Rekvizity tak opravdové, že je zabavují tajné služby

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:126
Počet zobrazení:6 617

Při výrobě rekvizit je třeba si dát pozor. Pokud totiž umělé peníze či zbraně vypadají příliš přesvědčivě, může z toho být velký problém.

Přepis titulků

Většina lidí si myslí, že filmové placy a prostředí prostě nějak existují. Většina ale byla vyrobená od základu. Nezávislé firmy studiím dodávají rekvizity, aby se jejich prostředí stalo realitou. ISS byla založena v roce 1977. Začala v garáži mého otce. A vyrostla ve firmu s více než milionem rekvizit.

Technologie věci hodně urychlila a také dělá naší práci náročnější. Nemůžete si to zlehčovat jako kdysi. Dříve nebyla kvalita a materiály tak dobré a obraz natočený kamerou nebyl tak jasný. Ale s moderním vysokým rozlišením vidíte všechno. Tady vyrábíme z gumy. Takhle se vyrábí gumový model.

Tenhle byl odlitý a upravený, ale ještě není natřený, aby vypadal opravdově. Když máte hotovo, nerozpoznáte gumový nůž od opravdového. Ale herci daleko radši používají ty gumové. Lidé si neuvědomují, že jedna rekvizita se vyrábí osm až dvanáct hodin. Tak který je opravdový a který je gumový?

Falešné peníze jsou komplikovanější, než by se zdálo. Pracovali jsme s produkcí, kde jsme vyrobili miliardu dolarů ve stodolarovkách. Komparzisté si je cpali do kapes, chtěli si je vzít jako suvenýr. Ty peníze se pak začaly používat při placení a tajné služby nakonec zastavily jejich výrobu. Zkonfiskovali všechny falešné peníze.

Tohle jsou peníze, které jsou teď uzavřené v plastu, aby nemohly být použité. Mně se zdají opravdu špatné, udělali jsme několik věcí, aby nevypadaly opravdově, ale na první pohled ve srovnání s opravdovou stodolarovkou jsou velmi podobné. Proto jsme dostali výzvu k zastavení výroby od tajných služeb. Teď používáme balíčky nepotištěných bankovek, jednu opravdovou dáme nahoru, a když to položíte, vypadá opravdově.

Když to jde, nejlepší je použít opravdové. Naše věci jsou velmi realistické, takže je neposkytujeme veřejnosti. Měli jsme tu problémy s odznaky, které vypadaly příliš opravdově. Ať už to jsou peníze, gumová zbraň nebo falešný odznak, když si to od nás někdo půjčí, musí být pojištění na milion dolarů, a když něco ztratí, ihned uvědomíme policii.

Technologie nám to dost změnila. Očekávání diváků jsou vyšší a to nakonec znamená i lepší film a lepší zážitek pro diváka. Je to o něco náročnější pro rekvizitáře a produkci, možná i dražší, ale jakmile máte nějaká očekávání, je těžké jít zpět.

Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

02:30 In dog we trust :-D

80

Odpovědět

Ktovie, ako vlastne maju osetrene autorske pravo.
Replika napr. noza od renomovaneho vyrobcu a pod. (hocijaka rekvizita), casto su to aj veci, ktore maju specificky dizajn, takze to, ze to nie je hoc aj realne funkcna vec (bez ohladu na material), tak zodpoveda tej orig. predlohe.
A mozno sa to riesit nemusi. :)

12

Odpovědět

Hádám, že to nemusí řešit pokud je to jen rekvizita. Jen na to nesmí nikam dát logo a nesmí to nijak distribuovat.

21

Odpovědět

Tohle se opravdu neřeší. Například u zbraně opravdu není autorským právem její design, ale mechanika. Stejně tak u nože. Nezáleží na designu, ale logu a postupu výroby.
Nehledě na to, že to neprodávají.

Naopak bych věřil tomu, že budou mít ještě sponzory, kteří jim budou cpát peníze, aby se do filmu dostala jejich replika s jejich logem...

10

Odpovědět

+MikeKdyž se podíváš např. na film Rafťáky tak tam hraje Gumotex, Evropa2, Škoda, Author, ToiToi, Seznam atd. ale repliky to nejsou :-)

01