Proč je nutné mluvit o rasách

Thumbnail play icon
67 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:280
Počet zobrazení:5 430

Dnes žijeme ve společnosti, kde je rasismus nepřípustný. A někdy se to dokonce vztahuje až tak daleko, že mnoho lidí odmítá o rasách vůbec mluvit. Ale jak uvidíte, rasismus v našem podvědomí stále je a pokud o tom odmítáme mluvit, vše tím jen zhoršujeme.

Přepis titulků

Dnes je společensky nepřijatelné být rasistický. Dokonce i mluvit o rase může být lidem nepříjemné. Přeci jen máme žít ve společnosti, která nehledí na barvu pleti. Máme ignorovat rasu a soudit druhé jen podle jejich charakteru. Zní to skvěle, že? Pokud odhlédneme od rasy, můžeme se všemi jednat stejně a vyhnout se stereotypům. Má to ale háček. Můžeme sebevíc tvrdit, že jsme nejtolerantnější generace v dějinách, ale lidskou rasu nedokážeme ignorovat.

Jistě, společnost není natolik otevřeně rasistická, ale stále existují podvědomé předsudky a podobné druhy rasismu. Například nikdo veřejně neřekne, že jsou černoši nebezpečnější než běloši. Ale experimenty naznačují něco jiného. Účastníci hráli hru, kde se objevovaly obrázky černošského nebo bílého podezřelého, který držel zbraň, nebo něco nevinného, jako peněženku.

Během necelé vteřiny se měli účastníci rozhodnout, zda vystřelí nebo ne. V těchto vypjatých situacích lidé začnou dělat chyby. Avšak tyto chyby se řídily vzorem. Lidé častěji stříleli na neozbrojeného černocha než bělocha. Na druhou stranu, když byl podezřelý ozbrojený, lidé častěji nechali uniknout bělocha než černocha. Ale teď přichází překvapení. Tento předsudek byl pozorován u všech.

I u černochů, kteří se výzkumu účastnili. Toto se děje v nejzákladnější části mozku. Když měřili elektrickou aktivitu mozků hráčů, kteří tuto hru hráli, při pohledu na tvář černocha následovala větší odpověď na ohrožení. Proč tedy odmítáme, že máme předsudky, když tam zcela jasně jsou? Dalším příkladem je, že by nikdo neřekl, že jsou černoši hloupější než běloši. V jiné studii bylo rozesláno 5 000 životopisů, které nesly stereotypické bělošské jméno nebo stereotypické černošské jméno.

Přestože obsah životopisů byl naprosto stejný, bělošská jména dostala o 50 % více odpovědí. Bělošské jméno vám dává stejné výhody jako 8 let zkušeností v životopise. Tato studie šla ještě dál. Zjistili, že u bělošských jmen lepší životopis zajistil více odpovědí. To se dalo čekat. Ale u černošských jmen byl tento efekt mnohem menší.

Jeden by si mohl myslet, že dobrá doporučení černošská jména vyřadí ze stereotypu, že jsou nevzdělaní. Avšak zaměstnavatelé se stále řídili předsudky. Toto je hlavní problém toho, že barvu pleti ignorujeme. Ignorujeme totiž i to, že tyto problémy stále existují. Společnost může tvrdit, že na barvu pleti nehledí, ale u jednotlivců to zatím neplatí. Ať už za to mohou stereotypy v médiích nebo určité skupinové smýšlení, stále v nás zůstává kus rasismu.

Pokud předstíráme, že rasy neexistují, a nemluvíme o tom, jen to zhoršujeme. Zejména to platí u dětí. Mnoho rodičů si myslí, že když před dětmi budou mluvit o rasách, jen vše zhorší. Myslí si, že děti rasové rozdíly nevidí, a začnou je vnímat, jen když je na ně upozorníme.

