MakakovéPravdivá fakta

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 52
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:4 452

Makakové červenolící, v angličtině také sněžné opice, žijí na severu Japonska. Je tam zima. A tak si našli vířivku. Ale tím jejich vynalézavost nekončí. Ze Frank vám ukáže některé inovace, které by mohly být základními kameny kultury těchto primátů.

Přepis titulků

Dnes se budeme zabývat kulturou makakaů. Jerry, jak se to skloňuje? Myslíš, že makaů? To je moc krátký. Nebude to makakuů? Aha, makaků, tak jo. Ostrov Kodžima na jihu Japonska je domovem makaků červenolících. Tito makakové dostávali téměř 75 let příděly. To znamená, že jim vědci vozí batáty a pak na nich dělají vědu. To je skvělý.

Takový all-inclusive nudistický rezort. Jen jsou v tom zahrnuté pouze batáty. A sledují vás cizí lidé a píšou si poznámky. Vlastně děsivý. Ale lepší než sedět ve vánici na stromě, takže pro sněžnou opici dobrej deal. Ajo, zapomněl jsem říct, že se jim říká taky sněžné opice. Pardon. Celej já, najděte si definici trouby, budu tam já. Vysvětlím to. Makakové červenolící žijí také v horách na severu Japonska, kde dost sněží.

Žádný primát kromě lidí nežije v chladnějším prostředí. A lidé, kteří tam žijí, na to neustále nadávají. Až na Kanaďany. Ti to v sobě všechno dusí. Ale makakové to se zimou umí. Když teplota klesá, houstne jim kožich. Jen na zadku ne, tam kožich nemají. To je podle mě chyba. Ale vypadá to jako zábava. Prostě si hrají ve sněhu a co?

Jedí kůru? No dobře, upřímně to zní dost na hovno, mrznou jim koule a k tomu jedí jen kůru. Ale poslouchejte, v 60. letech si někdo všiml mladých makaků, kteří vlezli do horkého bazénu jednoho rezortu. To od nich bylo bazané. Blbej vtip. A jakmile ponořili své promrzlé půlky do té horké vody, zvykli si na to. Brzy dorazili všichni jejich kamarádi. A víte, co přišlo dál?

Lidi jim postavili jejich vlastní vřídla. Kdy se to podaří? Zkuste to. Najděte kámoše, vlezte sousedům do vířivky a určitě vám žádnou nepořídí. Ale jim to vyšlo. Teď mají pohodu. Mají svoje vřídlo a lidi platí za to, že si je fotí a sledují, jak se koupou. Dobře, je to trochu divný. A tohle bych nedělal. Nepil bych to. Tahle voda je takový opičí vývar, nikdy nevíte, co tam prováděli. Koukejte na ty tři. Ten uprostřed určitě čůrá. Snaží se to skrýt. Ten vpravo po něm pokukuje, určitě to tuší.

A tři, dva, jedna, ten vlevo to ucítil. Voda je teplejší. Tenhle si zatím na trubce ohřívá nudli. Pak přijde ona a povídá: „Dám si to al dente.“ Chytrý. A rovnou se do toho pustí, balancují na trubce, to není eufemismus. Netrvá to dlouho, asi je zima a oba chtějí trubku. Žádný eufemismus. Ale ona se po… Sadí… Pardon, posadí. Asi to pomáhá s tím otokem.

Jéžiš, o tom jsem vám zapomněl říct. Vysvětlím hned po reklamní pauze. Tohle není obyčejná opice ve vaně. Tahle je nasraná. Nebo zívá. Nepoznám to. Je to Hit-Monkey, nová skvěle vybavená postava v Contest of Champions, bezplatné bojové hře, kterou si ve vaně můžete zahrát i vy. Hit-Monkey se přidává k řadě zvířecích postav, které všechny mají nějakej problém.

Ale ne každá má i nožní zbraň. Hit-Monkey ano. A k tomu skvěle padnoucí oblek. Můžete hrát i za tohoto mývala v oranžové kombinéze. Ten má rád disproporčně obří zbraně. Pak tu je kachna, co není kachna, je to návnada. To je dost děsivý, ale taky docela skvělý. Nicméně, Hit-Monkey a Tigra jsou tento měsíc ve hře noví, můžete si zahrát za ně nebo stovku dalších přímo na mobilu.

Stáhněte si Contest od Marvelu z AppStoru nebo Google Play. Má i sponku na kravatu. Stylové. Taky by se mohl jmenovat Hip-Monkey. Kde jsme to byli? Ano, otok. Vysvětlím. Vidíte toho vlevo v děsivé hokejové masce? Tak to je vlastně opice zezadu a to je jeho zadek. Je to skvělý zadek, pokud chcete sedět na stromě, má takové ztvrdlé polštářky zvané sedací mozoly.

Lépe to uvidíte na makakovi chocholatém. Jako když máte hemeroid a doktor vám dá takový kulatý polštářek. Asi tak, ale ten polštářek je u nich tvořen tím hemeroidem. Skoro. Ale je to pohodlný hemeroid. Když to pustíte pozadu, vypadá to jako dost divná módní přehlídka. V období, kdy je samička plodná, jí oteče kůže pohlavních orgánů a perinea, tak se říká hrázi, jako znak sexuality. Míra otoku závisí na konkrétní samičce i druhu.

Uděláme si test. Zkuste najít tu, co je připravená se pářit. Tak co? Potřebujete víc času? Není to snadné. Taky to může být nos. No, a to jsem myslel tím otokem v záběru s prošťuchováním trubek. Teď to byl eufemismus. Zpátky k makakům ve vřídle. Vím, co si říkáte. Vypadá to jako pohoda, ale úplná pohoda to není. Ne že by to nebyla pohoda, jen ne pohodová pohoda.

