Bitva u TannenberguVelká válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 96
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:300
Počet zobrazení:26 014

Protože jste si v komentářích psali o překlad videí z kanálu The Great War, a série o začátku První světové války je za námi, rozhodl jsem se pustit do práce. Protože má hodně videí české titulky přímo na YouTube, začnu s videem shrnujícím vpád Němců do Belgie a Bitvou u Tannenbergu, ke které došlo na konci prvního měsíce války. 

Nezapomeňte napsat do komentářů, zdali máte o další videa zájem. 

Přepis titulků

28. srpna 1914. Když během srpna 1914 zasáhla válka Belgii, Francii i Srbsko, rakouské a německé vrchní velení povolovalo a ignorovalo rozsáhlé popravy a znásilňování civilistů. Šokovaný a znechucený svět začal dění věnovat pozornost. Jmenuji se Indy Neidell. Vítejte u Velké války. Takto vypadají evropská bojiště v prvních týdnech války: Na západě mělo Německo tři armády o celkové síle 750 000 mužů.

Levé křídlo se nacházelo v Lotrinsku, zatímco zbytek pochodoval napříč Belgií rychlostí 30 kilometrů za den, obdivuhodné, a bez problémů se vypořádal s francouzskými armádami, na které narazil. Ze západu se blížily britské expediční síly pod velením Johna Frenche. Na východě Němci ustupovali z východního Pruska před ruskou armádou. Na západě vypadala situace pro Němce po vítězstvích posledních týdnů dobře, ale jejich reputace trpěla. Zločiny páchané Němci proti civilistům na západě rostly.

V Dinantu se němečtí vojáci opravující most ocitli pod palbou několika belgických civilistů a v následné odplatě zastřelili 600 mužů, žen a dětí. 20. října se to samé stalo v Andenne. Německý generál von Bulow dokonce vydal v Lutychu tištěné prohlášení, ve kterém stojí: "Obyvatelé Adennu po pokojných protestech proti našim jednotkám zaútočili tím nejzrádnějším způsobem.

S mým svolením proměnil generál velící tamním jednotkám město v prach a zastřelil 110 lidí." V Taminesu bylo kolem kostela shromážděno a zastřeleno 384 lidí. V Rossignolu bylo popraveno 122 lidí za údajnou podporu francouzské armády, která byla před tím rozdrcena v nedaleké bitvě. Došlo k desítkám podobných incidentů, které jsou známy jako "znásilnění Belgie", avšak v Luvenu se věci zcela vymkly kontrole.

Němci dobyli Luven 19. srpna. O šest dní později belgická armáda blížící se z Antverp zaútočila na Němce a po bitvě se Němci rozhodli, že na vině jsou obyvatelé Luvenu. V dalších pěti dnech popravili Němci stovky osob obou pohlaví, včetně duchovních, vypálili město a spolu s ním i slavné středověké budovy. Mezinárodní tisk citoval očité svědky událostí a v novinách New York Tribune vyšel titulek s názvem: "Němci vyplenili Luven, ženy a duchovní zasřeleni."

Deset tisíc civilistů bylo vyhnáno z města. Němci měli v prvních týdnech války zabít v Belgii a Francii na 6 000 civilistů. Musím teď poznamenat, že někteří lidé dnes věří, že válečné zločiny Němců v okupované Belgii a Francii jsou zveličené, a někdy dokonce smyšlené, ale to je naprosto v rozporu s dostupnými důkazy. A je důležité říci, že tyto zločiny byly německým velením nejen tolerovány, ale někdy přímo nařízeny.

Hojně se příběhy o německých zvěrstvech vyskytovaly v britských novinách, kde se propagandisté chtěli dostat od zabití šlechtice ve vzdálené zemi ke zvěrstvům v bližší Belgii, aby opodstatnili zapojení ve válce. To Britské vojáky vysoce motivovalo, když se poprvé 23. srpen střetli s Němci v bitvě o Mons. Německé velení si v tu dobu dělalo z britských vojáků srandu a vtipkovalo, že bude stačit poslat policii, která Brity zatkne, ale britská armáda, jediná plně profesionální evropská armáda před válkou, zadržela početní převahu Němců po několik hodin a způsobila jim třikrát větší ztráty, než sama utrpěla.

Odpoledne dorazily Německé Howitzery, se kterými se britské dělostřelectvo nemohlo rovnat, a Britové začali ustupovat. Stejně tak i francouzská armáda, když Němci rychle prošli přes Belgii a zdevastovali nepřipravené francouzské jednotky.