Ale to vůbec není pravda. Když se tříletých dětí zeptali, koho chtějí za kamaráda, 86 % bílých dětí si vybralo člověka stejné rasy. Ale černošské děti tuto volbu udělaly jen v 32 %. Šestiletým dětem byly ukázány obličeje a měly je rozdělit. Asi 70 % dětí je rozdělilo podle rasy, ačkoliv je mohly rozdělit i podle pohlaví. Je nutné, abychom o rasismu mluvili.

Takto můžeme lidi vzdělávat a snadno je zbavit různých předsudků. Nakonec vám zmíním příznivější studii o rasismu. Účastníci četli popisy případů znásilnění, kde podezřelí byli běloši i černoši. Nejdříve byli černoši častěji shledáváni vinnými. Ale poté jim bylo připomenuto, že se mají vyhnout všem předsudkům a že se mají řídit pouze relevantními informacemi. Tento efekt následně vymizel.

Naznačuje to, že můžeme vědomě potlačit všechny rasové předsudky, které máme. Místo toho, abychom říkali, že žádné rasy nevidíme, měli bychom přijmout, že rasismus stále existuje. I když třeba jen nevědomý. Díky tomu se s ním můžeme vyrovnat a vědomě ho omezovat. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (98)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Předsudky" jsou obyčejná zkušenost.

00

Odpovědět

Jednoduché řešení, všechny černochy bych poslal do Afriky a tam ať si pochcípají hlady, nebo tam začnou žít a nebečí v US, že nejsou tolerováni, taky tam nepatří, byly tam dovezeni za otrokářstvím, Všechny Araby poslat rovněž do prdelí odkud vzešli, Číňany také, to oni okupují a znásilňují naše země, né my jejich, takže ať táhnou do těch prdelí odkud vzešli, kdybych přijel třeba do Iráku a žačal si tam stěžovat , že nejsem rasově snášen, tak mě pošlou do p****e, takže nasrat.

14

Odpovědět

Podle komentářů a hodnocení to vypadá, že většina lidí absolutně nepochopila, o čem to video je

147

Odpovědět

Ono by bylo celé na hlavu postavit toleranci na tom, že všichni jsou stejní. Postavit jí na tom, že všichni jsou různí, to už je snad rozumnější cesta...

Dokud zas nepříjde někdo s tím že někdo je různý a někdo je různější... (Takže z toho zase bude parodie dobře známého: všechna zvířata si jsou rovná, ale některá si jsou rovnější)

... a budeme zase v začarovaném kruhu...

201

Odpovědět

Navíc realita je taková, že největší rasisti jsou asiaté, kteří takřka k sobě do komunity ani rodiny nikoho nepustí a dále černoši. Nejmenší rasisti jsou běloši, nemají problém bydlet s jinými rasami a nejvíce se také rasově kříží.

247

Odpovědět

Nemusej se do rasovýho míšení zapojit dvě rasy? :D

177

Odpovědět

+TerriRichardson@TerriB ale dá se to brát i tak, že většina rasového křížení probíhá mezi bělochy a jinými rasami a ne např. mezi asiaty a černochy

80

Odpovědět

+TerriRichardsonA nebude to možná způsobené tím, že vycházíš z částí světa, kde většinovou populaci tvoří běloši?

51

Odpovědět

Ano rasismus ještě existuje, stačí se projít v Johannesburgu nebo Chánově.

71

Odpovědět

Celý rozvoj společnosti je o správném výběru talentů, který je v oblasti zaměstnání na mizerné úrovni, jen velmi specializované pozice využívají psychologických profilů... přitom vám ve firmě klidně může dělat uklízečku někdo, kdo by po třech letech zaškolení zvládl specializovanou práci na vyšší úrovni než někdo s vysokou školou. Třeba ve sportu to funguje úplně normálně, ví se, že jistý kmen v keni je mimořádně dobrý v běhu na dlouhé tratě, tak se všichni scouti zaměřují na tu oblast. Ví se, že kolumbijští cyklisté z jisté oblasti mají mimořádné vrchařské schopnosti atd. a nikdo to nepovažuje za rasismus, prostě jsou ti lidé nejvhodnější uchazeči´na hledanou pozici. Proč nemůže něco podobného fungovat v zaměstnání? Jestliže se ví, že černoši mají horší studijní předpoklady, tak proč je cpou např. američané na univerzity jen proto, že umí hrát dobře basketball?

