Thumbnail play icon

Proč se v UK provozují vlaky duchů?

86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:111
Počet zobrazení:7 351

Občas se ve Velké Británii můžete setkat s linkami, které jezdí pouze výjimečně a prakticky žádné pasažéry nevozí. Proč je společnosti nezruší? Hraje v tom roli systém, jakým tam železnice funguje.

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

něco státního je neefektivní, nesmyslné a téměř nemožné změnit? wow jaké překvapení :D

55

Odpovědět

A to jsi nějak přeskočil začátek videa, kde se říká, že stát pouze platí za provozování vlakové dopravy?

Proč by tedy stát jako klient neměl právo také říci, co za STÁTNÍ prachy vlastně chce?

34

Odpovědět

+orcinusorca2017STÁTNÍ prachy? :D Myslíš tím peníze daňových poplatníků? :) Jsem si jistý, že občané UK přímo vyžadují 13 let zavřenou linku, popř. vlak, v kterém se sveze 150 lidí ročně. Jen potvrzuješ původní tezi o neefektivitě státu.

32

Odpovědět

+TaanProč tedy občané nevyjádří své přání peticí, či jinou formou "nápravy křivdy"?

Toto video vlastně říká. Podívejte, jak se stát blbý. Něco si objednal a my-železniční společnosti-za tuto službu dostáváme zaplaceno. Jenže nějak se nám už nelíbí, že jsme se upsaly na docela dlouhou dobu s velice náročnými podmínkami vystoupení.

13

Odpovědět

Vidíš. A tady je problém, že to není státní. Jedná se jen o smlouvu se státem. Kdyby to bylo celé státní, nebyl by problém, protože by si to stát zařizoval sám jako jednu firmu. Ale UK není socialistická země, tak to mají zavedené na frančízingu no.

23

Odpovědět

+MikeStát by především neměl platit za plně obsazené vlaky. Protože ty jsou výdělečné i bez dotací, proč se autor nevěnuje jim? Různé povinné rezervace a další podmínky jsou jen způsobem, jak z občanů vystříkat peníze, které už dopravci dali, když pověřili stát k dopravní obslužnosti.

00

Odpovědět

Podobné to je i s nabídkou exotického masa, například v Makru. Mít takové maso v sortimentu je pro obchod prodělečné, protože buď maso vyhodí (nikdo si jej nekoupí za vysokou cenu) a nebo jej musí razantně zlevnit a přijít tak o marži.
Důvodem proč obchody mají různé exotické (a drahé) zboží ve svém sortimentu je, že to danému obchodu poskytuje originalitu a věc na kterou můžou ve svých reklamách upozorňovat a to i za cenu, že tento typ sortimentu jim prodělává.

23

Odpovědět

A nutí je někdo do toho?? ...tak jak je to sakra podobné? :D

30

Odpovědět

No booože, společnost přijde o pár milionku korun, když trat bude obsluhovat ..
Nikdo nemyslí na průvodčí, ti to mají jako proplacenou projíždku, takže myslim že pohoda!

21

Odpovědět

Mne osobně by táto práce ani moc nenaplňovala, když bych pravidelně jezdil jako průvodčí nebo strojvedoucí ve zcela prázdném vlaku.

33

Odpovědět

+RohlajzJednou za den bys měl leháro na 15 minut. A to jen pokud bys obsluhoval zrovna tu soupravu, co tam jede.
Já myslím, že by ses ještě pral za to, abys mohl bejt v týhle soupravě. ;) Asi nevíš jaká nevděčná práce je být průvodčím v plným vlaku.

41

Odpovědět

super, tyhle typy videi mi prijde superfascinujici :-))

60

Odpovědět

tohle je spíš pohled na důsledek, ale příčinou někde na začátku bylo to samé jako v ČR.
Krok 1: rozdělení delších tras na kratší úseky, krok 2 zjištění které spoje jsou málo vytížené, krok 3 zrušení spojů, krok 4 po čase poklesl vlivem předešlých kroků počet cestujících v určitých časech, krok 4 další rušení spojů, krok 5- návaznost spojů je velmi nízká z důvodu malého počtu spojů- překopání jízdního řádu tak aby byla návaznost spojů co nejtěsnější(bez ohledu na zpoždění vlaků. Takhle se ČD dostali do situace, kdy lze z a do vesnic cestovat jen velmi obtížně. Jediné co je zachránilo, byl vyšší zájem o cestování vlakem kvůli konkurenčnímu boji a pomalejšímu růstu cen. Jinak už by zrušili o cca 20 procent více spojů. Je to kvůli řešení důsledku a nikoli příčiny.