Několik následujících dnů provázely britský ústup tvrdé boje. Především 26. srpna, kdy se někteří Britové zastavili a bránili vesnici Le Catea, aby další tisíce mužů mohly spořádaně ustoupit. Britský generál Sir Horace Smith-Dorrien, se rozhodl zastavit a bojovat, když byli Němci nebezpečně blízko a jeho zadní voj příliš roztříštěný, a jen takto mohl zabránit jinak katastrofální porážce. Smith-Dorrien byl generál, který už před tím boj zažil, po třicet let bojoval po celém světě v britské koloniální armádě a přesně věděl, co dělá.

Přesto se ten den stal pro britskou armádu krvavějším, než Den D o 30 let později. Smith-Dorrien zadržel Němce na 12 hodin, ale jeho jednotky byly vyčerpané a začalo se říkat, že válka skutečně skončí do Vánoc, ale s Němci jako vítězi. Na východní frontě se situace pro Němce naopak nevyvíjela dobře, zvláště po porážce u Guseva, po které Němci začali ustupovat. Vrchní velitel německé armády von Motke v reakci na porážku propustil svého paranoidního generála von Prittwitze a povolal z výslužby generála von Hindenburga, aby jej nahradil.

Hindenburg odešel do výslužby v roce 1911, ale na rozdíl od mnoha evropských generálů zažil válku a to už v 60 letech 19. století. Situace vypadala zdánlivě lépe pro Rusy, ti ale měli obrovské logistické a komunikační problémy. Dokonce ani nešifrovali své telegramy, takže veškerá komunikace mohla být kýmkoliv monitorována a jeden malý incident měl později nedozírné následky.

Po bitvě o Gusev našli Němci u mrtvého ruského důstojníka telegram, ve kterém byla většina plánů pro ruskou ofenzívu. Na základě této znalosti se generál Hindenburg a jeho zástupce Ludendorff rozhodli odvolat ústup a přejít do útoku. 24. srpna se Rusové střetli s Němci a ruský střed dosáhl obrovského pokroku, ale to byla jen iluze. 26.

se německé západní křídlo probilo ruským levým křídlem a odřízlo zásobování. O den později udělalo to samé německé východní křídlo ruskému pravému křídlu. Ruská armáda byla obklíčena, zásoby v podstatě všeho se začaly ztenčovat, a tak se vojáci začali ve velkém vzdávat nepříteli. Učinilo tak 100 000 mužů, zatímco dalších 50 000 bylo zabito nebo zraněno během posledních dnů. Toto byla nejpozoruhodnější porážka války, která z Hindenburga udělala národního hrdinu, i když většina zásluh právem patřila německému generálovi s ironickým jménem Francois.

Poblíž byla vesnice s názvem Tannenberg, kde ve středověku Slované porazili Řád německých rytířů. A tato vesnice nyní dala jméno bitvě, která se stane symbolem německé hrdosti. Toto byl důležitý moment, protože východní Prusko se teď nacházelo plně pod německou kontrolou. Avšak na jihu měl německý spojenec, Rakousko-Uhersko, obrovské potíže, které rakouská armáda využila jako výmluvu pro páchání válečných zločinů.

Rakousko-Uhersko začalo válku, aby Srbsku uštědřilo lekci nebo jej možná i anektovalo, a obyvatelé států k sobě sympatie nechovali, takže když Rakousko zaútočilo, setkalo se s početným srbským odbojem, který vedl partyzánskou válku, a opravdu naštval Rakušany, zejména jejich v minulosti zaseknuté vojenské velitele, kteří chtěli vést válku podle vlastních představ, a tak se rozhodli, že se s civilním odbojem bez milosti vypořádají.

A přesně to udělali. Srbští civilisté byli zastřeleni, oběšeni nebo ubodáni a většina z nich byla nevinná, včetně žen a dokonce i dětí. Ale srbští partyzáni byli dobří ve vytváření chaosu v rakouských řadách, často počkali, až Rakušané přejdou, a poté je zezadu napadli. Bylo to účinné, ale cena byla vysoká. Odhaduje se, že jen v prvních dvou týdnech války bylo popraveno přibližně 3 500 srbských civilistů.

A máme o tom mnoho důkazů, protože popravy srbských civilistů nebyly něčím, co by se Rakušané snažili skrývat. Náčelník štábu rakouské armády Conrad von Hotzendorf chtěl, aby lidé viděli tyto tresty, takže mnoho poprav civilistů bylo vyfotografováno a zveřejněno. Hromadné popravy a hromadné hroby. A tak skončil první měsíc války.