30

Odpovědět

To poslední samozřejmě není záležitost černochů, ani běloši bez studijních předpokladů by se neměli cpát na univerzity :D

71

Odpovědět

Mám ale dojem, že to ve videu nemá nic společného s rasizmem, rasizmus je přímo spojen s nenávistí, nebo tak něco. Jasně že lidí jsou různé druhy/rasy a každá z ras má trochu jiné vlastnosti a parametry, ale idea je v tom, že pokud oplývají určitou inteligencí a jsoucnem, tak jsou také lidské bytosti... Kdo chce fantasy přirovnání, je to třeba jako elfové a trpaslíci a hobiti apod. Jednotlivé postavy mají jiné předpoklady pro hru, ale i tak za každou postavou je nějaký hráč. Nic víc, nic míň.

53

Odpovědět

Od předsudků je k nenávisti často jenom krůček. A i samy o sobě mohou někomu zničit život. Proto mi vůbec nevadí, že se i předsudky samy řadí do kolonky rasismus. Lze s tím samozřejmě nesouhlasit, ale byl by to spor o slova, ne o věci.

26

Odpovědět

+komunardPředsudky jsou naprosto normální a je to projev lidské inteligence TEČKA. Předsudek není negativní/špatná věc. Nevím proč by se měli řadit k rasismu.

41

Odpovědět

+komunardPředsudky jsou důsledek tzv. rychlého, zkratkového myšlení. Ano, mají své evoluční opodstatnění, a pokud je někdo použije v situaci, kdy má velmi málo informací, a ještě méně času, tak na tom dost často vydělá. Ale pokud na nich někdo zakládá své komplexní postoje k obecným tématům, tak dělá fatální chybu. Která poškodí nejen jeho, ale i jiné lidi. Takže to je špatná věc, a nevidím důvod je tam neřadit.

A jen tak mimochodem, tím, že za své tvrzení napíšete velkými písmeny slovo tečka, nestane se pravdivějším, ani lépe vyargumentovaným.

61

Odpovědět

Koukněte se na díl South Park - Boj o rasistickou vlajku, tam to myslím vystihly naprosto přesně, o čem je rasismus :-P

30

Odpovědět

Sranda je, že největší rasisti jsou černoši v africe, kde je několik odstínů kůže od lehce opálené až po vypálenou syrku. Ti lehce opálení mluví o těch tmavších jako o n*****h a pokud se tam narodí albín, tak ty dokonce vraždí, nebo používají části jejich těl jako talismany (sekají jim např ruce a nohy za živa) pro štěstí, to samé třeba s pygmeji, které po zabití rituálně pojídají, stejně tak se stryktně dělí podle místa původu, nebo kmene atd. ... a pak přijedou do evropy, a říkají nám rasisti :)

62

Odpovědět

Rasismus je zločin.. a zločin je pro černý.. no nic.. starej fór.. Každopádně nemám problém v práci se v pohodě bavit s kolegou z Nigérie a podvědomě vím, že ho všichni mile přivítáme - nic mu nehrozí, ale naopak bych se od něj pozvat nenechal na nějakou party jejich příslušníků.. cítil bych se dost divně.. jsem rasista, ale kdokoliv je slušnej ke mě, budu k němu slušnej taky a brát jeho názor.. ale jak řekla studie.. asi bych taky podezříval "nebílého"

32

Odpovědět

Já jsem asi uplnej jantar, ale já si myslel že rasismus je pokud nějaká rasa nemá stejná práva jako ta druhá např. apartheid, otroctví v USA (pozor otroctví jako takové nemusí být rasistické).
Nesnáším slovo předsudek (dnes už nabylo negativního významu). Je to předpověď!!! Hraji hru mám v ruce zbraň a vidím že daná osoba má něco skryté. Vím že u černochů je velká kriminalita střílím.
Když tam byl obrázek černocha v obleku předpokládám že to byl úspěšný intelegientní muž. Ale ve skutečnosti to byl třeba vrah a zloděj opouštějící soudní místnost.... Co je pravděpodobnější??? ;). Svět je určován pravděpodobností od mikrosvěta po makrosvět. tak proč se divíme že náš mozek pracuje na stejným principu a i tak vyhodnocuje informace???

