Proč se v UK provozují vlaky duchů?

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:113
Počet zobrazení:9 386

Občas se ve Velké Británii můžete setkat s linkami, které jezdí pouze výjimečně a prakticky žádné pasažéry nevozí. Proč je společnosti nezruší? Hraje v tom roli systém, jakým tam železnice funguje.

Přepis titulků

Toto video sponzoruje SquareSpace. Vytvořte si stránky s 10% slevou na squarespace.com/HAI. Tento vlak by neměl jezdit. Kdyby to bylo na provozovateli, tak by nejezdil. Ale není. V UK železnice funguje na principu frančíz, kde vláda platí soukromým společnostem, které vlaky provozují. Například Virgin Trains East Coast obsluhuje východní tratě, ScotRail provozuje většinu tratí ve Skotsku, Transpennine Express provozuje tratě do a z Manchesteru a existuje přes dvacet dalších provozovatelů.

Ale tento vlak, který by neměl jezdit, provozuje Chilternrailways. Provozují především tratě do malých měst mezi Londýnem a Birminghamem. Všechny vlaky do Londýna končí ve stanici Marylebone. Až na jeden vlak. Na tento. Tento vlak jezdí do nedaleké stanice Paddington.

Zde končí Great Western a Heathrow Express. Chilterrailways musí obsluhovat Londýn Paddington, protože to říká tento dokument. Jejich frančízová smlouva. Tento dokument je kontraktem mezi společností a vládou UK. Aby dokument pozměnili, musí o to požádat vládu. A jak všichni víme, vláda občas nefunguje nejrychleji. Zde je zjednodušený návod, jak zrušit vlakovou linku v Británii.

Zaprvé, zadejte si dopravní posouzení. Je to analýza vlivu, jaký bude mít uzavření trati na pasažéry, prostředí a ekonomiku. Proces analýzy sestává ze 3 částí a 14 kroků a je popsán v tomto 35stránkovém dokumentu, který obsahuje tento uživatelsky přátelský diagram. Až budete mít hotovo, předejte to Ministerstvu dopravy, které zanalyzuje vaši analýzu.

Kroku druhý. Zveřejněte požadavek o uzavření trati, spolu s výsledky analýzy, šest měsíců před uzavřením v jedněch místních novinách v oblasti uzavření trati a ve dvou národních denících nepřetržitě po dobu dvou týdnů. Krok třetí. Otevřete 12týdenní konzultační období, včetně veřejných slyšení, kde může protestovat kdokoliv, kdo s uzavřením nesouhlasí.

Když splníte tyto tři snadné kroky, vše předáte Železničnímu a dopravnímu úřadu, který rozhodne, zda smíte trať uzavřít. Pokud jste to z mého zcela nesarkastického popisu nepochopili, není snadné zavřít frančízovou trať. Ale nikde v dohodě se nepíše, jak často Chilternrailways musí obsluhovat trať fo Paddingtonu. Pouze se píše, že musí.

Proto ji obsluhují jednou denně. Srovnejte to s USA, kde i velká města jako Houston v Texasu vidí jen tři vlaky týdně a stanice vypadají takto. Jeden vlak denně do Paddingtonu se zdá být normální. Ale cílová stanice High Wycombe denně obslouží 95 vlaků ze stanice Marylbone. Jeden vlak denně je v UK téměř nic, hlavně když jde o Londýn. Chilternrailways se podobně jako mnoho podobných společností, rozhodlo, že je levnější a snazší provozovat občasnou linku, aby naplnili svou smlouvu, než aby podstoupili drahý proces uzavření trati.

Některé společnosti posunuly význam slova provoz do extrému. Smlouva Northern vyžaduje, aby provozovaly linku mezi Stockportem a Stalybridge. Plní to jedním vlakem, v jednom směru, jednou týdně. Mezi Stockportem a Stalybridge jsou dvě stanice, které jsou také obsluhovány jednou týdně.

Uzavření stanic je stejně složité jako uzavření tratě, takže to nemají v plánu. Stanice Denton loni obsloužila pouze 144 pasažérů. Reddish South jich obsloužila jen 94. O 50 km severněji London Midland musí obsluhovat stanici Barlaston, ale společnost smí provozovat dočasnou náhradní autobusovou dopravu během oprav. Tato společnost si však "dočasnou" vyložila jako 13 let trvající. Do stanice provozují náhradní autobusovou linku od roku 2004, čímž plní svůj závazek.

Vlak z Paddingtonu do High Wycombe je bezesporu prodělečný. Většinu dní neveze jediného pasažéra. V době natáčení tu byl jeden jediný. Byrokratický proces uzavírání tratí měl chránit veřejnost, aby společnosti neuzavíraly malé nevýdělečné stanice. Místo toho pouze vytváří tyto vlaky duchů. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

něco státního je neefektivní, nesmyslné a téměř nemožné změnit? wow jaké překvapení :D

55

Odpovědět

A to jsi nějak přeskočil začátek videa, kde se říká, že stát pouze platí za provozování vlakové dopravy?