Německo postupuje na východě i na západě a vyděšení obyvatelé, včetně milionu Belgičanů, utíkají před okupanty. Mnoho lidí, co dříve byli proti válce, se ten týden rozhodli, že válka je nakonec přece jen ospravedlnitelná a že Německo musí být za každou cenu zastaveno, aby byla zachována evropská civilizace. A o několik let později uvidíme, že masakrování civilistů Němci v srpnu 1914 bylo klíčovým faktorem při uvalení tvrdých poválečných sankcí na Německo, které nepřímo, nebo možná přímo, vedly k vzestupu nacismu a 2.

světové válce. To je pro dnešek vše. Nezapomeňte video ohodnotit a napsat do komentářů, jestli máte zájem o další videa z toho kanálu.

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Snůška polopravd a pár lží k tomu. Hodní zachránci jsou vždycky demokrati a ostatní jsou zloduši. Propagandistické video pro demokratickou spodinu. Zamotávání idealistických pavučin do lidských myslí.

114

Odpovědět

Děkuji za velice konstruktivní a věcný rozbor publikovaného videa. Vaše předložené argumenty a historické odkazy mě donutily hluboce se zamyslet nad dalším překladem tohoto kanálu.

241

Odpovědět

Docela jednoduchý popis jako ve škole: Hodní Spojenci, kteří na civilní obyvatelstvo nikdy ani nesáhli, bojovali proti zlým Centrálním mocnostem, které znásilňovali, nabodávali děti, stříleli lidi zákeřně zezadu, pili lidem krev a vyvolávali Satana.

210

Odpovědět

NĚMECKO MUSÍ BÝT ZASTAVENO ZA KAŽDOU CENU, ABY SE ZACHOVALA CIVILIZOVANOST EVROPY - ach jak se to hodí příhodně do naší doby

1415

Odpovědět

Hej, až na to ze dnes sa to týka Ruska, ktoré musí byť zastavené za každú cenu, inak zničí civilizovanú Európu.

2412

Odpovědět

+NatokPřesně tak, někdo už musí ty komunistický nacisty zastavit. U nás se už o to pokouší Kremlin watch v čele s gay pornohercem Jandou, ale asi je to málo :(

03

Odpovědět

Presne toto je typ videii co tu rad uvidim :)

210

Odpovědět

Povedená série. Pokračujte prosím v překládání. Zopakovat si historii není nikdy na škodu, zvlášť v dnešním zmateném světě.

120

Odpovědět

Takže jaké si vzít ponaučení? :)
Odpouštějte. Krvavá (nebo jakákoliv jiná) msta se nevyplácí.
-"Tys mi vyvraždil tisíce civilistů, tak já ti dám sankce, že se z toho posereš"
-"My máme sankce, jsou na nás zlí, tak si to vemem zpátky od Židů, zvolíme toho cool chlápka Hitlera co má řešení na chudobu a vezmeme si ještě pár zemí okolo k tomu"

Prakticky se dalo teda předejít druhé světové. Kdyby Německo na sankcích neschudlo, nikdy by nezvítězila NSDAP.

55

Odpovědět

Jenže první střet mezi komunismem/republikánstvím a nacionálním demokratismem/touha po silném vůdci se poprvé objevil na Pyrenejském poloostrově. (Rivera, Salazar, Franco)

Hitler jen obratně využíval situace ke své světové Říši a ke svému "novému státu".

33

Odpovědět

Válka

22

Odpovědět

Štrůdl

80

Odpovědět

+MakaKebab

70

Odpovědět

+AkamŠlehačka

31

Odpovědět

+KamaBůček p**o

63

Odpovědět

Některé ukázané obrázky vypadaly, že sloužili k propagandistickým ůčelům za války. Čekal jsem, kdy zmíní, že něměčtí vojáci nabodávají batolata na bodáky a následně je lehce opečené konzumují.

104

Odpovědět

Spíše bude zajímavé, jak bude Brit mluvit o námořní blokádě evropských vod, zaminování mezinárodních vod a potopení/zabavení všech zámořských německých lodí právě Brity.

53

Odpovědět

+orcinusorca2016Nejspíš to bude srovnávat s těma samejma zvěrstvama, který dělali Němci s ponorkama (Němci potápěli často civilní lodě a popravdě mají v tomhle ohledu na kontě Němci vážně víc zářezů než Britové, i když ti také nebyli svatí). Necháme se překvapit.

51

Odpovědět

+Novis91Uvidíme...

ale zaminovat mezinárodní vody bylo i v tehdejším způsobu vedení války (stejně jako třeba používání chemických zbraní) něčím, co si zasloužilo pozvání k Mezinárodnímu soudnímu tribunálu....

31

Odpovědět

Tak většina fotografií a filmů z té doby sloužila propagandě. Tam není příliš z čeho vybírat.

50

Odpovědět

pokračování!!!!!

110

Odpovědět

Video zajímavé, ale opravdu by to mohlo být trochu více nestranné.

1110

Odpovědět

The Great War kanál je poměrně nestranný - dost to záleží video od videa a především událost od události

43

Odpovědět

Tak ono opravdu nestranné je. Německo bylo za první světové války neuvěřitelný agresor. Rakousko-uhersko chtělo hlavně dát lekci srbsku a případně i udělat anexi a v tom měli podporu většiny západních zemí. Německo to ale vzalo trochu hopem a věřím, že i rakousko-uhersko z toho bylo dost zaskočené a samo do tak rozsáhlé války nechtělo

112

Odpovědět

+pompokJá nemluvím o represích vůči civilistům, ale do očí mne dost tloukly 3 věci:
1) Když tam mluví o tom, že Velká Británie a Francie bojovali za zachování evropské civilizace - to je nanejvýš úsměvné, když Německo bylo v řadě sociálních a civilizačních ohledech vyspělejší než ty dva koloniální molochy.
2) Geniální strategie vedená Hindenburgem, Ludendorffem a za přispění Hoffmanna je celá shozena tím, že se našly plány u jednoho ruského důstojníka.
3) Zatím co z nouze ctnost Smith-Dorriena je podbarvena heroickou hudbou a to, že dokázal zdržet nepřátelské jednotky na 12hodin, kdy mu nic jiného nezbývalo, je tam představeno pomalu jako bod obratu 1. světové války.

PS: Samozřejmě, že k vítězství u Tannebergu přispěly i další okolnosti jako spory mezi ruským vedením nebo horší výbava a logistika. Ale degradovat takovéto vítězství, které společně s vítězstvím v první bitvě u Mazurských jezer de facto rozhodlo, že se bude válka odehrávat především na území Ruska, je podle mne zaujaté.

234

Odpovědět

+taravaOn neříká, že Francie a Británie bojovala za zachování evropské civilizace. On říká, že Francouzi a Britové to tak prezentovali.

60

Odpovědět

+pompokV bitvě u Rossignolu skutečně vystupovali i partyzáni, dnes bychom je označili i jako domobranu, francouzština je zná pod označením "Francs-tireurs".

A mluvčí (a také překladatel) rozlišuje mezi popravou a rozmařilým zabíjením.

Jinak Prušáci (i když v podstatě zachránili Evropu před Bonapartem) jsou tradičně zobrazováni jako krvelačné bestie.

10

Odpovědět

EA asi má nízké tržby když musí natočit fiktivní dokument jako propagaci Batllefieldu 1

732

Odpovědět

?

133

Odpovědět

+Denní dávka autismuMorce je zřejmě nový místní troll, ale zatím mu to moc nejde. U některých videí totiž píše celkem smysluplné komentáře a u jiných naprosto nesmyslné hovadiny – tohle je ten druhý případ. Ještě bude muset asi na svém psaném projevu trochu zapracovat, aby byly jeho komentáře aspoň trochu konzistentní. :-D

213

Odpovědět

+BugHer0Třeba to byl pokus o vtip .)

60

Odpovědět

+Denní dávka autismuAch a já myslel že když je tu spoustu videí o nerdech a většina lidí se tady k nim veřejně hlasí, že tu mojí narážku někdo pochopí :/

32

Odpovědět

Díky za video. Těším se na další díly :)

131

Odpovědět

Chápem, že potrestali porazené krajiny za to, že strieľali do civilistov.

Taká p******a.

Tak prečo nepotrestali pohlavárov armády a štátu, ale obyvateľstvá a národy? Áno, mnohí generáli, mnohí vládcovia prišli o svoju moc, ale naďalej si žili v svojich bohatých vilách, drahých autách, a naďalej politicky apelovali. Viď Ludendorf.

Načo sa snažím? Počas toho ako som sa pýtal, prečo nepotrestali pohlavárov mi to vnuklo. Keby potrestali pohlavárov, hrozilo by, že by v prípade prehry inej vojny by boli potrestaní pohlavári Dohody.

A nechápem, prečo to riešim? Trestanie pohlavárov je pomerne moderný spôsob, pred 2. svetovou vojnou sa v prehratom konflikte trestali len vzbúrenci alebo ľudoví lídri. Dovtedy bolo vždy tak, že trpeli civilisti, a panovníci si naďalej žili v blahobyte.

85

Odpovědět

Výborné. Na takové věci by se nemělo zapomínat.
Chtěl bych se zeptat proč tu mizí některá videa ?

111

Odpovědět

Výborný! Pokračujte v nastoleném směru!

170

Další