32

Odpovědět

Osobně mě dost irituje, jak všechny ty "multikulti levičácké smažky" vyřvávají, že všichni lidi jsou stejní a každý, kdo se snaží vidět rozdíly, je rasista. Jenže příroda je rozmanitá a ty rozdíly tady existují. A ne jenom třeba mezi rasama, ale i mezi pohlavími. Dovedete si představit, že bychom byli všichni stejní? V té variabilitě je krása.

Pokud můžu říct, že obecně jsou mongolové dobří lukostřelci a filipínci vytrvalí potápěči, proč bych taky nemohl prohlásit že obecně jsou afričané méně duševně nadaní nebo více agresivnější než ostatní. Protože se z z toho udělal solidní byznys a kdejaký zavšivený byrokrat, který by si o araba ani neopřel kolo, tady bude hájit jejich zájmy, protože mu to sype.

A nakonec, rasismus je projev strachu a strach je produktem pudu sebezáchovy. Takže ať se vám to líbí nebo ne, projevy xenofobie jsou přirozené. Jednou se od nich možná odprostíme, ale já věřím, že v současné společnosti mají pořád ještě své opodstatnění.

114

Odpovědět

Pokud můžete ve svých úvahách svévolně zaměňovat černochy a Araby, pak byste neměl o rasách mluvit vůbec, neb nejste dostatečně informován.

34

Odpovědět

+komunardMožná jsem tu větu nenapsal úplně dobře. Neboj, v 15 letech když jsem lítal s vyholenou hlavou po dědině, jsem eugeniku hltal, myslím, že o rasách jsem vzdělaný dost.

Jo, a klidně mi tykej, já s tím nemám problém :)

33

Odpovědět

Proč bys to nemohl říct? Protože je to nesmysl. Mongolové nejsou lepší lukostřelci než kdokoliv jiný, to, že v historii obsazovali území díky koním, ze kterých stříleli skvěle z luků ještě neznamená, že mají geneticky dané, díky rase, že budou dobří lukostřelci, prostě využili prostředky, které měli k dispozici. Širé pláně a nulová dostupnost oceli k takovému boji přímo vybízí. Afričané mají nulovou dostupnost vzdělání a Afrika je jedna z nejzaostalejších končin světa, logicky tam tedy nevyrostou noví Einsteinové. To samé platí o islámském světe, který je nyní veskrze zaostalý, dříve ve stejných končinách byl staletí před Evropou, tenkrát si i oni mohli říkat, že ta rasa bělochů z Evropy je primitivní, duševně zaostalá a agresivní. Ejhle, teď si to samé říkáme my o nich, že by nějaká evoluce rasy? Rozdíly existují, nikoliv díky rase, ale díky vlivu okolí. Nezapomínej, ty bývalý studente eugeniky a vzývání Hitlera v jednom, že ty i Asiat jste jedna a ta samá rasa, ty máš možná pár genů Neandrtálce, ale možná taky ne.

