Proslov Tomáše Garrigua Masaryka k USA

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:487
Počet zobrazení:28 381

Dnes vám můžeme představit záběry pořízené v roce 1929, na kterých náš první československý prezident mluví o vynálezu televize a dalších možnostech a zázracích moderních technologií. V závěru se ve videu také objevuje jeho dcera Alice Masaryková s krátkou děkovnou zprávou. Pokud budete pozorně poslouchat, můžete zaslechnout i útržky jejich konverzace v češtině. Za tip na video děkujeme uživateli -HoNY-.

Přepis titulků

Dobré ráno. Dnes je krásný den po posledním mlhavém týdnu. Vidím zde nový film. Zatím jsem ho neviděl, ani neslyšel. Pěkný a skvělý vynález z Ameriky. A jsem si jistý, že není posledním. Když pozoruji vynalézavost našich moderních vědců, někdy si představuji mnohem ohromnější vynález.

A to takový, díky kterému bychom viděli a slyšeli na dálku bez jakýchkoliv drátů. Představte si to! Mohli byste ze svého domova, například z obývacího pokoje, pozorovat, jak to vypadá v afrických džunglích a co tamní divoká zvířata provádějí. A více. Mohli byste vidět a naslouchat džunglím lidských společností. Každý člověk by pak byl nucen být upřímný. A skončilo by pak všechno pletichaření a špatnost.

Úžasné, nemyslíte? A to, co máte nyní doma, je spousta výsledků vaší práce. A analyzujete a kritizujete svůj život v Americe. Rozvoj vaší země... A přečetl jsem si mnoho knih, které se zabývají vašimi problémy. Evropané ze od Američanů mohou něčemu přiučit. Já sám jsem se ve Washingtonu něčemu naučil.

Velmi dobrý chovatel koní mi řekl, že když jedete na koni, dostane se vám do plic dvakrát tolik vzduchu než při chození. Takže se chystám na svou ranní projížďku. Na shledanou a děkuji. - Teď budeš mluvit? - Později. Juliana bude mluvit? Nebo jen ty? Asi ano. Dnes je velmi mokro. Už musím jít.

- Jak se máš, Juliano? - Dobře. Nebudeš mluvit do toho přístroje? - Ne, dnes ne. - Jen ty? - Já musím, ano, řekla bych. - Dobrá. - Hodně štěstí. - Na shledanou. Díky americkému lidi za vše, co jste pro nás udělali v těžkých časech po válce. Nikdy na to nezapomeneme.

Pomohli jste nám, považujeme americký červený kříž za svůj symbol. Posílám vřelé pozdravy. A pamatujte na naše heslo: Spolupráce, nikoliv soupeření. Děkujeme za vaši pomoc v těžkých časech po válce. Prosím, paní Hooverová, nezapomeňte na nás, udržujte nás ve svých myšlenkách.

Pamatujte na naše heslo: Spolupráce, nikoliv soupeření.

Komentáře (65)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super, tatíček předpoví internet projede se na koni a nakonec se objeví Čapek. Co víc si přát.

00

Odpovědět

Díky moc za video, úžasné záběry, možná škoda že poprvé co sem kdy slyšel Masarykův hlas, bylo Anglicky :D

110

Odpovědět

alepredpovedaluz vznik internetu! a dohladvelkeho brata a ine veci...

00

Odpovědět

Parádne zábery, som si až neskôr uvedomil, že to budú asi zábery z jeho letného sídla v Topolčiankach, kde je dnes aj sídlo slovenského žrebčína. A na to, že to bolo pred 100 rokmi, tak angličtinu mal slušnú, niet divu, že sa z neho stal prvý ČSR prezident.

30

Odpovědět

Kdysi dávno, když jsem chodila na základku, tak jsem byla hrdá na to že sem, Čech. Dneska už ne. A neni to kvůli tomu, že bych si uvědomila, že jsme patetický, ubohý, zbabělý, sebestředný přizdisráčové, co v hospodě po pár pivech nadávaj na politiku a nízkou životní úroveň, nezaměstnanost, cigány, komunisty, američany, islám a cokoliv a kohokoliv jinýho koho můžem obvinit, z toho, že se nemáme dobře. Je to kvůli tomu, že jsme neustále nespokojený s čímkoliv co jakákoliv naše vláda( kterou sme si za posledních 20 let zvolili) udělala. Jediný co umíme je jenom nadávat v hospodě u piva jak je všechno špatný a dřív to bylo lepší a neustále si stěžovat, jak se máme špatně! Upřímně? Já se nemám špatně. Pracuju ve fabrice jako dělník ve výrobě, bydlim sama v 3+1, mám 3 kočky, měsíčně utratím aspoň 1000,- kč za knížky, hry nebo komiksy. Je neuvěřitelný jak je v dnešní době těžký najít někoho kdo si neustále nestěžuje, protože začínám mít pocit, že se to stalo našim národním sportem. A tady to poslední dobou začíná vypadat jako na Novinkách. To v sobě lidi nemáte ani trochu úcty a národního sebeuvědomění k našemu prvnímu prezidentovi? Po všech těch stovkách let, co sme byly v područí ( Velkomoravská říš, německo, rakousko-uhersko, atd) a jediný na co se zmůžete když dostanete svobodu je : "Trapák jeden vsadím se že ani neměl Iphone" nebo " Líbí se mi to pozování připomíná mi to intro k nějakýmu rap battle" ? Je mi z vás zle, protože tohle ani neni vtipný.