Proč by tedy stát jako klient neměl právo také říci, co za STÁTNÍ prachy vlastně chce?

34

Odpovědět

+orcinusorca2017STÁTNÍ prachy? :D Myslíš tím peníze daňových poplatníků? :) Jsem si jistý, že občané UK přímo vyžadují 13 let zavřenou linku, popř. vlak, v kterém se sveze 150 lidí ročně. Jen potvrzuješ původní tezi o neefektivitě státu.

32

Odpovědět

+TaanProč tedy občané nevyjádří své přání peticí, či jinou formou "nápravy křivdy"?

Toto video vlastně říká. Podívejte, jak se stát blbý. Něco si objednal a my-železniční společnosti-za tuto službu dostáváme zaplaceno. Jenže nějak se nám už nelíbí, že jsme se upsaly na docela dlouhou dobu s velice náročnými podmínkami vystoupení.

13

Odpovědět

Vidíš. A tady je problém, že to není státní. Jedná se jen o smlouvu se státem. Kdyby to bylo celé státní, nebyl by problém, protože by si to stát zařizoval sám jako jednu firmu. Ale UK není socialistická země, tak to mají zavedené na frančízingu no.

23

Odpovědět

+MikeStát by především neměl platit za plně obsazené vlaky. Protože ty jsou výdělečné i bez dotací, proč se autor nevěnuje jim? Různé povinné rezervace a další podmínky jsou jen způsobem, jak z občanů vystříkat peníze, které už dopravci dali, když pověřili stát k dopravní obslužnosti.

00

Odpovědět

Podobné to je i s nabídkou exotického masa, například v Makru. Mít takové maso v sortimentu je pro obchod prodělečné, protože buď maso vyhodí (nikdo si jej nekoupí za vysokou cenu) a nebo jej musí razantně zlevnit a přijít tak o marži.
Důvodem proč obchody mají různé exotické (a drahé) zboží ve svém sortimentu je, že to danému obchodu poskytuje originalitu a věc na kterou můžou ve svých reklamách upozorňovat a to i za cenu, že tento typ sortimentu jim prodělává.

23

Odpovědět

A nutí je někdo do toho?? ...tak jak je to sakra podobné? :D

30

Odpovědět

No booože, společnost přijde o pár milionku korun, když trat bude obsluhovat ..
Nikdo nemyslí na průvodčí, ti to mají jako proplacenou projíždku, takže myslim že pohoda!

21

Odpovědět

Mne osobně by táto práce ani moc nenaplňovala, když bych pravidelně jezdil jako průvodčí nebo strojvedoucí ve zcela prázdném vlaku.

33

Odpovědět

+RohlajzJednou za den bys měl leháro na 15 minut. A to jen pokud bys obsluhoval zrovna tu soupravu, co tam jede.
Já myslím, že by ses ještě pral za to, abys mohl bejt v týhle soupravě. ;) Asi nevíš jaká nevděčná práce je být průvodčím v plným vlaku.

41

Odpovědět

super, tyhle typy videi mi prijde superfascinujici :-))

60

Odpovědět

tohle je spíš pohled na důsledek, ale příčinou někde na začátku bylo to samé jako v ČR.
Krok 1: rozdělení delších tras na kratší úseky, krok 2 zjištění které spoje jsou málo vytížené, krok 3 zrušení spojů, krok 4 po čase poklesl vlivem předešlých kroků počet cestujících v určitých časech, krok 4 další rušení spojů, krok 5- návaznost spojů je velmi nízká z důvodu malého počtu spojů- překopání jízdního řádu tak aby byla návaznost spojů co nejtěsnější(bez ohledu na zpoždění vlaků. Takhle se ČD dostali do situace, kdy lze z a do vesnic cestovat jen velmi obtížně. Jediné co je zachránilo, byl vyšší zájem o cestování vlakem kvůli konkurenčnímu boji a pomalejšímu růstu cen. Jinak už by zrušili o cca 20 procent více spojů. Je to kvůli řešení důsledku a nikoli příčiny.

80

Odpovědět

Klasický případ státní regulace trhu. Stát se snaží chránit občany tím že nutí firmy dělat něco co je nevýhodné a tyto náklady navíc odnese spotřebitel či daňový poplatník.

92

Odpovědět

Vážně?

Takže STÁT firmám platí za dopravní obslužnost, ale už si nemůže určit, jaké tratě budou za STÁTNÍ peníze obsluhovány?

Ty bys také šel rád do obchody, a tam si pouze koupil "žeton do kola štěstí", které by určovalo, jaký produkt si z obchodu vlastně odneseš?

Stejné je to u toho STÁTu. STÁT jako klient určí, co chce a nabídne cenu. Společnosti ve výběrové řízení to buď akceptují, nebo ignorují. Tedy STÁT jako klient zabraňuje tzv. "cherry pickingu" (privatizace zisku, socializace ztrát), kdy by soukromé společnosti provozovaly jen ty výdělečné tratě.

