Thumbnail play icon

Špinavá ropa

97 %
82. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:346
Počet zobrazení:29 076

Nigérie se nachází na jednom z největších ropných nalezišť na světě, ovšem její obyvatelé z těžby ropy nemají kromě znečištěných vodních toků skoro nic. Důsledkem jsou krádeže ropy, černé rafinerie, boje mezi armádou a polovojenskými skupinami a sabotáže ropovodů, což má v důsledku obrovský negativní vliv na místní životní prostředí. Kanál VICE stanice HBO se vydal přímo na místo zjistit více.

Poznámka: OPEC neboli Organizace zemí vyvážejících ropu je seskupení 14 zemí vyvážejících ropu.

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

D******e to je strašný

00

Odpovědět

Podle mě jsou hlavními viníky na tomhle stavu ropné společnosti, které v oblasti ropu těží a při tom vidí jak jsou na tom místní obyvatelé. Nic z toho že jim pod nohama teče ropa nemají. A na druhém místě je vláda, která nedokáže peníze z ropy dostat na místo, kde je jich třeba.

41

Odpovědět

Díky za překlad. Obsah mě přesvědčil, že mám budovat nějaké místo na "přežití"

00

Odpovědět

A nás tu nutí kupovat si auta s EURO 4 a víc. :-/
Tam to zachrání jedině desinfekce napalmem a začít znovu s čistým stolem.

33

Odpovědět

Sakra kým sa nevyrieši nejaká nejasnosť treba zastaviť všetky pôsobenia Shellu vo svete ne ??? Môže to robiť všade po svete. Ale neee bude sa to vyšetrovať roky a Shellka nám bude ničiť životné prostredie naďalej a dokonca i životy poctivých nekonfliktných civilistov.

11

Odpovědět

Vyrazilo dech.
Já třídím kelímky od jogurtu a zatím kousek opodál někdo vědomě vylívá barely ropy do řeky. No tyvole.

240

Odpovědět

Horší jsou československý rasisti a islamofobici co hážou všechny do jednoho koše xdxd

410

Odpovědět

Ty jsi těžký blbec, kamaráde.

21

Odpovědět

nejen ze jses uplne blbej,ale ty budes nejspis i cernej co? 😃

00

Odpovědět

Tak z toho je mi fakt mega smutno, ne tolik těch lidí jak vidím totálně zničenou přírodu..

171

Odpovědět

Pecka tak toto len tak v televizii neuvidite.

201

Odpovědět

Ehmm, je to z HBO 😅

200

Odpovědět

+SunsetTo ale není jen tak mít HBO, takže má pravdu :D

70

Odpovědět

Každé sprosté slovo nahradím slušným abych mohl vůbec napsat... :
Proč jsou lidi takový prostituky, proč musí ždímat přírodu do poslední kapky, musí všechno zničit, všechno zabít.. Prostě nechápu tyhle "lidi" Vyhladit všechny lidi z těch ošklivých korporací opravdu pryč s nimi. Je mi smutno, když vidím co jsou lidé schopný udělat pro peníze...

Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst. Indiáni Kmene Cree

94

Odpovědět

skupina vesničanů = korporace ? Dobře ty :)

24

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Ta skupina vesničanů to dělá jen pro to, protože nemá na výběr. Buďto chcípni nebo se snaž "ukrást" nějakou ropu. Pochop, že ty lidi žijou v naprostý zoufalosti. Jejich národní bohatství berou korporace, abysme se my mohli mít dobře. Věř tomu, že ty korporace tam udělali 100x větší škodu, než ty vesnice. Viděl si to sám, vláda se všema vyjebala, to se jim pak nesmíš divit. Pro ty lidi je to bezvýchodná situace, ale nevím, jestli to pochopíš, když si myslíš, že západní civilizace je nějaká osvěta a dobro na zemi, když přesně kvůli NÁM a našemu blahobytu se tma tohle děje. Jako kdyby si chtěl vysvětlit chudýmu černouškovi, co se snaží nakrmit děti, proč zastřelil tu opičku, kterou my se snažíme v ZOO chránit. Hádám, že do práce pojedeš autem a natankuješ v Shellu, zatímco tyhle lidi budou rádi za kapku naděje. "Im tired of this s**t, you live your life, getting fat and im living here in misery" :)) jak to řekl ten nakonci.

