97 %
70. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:348
Počet zobrazení:32 763

Nigérie se nachází na jednom z největších ropných nalezišť na světě, ovšem její obyvatelé z těžby ropy nemají kromě znečištěných vodních toků skoro nic. Důsledkem jsou krádeže ropy, černé rafinerie, boje mezi armádou a polovojenskými skupinami a sabotáže ropovodů, což má v důsledku obrovský negativní vliv na místní životní prostředí. Kanál VICE stanice HBO se vydal přímo na místo zjistit více.

Poznámka: OPEC neboli Organizace zemí vyvážejících ropu je seskupení 14 zemí vyvážejících ropu.

Přepis titulků

ŠPINAVÁ ROPA Překlad: Xardass www.videacesky.cz DELTA NIGERU, NIGÉRIE Právě míříme do delty Nigeru a pod námi jsou nigerijská ložiska ropy. Jsme ve středu produkce ropy v Nigérii. Velké společnosti jako Shell a Exxon tu mají ropovody. A také tu řádí zloději ropy. Ilegální ropné rafinérie jsou schovány v zátokách delty Nigeru a je velmi obtížné se na ně dostat.

Místní obchodník s ropou Don Wizaro nám pomohl se na jednu dostat pod ochranou polovojenské skupiny, která ochraňuje i zloděje ropy. Působí to tu postapokalypticky. Všechno je tu spálené na popel. Celé tohle město je černé jako uhel. Páni. Zápach ropy je tu velice silný. Všechno se tu rozkládá.

Celé tohle město je pokryté ropou. Co to dělají? Jednoduše řečeno je tohle takový sklad, kde se ropa vaří, zpracovává. - Tady dochází k rafinaci? - Ano. Napumpují to do pece, pak do chladiče, oddělí se plyny a finální produkt putuje do nádrže. Tohle je nafta.

- A tahle nafta je připravená k prodeji. - Ano. Takže ropu z lodi pumpují těmito hadicemi do něčeho, čemu říkají pec na naftu. Tady dochází k rafinaci. Tímto potrubím pak putuje do chladiče, kde se chladí vodou. A pak těmito trubkami do nádrží putuje výsledná nafta. Pak ji přečerpají do kanystrů a v těch se pak posílá pryč. Ještě před několika lety počet takovýchto míst klesal i díky programů amnestií, kdy nigerijská vláda platila ozbrojencům, aby přestali s rafinací a prodejem ropy na jejich půdě.

Avšak v roce 2016 nová vláda tyto programy zrušila, takže černý trh teď opět prosperuje. - Proč tuhle práci děláte? - Upřímně řečeno, není tu k dispozici žádná jiná manuální práce. Přežívám jen díky této práci, kterou dělám ilegálně. Chodí sem někdy armáda?

Ano, armáda to tu obchází a všechno ničí. Takže nemůžeme pracovat přes den, všechno musíme dělat v noci. Za soumraku nás nechávají sledovat nejnebezpečnější a nejdůležitější část zpracování ropy. Zrovna založili oheň. Koukejte. Páni, to je hodně kouře. Je to obrovský oheň. A všichni tihle chlapi ho tu krotí, protože jsme obklopeni ropou, prostředí je tu velmi hořlavé.

Oheň dávají do pece, aby spustili proces rafinace. Co to tam lijí? To je odpad z poslední várky. Tím to zahřívají. Když se zvýší teplota, nejlehčí ze všech produktů je palivo, benzín. Ten získají jako první.

Pak následuje petrolej. Je tu šílené vedro. Oheň je docela daleko, ale je tu opravdu vedro. Páni, koukejte, jak je obrovský. - Tohle dělají každou noc? - Ano, každou noc. Díky tomuto naši lidé přežívají. Nigérie sice sedí na jednom z největších ropných ložisek na světě, ale většina obyvatel Nigérie z tohoto mnohamiliardového průmyslu nic nemá.

