Thumbnail play icon

Proslov Tomáše Garrigua Masaryka k USA

97 %
36. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:436
Počet zobrazení:18 346

Dnes vám můžeme představit záběry pořízené v roce 1929, na kterých náš první československý prezident mluví o vynálezu televize a dalších možnostech a zázracích moderních technologií. V závěru se ve videu také objevuje jeho dcera Alice Masaryková s krátkou děkovnou zprávou. Pokud budete pozorně poslouchat, můžete zaslechnout i útržky jejich konverzace v češtině. Za tip na video děkujeme uživateli -HoNY-.

Komentáře (65)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdysi dávno, když jsem chodila na základku, tak jsem byla hrdá na to že sem, Čech. Dneska už ne. A neni to kvůli tomu, že bych si uvědomila, že jsme patetický, ubohý, zbabělý, sebestředný přizdisráčové, co v hospodě po pár pivech nadávaj na politiku a nízkou životní úroveň, nezaměstnanost, cigány, komunisty, američany, islám a cokoliv a kohokoliv jinýho koho můžem obvinit, z toho, že se nemáme dobře. Je to kvůli tomu, že jsme neustále nespokojený s čímkoliv co jakákoliv naše vláda( kterou sme si za posledních 20 let zvolili) udělala. Jediný co umíme je jenom nadávat v hospodě u piva jak je všechno špatný a dřív to bylo lepší a neustále si stěžovat, jak se máme špatně! Upřímně? Já se nemám špatně. Pracuju ve fabrice jako dělník ve výrobě, bydlim sama v 3+1, mám 3 kočky, měsíčně utratím aspoň 1000,- kč za knížky, hry nebo komiksy. Je neuvěřitelný jak je v dnešní době těžký najít někoho kdo si neustále nestěžuje, protože začínám mít pocit, že se to stalo našim národním sportem. A tady to poslední dobou začíná vypadat jako na Novinkách. To v sobě lidi nemáte ani trochu úcty a národního sebeuvědomění k našemu prvnímu prezidentovi? Po všech těch stovkách let, co sme byly v područí ( Velkomoravská říš, německo, rakousko-uhersko, atd) a jediný na co se zmůžete když dostanete svobodu je : "Trapák jeden vsadím se že ani neměl Iphone" nebo " Líbí se mi to pozování připomíná mi to intro k nějakýmu rap battle" ? Je mi z vás zle, protože tohle ani neni vtipný.

289

Odpovědět

Ono je ale v tomhle nutný se dívat trochu širší perspektivou a trochu to sledovat i mimo hranice naší země. Protože věř mi, že i v jiných zemích jsou lidé, kteří jdou na pivo a podstatná část konverzace je často na téma jak je co na hovno a jak se mají tamti líp než oni.
To je prostě povaha nikoliv pouze Čecha, ale člověka jako takového.

20

Odpovědět

Projev se mi docela líbí,když mluví Masaryk,je to takový pozdrav...Ale když začne ta jeho židovská manželka šišlat,jak je USA úžasná,tak mám dost :D

224

Odpovědět

Všimněte si, jak už tenkrát se drzá omladina smála starýmu pardálovi za to, že označil kameru za "apparatus". :)

104

Odpovědět

no nevím... Miloš má teda angličtinu lepší :

844

Odpovědět

Trapák jeden vsadím se že ani neměl Iphone -,-

941

Odpovědět

TGM je můj nejoblíbenější fašistický diktátor v historii. Mám všechny jeho deníky a vědecké práce a tento proslov byl dokonalý!

1248

Odpovědět

Může mi někdo prozradit, kde je to natáčeno?

53

Odpovědět

v lánech

104

Odpovědět

Ale istá podobnosť so skutočnosťou, výslovnosť našich prezidentov.

81

Odpovědět

Jeste mi reknete, kdo je ten chlapik na uplnym konci videa. Podle me klicova postava Ceskoslovenska, pravdepodobne sam velky Loutkar.

150

Odpovědět

Pche! To nepoznáváš Járu Cimrmana?

230

Odpovědět

KANCELÁŘ BLANIK

10

Odpovědět

Velice děkuji za překlad!

Vidím tu několik komentářů k hlasu. Nezvyklý tón je daný tehdejšími technologickými omezeními - mikrofony a záznamová média s příliš úzkým pásmem a neposlední řadě se na kvalitě záznamu mohlo podepsat také skladování. TGM měl již od mládí talenty na jazyky - zjednodušeně řečeno existují dva druhy lidí - ten první se v cizím jazyku naučí i myslet (tady mi odpusťte to přirovnání, ale ze současných politiků má tento talent Václav Klaus). Proto má velmi dobrý přízvuk.

Dalo by se říci, že díky tomuto talentu měl TGM možnost projít něčím, co by se dalo nazvat multikulturním obohacením - byl ve styku s tehdejším výkvětem evropské civilizace (ta elita, která se následně zmasakrovala v první světové válce) a díky tomu měl možnost studovat různé světové myšlenky a drtivou většinu děl četl v originále (i v latině). Na rozdíl od dnešních politiků neměl potřebu se po každé ke všemu vyjadřovat, ale pokud se vyjádřil, tak to bylo k věci (srovnejte si to třeba s Hájkem a Ovčáčkem).

Za připomenutí také stojí, že TGM byl synem slovensko-německých rodičů a jeho manželka byla Američanka dánského původu.

Mimochodem, někdo ho nazývá zbabělcem. No nevím, kdo z vás by jel v době bolševické revoluce do Ruska a hledal pomoc pro vznikající stát ve městech, kde se střílelo na náhodně procházející lidi. V některých z jeho pamětí se píše o tom, jak se bušil na vrata hotelu v průběhu přestřelky v ulici. Vsadím se, že polovina internetových hrdinů by do ničeho takového nešla a druhá polovina by měla hnědo v kalhotách. :-)

Co se týče narážení na to jak kouká a stojí - holt tehdy to byla novinka a stál tam jak na focení. Dneska má za sebou téměř každý politik celý tým PR specialistů a copywriterů tvořící prázdné a gumové fráze.

Pokud jde o útržky českých rozhovorů, nejsou příliš zřetelné a sám nejsem schopný postřehnout. Co přesně říkají, když mu vedou koně?

PS: Problémem První republiky bylo, že jsme měli pouze jednoho Masaryka a málo vizionářů, jako byl Baťa. A to i přes všechny jejich charakterové vady. Bohužel neměli a ani si nevychovali nástupce.

672

Odpovědět

My zase děkujeme za super tip :-)
Bohužel ty rozhovory u koní jsou hodně nezřetelné, moc toho rozumět není, ale ke konci jde docela dobře rozumět Alici. Nejvíc mě baví mírně nervózní "Už?" směrem ke kameramanovi těsně před koncem :-)

250

Odpovědět

když stojí u koně tak není slyšet nic, ale dle posunků a gest vidím, že ukazuje na třmen (možná podbřišník), takže myslím, že žádá, aby mu potvrželi třmen aby se sedlo nepřetočilo. Co nas něj ale volá doprovodný jezdec v parku, když vyrážejí to netuším, a to to i zopakoval :D . Když cválají, tak pokud dobře slyším tak plánujou, že pojedou jenom tam a zpátky, a plánujou jet jenom k něčemu nalevo od nich, ale "Jenom v templích" mi nedává žádný smysl :D

20

Odpovědět

+lenaciamožná že na něj volá "Můžete jít kolem pane prezidente" ale ruku do ohně za to nedám

20

Odpovědět

Líbí se mi to pozování připomíná mi to intro k nějakýmu rap battle.

112

Odpovědět

Úž?

280

Odpovědět

Škoda, že už je pryč doba, kdy národ vedla silná osobnost s charakterem jako třeba pan Masaryk... Dnešní politici jsou bezpáteřní přizdisráči, kteří mají nulovou sebereflexi a úplně zapomněli, že vůdce má sloužit lidem a ne lidé vůdci...

433

Odpovědět

Ano silné osobnosti jsou potřeba. Třeba takové, které při recesi nechají střílet do dělníku.

420

Odpovědět

+Pavko89A na tohle jsi přišel jak? Kde? Stokrát opakovaná lež, která se objevila na internetu se stala pravdou? Masaryk nikdy tento rozkaz nevydal. Jednali sami četníci na rozzuřený dav a jejich velení se z toho náležitě zodpovídalo.

231

Odpovědět

+Pavko89Bolševik umí jenom lhát -střílet do dělníků dali boševicí třeba v Gdaňsku kde dělníků postříleli 80.

10

Odpovědět

Jednou za čas se prostě objeví silná osoba, která má co říct a co udělat. TGM měl před sto lety jako prezident větší charisma, ctnost i lepší angličtinu a byl pokrokovější než ten dnešní. Jako bychom udělali krok zpátky

nvm..

711

Odpovědět

03:25 .. vážně "dvakrát takový tlak než při chození?" mě se spíš zdá že říká fresh air, dvakrát tolik čerstrvého vzduchu než při chození... ale je možný že se pletu :D :D

130

Odpovědět

Máš pravdu, díky, opraveno :-)

60
Další
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)