103

Odpovědět

+Proky77Jo přesně, vláda je vyjebala. Obviňuj vládu, ta za to může, ta nastavuje pravidla. Vinit korporace za to, že využívají podmínky, které stanoví vláda, je veliká hloupost.
Mimochodem, můj blahobyt s jejich bídou nijak nesouvisí. Na světě není určité omezené množství bohatství, o které se přetahujeme. Takhle ekonomika nefunguje. Ekonomika je nafukovací podle životních standardů jednotlivých lidí.

14

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Obávám se, že to nechápeš sám. Ekonomika bez lidí nefunguje. Pokud chceš na něčem vydělat, musíš to někomu prodat, ale nejdřív to musíš za hubičku koupi. Pokud budeš makat nezávisle na lidské společnosti, tak se budeš mít jen tak dobře, kolik si toho sám uděláš.

22

Odpovědět

+Nemám časTvůj komentář reaguje úplně na něco jiného, než jsem skutečně napsal.

00

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Korporace porušují pravidla a využívají korupce. https://www.w4t.cz/nigerie-podava-novou-zalobu-na-spolecnosti-shell-a-eni-ve-veci-tezebnich-licenci-z-roku-2011-44293/ a https://www.amnesty.cz/news/2864/shell-celi-dalsim-zalobam-za-ropne-skvrny-v-nigerii
Pokud používáš počítač, mobil, auto, oblečení atd. tak jakou máš jistotu že korporace které je vyrobili nevyužili jejich bídu ke svému zisku? Nakupuješ snad jen Fair trade? https://cs.wikipedia.org/wiki/Fair_trade

12

Odpovědět

+Alberto123Mám naprosto čisté svědomí, protože nic takového jako "využívat bídu ostatních ke svému zisku" ve svobodném světě neexistuje...

11

Odpovědět

Jako jo. Smutný to je. Vzpomeň si na to, až příště pojedeš svojí károu, nebo busem...

03

Odpovědět

+EhmNemluvím o těch lidech co tam pracují... To vám snad mohlo dojít. Mluvím o lidech z velkých korporací, které mají takovéto lidi jen jako loutky.

41

Odpovědět

Prostě opičky s rozbitou mentalitou. Po generace zvyklí jen konzumovat co jim ostatní (v jejich případě příroda) naservíruje. Dokud měli čistou řeku a mohli chytat rybičky, byli spokojený ve svým bungalovem slepeným z odpadků a nic neřešili. Žádná snaha o nějakej chov dobytka, zemědělství. Prostě sežeru co najdu. Najednou zjistím, že je tu nějaká ropa a že jí vlastně taky stačí jen sbírat, tak jdu do toho taky. Zaseru co můžu a brečím a brečím. Co teď bude s mými 15ti dětmi, jak je uživým?? Ale hlavně že myslí na budoucnost......... Nic tu nemáme, jiná práce tu neni.... Nikdy tam žádná práce nebyla, ono chodit bosý na procházky a hledat co bych mohl strčit do huby není práce... Z jejich pohledu všude kde není ropa, tak není práce... opičky

2322

Odpovědět

"Najednou zjistím, že je tu nějaká ropa a že jí vlastně taky stačí jen sbírat, tak jdu do toho taky." To nezjistili oni ale nadnárodní ropné společnosti a ty také začali s těžbou.

31

Odpovědět

Líbí se mi, jak tvůj nick přesně vystihuje to, jak smýšlíš. Myslíš si, že my, jako západní civilizace jsme nějaká spása, osvěta lidstva, čirý dobro. Přitom konzumuješ 100x víc než oni tam. Nakupovat chodíš do Kaufíku, kde máš naservírováno hádám? Doma 10 el. zařízení a do práce jezdíš autem a tankuješ výhradně s Shell kartičkou vid? Ty snad umíš vypěstovat obilí? Ani hovno, jsi mnohem víc závislej na konzumu a systému než oni.