Výsledkem toho jsou krádeže ropy a sabotáže ropné infrastruktury. Nadnárodní ropní a plynoví konzultanti jako Ifeanyi Izeze mají obavy, jaký vliv to bude mít na ropné trhy. Jaká je role Nigérie v těžbě ropy? Vše, co se stane v Nigérii, pocítí i OPEC. Před tímto obdobím krize byla Nigérie velice stabilním místem produkce. 2,5 milionu barelů denně.

Ale podle vlády teď produkujeme už jen 1,85 milionu barelů denně. - V čem spočíval program amnestií? - Místní lidé řekli: "Když se ti kluci ukážou, odpusťte jim, oni vám předají své zbraně, vy jim pomůžete a pošlete je do škol." Na to měly jít ty vládní peníze. Ujišťujeme federální vládu, že v našem regionu bude mír při splnění následujících podmínek. Politici to zneužívali a vydělávali na lidech, kteří ani nebyli bývalí vojáci.

A mezitím většina lidí, na které měl být program cílen, zůstala stranou. Proč se lidé uchýlili k násilí? Věří, že jen tak jim bude vláda naslouchat. Ti, kteří zůstali stranou, teď říkají: "Všechno to zničíme, aby z toho neměl nikdo nic." Aktivity vojenských skupin vedly k poklesu produkce ropy v Nigérii na nejnižší úroveň za posledních 22 let. Jak jsme viděli v místní vesnici, černý trh s ropou je tu pro živobytí lidí klíčový.

Jde s námi celá vesnice. Všechno, co se tu prodává, jsou podle vlády "ilegálně rafinované produkty". Místní lidé používají na vaření petrolej. Protože nemají přístup k rafineriím, vyrábí si ho sami. Tohle děláme jen proto, abychom přežili. Bojujeme abychom měli co jíst! Máme tu ropu.

Hodně lidí nám ji bere. Tak lidi začali experimentovat, jak by mohli tyto zdroje, co mají pod nohama, získat. Já se k nim přidal a prodávám to. - Kdybyste měl jinou práci, dělal byste tohle? - Co bych tu dělal? Kdyby pro mě byla práce, tak bych tu nebyl. Vojáci nám přicházejí ničit to jediné, díky čemu přežíváme. V této vesnici o dva dny později provedli vojáci razii. Někdo tam je.

Chce utéct. Přišli sem ten sklad zničit. Koukejte, všechno ničí. To je ale zápach. Koukejte. Řekněte nám, co se tu děje. Tohle je ilegální skladiště. Koukněte na barvu toho, co vytéká, to není kvalitní nafta. - Jde poznat, že ji rafinovali tady? - Ano, je velmi nekvalitní. Jak často narážíte na sklady nebo tržnice, které prodávají nelegální palivo?

Docela často. Tady jsme už podruhé. Zničíme, co najdeme. Nemůžeme je zapálit ani udělat nic jiného, protože tu bydlí lidé. - Tohle nemůže být dobré pro životní prostředí. - Není. Ale je nebezpečnější nechat je to odsud vyvézt. - Proč? - Když to nezničíte, dostane se to do oběhu a na místní trh. Dostane se to do aut a to není pro společnost dobré. Proto to tu ničíme.

Panebože. Všechny je rozpárali. Koukejte, tohle je potok paliva, který teče do řeky, celé město je zaplavené palivem. Po letech vojenských razií, nelegálních ropných operací a úniků z ropovodů je efekt na místní prostředí katastrofický. Palivo kontaminuje to, co bývalo zdrojem rybolovu, zemědělství a pitné vody.

Když sem ta ropa přiteče, všechno zahubí. Šel jste chytat ryby a síť máte celou od ropy? Ano. A kdybych tu rybu snědl, tak mé tělo zachvátí... Horký oheň. Nemůžete pak vůbec spát. Před ropou to tu takhle nevypadalo. Mohli jste rybařit a vyžít. Ale když se všude roztekla ropa, už tu není čím se živit.

Tohle není jen důsledek války mezi ozbrojenci a vládou, v roce 2011 ukázala zpráva OSN na rozsáhlou kontaminaci delty Nigeru, kterou způsobil Shell a další společnosti. Tato komunita byla jednou z nejvíce zasažených. Shell už tu nepůsobí, ale jejich potrubí praská a vyfukuje se jako balónky. Všimla jsem si, že je tu všude černá země. - Jaký to má efekt na místní komunitu?

- Můžete vidět, že celá tahle země, všechna zemina je zničená. Na tomhle nic nevyroste. V roce 2015, po žalobách místních komunit, které zasáhly úniky ropy, souhlasil Shell s vyplacením odškodného ve výši 84 milionů dolarů. A prý usiluje o vyčištění delty Nigeru od ropy. Shell zde čelil většímu počtu žalob, některé z nich jsou stále nedořešené. Oblast monitorujeme shora s kontrolním týmem Shellu.

Ten věří, že za rozsáhlé znečištění jsou zodpovědní zloději ropy a ozbrojenci. Protože neumí správně rafinovat, vylévají odpad do řeky. A to způsobuje znečištění toků. - Co je tohle? - Typická ilegální rafinérie. Je uprostřed ničeho. Koukejte, tamhle je další. Ta je pořádně velká. Jsou snad všude!

A další! Před pěti deseti lety jich tu pár bylo, ale během posledního roku vznikla spousta nových. O tuhle základnu se postarala nigerijská armáda. Tuhle rafinérii zapálila armáda, můžete vidět dvě oblasti blízko sebe, které hoří. Oblaka kouře, která se odtamtud valí, jsou černá jako noc. Jak jsme sami zjistili, akce, při kterých se ničí ilegální rafinérie, jsou pro nigerijskou armádu rutinní.

Na místo šla civilní obrana. Vypadá to, že střílejí po místních ozbrojencích. Zrovna někoho zatkli. Vedl tady ropnou rafinérii. Je tu několik pecí. Koukejte na to. Pokračuje to až tamhle. Skoro kilometr rafinerií. Tohle je typická ilegální rafinérie.

Snažíme se, co to jde, abychom zajistili, že vše, co tu používají, bude zničeno. To zaprvé. - Takže to všechno zničíte. - Ano. Zapalují celý tábor. Už jde vidět kouř. Tihle muži budou teď střílet... Hej, pozor, bude se střílet! Vláda pokračuje s útoky na nelegální rafinérie a lodě s kradenou ropou a místní ozbrojenci jim to často oplácejí.

Jednou z nejznámějších takových skupin jsou Niger Delta Avengers. Útočí na potrubí a infrastrukturu, což má velký dopad na životní prostředí i místní ekonomiku. Bylo těžké sehnat někoho z NDA, kdo by s námi mluvil, ale našli jsme pár, kteří souhlasili s rozhovorem, pokud neodhalíme jejich identitu. Proč to děláte? Čeho chcete dosáhnout? Už toho máme plné zuby.

Živím vás, vy tloustnete a žijete si na úrovni, zatímco já žiju v bídě a chudobě. Takhle to není dál možné. Tento problém se netýká jen mě. Týká se všech lidí v deltě Nigeru. Máme děti. My se nedíváme na přítomnost, ale na budoucnost. Pokud to bude takhle pokračovat, co bude s mým synem, s mým dítětem?

Jaké mise provádí NDA? Chceme zastavit ropné operace. Vyhazujeme potrubí do vzduchu. Nechceme zabíjet lidi. Jen potrubí. Máte v těle tepnu. Co se stane, když ji rozseknu? Zemřete. Tyto útoky nutí vládu obnovit program amnestií.

Vláda také nedávno oznámila, že tyto černé rafinérie zlegalizuje. Shell musí pryč! I přesto pokračují útoky i protesty. Místní požadují více práce a větší rozvoj. Bez toho je v nedohlednu konec ničivých přírodních škod a eskalujícího cyklu násilí v deltě Nigeru.

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

D******e to je strašný

00

Odpovědět

Podle mě jsou hlavními viníky na tomhle stavu ropné společnosti, které v oblasti ropu těží a při tom vidí jak jsou na tom místní obyvatelé. Nic z toho že jim pod nohama teče ropa nemají. A na druhém místě je vláda, která nedokáže peníze z ropy dostat na místo, kde je jich třeba.

41

Odpovědět

Díky za překlad. Obsah mě přesvědčil, že mám budovat nějaké místo na "přežití"

00

Odpovědět

A nás tu nutí kupovat si auta s EURO 4 a víc. :-/
Tam to zachrání jedině desinfekce napalmem a začít znovu s čistým stolem.

33

Odpovědět

Sakra kým sa nevyrieši nejaká nejasnosť treba zastaviť všetky pôsobenia Shellu vo svete ne ??? Môže to robiť všade po svete. Ale neee bude sa to vyšetrovať roky a Shellka nám bude ničiť životné prostredie naďalej a dokonca i životy poctivých nekonfliktných civilistov.

11

Odpovědět

Vyrazilo dech.
Já třídím kelímky od jogurtu a zatím kousek opodál někdo vědomě vylívá barely ropy do řeky. No tyvole.

240

Odpovědět

Horší jsou československý rasisti a islamofobici co hážou všechny do jednoho koše xdxd

410

Odpovědět

Ty jsi těžký blbec, kamaráde.

31

Odpovědět

nejen ze jses uplne blbej,ale ty budes nejspis i cernej co? 😃

00

Odpovědět

Tak z toho je mi fakt mega smutno, ne tolik těch lidí jak vidím totálně zničenou přírodu..

171

Odpovědět

Pecka tak toto len tak v televizii neuvidite.

201

Odpovědět

Ehmm, je to z HBO 😅

200

Odpovědět

+SunsetTo ale není jen tak mít HBO, takže má pravdu :D

70

Odpovědět

Každé sprosté slovo nahradím slušným abych mohl vůbec napsat... :
Proč jsou lidi takový prostituky, proč musí ždímat přírodu do poslední kapky, musí všechno zničit, všechno zabít.. Prostě nechápu tyhle "lidi" Vyhladit všechny lidi z těch ošklivých korporací opravdu pryč s nimi. Je mi smutno, když vidím co jsou lidé schopný udělat pro peníze...

Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst. Indiáni Kmene Cree

94

Odpovědět

skupina vesničanů = korporace ? Dobře ty :)

24

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Ta skupina vesničanů to dělá jen pro to, protože nemá na výběr. Buďto chcípni nebo se snaž "ukrást" nějakou ropu. Pochop, že ty lidi žijou v naprostý zoufalosti. Jejich národní bohatství berou korporace, abysme se my mohli mít dobře. Věř tomu, že ty korporace tam udělali 100x větší škodu, než ty vesnice. Viděl si to sám, vláda se všema vyjebala, to se jim pak nesmíš divit. Pro ty lidi je to bezvýchodná situace, ale nevím, jestli to pochopíš, když si myslíš, že západní civilizace je nějaká osvěta a dobro na zemi, když přesně kvůli NÁM a našemu blahobytu se tma tohle děje. Jako kdyby si chtěl vysvětlit chudýmu černouškovi, co se snaží nakrmit děti, proč zastřelil tu opičku, kterou my se snažíme v ZOO chránit. Hádám, že do práce pojedeš autem a natankuješ v Shellu, zatímco tyhle lidi budou rádi za kapku naděje. "Im tired of this s**t, you live your life, getting fat and im living here in misery" :)) jak to řekl ten nakonci.

103

Odpovědět

+Proky77Jo přesně, vláda je vyjebala. Obviňuj vládu, ta za to může, ta nastavuje pravidla. Vinit korporace za to, že využívají podmínky, které stanoví vláda, je veliká hloupost.
Mimochodem, můj blahobyt s jejich bídou nijak nesouvisí. Na světě není určité omezené množství bohatství, o které se přetahujeme. Takhle ekonomika nefunguje. Ekonomika je nafukovací podle životních standardů jednotlivých lidí.

14

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Obávám se, že to nechápeš sám. Ekonomika bez lidí nefunguje. Pokud chceš na něčem vydělat, musíš to někomu prodat, ale nejdřív to musíš za hubičku koupi. Pokud budeš makat nezávisle na lidské společnosti, tak se budeš mít jen tak dobře, kolik si toho sám uděláš.

22

Odpovědět

+Nemám časTvůj komentář reaguje úplně na něco jiného, než jsem skutečně napsal.

00

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Korporace porušují pravidla a využívají korupce. https://www.w4t.cz/nigerie-podava-novou-zalobu-na-spolecnosti-shell-a-eni-ve-veci-tezebnich-licenci-z-roku-2011-44293/ a https://www.amnesty.cz/news/2864/shell-celi-dalsim-zalobam-za-ropne-skvrny-v-nigerii
Pokud používáš počítač, mobil, auto, oblečení atd. tak jakou máš jistotu že korporace které je vyrobili nevyužili jejich bídu ke svému zisku? Nakupuješ snad jen Fair trade? https://cs.wikipedia.org/wiki/Fair_trade

12

Odpovědět

+Alberto123Mám naprosto čisté svědomí, protože nic takového jako "využívat bídu ostatních ke svému zisku" ve svobodném světě neexistuje...

11

Odpovědět

Jako jo. Smutný to je. Vzpomeň si na to, až příště pojedeš svojí károu, nebo busem...

03

Odpovědět

+EhmNemluvím o těch lidech co tam pracují... To vám snad mohlo dojít. Mluvím o lidech z velkých korporací, které mají takovéto lidi jen jako loutky.

41

Odpovědět

Prostě opičky s rozbitou mentalitou. Po generace zvyklí jen konzumovat co jim ostatní (v jejich případě příroda) naservíruje. Dokud měli čistou řeku a mohli chytat rybičky, byli spokojený ve svým bungalovem slepeným z odpadků a nic neřešili. Žádná snaha o nějakej chov dobytka, zemědělství. Prostě sežeru co najdu. Najednou zjistím, že je tu nějaká ropa a že jí vlastně taky stačí jen sbírat, tak jdu do toho taky. Zaseru co můžu a brečím a brečím. Co teď bude s mými 15ti dětmi, jak je uživým?? Ale hlavně že myslí na budoucnost......... Nic tu nemáme, jiná práce tu neni.... Nikdy tam žádná práce nebyla, ono chodit bosý na procházky a hledat co bych mohl strčit do huby není práce... Z jejich pohledu všude kde není ropa, tak není práce... opičky

2322

Odpovědět

"Najednou zjistím, že je tu nějaká ropa a že jí vlastně taky stačí jen sbírat, tak jdu do toho taky." To nezjistili oni ale nadnárodní ropné společnosti a ty také začali s těžbou.

31

Odpovědět

Líbí se mi, jak tvůj nick přesně vystihuje to, jak smýšlíš. Myslíš si, že my, jako západní civilizace jsme nějaká spása, osvěta lidstva, čirý dobro. Přitom konzumuješ 100x víc než oni tam. Nakupovat chodíš do Kaufíku, kde máš naservírováno hádám? Doma 10 el. zařízení a do práce jezdíš autem a tankuješ výhradně s Shell kartičkou vid? Ty snad umíš vypěstovat obilí? Ani hovno, jsi mnohem víc závislej na konzumu a systému než oni.