55

Odpovědět

Kdysi jsem viděl video, kde nějaký vědec chtěl pomocí zásahu v mozku vypínat předsudky. Ale co to je předsudek? Osobně předsudek vnímám, jako neopodstatněný názor, či předpoklad na určitou skupinu. Důležité je tam to slovíčko neopodstatněný. Pokud je to založeno na nějakém faktu, tak to není předsudek, ale charakteristika dané skupiny. Pokud má negroidní rasa mnohem vyšší podíl na kriminalitě, než jiná, není předsudkem vyhnout se v noci skupince černochů. Taky máme právo se bránit. Je fakt, že člověk neví, zda je zrovna tato skupina složena z kriminálníků, ale zjišťovat to by nás mohlo stát život, tak se jim vyhneme a nic se nestane. Moudrý člověk se na nebezpečí připravuje preventivně a né, až nastane. Tohle myšlení nám pomohlo přežít a proto je v nás hluboce zakořeněno. Když pračlověk potkal nějakou potvoru s velkými zuby a drápy, tak si neřekl: "Nemám předsudky a tak jí nejdříve osobně poznám, než si udělám názor." Ale vzal spíše nohy na ramena, nebo si připravil oštěp.

130

Odpovědět

Jednotlivé rasy jsou rozdílné a to nejen vzhledem, ale i myšlením. To je fakt, který nikdo nezmění, ani kdyby se na hlavu stavěl, a kdo tohle popírá je rasista. Je to dáno prostředím, ve kterém vznikaly. To neznamená, že je jedna horší, či lepší. Prostě každá má své místo na světě a když je smícháme, tak budou vznikat konflikty.

60

Odpovědět

+Moor8A není to jen myšlení, je to i fyziologie. Jen se podívej na nejlepší sprintery nebo basketbalisty. Nebo na ping-pongisty... A každé rase dokonce jinak zabírají některé medikace.

A co se týče míchání... Ty rozdíly v myšlení jsou i v rámci jedné rasy. Podívej se na rozdílné společenské vrstvy, třeba jenom rozdíl mezi lidmi z venkova a z města. Nebo různé náboženské skupiny... Nepotřebuješ míchat dvě rasy, abys měl konflikty. Zrovna tohle o rasách skutečně není.

30

Odpovědět

+Moor8Mohl byste ty kategorické tvrzení něčím podložit?

02

Odpovědět

+Moor8Machlik: Ano, rozdíly jsou na všech úrovních. Černí trpí více na srdeční problémy, kdežto bílí zase na nemoci nervového systému. Existují léky, které zabírají jen u jedné rasy a u druhé skoro vůbec. Černí jsou skvělí sprinteři a rychleji nabírají svalovou hmotu, mají větší přirození. Bílí zase lépe plavou a jsou inteligentnější. Rozdíly jsou i v rámci psychiky. Bílí mají lepší strategické myšlení, kdežto černí zase operativní. Černí se snáze naštvou a jsou agresivnější, na druhou stranu mají lepší sociální soudržnost atd...

Ano, rozdíly jsou i v rámci jedné rasy, či národnosti, ale domnívám se, že rozdíly mezi společenskými vrstvami jsou méně významné, než mezi rasami. Přeci jen třídy vznikaly v koexistenci.

21

Odpovědět

+Moor8Můžete mi tedy zdůvodnit, proč jsou v Evropě stejné problémy s ghettoizovanými Romy či Turky, jako v USA s ghettoizovanými černochy?
Inteligence, sebeovládání, sociální soudružnost, jsou mnohem méně geneticky podmíněné, než čistě fyziologické vlohy projevující se na vrcholové úrovni při sportu. I tak se vsadím, že mezi netrénovanými jedinci ten rozdíl bude mnohem menší, či dokonce žádný (své dispozice musíme rozvíjet, jinak nemají efekt).
Posuzovat něco takhle kvalitativně není moc košer, nemůže se to srovnat např. se statistickou chybou.
A posuzovat i čistě biologické rozdíly mezi rasami, a nezohlednit diverzifikaci uvnitř ras? Připadá vám průměrný San stejný, jako průměrný Bantu? Průměrný Číňan jako průměrný Ink? Průměrný Švéd jako průměrný Ind?
A to s tím přirozením pokládám za mýtus šířený pornoprůmyslem. Máte nějaký doklad, který by tento můj názor zpochybňoval?

00
Další