Proč nám v zimě teče z nosu?Dnes jsem zjistil

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:154
Počet zobrazení:14 057

Simon Whistler z kanálu Today I Found Out nám dnes vysvětlí záhadu věčného smrkání během chladného počasí. Je to trochu nechutné, ale taková už lidská těla jsou.

Poznámka:
1 kvart = 1/4 galonu = 2 pinty = cca 0,94 l

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Simon Whistler a vy sledujete kanál Dnes jsem zjistil. Podíváme se, proč nám teče z nosu, když je venku zima. Každý den nos průměrného člověka vyprodukuje asi 1 kvart hlenu, což je méně než litr. Většina toho hlenu putuje do krku a my ho spolkneme. To se děje úplně bez vašeho vědomí. Když vdechujete studený vzduch, produkce hlenu se zvyšuje, a místo do krku může hlen vytékat nosem ven.

V reakci na studený vzduch se váš noc více prokrvuje a malé cévky se roztahují, aby krev mohla lépe proudit. Tak je váš nos teplý, i když dýcháte studený vzduch, a pomáhá ho ohřát, než se vám dostane do plic. Zvýšené prokrvení ale nepomáhá jen k zahřívání, jeho vedlejším efektem je také víc krve ve žlázách produkujících hlen. Tím pádem se zvýší jejich produkce hlenu, a tak vám začne vytékat nosem ven.

Když vejdete do teplejšího prostředí, cévky se opět stáhnou, a žlázky se vrátí ke standardní produkci 4 šálků hlenu za den. Mňamky. Bonusový fakt: během pláče vám z nosu teče proto, že slzy ze slzných kanálků pod víčky stékají do nosu, kde se smíchají s hlenem a vytvoří tekuté soplíky.

Doufám, že pro vás bylo video zajímavé a odpověděli jsme vám na otázku. Pokud máte další otázky, napište nám je do komentářů. A lajkujte ty, které se vám líbí, abychom je viděli a mohli je pro vás připravit. Díky za pozornost. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

zaujímalo by ma kto a ako zmeral ten jedel liter hlienu za deň?

20

Odpovědět

P.M.I.
No tak, všichni víme že na vyhledávání těchhle informací slouží třetí hodina ráno před tím než máš jít do práce, nekažte nám to

50

Odpovědět

jestli utorovi prijde nechutne, ze polykame vlastni hlen a sliny, tak ho ve videu o dalsich castech tela ceka nemile zjisteni :D

80

Odpovědět

Me by spis zajimala ryma.. a nosni sprej jak to funguje

10

Odpovědět

Tak rýma je virové zánětlivé onemocnění sliznice nosní a jako každý lokální akutní zánět vede k většímu množství krve v dané oblasti -> zčervenání, zteplání, bolest (v důsledku zánětlivých dějů) a otok. Když máš otok sliznice, překáží tam a ty máš ucpaný nos.
Ve stěně tepének existují receptory, které je zužují/roztahují. Jedním takovým receptorem je alfa-1 receptor, který působí jejich zúžení.
Proto nosní spreje obsahují takové látky, které pozitivně působí na alfa-1 receptory, což vede k zúžení tepen, což vede k odeznění otoku sliznice -> a ty můžeš "dýchat" nosem. :)

140

Odpovědět

To jsou takové každodenní blbosti, kterým už ani nevěnujem pozornost, ale když by se mě někdo zeptal (před zhlédnutím videa), proč nám teče z nosu, když je zima...tak bych byl totálně v *hajzlu* :D

81

Odpovědět

Kondenzace vodní páry při změně teploty tomu určitě nepomáhá?

33

Odpovědět

yummy

01

Odpovědět

Tento týden jsem zrovna nad tímto přemýšlel :)

20

Odpovědět

A v příštím dílu se dozvíte proč hovno smrdí! :O :D

317

Odpovědět

Hodnotím video podobně. :)

313

Odpovědět

a hoří?

00