Písečný krabPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:125
Počet zobrazení:5 716

Dnes se v nové epizodě Pravdivých faktů seznámíme s Henrym, písečným krabem, který tráví celý svůj život vyráběním koulí. K čemu mu jsou? Proč jich potřebuje tolik? To vám Ze Frank rád vysvětlí a zároveň nabídne náhled do mikrokosmu.

Poznámka:
30cm klub je paralelou k Mílovému klubu.

Přepis titulků

Je odliv a Henry, písečný krab z rodiny dotillidae, si vykopává svůj úkryt. Malá Ema dělá to samé a moc jí to jde. Tyto nory jim poskytnou ochranu. Zato David je naprostý idiot, jen si tak vyrývá čáry do písku. Nejspíš zemřeš, Davide. Chtěl bych se vás na něco zeptat. Máte rádi koule? Pokud jste odpověděli ano, tak je tenhle krab parťák přesně pro vás, protože píseční krabi dělají koule.

Ale nejsou jak nějakej frajer ze školy, co si dvěma prstama uválí kouli ze soplu. A ani je nebudou střílet z kanónku. Tito píseční krabi místo toho jedí písek. Pokud jste už někdy jedli písek, možná si říkáte, proč by ku*va jedli písek? Ukázalo se, že Henryho kusadla se vyvinula v jakousi maličkou pračku. Nabraný písek smísí s vodou, kterou ukládá v žaberných komůrkách, a ze zrnek se uvolní malé kousíčky organické hmoty.

Ty potom spolkne a písek zase vyplivne. Trochu jako byste, když dostanete hlad, instinktivně jedli špinavé nádobí z myčky, abyste zužitkovali ten sajrajt, co na nich zbyl. Tak to vedou píseční krabi. Ale když se podíváte zblízka, zjistíte, že v odlivovém písku žijí i jiná chutná sousta. To víme, protože vědci použili svoje vědy, aby si je prohlédli. Proboha! Třeba tahle pásnice, kterou unesli mimozemšťané, a pak si ji nahatou prohlíželi pod pronikavým světlem.

Nebo larva sumýšovce, která v puse tak hezky praskne. A taky tyhle malé hydromedúzy, jedna pořád opakuje: "Cool crocsy," a ta druhá zase dělá: "Boing, boing." Ne, nemám žádný plány, asi budu koukat na seriál. Aha, my jdeme do klubu? Moment.. Jsem připravená. A samozřejmě želvuška neboli vodní medvěd se svýma roztomilýma nožičkama.

Když stavíte hrad z písku, jsou tohle vaši poddaní. Většina z nich se nikdy nikam výš nedostala. Přidají se ke 30cm klubu, jestli víte, co myslím. Myslím ***. Ale ta stvoření jsou velmi malá a písečný krab musí jíst až 5 hodin, aby se nasytil. Pro svou bezpečnost si Henry, kterého tu vidíte s mincí, abyste si uměli představit, jak je bohatý, staví příkopy pro krmení, ty vychází paprskovitě od jeho nory.

Tím, že jí písek z jedné strany a kuličky odkládá za sebe, si zajistí únikovou cestu pro případ, že by přiletěli kulíci nebo sluky. Já to říkal, Davide. Při pohybu po odkryté pláži používají své adaptace k získání kyslíku a vody. V horní části stehen mají oválná plynová okénka, která jim umožňují dýchat. Malými chomáčky chloupků na nohách a břiše mohou vodu získávat při chůzi přímo z písku. Když se den chýlí ke konci, soupeření o nory se stupňuje.

Hele, odhodil ho! Ten umí triky jako Yoda v druhých nejhorších Star Wars. Ale opravdu tu může být plno. Takový opak golfu, snažíte se dostat co nejvíce kuliček z těch děr ven. A někdy je těžké říct, které koule už byly v čí puse. Když opět přichází přílivová vlna, má písečný krab téměř po práci. Posledním úkolem dne je vytvoření takové kopule, která hluboko zahrabanému krabovi poskytne malou bublinu vzduchu.

Tak čeká na další odliv. A sní. O koulích. Hele, koukněte, jsem malá, malá a jsem velká. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář