Proč všude vidíme obličeje?

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:132
Počet zobrazení:5 319

Omlouvám se, ale na dnešek jsem nestihl přeložit nového Conana, takže se ho dočkáte až příští úterý. Díky za pochopení. // BugHer0 Stalo se vám někdy, že jste při pohledu na naprosto náhodnou věc uviděli něco, co vám připomínalo obličej? Proč vidíme tváře tam, kde ve skutečnosti žádné nejsou? Na to nám odpoví dnešní video kanálu Vox.

Přepis titulků

Když se podíváte na tento obrázek, co vidíte? Pravděpodobně obličej - oči, ústa, emoce. Přestože jsou to neživé předměty a ve skutečnosti nic neznázorňují. Internet ale takové obrázky miluje, na eBayi se prodávají za spoustu peněz. A často jsou v novinách. Prý je to tvář Ježíše vytesaná přírodou na stráni kopce. Podívejte. - Cítím se poctěn.

- Sýrový Ježíš. Je to očividně obraz toho, kterého známe jako Ježíše. Musí to mít důvod. Jev, který to způsobuje, se nazývá pareidolie, řecky to znamená za obrazem. Kdysi si lidé mysleli, že je to příznak psychózy. Leonardo da Vinci o něm psal ve svých poznámkách jako o inspiraci pro malíře, psychologové jej začali využívat jako hodnotící prostředek. Myšlenka je taková, že náš mozek neustále přijímá informace a neustále se v nich snaží hledat vzory, aby chápal, co se kolem děje.

Když se tedy podíváme například na koberec, mozek se snaží najít věci, které dávají smysl, třeba písmeno abecedy nebo dvě oči a nos. Toto jsou věci, které dobře známe a jsou nám blízké, takže je jedno, zda tam ve skutečnosti jsou. Vidíme je tam, protože dávají smysl. V jednom experimentu z roku 2011 hledali účastníci obličeje skryté v šumu. A šlo jim to velice dobře, měli úspěšnost přes 90 %.

Když ale zkoumali pouze šum bez jakýchkoliv vložených obličejů, zhruba ve 40 % případů viděli účastníci obličej. I když tam žádný nebyl. Vědci si myslí, že tato reakce je způsobena konkrétní částí mozku, která se specializuje na rozpoznávání tváří. U lidí se vyvíjí velmi brzy. Studie ukazují, že děti, kterým byly ukazovány takovéto obrázky, spolehlivě tíhnou k těm, které připomínají lidskou tvář, a to už od dvou měsíců života.

Na tortille se objevil Ježíš. Jeho hlava, vousy, všechno. Tady to ovšem začíná být zajímavé. Ve studii z roku 2013 testovali výzkumníci z Univerzity v Helsinkách 47 lidí na pareiodolii. Někteří byli věřící nebo věřili na nadpřirozeno, někteří ne. Zjistili, že věřící lidé měli vyšší pravděpodobnost, že uvidí v náhodném vzoru tvář než skeptici.

Není tedy překvapením, že ve spoustě případů vidí lidé tvář náboženské postavy v naprosto náhodném vzoru. A díky tomu je to tak zajímavé. Naše neustálé hledání smyslu života máme uloženo hluboko v mozku. A díky tomu jsme takoví, jací jsme. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tady je pěkná sbírka: https://www.reddit.com/r/Pareidolia

10

Odpovědět

( ͡° ͜ʖ ͡°) ..................... ᕙ༼ຈل͜ຈ༽ᕗ

80

Odpovědět

Chyba: Napište prosím nějaký text komentáře.

13

Odpovědět

Jakej to má smysl?? Vidím v tom obličej ježíše!!

70

Odpovědět

1:41 - těm dětem je 12 měsíců, ne dva.

20

Odpovědět

To už tu rozebíral kdysi Michael. Jen pro info.

101

Odpovědět

Ok a proč teda všude vidíme obličeje?

1810

Odpovědět

Ty vole ja som tak zbaštený, že ich vidím všade

31

Odpovědět

Za mě tam chyběl tenhle obrázek!
http://skepticsannotatedbible.com/diu/dogs_ass.jpg

493

Odpovědět

U cloveka se prave skvele vyvinula ta cast mozku na poznani obliceje. Proto je vidime vsude. Diky emocim v obliceji dokazeme empaticky reagovat. Take nasi predci se museli skvele spolehat na predsudky, byt se dnes ucime predsudky blokovat. Jenze uz od mala nekomu vice verime a nekomu mene a staci nam jen fotografie daneho cloveka... Timhle potlacovanim za par desetileti mozna bude tento jev (ve videu) uz ojedinely...

100

Odpovědět

Za pár desetiletí? :D Máš značně zkreslený představy o evolučních změnách

132

Odpovědět

+eXeTo mas pravdu, ze mi tam par radu vypadlo. :) Ale rikal jsem si, ze jde vlastne o degeneraci. Jit nahoru vzdy zabere vice casu a energie nez padat strme dolu. Uz dnes ma kdekdo hlavu jen na ozdobu.

81

Odpovědět

+eXe"hlavu jen na ozdobu"... tak to ti vystihol kámo

32

Odpovědět

+eXe* si

02