Je to přísné společenství. Každý makak má v tlupě svou pozici. Trochu jako na střední, když si váš kámoš udělal seznam kamarádů a vy nejste ani mezi prvními 5. Kravina, půjčili jste mu kolo… Jako Hra o trůny, ale míň nahoty. A když někdo pije opičí polévku tam, kde nemá, má problém. Ale nasrali…

Ale násilí je nebezpečné. Jerry, přečti si to po sobě. I malé zranění může končit smrtí, protože ještě nevymysleli doktory. Hele, jak vypadá pozadu. Místo aby se pořád prali, našli jiné způsoby, jak vymáhat řád. Třeba vzájemné čištění. To dělají neustále. Ale je to dobrý proti stresu. A klidně do toho nacouvají. Důvěru vyslovíte nejjasněji, když dáte nádobíčko pár centimetrů od něčích zubů. Makakové umí taky skvěle komunikovat pomocí výkalů.

Ne, výrazů. Jerry! Vezměte si tohoto makaka vepřího. Vypadá, jako by se moc zabral do seriálu a začal napodobovat ty postavy. Svatba? To by papá nedovolil! Utéct spolu? Ale co ti zombie? Ty výrazy pomáhají upevňovat pozici. Třeba submisivní makak vypadá, jako by se usmíval, ale asi jako když se k vám někdo chová jako hajzl a ani nevíte, proč se usmíváte. A potom mlaskání. Jako když znervózníte a mluvíte rychle, jenom beze slov.

To byla líná dominance. Ten se v práci ani neukáže. U jiných druhů mohou být tato gesta znakem přátelství a blízkosti. To vypadá pěkně. Všichni bychom tohle měli dělat víc. Lepší než hádky na Facebooku. Ale nemyslete si, že tu společnost drží pohromadě agresivní alfa samec. Alfa samce tu mají, ale většina moci spočívá v rukou ženské linie. Matky a dcery tvoří aliance a v tlupě zůstávají celý život, zato mladé samce vykopnou zhruba v době puberty.

To je určitě trapas. „Charlie, víš, jak šel prý táta pro cigarety a už se nevrátil?“ „No.“ „Tak běž prosím pro cigarety.“ Co vypadá jako pár opic v bazénu, co se ošahávaj, je vlastně velmi komplexní společenství. Když si zvládli sehnat vířivku, co chtějí dál? Jsou chytří. Makakové jávští dokáží používat kamenné nástroje na otevření mušlí.

A použili tu techniku i na jiné jídlo, semena palmy olejné. Navíc to vypadá, že některé tlupy upřednostňují určité kameny. A co makakové červenolící? Co se naučili a předávají dál oni? Na to se podíváme u těch sněžných opic na pláži. Ty si asi objednaly dvě batáty, ale Rohlík.cz jim poslal dvě tašky batát. To určitě znáte. V 50. letech viděli vědci, jak rok a půl stará mrtvá samice… Jerry, jsi si jistý?

Byla mrtvá? Aha, mezitím už zemřela. Ale to je matoucí. V 50. letech ještě ne mrtvá samice… Nemůžeme to „mrtvá“ vynechat? Viděli, jak rok a půl stará samice makaka omývá batátu v potůčku. A to bylo úplně nové. Pojmenovali ji Imo, to znamená brambora. Proto buďte opatrní, co kdo uvidí, že umýváte, může to být vaše přezdívka. Říkal to Josh Koule ve dřezu. Tohle chování se rozšířilo nejprve laterálně mezi vrstevníky Imo, cool trendy vždycky zahájí děti.

Potom to převzaly matky. S rozšiřováním se chování také měnilo. Makakové začali nosit batáty k moři. Tam je dále omývali, ale někteří je také namáčeli mezi sousty. Používali sůl jako koření na brambory, to už jsou dvě třetiny cesty k hranolkům. Sežeňte jim fritézu. Pár jich tam spadne, ale tak jsem se naučil plavat já. V první generaci myčů brambor se to chování šířilo od mláďat k rodičům, ale v té další už se to mláďata učila od matek, které je nosily k moři s sebou. Ale tím Iminy inovace nekončily.

Byla úplný opičí génius. Kromě batát vědci na pláži rozsypali také zrnka pšenice. Imo vymyslela, že nemusí zrnka sbírat jednotlivě, to je hroznej vopruz, místo toho vzala hrst písku se zrnky a všechno přinesla k vodě. Hodila hrst do vody a zrnka se oddělila. Je dobrá, já bych na to nepřišel. Jen bych řval na toho, kdo to rozsypal. To se přece nedělá. Jako byste řekli, že přinesete brambůrky, ale rozdrobili je a nasypali do kalhot. Jo, přinesli jste je, ale takhle je nikdo nebude chtít.

Nicméně, Imo zemřela před mnoha lety. Škoda, kdo ví, na co by ještě přišla. Ale její inovace nám ukázaly, jak se makakové učí něco nového a jak se ty novinky stávají tradicí, která se předává dalším generacím. A to jsou možná základní kameny kultury. Takže makakové. Ale jak se jmenuje ten rod? Macaca? Tak to napiš na obrazovku. Aha, dobře, macaca. Jerry! Nech to, jak to bylo, nehraj si s tím. Tady Malina se skvěle naučila používat klacek.

Ne. Jen se chová jako hajzl. To nemůžeme použít. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak tohle byla luxusní podívaná a poslouchaná, ten týpek je skvělej!!! :D :D :D :D Prosím více! :D

10