Proč nemůžeme používat mobily v letadleCollegeHumor

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 36
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:904
Počet zobrazení:15 267

Všichni víme, že si v letadle musíme vypínat elektronická zařízení. Ale víte, proč tomu tak vlastně je? Poznámka:

  • Kitty Hawk - město v Severní Karolíně, kde bratři Wrightové uskutečnili první let letadlem
  • SkyMall - nákupní katalog nabízený v letadlech

Přepis titulků

Překlad: TimTam www.videacesky.cz Dámy a pánové, před odletem prosím vypněte všechna elektronická zařízení. Proč? Prosím? Proč musíme vypnout naše elektronická zařízení? Protože mohou ohrožovat navigaci letadla. - Dobře. - Takže... - Jak? - Prosím?

- Jak ohrožují navigaci letadla? Protože... ...elektronické signály mohou narušovat signály mezi letadlem a rádiovou věží při vzletu a přistání. Dobře. Chápu, to dává smysl. Děkuju. - Dobrá. Ujistěte se, že je vaše sedadlo ve vzpřímené poloze. - Počkat. Chápu, že tu nemůžu mít třeba rádio, ale co tak může udělat můj Kindle? To je dobrá otázka. Nejde jenom o rádia.

Všechna zařízení mají elektromagnetické pole, které může zasahovat do rádiových vln. Tak to jo. Dobrá, ujistěte se, že jsou všechny stolečky... Počkat, takže letadla za 40 milionů nemůže ignorovat signály z mýho iPodu Shuffle za 40 dolarů? To je divný. - Má pravdu. To je fakt divný. - A teď jsem zase zmatenej. Když jsou tak nebezpečný, proč si je můžem brát do letadla, a třeba gely ne?

Jo, mohla bych unést tohle letadlo svým Nintendem 3DS? Některá zařízení jsou nebezpečnější než ostatní, ale nemáme dostatek času všechny jedno po druhém kontrolovat. Jak je možný, že letadlo nenarušuje můj mobil? A proč ostatní mobily nerušej ten můj? Já si vždycky nechám mobil zapnutý a nikdy se nic nestalo. To nemůžete... ne! Všechna zařízení musí být vypnuta. - Nemůžu vypnout svůj kardiostimulátor.

- Váš kardiostimulátor nevadí. To by mi přibylo trablí. Letadla jsou magická! Nikdo neví, proč si musíte vypnout mobil, a chcete vědět proč? Protože nikdo neví, jak letadlo funguje! Pár tupců z Kitty Hawk popadlo pár větví a starý gatě, slepili je a ono to letělo a nikdo neví proč. Já si myslela, že křídla vytváří vztlak. Vztlak?

Tah? Ne. Vědci vás chtějí přesvědčit, že už na to přišli, ale nikdo na to ještě nepřišel a teď se řítíme prostorem ve 30tunový popelnici poháněný bůhvíjakou magií a vy si s tím chcete takhle zahrávat? Kdo ví, jak se to celý může posrat! Takže si na půl hodiny vypněte vaše Twitter mašiny, zatímco proplujeme oblaky jako bůh slunce Apollón a přečtěte si svůj zasranej SkyMall. Dobře? - Hej!

- Má sestra je těhotná!

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Konečně mi někdo vysvětlil jednoduše a jasně podstatu fyzikálních zákonů. Je to magie. Pro fanouška fantasy netřeba víc dodávat, oproti sci-fi se ušetří spousta technoblábolů. :-D

561

Odpovědět

byt s tou kocickou na 5 mninut, tak bych ji ukazal magii :D no ... i dve by stacily!

2717

Odpovědět

"i dve by stacily" – měl bys mít přezdívku "Rychlík"
to by z tebe moc radost asi neměla

52

Odpovědět

lepší jak Vsauce :D

2911

Odpovědět

sakra jak se ta letuška jmenuje/v jakém videu byla? (který je tady na vč)... vlezlo mi to do hlavy a nemužu si vzpomenout :)

220

Odpovědět

Myslím, že byla v parodii na Nickelback - Look at this Instagram.

210

Odpovědět

Jo, ta bloncka se jmenuje Andree Vermeulen.

190

Odpovědět

já věděl že jsem ji někde viděl. díky :)

190

Odpovědět

Ten její "hysterák" je zabijácký. :D

251

Odpovědět

Zvláštní, že se společností Emirates mobily v pohodě používat můžete, celý letadlo si vesele psalo SMSky a nespadli jsme :D

261

Odpovědět

Nejlepší je, když pak pilot na youtube nahraje video startu/přistání přímo z kokpitu

270

Odpovědět

Používání elektronických zařízení je vážný přestupek proti Bezpečnosti letového provozu a trestá se dle sankčního řádu.
Je to jak na benzínkách - netelefonujte. Podceňovat by se to nemělo ani dnes.
Příjem/vysílání wifi či jiných signálů může rušit fungovat na stejné frekvenci jako systémy v letadle.

1925

Odpovědět

Mimochodem telefon který držíte v ruce může způsobit vážná zranění lidí během prudkých manévrů které zpravidla přicházejí neočekávaně a přetížení vám vytrhne telefon z ruky a nemáte šanci tomu zabránit. To platí jak v autě, autobuse tak v letadle.

2117

Odpovědět

+ZwobotBezpečnost letového provozu u nás zajišťuje státní podnik Řízení letového provozu a jedná se o službu, která letadlům dává instrukce a informace pro hladký průběh letu, např.: "udržujte letovou hladinu", "můžete přistát", "letiště nesplňuje požární kategorii", atd., s mobily na palubě to moc společného nemá. Co se týče mobilů na benzínkách, tak to je naprosto zcestné nařízení. Nedovedu si představit reálnou situaci, kdy by mobil způsobil požár čerpací stanice a ani takové případy známy nejsou. Daleko nebezpečnější je tankovat třeba v silonovém oblečení, ale to se týká spíše provozu stáčení, protože na čerpačce je pistole hluboko v plnícím hrdle a úkapy nebo uniklé páry jsou minimální. Co se týče telefonu a jeho držení v ruce... no, nevím, jak často létáš, ale mě se v letadle typu A 320 a výše nikdy nestalo, že by bylo něco "náhlé" a rozhodně tam není člověk vystaven takové síle, aby mu to vyráželo předměty z ruky, spíše dojde k převrácení kelímků, nepříjemnému třepání, házení. V autech je to něco jiného, krom toho, že držení zakazuje zákon kvůli pozornosti, nedoporučuje se opravdu mít cokoliv v rukou nebo volně na palubní desce nebo na platu nad zavazadlovým prostorem a to proto, že při nárazech dané předměty létají v kabině jak projektily. To samé platí pro nepřipoutání dětí a představě, že jej udržím v rukou na klíně.

263

Odpovědět

+ZwobotErazmus: To co se může stát v autě, když nabourá, se jako v letadle stát nemůže? To, že by při nehodě poletovali po kabině různé tablety, foťáky a podobně je jeden z důvodů, proč se nemůžou používat při startu a přistání, protože to jsou nejrizikovější části letu, to že s tebou, žádná a320 nespadla, ještě neznamená, že žádná nikdy nespadla. To riziko při v zletu je sice tak malé, ale stále tam je. A vlastně to stejné platí, když letadlo proléta oblastí, kde hrozí nějaké větší turbulence, kapitán na to většinou dopředu upozorní a pravidla pak platí dost podobná, jako při vzletu/přistání.

226

Odpovědět

Zákaz telefonování na benzínkách je ještě daleko větší hloupost než zákaz v letadle. Vyhodit do vzduchu benzínku mobilem je naprosto nemožné. Mimo jiné to důkladně testovali Bořiči mýtů. Daleko nebezpečnější je během tankování nastupovat a vystupovat z auta (a nedotknout se při tom karoserie), čímž se může vygenerovat statická elektřina a při sáhnutí na tankovací pistoli může benzín vzplanout.

241

Odpovědět

Když už ale na to přišla řeč, tak by mě opravdu zajímalo, proč to tak vlastně s těmi zařízeními je. Není na youtube nějaké stručné a jednoduché video na pochopení, třeba od někoho, jako je Vsauce?

211

Odpovědět

+MaFFianCZOmlouvám se za mínus, ale na videa česky bych čekal české povídání. Tady házím jeden odkaz v češtině.

http://mobil.idnes.cz/proc-se-nesmi-pouzivat-mobil-na-palube-letadel-my-vam-to-povime-p7m-/mob_tech.aspx?c=A061123_014436_mob_tech_jm

213

Odpovědět

Pobavilo hodně :o)

200

Odpovědět

Jen taková odbočka - režim "v letadle" to řeší jen částečně. I zařízení co nic nevysílají (třeba ten zmíněnej Kindle/ipod..) v sobě mají spínaný zdroje a nějaký rušení z toho leze vždycky. I třeba mobil se zhasnutou obrazovkou a v režimu letadlo mi výrazně ruší starý rádio naladěný na dlouhý vlny, pokud je dost blízko.
Ale v praxi to asi nemá šanci nic v tom letadle udělat.

192

Odpovědět

S tím kardiostimulátorem... To mě fakt rozsekalo :D :D

193

Odpovědět

Já bych sa s něma nesral ,prostě bych jim řekl ,že když je nevypnou ,tak letadlo zesílí signál mobilu a ten začne vydávat silné radioaktivní záření... :D (vím že to není pravda...)

1826

Odpovědět

Bejt to na mě tak jim řeknu, že je to nějaká směrnice a pokud to nevypnou, tak letadlo nebude moci vzlétnout a dostanou pokutu 10 000 dolarů. To by stačilo si myslím.

234

Odpovědět

No nic moc, čekal jsem něco lepšího. Ale někomu se tenhle typ humoru může líbit.
Přeložte raději Gloove and boots.

1822

Odpovědět

Magic :D
http://www.lefthandedtoons.com/toons/justin_howplanesfly.gif

200

Další