80

Odpovědět

Gůd džob, chemiku, tvůj příspěvek je srozumitelný jako chem. definice. :D
Tabulky, odstavce apod. ti nic neříkají. Už chápeš ten rozdíl mezi fyz./chem. :D

12

Odpovědět

+JarininJá uznávám obsah před formou, takže skutečně odstavce mi nic neříkají, pokud tedy zrovna nepíši pracovní instrukci, ale za to mne platí tak se musím snažit.

00

Odpovědět

Klasický případ státní regulace trhu. Stát se snaží chránit občany tím že nutí firmy dělat něco co je nevýhodné a tyto náklady navíc odnese spotřebitel či daňový poplatník.

92

Odpovědět

Vážně?

Takže STÁT firmám platí za dopravní obslužnost, ale už si nemůže určit, jaké tratě budou za STÁTNÍ peníze obsluhovány?

Ty bys také šel rád do obchody, a tam si pouze koupil "žeton do kola štěstí", které by určovalo, jaký produkt si z obchodu vlastně odneseš?

Stejné je to u toho STÁTu. STÁT jako klient určí, co chce a nabídne cenu. Společnosti ve výběrové řízení to buď akceptují, nebo ignorují. Tedy STÁT jako klient zabraňuje tzv. "cherry pickingu" (privatizace zisku, socializace ztrát), kdy by soukromé společnosti provozovaly jen ty výdělečné tratě.

13

Odpovědět

Přesně jak píše orcinus. A to nezmiňuje to, že kdyby tam nebyla potřeba těch analýz, tak si každý ručí co se mu hodí a do spousty míst se pak lidi nedostanou nebo budou muset řešit dopravu autobusy a to se státu, kterému záleží na ekologii, nehodí.

13

Odpovědět

+MikeVůbec neřeší, co se stane když společnost provozující vlakovou dopravu prostě zkrachuje.

Kdo by pak dále provozoval vlakovou dopravu na tratích, které jsou nevýdělečné?

11

Odpovědět

+orcinusorca2017stát to hlavně nemá platit. Utrácení peněz daňových poplatníků za to aby jezdili prázdné vlaky mi přijde opravdu špatně. Socialismus je cesta do pekel, právě kvůli nedostatku ekonomické kalkulace. Stat nemůže znát zájmy občanů lépe než oni sami. Ekonomice by spíše než tyhlety státní úlety pomohlo snížení daní a omezení utrácení státu v podobných projektech.

22

Odpovědět

+sapiensProto to stát platí, aby byla zajištěna doprava všude, i na nevýdělečných tratích.
To, že jezdí prázdné linky není chyba socialistického státu, to je chyba těch svinskejch firem, co shrábnou dotace, ale pak radši pálej elektřinu a opotřebovávaj státní koleje jen proto, že ej to pro ně výhodnější, než udělat výzkum nebo nahlásit, že tam nikdo nejezdí.
A že by to mohl udělat stát? Ne, zavázali se k tomu ve smlouvě se státem, tak sorry, ale pak pyskovat na něco a vybírat si jen to nejlepší? Kdyby to takhle šlo dál, tak si vážně rozdělí jen to, co jim vynese největší ranec a vykašlou se na vedlejší spoje všichni. A tohle je kapitalismus nejhrubšího zrna a dopadlo yb to stejně jak u nás, kde ostatní firmy kromě polostátní ČD jezdí jen na těch nejvýdělečnjších úsecích.

Takže sapiens sorry, ale socialismus je to jediný, co drží normální stát v chodu. Státy bez sociálního zajištění pak dopadaj jak USA, kde nakonec veřejná doprava neni vůbec a nůžky mezi chudobou a bohatstvím jsou otevřený dokořán.

Ideálně se tyhle věci nemají dávat z rukou státu soukromníkům. Ať už je to veřejná doprava, pošta nebo sociální pojištění. Doporučuju video o státní poště, taky tu na VČ je.

03

Odpovědět

+MikePošta? Mluvíme o té poště, která v roce !!2018!! umožňuje platbu kartou jen na některých pobočkách a to jen kartou od ČSOB? Stejná pošta, která zaměstnává debily, kteří se se zásilkou ani neobtěžují zazvonit a rovnou hážou lístek do schránky? Ta pošta, kde musím vystát půlhodinovou frontu, protože kripl za přepážkou má na všechno dost času? Ale to je vlastně u téměř kterékoliv státní instituce - služby na hovno a zodpovědnost nulová.

00

Odpovědět

+sapiensZajímavá konstrukce se spojení "stát nemá platit, aby jezdili prázdné vlaky".

A víš, že stát také platí "elektrárny a rozvodnou síť ", i když je zrovna 4. srpen 8. hodin a odběr proudu je na OKAMŽITÉM výkonu obou jaderek plus JEDNÉ plynové elektrárny? To má stát všechny ty právě neběžící elektrárny vyhodit do vzduchu? Na jeden den?

A naopak nemá právo omezovat odběr elektrické energie 15. ledna před osmnáctou hodinou, protože tehdy bývá (obvykle) odběr proudu největší?

A jak tedy řešit "špičky" jakékoli sítě? Buď můžeš omezit ty největší producenty/spotřebitele, nebo může omezit stovky a tisíce malých producentů/spotřebitelů. Jak se asi bude chovat STÁT, který má obvykle sloužit co největšímu počtu subjektů?

22

Odpovědět

USA a jejich přístup k vlakům a veřejné dopravě obecně, to je katastrofa.

131

Odpovědět

Nejdou vám videa. A ne, adblok si kvůli vám neodinstaluju. Takže - moje nevýhra a neprohra a vaše jednoznačná prohra.
Už si to (všichni, i jiné weby) uvědomte - nemůžete nikdy vyhrát "válku" s vašimi diváky/čtenáři. Můžete je jen odehnat na jiné weby... protože sledování reklamy není a nemůže být (to by ztratila účinnost a tím smysl) povinností.

1228

Odpovědět

Takže radši budeš platit vstupné?

152

Odpovědět

+JarininTo by mě zajímalo, kolik alternativ k VČ najde.

32

Odpovědět

+Devil's ChildTitulkomet...

34

Odpovědět

+(Pepek)Znám, chodím, taky mám ve výjimkách. Každopádně 3 videa denně vs 1 video za tři dny. Ajvngou je borec, ale sám to tam nikdy nevyšvihne.

41

Odpovědět

+JarininVstupné? Zvažuju to :)
Už to jede, za což děkuji. Za popíchnutí s adblockem se omlouvám, ale už se mi několikrát stalo na různých webech (jestli i na tomto si nepamatuji), že při problémech často stačí vypnout jej. Ony ty problémy jsou často způsobeny "bojem" tvůrců stránek za zobrazení reklam jakýmsi "přebitím" (overkillem) adblocku...
Pro ostatní: Sem chodím a chodím sem rád i přesto, že mohu sledovat videa v angličtině, latině, polštině, slovenštině, ukrajinštině, ruštině, arabštině a to jmenuju jen ty jazyky, ze kterých bych mohl překládat - některými vládnu slovem i perem. V minulosti mi byla nabízena spolupráce s tímto webem ale nemohu nic takového přijmout z časových důvodů - víc už toho fakt nezvládnu :)

02

Odpovědět

taky mam adblock a video v klidu jede

40

Odpovědět

+yyyUž to "spravili".

03

Odpovědět

S ADblockem to nemá nic společnýho - mě nešli celej včerejšek (ano, zkoušel jsem ADbloc vypínat) a dneska už zase normálně jdou.

11

Odpovědět

Akční video jak jízda vlakem. Není to i u nás - dopravní obslužnost? Státem dotované ČD a ještě si dovolí krást. Někde jsem zachytil informaci, že nemůžou najít asi 100 vagónů.

114

Odpovědět

Někde jsem zachytil informaci, že nemůžou najít asi 100 vagónů. Hezké, ale bez relevantního zdroje mi to zní asi jako "jedna stará paní povídala, že..."

94

Odpovědět

+vildeNejsem stará paní. Hledej ČD Cargo, našli je za nějakou dobu odstavený a zralý na šrot.

48

Odpovědět

+JarininHledám, hledám (asi špatně), nemohu nic najít. Samotného by mě to zajímalo. Existuje nějaké doplňující info, odkazy?

74

Odpovědět

+InkognitoUž nemusíš, už se našli a šli rovnou do šrotu. :D
Taky to nemůžu najít, jestli to dokonce nebylo jen v televizi, nepamatuji se, ale nevymyslel jsem si to !

39
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK