Prostorový zvuk z ulic New Yorku

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:697
Počet zobrazení:10 325
Pokud máte po ruce sluchátka, nasaďte si je. Nebojte, nepůjde o žádnou lekačku, po které vyskočíte strachy ze židle, jen o zajímavé video o binaurálním mikrofonu, který simuluje lidské uši a umožní vám jedinečný zvukový zážitek. Pohodlně se usaďte a projděte se s moderátorem Ryanem Manningem ulicemi New Yorku. Všechny další důležité odkazy najdete pod videem. Odkazy: půlhodinová procházka New Yorkem od stejných autorů Binaural Beats kanál ASMR Massage Psychetruth virtuální kadeřník rozbalování z kanálu The Mirko & Martha kanál Ephemeral Rift

Přepis titulků

Ahoj, jestli můžete, nasaďte si sluchátka. Sice to bude to fajn i bez nich, ale se sluchátkama si to užijete mnohem víc. Před pár lety jsem si na internetu prohlížel fotky Radiohead z nahrávacího studia. Prohlédněte si mě. Jasně že mě zajímají fotky Radiohead v nahrávacím studiu. A zaujala mě fotka, na které hrál Thoma Yorke na klavír a vedle sebe měl hlavu figuríny s kloboukem, ze které vedly audio kabely.

Nechápal jsem, co to má být. Na jedné stránce o skupině Radiohead jsem se ale dozvěděl, že jde o binaurální mikrofon. Tento speciální mikrofon se skládá ze dvou mikrofonů umístěných v uších a když si pustíte výsledný zvuk do sluchátek, bude to, jako by hrál Thom Yorke na klavír přímo ve vašem pokoji. Byl jsem z toho paf a začal jsem se o binaurální audio zajímat. A víte co?

Zkuste chvíli poslouchat. Tohle je binaurální audio. Pokud máte na hlavě sluchátka, měli byste si připadat jako v New Yorku. Tady zprava uslyšíte lidské kroky. Slyšeli jste ten klakson? Dokážete odhadnout, odkud se ozval. Střihněte na druhou kameru. Máte tu totiž vlastní náhražku té hlavy figuríny. Je to mikrofon od společnosti 3Dio. Podívejte se na něj zblízka. Máme tu imitaci opravdového ucha, která je dokonce stejně pružná.

Možná to vypadá srandovně, ale naše uši určují, jak slyšíme různé zvuky. Než se dostane zvuk do mikrofonu, odrazí se od všech těchhle ploch a zkreslí se stejně jako v případě skutečného ucha. Ahoj, teď bys mě měl slyšet zleva. A teď bys mě měl slyšet pro změnu zprava. Když si zkusíte vyhledat slovo "binaurální" v Googlu, vyjedou vám zvláštní věci. Nejoblíbenější je video Binaural Beats.

Tyhle zvuky nebyly nahrány binaurálním mikrofonem. Jde spíš o různé tóny, které ve vás mají probudit tvořivost, navodit pocit spánku, koncentrace, sexuálně stimulovat, otevřít vaše třetí oko. Nejde o žádnou vědu. Ale jde o pseudovědu. A když tomu budete věřit, možná se dostaví placebo efekt. Cítíte, jak se otvírá vaše třetí oko?

Ale mým osobním favoritem jsou takzvaná ASMR videa. Znáte taková ta videa, ve kterých se šustí papírem a šeptá? U některých lidí to dokáže navodit blažený pocit. Virtuální kadeřník je dnes už klasika. A teď budu pokračovat na druhou stranu hlavy, k levému uchu. Taky existuje spousta ASMR videí s rozbalováním krabic. A pak tenhle chlap. Je to fakt borec.

Má spoustu zhlédnutí, nejspíš se tím živí. Bože můj! Ale pojďme se na to podívat trochu vědecky. Stejně jako používáme k orientaci v prostoru oči, používáme také uši a sluch. Klíčovou roli zde hraje čas, hlasitost, a frekvenční rozsah neboli barva. Když třeba papoušek mé přítelkyně zaštěbetá, nejdřív ho uslyší mé pravé a o malý zlomek později i mé levé ucho.

Navíc je ten zvuk v pravém uchu trochu hlasitější a musíme vzít v potaz zkreslení zvuku po odrazu od stěn kolem. Takže jakmile zvuk dorazí k uším, má natolik pozměněnou podobu, že dokážeme podle rozdílu zvuku v levém a pravém uchu poznat, odkud vyšel. Proto je tak důležitá jejich vzdálenost, tvar a hustota materiálu mezi nimi. Teď asi přemýšlíte, jak je na tom 5.1 zvuk. Ano, 5.1 zvuk je pohlcující, ale není to úplně ono. Když třeba sledujete film a na levé straně obrazu dojde k výbuchu, je tento výbuch svázán s levým reproduktorem, ze kterého se ozve rána.

Jde o působivý efekt, který ale není binaurální. Dolby 5.1 a Dolby Atmos to nedokážou napodobit. Přestože jsou to složité systémy. Pro binaurální nahrávku zkrátka potřebujete mikrofony napodobující lidský sluch a levý a pravý kanál. Nejde o nic průlomového. Tyto techniky existovaly už na konci 19. století. Podívejte na tu paní.

Binaurální audio se ale nyní dostává kvůli jedné technologii do popředí. Jde o virtuální realitu. Brýle na virtuální realitu umí obstojně oklamat naše oči. Ale uši povětšinou ignorují. Naštěstí se to rychle mění. Existuje několik společností, které vyvíjí nejen binaurální mikrofony, ale také software, který simuluje binaurální audio ve virtuálním prostoru. Na internetu najdete několik ukázek.

Například virtuální vystoupení Becka, kterému postavili kruhové pódium a osázeli ho nejen 360stupňovými kamerami, ale i spoustou takovýchto všesměrových hlav s binaurálními mikrofony. Video a audio se poté přizpůsobovalo poloze vaší hlavy. Fungovalo to víc než slušně, bylo to fajn. Škoda že zpíval zrovna Beck. Dělám si srandu. Beck mi nevadí. Ty všesměrové mikrofony vyrábělo 3Dio, stejně jako mikrofon, který jsme používali v úvodu videa.

Tohle je naše závěrečná ultra video montáž. Možná vám chybí nějaká stylová písnička na pozadí, ale chtěl jsem, abyste si užili zvuky z okolí. Ustupte, prosím, dveře se zavírají. Tolik tedy k binaurálnímu audiu. A tady jí jedna moje kočka žrádlo z konzervy. A tady druhá.

Díky za pozornost. Překlad: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (56)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to mazec, i pro laika dobře vysvětleno. To musíš vidět, dokonce.

00

Odpovědět

poprve jsem to slysel u Dr. Chesky's Sensational, Fantastic, and Simply Amazing Binaural Sound Show. Je tam odhaduju kolem 15ti skladeb a dalsich mozna 10 ruznych testu. Strihani nuzkama, strojkem, chozeni po katedrale...kdo chce, muze mrknout i na toto, taky to neni spatny :)

00

Odpovědět

Nejlepší zážitek s binaurálním audiem je pro mě "The Interrogation Chamber", není to sice moc relaxační, ale užijete si to :) Pro ty co umí aspoň trochu anglicky doporočuju
https://www.youtube.com/watch?v=u163wC6mP2A
btw jestli se vám podaří nějak stimulovat svou představivost (tím vůbec, ale vůbec nemyslím drogy, zvláště tu zelenou), bude to 184,1x lepčejší

270

Odpovědět

Díky za odkaz. Úplná husí kůže mi naskakovala při šeptání do ucha a broušení nože. :-D

60

Odpovědět

Tak tohle je pecka :D Párkrát jsem musel otevřít oči a podívat se kolem sebe, jestli tam někdo není. Jako věděl jsem, že není, ale je to pro mě úplně novej zážitek a hroznej nezvyk.
Tohle video teprve ukazuje ten rozdíl mezi nějaký levým/pravým reproduktorem a binaurálním audiem :)

70

Odpovědět

nenenenene! :D masakr, chvílema husina, chvílema jsem se musela přikrčit.. škoda, že v mém okolí není moc lidí, kteří umí anglicky a zároveň jsou na takové věci..

00

Odpovědět

+LettyTvůj komentář mě donutil se zaregistrovat, protože mě napadla naprosto stejná věc a sdílím tvou myšlenku :) taky mám v mém okolí absenci lidí, které tyhle věci berou. Tím nikam nemířím, jen jsem se chtěl taky podělit o své pocity :D

00

Odpovědět

+Letty:D ..jj, je to typ videa, který v člověku vyvolává nutkavou potřebu sdílení.. je traumatizující, když nemáš s kým :D

20

Odpovědět

+LettyLépe bych to neřekl :D. Pokud se ti naskytne další podobná situace, jsem ti plně k dispozici :) (snad to nevyznělo tak creepy, jak si myslím :D)

00

Odpovědět

Úžasný zážitek s 7.1 sluchátky. Uplně mi běhal mráz po zádech.

01

Odpovědět

mne sa z toho ASMR robia zimomriavky ^_^

33

Odpovědět

Za sebe bych z ASMR kanálů zmínila ještě Heather Feather (ta většinou používá 3Dio mikrofon), ASMRrequests (pro zdatnější angličtináře skvělá série Time Travel Tingles), MassageASMR (Dimitri z Austrálie), GentleWhispering (Maria, taky původem Ruska) a překvapivě i jedna Češka - Olivia's Kissper ASMR. A ne, nejsem magor, fakt to pomáhá, když má člověk pocuchaný nervy a potřebuje si odpočinout. :)

111

Odpovědět

... jsem nečekal že někdo z čech taky sleduje ASMR videa a ještě k tomu ty samý co já :D

71

Odpovědět

Maria je top <3

40

Odpovědět

já bych k nim ještě doplnil thatASMRchick, poněvadž někdy mi u GentleWhispering vadí přechod mezi soft spoken a šeptáním, což se mi u thatASMRchick a MassageASMR zatím nestalo :)

10

Odpovědět

Má hrozně teplej hlas.

922

Odpovědět

Hodně dobrý, posílejte tipy na další zajímavé nahrávky :D

42

Odpovědět

Skoda ze nemam misto usi takove mikrofony:ˇ(. Moc bych chtel slyset zvuky skutecneho sveta.

364

Odpovědět

a co tam máš? tu umělou vagínu, co jsem zmínil dole?

853

Odpovědět

+LecitinTy jsi vůl, nenapadlo tě, že může bejt ten člověk hluchej? Jasně, třeba to píše jen tak, ale vtipkování asi v tomhle případě není úplně na místě.

7115

Odpovědět

+LecitinA ani lidé s vagínami místo uší to nemají jednoduché a legraci bychom si z nich dělat neměli :-(
http://s15.postimg.org/vt9muibm3/vagina.png

64

Odpovědět

+Lecitintos kreslil sám? :D

10

Odpovědět

+LecitinJj, trvalo mi to 5 hodin.

130

Odpovědět

+LecitinBugHer0. To mě nenapadlo.. pardon.

30

Odpovědět


Odpovědět

Píčo ten kadeřník.. jak zašeptal tak jsem se zesral

248

Odpovědět

Doporučuju zkusit si toho virtuálního kadeřníka. :)

50

Odpovědět

Nic pro nás, co ze sásady používaj jen jedno sluchátko. (Ne, nevykám si, jen doufam, že nejsem jedinej :D)

411

Odpovědět

*zásady... f**k... proč si to po sobě vždy čtu až potom, co to odešlu?

11

Odpovědět

maximálně wannabe djs na nějakou buranskej party

106

Odpovědět

+Zlopánnějakej

08

Odpovědět

+Zlopánmohla by to zlopánova máma přeložit? vůbec to nechápu

63

Odpovědět

+Zlopánbitch, že sluchátka na jednom uchu nosí vanabí dýdžejové z vesnice, co maj fake beats od čongu za 200,- a hrajou tam gangnam style a cítí se nejvíc tvrdě, občas to zesílí a zeslabí a skrillex hadr

123

Odpovědět

+ZlopánPsal jsem to nalitej a stejně se to dá celkem pochopit

24

Odpovědět

ten úvodní obrázek mi připomněl umělou vagínu :D

613

Odpovědět

to muze mit jedinej duvod :D...

91

Odpovědět

Tak hlavně bacha ať neopícháš starou do ucha ...

90

Odpovědět

neni p***o s timhle zvukem? :D

501

Odpovědět

Porno + 3D brýle + binaurální zvuk + tříselná přípojka = brzké vymření lidstva :D

1250

Odpovědět

+Ras al Ghul+ Náhodný teleport Mužská -> ženská přípojka = Přelidnění

15

Odpovědět

+Ras al Ghul"Ta tříselná přípojka má mít celoživotní trvanlivost. Tys jí oddělal za tři neděle!"

460

Odpovědět

dobrý ale hodně mě mrzelo, že to nebylo někde z přírody. Nejvíce relaxační zážitek co znám je zvuk ptačího zpěvu o teplém květnovém večeru, šustění listí a trávy, vzdálené tlumené hlasy lidí, občas štěkne pes, prostě venkov. Tohle bych poslouchal radši než New York.

462

Odpovědět

Další