4110

Odpovědět

Ono je ale v tomhle nutný se dívat trochu širší perspektivou a trochu to sledovat i mimo hranice naší země. Protože věř mi, že i v jiných zemích jsou lidé, kteří jdou na pivo a podstatná část konverzace je často na téma jak je co na hovno a jak se mají tamti líp než oni.
To je prostě povaha nikoliv pouze Čecha, ale člověka jako takového.

70

Odpovědět

Projev se mi docela líbí,když mluví Masaryk,je to takový pozdrav...Ale když začne ta jeho židovská manželka šišlat,jak je USA úžasná,tak mám dost :D

341

Odpovědět

Všimněte si, jak už tenkrát se drzá omladina smála starýmu pardálovi za to, že označil kameru za "apparatus". :)

154

Odpovědět

no nevím... Miloš má teda angličtinu lepší :

857

Odpovědět

Trapák jeden vsadím se že ani neměl Iphone -,-

1054

Odpovědět

TGM je můj nejoblíbenější fašistický diktátor v historii. Mám všechny jeho deníky a vědecké práce a tento proslov byl dokonalý!

1361

Odpovědět

Může mi někdo prozradit, kde je to natáčeno?

53

Odpovědět

v lánech

114

Odpovědět

Ale istá podobnosť so skutočnosťou, výslovnosť našich prezidentov.

81

Odpovědět

Jeste mi reknete, kdo je ten chlapik na uplnym konci videa. Podle me klicova postava Ceskoslovenska, pravdepodobne sam velky Loutkar.

180

Odpovědět

Pche! To nepoznáváš Járu Cimrmana?

300

Odpovědět

KANCELÁŘ BLANIK

20

Odpovědět

Velice děkuji za překlad!

Vidím tu několik komentářů k hlasu. Nezvyklý tón je daný tehdejšími technologickými omezeními - mikrofony a záznamová média s příliš úzkým pásmem a neposlední řadě se na kvalitě záznamu mohlo podepsat také skladování. TGM měl již od mládí talenty na jazyky - zjednodušeně řečeno existují dva druhy lidí - ten první se v cizím jazyku naučí i myslet (tady mi odpusťte to přirovnání, ale ze současných politiků má tento talent Václav Klaus). Proto má velmi dobrý přízvuk.

Dalo by se říci, že díky tomuto talentu měl TGM možnost projít něčím, co by se dalo nazvat multikulturním obohacením - byl ve styku s tehdejším výkvětem evropské civilizace (ta elita, která se následně zmasakrovala v první světové válce) a díky tomu měl možnost studovat různé světové myšlenky a drtivou většinu děl četl v originále (i v latině). Na rozdíl od dnešních politiků neměl potřebu se po každé ke všemu vyjadřovat, ale pokud se vyjádřil, tak to bylo k věci (srovnejte si to třeba s Hájkem a Ovčáčkem).

Za připomenutí také stojí, že TGM byl synem slovensko-německých rodičů a jeho manželka byla Američanka dánského původu.

Mimochodem, někdo ho nazývá zbabělcem. No nevím, kdo z vás by jel v době bolševické revoluce do Ruska a hledal pomoc pro vznikající stát ve městech, kde se střílelo na náhodně procházející lidi. V některých z jeho pamětí se píše o tom, jak se bušil na vrata hotelu v průběhu přestřelky v ulici. Vsadím se, že polovina internetových hrdinů by do ničeho takového nešla a druhá polovina by měla hnědo v kalhotách. :-)

Co se týče narážení na to jak kouká a stojí - holt tehdy to byla novinka a stál tam jak na focení. Dneska má za sebou téměř každý politik celý tým PR specialistů a copywriterů tvořící prázdné a gumové fráze.

Pokud jde o útržky českých rozhovorů, nejsou příliš zřetelné a sám nejsem schopný postřehnout. Co přesně říkají, když mu vedou koně?

PS: Problémem První republiky bylo, že jsme měli pouze jednoho Masaryka a málo vizionářů, jako byl Baťa. A to i přes všechny jejich charakterové vady. Bohužel neměli a ani si nevychovali nástupce.

822

Odpovědět

My zase děkujeme za super tip :-)
Bohužel ty rozhovory u koní jsou hodně nezřetelné, moc toho rozumět není, ale ke konci jde docela dobře rozumět Alici. Nejvíc mě baví mírně nervózní "Už?" směrem ke kameramanovi těsně před koncem :-)

300

Odpovědět

když stojí u koně tak není slyšet nic, ale dle posunků a gest vidím, že ukazuje na třmen (možná podbřišník), takže myslím, že žádá, aby mu potvrželi třmen aby se sedlo nepřetočilo. Co nas něj ale volá doprovodný jezdec v parku, když vyrážejí to netuším, a to to i zopakoval :D . Když cválají, tak pokud dobře slyším tak plánujou, že pojedou jenom tam a zpátky, a plánujou jet jenom k něčemu nalevo od nich, ale "Jenom v templích" mi nedává žádný smysl :D

20

Odpovědět

+lenaciamožná že na něj volá "Můžete jít kolem pane prezidente" ale ruku do ohně za to nedám

20

Odpovědět

Líbí se mi to pozování připomíná mi to intro k nějakýmu rap battle.

124

Další