Oni by naopak za jakejkoliv systém dali cokoliv. Uvědom si, že tohle se děje právě proto, že si my žijeme jak si žijeme. Řekl ti to i vtom videu, jak ho sere, že žije v bahně a chudobě a my si jedeme bomby a tloustneme. Jenom díky nim. Ropný společnosti tam vykořisťujou lidi i přírodu pro to, aby ses ty měl dobře. Předpokládám, že si v Africe nikdy nebyl, jinak by si pochopil tu zoufalost těch lidí. Ta situace je tak bezvýchodná, že si to neumíš představit. Z jedný strany zkorumpovaná vláda, z druhý strany západní korporace, který tam za dolar na den s černouškama vyjebávaj a ze třetí ozbrojený povstalci, který nevědí co s tím. Chtěl bych tě vidět, co by si dělal s 3 dětma na krku v prostředí, odkud se nemůžeš dostat a jediný co můžeš dělat je ilegální činnost. Nic na tom, že to co tam dělá Shell a Exxon nemá s legalním byznysem nic společnýho. Then again, všechno je to naopak kvůli naší civilizaci, ale chápu, že je jednoduchý na ně ukázat prstem, jaký jsou to opice a proč nejsou tak v pohodičce jako my. Snad se další lobotomie povede o něco víc:)

129

Odpovědět

+Proky77A to je právě ta jejich rozbitá mentalita. Nemusel bych živit 3 děti na krku, protože bych je neměl!
Ale za to všechno může právě západní svět. Hlavně všichni dobroserové a neziskovky. Za posledních 60let díky své neskonalé srdečnosti, lékům, jídlem pomohli jejich populaci zečtyřnásobit. Dřív každá afričanka porodila 7 dětí a přežilo jedno, dneska s trochou smůly všechny. Jak opičkám ale vysvětlit aby se furt nemnožili žejo, když nic jinýho na práci nemají. A pak je zbytek světa přikrmuje potravinovými balíčky, aby se mohli exponenciálně množit dál... Jejich mentalita + sluníčkářský dobroserové = zkáza celý Afriky a nejenom jí....

44

Odpovědět

Český rasisti melou tak trapný kecy že je mi z toho smutno...

55

Odpovědět

Mám takovej pocit že Češi mají o dost menší průměrnou inteligenci než zbytkem EU... Ale teď když vidím každý čecha psát rasistický p******y nad kterýma se ani nestihnou zamyslet mě to postupně dochází :)

47

Odpovědět

Je mi smutno, když vidím jaké komentáře tu dostávají plusové palce, rasistické, s nenávistným obsahem, ale tak je to všude, na úplně každé diskuzi. Vám ten dokument nedal vůbec nic co? Každý z nich by si s Vámi vyměnil místo a šel klidně i zametat chodníky. To co jste napsal je kravina, je vidět, že vůbec neznáte jejich minulost (nikdy tam žádná práce nebyla). To jsme my Češi opravdu tak hnusný národ? Zlý, závistivý, hloupý, nepřejícný. Proč je odsuzujete aniž byste je znal? Před tím, než tam přišla naše civilizace sice byli chudí, ale měli tam klid obživu. To mi naší nenažraností můžeme za chaos který se tam děje. Vy opičko.

62

Odpovědět

+Roberto:D :D :D :D

00

Odpovědět

Nad tímhle už se vůbec nemá cenu nervovat, někoho možná zajímá to, že si ničíme svět a chtějí s tím něco dělat, ale
zbytku je to šumafuk a klidně si kálí dál na všechno svoje bobky ignorance.
Když vidíte do jakých hlubokých sr*ček se tenhle svět řítí, postupně ztrácíte vůli se o to starat, protože ať děláte co děláte,
lidí co to chtějí změnit je málo oproti těm ostatním kre*énům které to nezajímá z toho důvodu, že oni už tu nebudou až se to podělá.

43

Odpovědět

10:14 říkají "84 milionů" ne 48...

10

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno :)

20

Odpovědět

videl jsem snad vsechny epizody ze serie VICE
je to genialni pocin

82

Odpovědět

Skvělý, doufám, že toho přeloží více.

41

Odpovědět

+MDrabisv nize vlozenem komentari jsem zminil i epizody, ktere me asi nejvice zaujaly
https://www.csfd.cz/film/339336-vice-svet-pod-lupou/komentare/?comment=10396759

10

Odpovědět

VICE - denní dávka deprese ... Jdu si radši třídit odpad abych se uklidnil.

363

Další