13

Odpovědět

Přesně jak píše orcinus. A to nezmiňuje to, že kdyby tam nebyla potřeba těch analýz, tak si každý ručí co se mu hodí a do spousty míst se pak lidi nedostanou nebo budou muset řešit dopravu autobusy a to se státu, kterému záleží na ekologii, nehodí.

13

Odpovědět

+MikeVůbec neřeší, co se stane když společnost provozující vlakovou dopravu prostě zkrachuje.

Kdo by pak dále provozoval vlakovou dopravu na tratích, které jsou nevýdělečné?

11

Odpovědět

+orcinusorca2017stát to hlavně nemá platit. Utrácení peněz daňových poplatníků za to aby jezdili prázdné vlaky mi přijde opravdu špatně. Socialismus je cesta do pekel, právě kvůli nedostatku ekonomické kalkulace. Stat nemůže znát zájmy občanů lépe než oni sami. Ekonomice by spíše než tyhlety státní úlety pomohlo snížení daní a omezení utrácení státu v podobných projektech.

22

Odpovědět

+sapiensProto to stát platí, aby byla zajištěna doprava všude, i na nevýdělečných tratích.
To, že jezdí prázdné linky není chyba socialistického státu, to je chyba těch svinskejch firem, co shrábnou dotace, ale pak radši pálej elektřinu a opotřebovávaj státní koleje jen proto, že ej to pro ně výhodnější, než udělat výzkum nebo nahlásit, že tam nikdo nejezdí.
A že by to mohl udělat stát? Ne, zavázali se k tomu ve smlouvě se státem, tak sorry, ale pak pyskovat na něco a vybírat si jen to nejlepší? Kdyby to takhle šlo dál, tak si vážně rozdělí jen to, co jim vynese největší ranec a vykašlou se na vedlejší spoje všichni. A tohle je kapitalismus nejhrubšího zrna a dopadlo yb to stejně jak u nás, kde ostatní firmy kromě polostátní ČD jezdí jen na těch nejvýdělečnjších úsecích.

Takže sapiens sorry, ale socialismus je to jediný, co drží normální stát v chodu. Státy bez sociálního zajištění pak dopadaj jak USA, kde nakonec veřejná doprava neni vůbec a nůžky mezi chudobou a bohatstvím jsou otevřený dokořán.

Ideálně se tyhle věci nemají dávat z rukou státu soukromníkům. Ať už je to veřejná doprava, pošta nebo sociální pojištění. Doporučuju video o státní poště, taky tu na VČ je.

03

Odpovědět

+MikePošta? Mluvíme o té poště, která v roce !!2018!! umožňuje platbu kartou jen na některých pobočkách a to jen kartou od ČSOB? Stejná pošta, která zaměstnává debily, kteří se se zásilkou ani neobtěžují zazvonit a rovnou hážou lístek do schránky? Ta pošta, kde musím vystát půlhodinovou frontu, protože kripl za přepážkou má na všechno dost času? Ale to je vlastně u téměř kterékoliv státní instituce - služby na hovno a zodpovědnost nulová.

00

Odpovědět

+sapiensZajímavá konstrukce se spojení "stát nemá platit, aby jezdili prázdné vlaky".

A víš, že stát také platí "elektrárny a rozvodnou síť ", i když je zrovna 4. srpen 8. hodin a odběr proudu je na OKAMŽITÉM výkonu obou jaderek plus JEDNÉ plynové elektrárny? To má stát všechny ty právě neběžící elektrárny vyhodit do vzduchu? Na jeden den?

A naopak nemá právo omezovat odběr elektrické energie 15. ledna před osmnáctou hodinou, protože tehdy bývá (obvykle) odběr proudu největší?

A jak tedy řešit "špičky" jakékoli sítě? Buď můžeš omezit ty největší producenty/spotřebitele, nebo může omezit stovky a tisíce malých producentů/spotřebitelů. Jak se asi bude chovat STÁT, který má obvykle sloužit co největšímu počtu subjektů?

22

Odpovědět

USA a jejich přístup k vlakům a veřejné dopravě obecně, to je katastrofa.

131

Odpovědět

Nejdou vám videa. A ne, adblok si kvůli vám neodinstaluju. Takže - moje nevýhra a neprohra a vaše jednoznačná prohra.
Už si to (všichni, i jiné weby) uvědomte - nemůžete nikdy vyhrát "válku" s vašimi diváky/čtenáři. Můžete je jen odehnat na jiné weby... protože sledování reklamy není a nemůže být (to by ztratila účinnost a tím smysl) povinností.

1228

Odpovědět

taky mam adblock a video v klidu jede

40

Odpovědět

S ADblockem to nemá nic společnýho - mě nešli celej včerejšek (ano, zkoušel jsem ADbloc vypínat) a dneska už zase normálně jdou.

11