Oni by naopak za jakejkoliv systém dali cokoliv. Uvědom si, že tohle se děje právě proto, že si my žijeme jak si žijeme. Řekl ti to i vtom videu, jak ho sere, že žije v bahně a chudobě a my si jedeme bomby a tloustneme. Jenom díky nim. Ropný společnosti tam vykořisťujou lidi i přírodu pro to, aby ses ty měl dobře. Předpokládám, že si v Africe nikdy nebyl, jinak by si pochopil tu zoufalost těch lidí. Ta situace je tak bezvýchodná, že si to neumíš představit. Z jedný strany zkorumpovaná vláda, z druhý strany západní korporace, který tam za dolar na den s černouškama vyjebávaj a ze třetí ozbrojený povstalci, který nevědí co s tím. Chtěl bych tě vidět, co by si dělal s 3 dětma na krku v prostředí, odkud se nemůžeš dostat a jediný co můžeš dělat je ilegální činnost. Nic na tom, že to co tam dělá Shell a Exxon nemá s legalním byznysem nic společnýho. Then again, všechno je to naopak kvůli naší civilizaci, ale chápu, že je jednoduchý na ně ukázat prstem, jaký jsou to opice a proč nejsou tak v pohodičce jako my. Snad se další lobotomie povede o něco víc:)

129

Odpovědět

+Proky77A to je právě ta jejich rozbitá mentalita. Nemusel bych živit 3 děti na krku, protože bych je neměl!
Ale za to všechno může právě západní svět. Hlavně všichni dobroserové a neziskovky. Za posledních 60let díky své neskonalé srdečnosti, lékům, jídlem pomohli jejich populaci zečtyřnásobit. Dřív každá afričanka porodila 7 dětí a přežilo jedno, dneska s trochou smůly všechny. Jak opičkám ale vysvětlit aby se furt nemnožili žejo, když nic jinýho na práci nemají. A pak je zbytek světa přikrmuje potravinovými balíčky, aby se mohli exponenciálně množit dál... Jejich mentalita + sluníčkářský dobroserové = zkáza celý Afriky a nejenom jí....

44

Odpovědět

Český rasisti melou tak trapný kecy že je mi z toho smutno...

55

Odpovědět

Mám takovej pocit že Češi mají o dost menší průměrnou inteligenci než zbytkem EU... Ale teď když vidím každý čecha psát rasistický p******y nad kterýma se ani nestihnou zamyslet mě to postupně dochází :)

47

Odpovědět

Je mi smutno, když vidím jaké komentáře tu dostávají plusové palce, rasistické, s nenávistným obsahem, ale tak je to všude, na úplně každé diskuzi. Vám ten dokument nedal vůbec nic co? Každý z nich by si s Vámi vyměnil místo a šel klidně i zametat chodníky. To co jste napsal je kravina, je vidět, že vůbec neznáte jejich minulost (nikdy tam žádná práce nebyla). To jsme my Češi opravdu tak hnusný národ? Zlý, závistivý, hloupý, nepřejícný. Proč je odsuzujete aniž byste je znal? Před tím, než tam přišla naše civilizace sice byli chudí, ale měli tam klid obživu. To mi naší nenažraností můžeme za chaos který se tam děje. Vy opičko.

62

Odpovědět

+Roberto:D :D :D :D

00

Odpovědět

Nad tímhle už se vůbec nemá cenu nervovat, někoho možná zajímá to, že si ničíme svět a chtějí s tím něco dělat, ale
zbytku je to šumafuk a klidně si kálí dál na všechno svoje bobky ignorance.
Když vidíte do jakých hlubokých sr*ček se tenhle svět řítí, postupně ztrácíte vůli se o to starat, protože ať děláte co děláte,
lidí co to chtějí změnit je málo oproti těm ostatním kre*énům které to nezajímá z toho důvodu, že oni už tu nebudou až se to podělá.

43

Odpovědět

10:14 říkají "84 milionů" ne 48...

10

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno :)

20

Odpovědět

videl jsem snad vsechny epizody ze serie VICE
je to genialni pocin

82

Odpovědět

Skvělý, doufám, že toho přeloží více.

41

Odpovědět

+MDrabisv nize vlozenem komentari jsem zminil i epizody, ktere me asi nejvice zaujaly
https://www.csfd.cz/film/339336-vice-svet-pod-lupou/komentare/?comment=10396759

10

Odpovědět

VICE - denní dávka deprese ... Jdu si radši třídit odpad abych se uklidnil.

363

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK