VačnatciPravdivá fakta

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 52
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:680
Počet zobrazení:16 436

Tentokrát se podíváme na vícero rošťáků najednou.

Přepis titulků

Dnes se podíváme na pravdivá fakta o vačnatcích. Vačnatci jsou... To vážně nemáme lepší záběr? Tohle vypadá jak z porna. No, mnohem lepší. Vačnatci... Koupil to do vajec... Vačnatci se řadí k takzvaným metatheria, skupině savců, která se od našich předchůdců, eutheria, odštěpila asi před sto šedesáti miliony lety.

Navenek možná vypadají jako obyčejní savci, uvnitř však vačnatci skrývají něco, co nemají. Co..? Vačnatci nedisponují schopností tvořit placentu, což je takový orgán, co vypadá jako krvavý polštář. Slouží k výměně živin a odpadních látek a chrání plod před matčiným imunitním systémem.

Díky ní se lidské dítě vyvíjí již v matčině děloze. Věřte mi, že v reálu je to o dost ošklivější než na obrázku. Bez ochrany poskytnuté placentou mají malí vačnatci co dělat, aby se včas zdejchli. Malí klokánci berou nohy na ramena již po sedmi týdnech v... Bože. Vypadá jak psí pindík, co někam utíká. Jen uháněj, pinďo!

Je sice slepý, zároveň však již má plně funkční přední končetiny. S jejich pomocí šplhá nejkratší cestou do matčina vaku. Vypadá jak Voldemort na konci filmu... Vak je v podstatě taková kapsa. Ale s bradavkama! Mládě se k jedné přichytí a tlamičkou se k ní neprodyšně přicucne.

Po následujících sto dní je tak přichyceno k matce, vyživováno jejím mateřským mlékem. Abyste to pobrali, dejte si kolem hlavy šátek a pokuste se čenichat na koberci, dokud nenajdete bradavku, která je zhruba vaší velikosti. A až ji najdete, narvěte si ji do pusy. Tak to dělají klokánci. Dopředu upozorňuju: o tasmánských čertech se bavit nebudeme.

Jejich způsob stolování mě uráží. Zmrzlinu taky nejíte od kornoutu. Jestli mi rozumíte. Chápu, že jsou v Austrálii a tam dělají naopak všechno, jen si vezměte ty záchody. Australan prostě strčí hlavu do záchodu a čůrá hlavou dolů. Jak říkám, naopak. Fakt ale, co mu to kuře udělalo?

Tady vombat je taky vačnatec. Jak se schovává. Vymakaný. Narozdíl od klokanů mají vombati svůj vak na zádi. Žijí totiž v norách, které i sami vyhrabou. Tady jsou dva. Oba hrabou. A jeden je zjevně debilní.

Jste-li malý vombat, zadní vak vám pomáhá nemít kušnu plnou hlíny. Na druhou stranu žijete v řiti. Nebo aspoň hned vedle ní. Všechno má svý pro a proti. Vačnatčí penis... Už zase tohle? Proč? Proč mám furt mluvit o penisech? Tohle má být o majestátnosti přírody.

Kdybych recenzoval operu, taky bych furt nezmiňoval Wágnerův penis. Ne, nehodlám si ho googlovat, Jerry. K popukání... Fajn, většina samců má dva zubaté penisy a samice dvě až tři vagíny. To zní jako problém, ale my taky máme od každého jedno a stejně na tom není nic jednoduchýho...

Však víte. Koala je ze všech vačnatců asi nejroztomilejší. Evoluce se k ní ovšem zachovala jako totální ***ot. Jerry, proč to vypípáváš? Zní to, jako bych řek... Nevypípávej mi ***ota. Koala žije především na eukalyptových stromech. A téměř výlučně jí pouze eukalyptové listy.

Naopak eukalyptové listy by přirozeně byly nejraději, kdyby je nikdo nejedl. Z toho důvodu nejen že mají minimální výživnou hodnotu, jsou také jedovaté a velmi obtížně se žvýkají a tráví. V odpověď na to se koala vybavila obzvláště dlouhým koncovým střevem, ve kterých listky kvasí, někdy i přes sto hodin. Vskutku pozoruhodná adaptace. Která by nebyla vůbec třeba, kdyby ty zasr*aný koaly žraly cokoliv jinýho.

Mláďata koaly ještě nemají trubky natolik vyvinuté, aby si takto šikovně kvasila. A z toho důvodu se řadí mezi koprofágy. Co to je, jakože žerou jen kopr? Aha. Koprofág... Hnus. Malé koaly se živí natrávenými zbytky matčiny potravy.

Víte, jak krávy něco neustále přežvykují? Tak tohle je podobný, akorát z prdele. A pak se tím krmí děti. Jídelníček většiny býložravých vačnatců jest další jejich výzvou. Ta strašná spousta trávy a listí je docela fuška pro zuby. Každý z nich s tím bojuje po svém. Klokani třeba mají čtyři řady stoliček. které se sunou dopředu, když přední zuby vypadají.

Zuby vombatů nemají kořeny a nikdy nepřestanou růst. Koala si za svou strategii vybrala nemít žádnou. Když jí tedy vypadají zuby, zanedlouho chcípne hlady. A to není vše. Koala má navíc v poměru k tělu nejmenší mozek ze všech savců, a navíc není zvrásněný, což v praxi zmamená, že to není zrovna koumák. Kupříkladu, natrháte-li její oblíbené eukalyptové listy a dáte je před ní bez větve na talíř, koala nebude vědět, co si počít.

Jsou i chytřejší zvířata. Tento mozkový nedostatek však koalám poskytuje i ojedinělou evoluční výhodu. Je jí všechno u p*dele. Právě se díváte na koalu v dešti. Má v pí*i.

Totálně. Mějte na paměti. Jednoho dne si možná najdete hezké nové bydlení, plné jídla a s přístřeškem. Ale pokud si všimnete, že se denně probouzíte vedle řitního otvoru, možná je načase jít dál. A tak, a tak, a tak. Vačnatci.

Koala v dešti (koala v dešti) všechno v píči má. Koala, koala. Koala v dešti (koala v dešti) všechno v píči má (koala koala). překlad: Maty www.VideaČesky.cz Koala koala...

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Skvělý překlad. :) Klobouk dolů.

570

Odpovědět

díky moc, to potěší.)

210

Odpovědět

0:21 neříká "european", ale "eutherian". Eutheria je sesterská skupina metatheria.

110

Odpovědět

Díky, opraveno. :-)

11

Odpovědět

Je škoda že tenhle pořad na youtubu skončil, a dokonce i tady už se blížíme ke konci :'( Bude mi to chybět.

360

Odpovědět

Tohle překládat, klobouček teda! Pozn. MOooOOooRE!!!

260

Odpovědět

díky. další díly budou. :)

120

Odpovědět

Možná by nebylo špatný mít mozek velikosti Koaly. Nic neřešit a mít skutečně všechno v p**i.

593

Odpovědět

Neboj sa, pri ďalších generáciách to tak skutočne bude :D

542

Odpovědět

Poměrně velký množství lidí tak bohužel žije...

531

Odpovědět

neboj tyhle zaostalý zvířata brzy vyhynou xD

49

Odpovědět

Toto video mi prave neskutocne zhnusilo koaly... :D

1696

Odpovědět

Nejdřív ji zradí evoluce a teď i ty? Chudák malá... (Jo, bylo to nechutný :-D )

1221

Odpovědět

Věř ale tomu, že je to netrápí....

81