Pavouk vrhačovitýPravdivá fakta

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 52
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:92
Počet zobrazení:6 804

Pavouk vrhačovitý, latinsky deinopis, je po pavouku bolasovém dalším druhem pavouka, který neplete klasické pavučiny. Dnes se v Pravdivých faktech seznámíte s Margaret, její loveckou technikou a dalšími podrobnostmi z jejího každodenního života. Varování: pokud se neradi díváte na pavouky, video raději přeskočte.

Přepis titulků

Toto je Margaret. Margaret je z řádu deinopis z rodiny deinopidae. Řecké slovo deinopis znamená něco jako strašlivý vzhled, a proto se Margaret v angličtině také říká pavouk zlobrovitý. Ale z pohledu Margaret je ten tvor, který ji tak pojmenoval, děsivý obr, který má zuby o velikosti její hlavy. Ona ho pojmenovala mam*d hajzl ču*ák. Nicméně, asi jste si všimli Margaretiných očí hned nad těmi roztomilými nozdřičkami.

Aha, sakra, to jsou taky oči. Má dohromady 8 očí, ale prostřední zadní oči jsou obří, největší ze všech pavouků. Fotograf by řekl, že ty dvě složené čočky mají clonové číslo 0,58. Jestli nemluvíte nerdsky, znamená to: "Sakra, ti teda vidí dobře." Ještě více ohromující je, že každý večer až dvě hodiny budují světločivou membránu mikroklků naplněných rodopsinem. Uvnitř svých očí. Díky tomu jsou schopní zachytit 1500× více fotonů než my. Mají mnohem lepší noční vidění než kočky nebo sovy a to vše patří k jejich nezvyklé strategii lovu.

Členové rodiny deinopidae jsou pavouci vrhačovití. Nejprve si vytvoří lešení, na kterém visí. Jerry, co to ten pavouk dělá? Musíme to cenzurovat? Já tomu rozumím, jen říkám, že to vypadá sprostě. To je ještě horší. Ne, říkám, že to vypadá, že... Že odbourává stres. Musel se šprtat na test z matiky a potřeboval pauzu.

Nesoudím ho. Deinopis je pavouk, který používá prastarý orgán cribellum, což znamená pole ču*áků. Ne, to je nesmysl. Znamená to sítko a zblízka vypadá cribellum úplně jako pole ču*áků. Cribellum je pokryto téměř 25 000 malými čípky, které vyrábí neuvěřitelně tenká vlákna s průměrem v řádu nanometrů. Tato nanovlákna se spojí s takovým hedvábným kotevním lanem za zadních snovacích bradavek a také s vláknem z prostředních bradavek.

Prostě tam je toho dole fakt hodně. Hodně čípků. Pokud jste deinopis a smějete se tak moc, až si trochu ucvrknete, je z toho bordel. Proto se deinopis nikdy nesměje. Ale když náhodou jo, je to potichu, takový pšouknutí na půl pusy. Takhle. Na jedné noze, na části zvané nárt, má deinopis speciální kartáč zvaný calamistrum. Toto calamistrum zaplétá a češe nanovlákna z cribella do malých chomáčků uchycených na dvou vláknech.

Na rozdíl od bratranců, kteří pletou pavučiny, nevytváří deinopis kapičky lepidla. Deinopis žádný lepidlo nepotřebuje, je ze staré školy jako děda, co hrál kuličky s kočičíma hovnama. Stačí mi pár chomáčků bavlny na šňůrce od joja a ulovím vám kuře. Deinopis vytvoří z toho složitého nadýchaného vlákna síť, kterou poté oddělí od okolního hedvábného lešení. Popadne okraje do svých pavoučích prstíků a vyzkouší, jestli je hezky elastická.

Tak akorát. Potom provede to, co byste všichni čekali, otočí se a vykadí se přímo pod sebe. Zde to máme nahrané jako porno v nočním vidění. Podle některých je to vizuální cíl, ale možná je to také smrdutá návnada ve smyslu "ne*er tam kde jíš, pokud to, co jíš, nemá rádo hovna." Potom se pověsí vzhůru nohama a čeká. Když se přiblíží kořist, udeří.

Upřímně je to nakonec docela zklamání. Prostě víte, co přijde. Radši se na to podíváme zpomaleně. Nevím, vypadá to jako něco, co bych taky udělal, kdybych měl mezi nohama síť. Ale úžasné je, že i bez lepidla může kontakt s jediným vláknem sítě ten hmyz polapit. Ukázalo se, že ty chomáčky mají své tajemství. Kromě toho, že vytváří elektrostatickou přitažlivou sílu, změní ta vlákna svou strukturu, když se dotknou voskovité schránky hmyzu.

Zdá se, že splynou s tím voskem. Jako by svetr, který vám upletla babča, splynul s obalem vašich chipsů. Ta vazba je silnější než lepidlo, a deinopis tak má čas zabalit kořist do svých vláken. A ten hmyz si zatím říká: "Hele, jsem mumie. A ku*va, jsem mumie." Pak ten hmyz kousne a vstříkne do něj jed díky malým pórům na svých tesácích. Možná ho pokouše ještě trochu jenom pro zábavu, potom ho zkapalní a vysaje všechny ty dobroty.

Vypadá nas*aně. Je to jako rande po hádce. Zuřivé žvýkání. Po večeři je čas na páření. Sameček přijde k pavučině samičky a lehce poklepe, aby odhadl její zájem. Předtím vložil kapku spermatu na síť, která je k tomu určena. Poté použije svá makadla, která vypadají jako ruce s boxerskými rukavicemi, kde má takovou vývrtku, což je trochu jako penis, a tu naplní spermatem. Radši netřeste Spider-Manovi pravicí, protože nikdy nevíte...

Když jde vše podle plánu a samička ho přijme, je čas na miminka. S dalším snovacím trikem v... No, v zadku, vytvoří samička pozoruhodný vak na vajíčka. Možná vypadá jako varle nějakého křoví, ale je to pohodlný jednopokojový byt, o který se dělí až 200 miminek. A když je čas se vyklubat, vyříznou tam malý kroužek a kruh života pokračuje. Vyleze?

To je David? Říkal jsem vám, ať ho do toho záběru nedáváte. Je to idiot. Věřte mi, David se sám ven nedostane. Je už venku Vanessa? Dobře, tak ať mu pomůže. Nevím, co třeba ten klacík? Řekněte jí, ať mu dá ten klacík. Pane bože, teď se snaží zatáhnout ten klacík do té díry, co? Jo, to přesně dělá. Tak řekněte Vanesse, ať řekne Davidovi, že má ten klacík použít, aby se z té díry dostal. Ach jo, mileniálové...

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Krásný pavouk asi jeden z mých nejoblíbenějších 😂

00

Odpovědět

Neznášam pavúky, ale aj tak som si to užil :D

31

Odpovědět

Ta má ale hnusnou držku. :D

51

Odpovědět

Dávejte u takových pořadů jiné náhledové fotky prosím :D :D

49