědět

Odpovědět

Z prstu brčko? Jaká to kreativita.

20

Odpovědět

"A v tom někdo zaklepal" :D

320

Odpovědět

* Vtom :D

01

Odpovědět

Z toho hlasu budu mít noční můry :D

10

Odpovědět

Já mám teda jasno, naprosto ohavný :-D I když ty chlupatější verze už se blížily k roztomilosti. Každopádně skvělé video, díky za něj! Doteď jsem netušila, že takový tvor s děsivým prostředníčkem existuje.

371

Odpovědět

ponýbrž ? :-D :-D :-D

100

Odpovědět

Taky jsem na to při korektuře chvíli divně koukal, ale pak jsem to vyhodnotil jako Matyho překladatelský záměr, protože ZeFrank ve videích tak zvláštně mluví a používá podivné obraty, tak jsem to nechal. ;-)

50