VICE: Strážný anděl Guatemaly

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

97 %
42. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 572
Počet zobrazení:18 626

Ve dne je Dr. Jorge Chiu kardiochirurg. V noci pracuje jako dobrovolný záchranář v Guatemala City, městě plném násilí. Nikdy předem neví, s čím se bude potýkat. V jedné chvíli krotí požár, o pár hodin později ošetřuje střelná zranění...  

POZOR! VIDEO OBSAHUJE DRASTICKÉ ZÁBĚRY!

  Dokument je z YouTube kanálu Vice, který "odhaluje nepříjemné pravdy a zkoumá dosud neprobádaná místa". Pokud se vám zalíbí, sem tam z něj nějaké další video přeložím.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz U nás v Guatelamala City volají hasiče ke všemu. Jsme rozdělení na zdravotníky, záchranáře, veterinární jednotku... zasahujeme při přírodních katastrofách a samozřejmě požárech. Ve městě máme hodně zranění ze střelby. Kolem patnácti až dvaceti za den. O víkendech, jen v centru města, i pětadvacet až třicet. Násilí je v současnosti stejné jako bylo za války.

Zranění od projektilů s velkou průrazností z AK-47, MCC a dalších. Jsou to trénované guerilly, organizované gangy. Členové guerilly a vojáci najednou zůstali bez práce. Zabíjení je to jediné, co znají. PROFILY VICE STRÁŽNÝ ANDĚL GUATEMALY Mé jméno je Jorge Chiu a jsem lékař. Pracuji u dobrovolných hasičů tady v Guatemale.

Dobrovolníka dělám ve volném čase, jinak jsem povoláním kardiochirurg. Jak skončím v práci, jdu pomáhat. Věřím ve "vyšší dobro". Tyto domy jsou nelegálně postavené. A lidé, co v nich žijí, prostě jen tak vyhazují odpadky na dvorek. Něco tam začalo hořet a oheň se rozšířil směrem vzhůru. Jeden z menších domů už shořel. Takže to musíme uhasit, tuhle obrovskou hromadu bordelu.

U nás policie nebere opilé lidi na záchytku. Běžně se stává, že se otráví alkoholem a zemřou na ulici. Tihle chlapi jsou blázni, nepijí rum, ale čistý alkohol. Přiotráví se, odpadnou uprostřed vozovky, a pak je přejede auto. Musím z motoru vyhnat všechen vzduch, než znovu vyrazíme na silnici. Je to na hovno, zvlášť když zastavím na delší dobu. Musím pak otevřít kapotu, v motoru se povrtat, dostat z něj ten vzduch a zase to zavřít. Je to naprd, buďto se patláte s krví nebo s naftou.

Musíte být doktor, záchranář, hasič a mechanik v jednom. Teď vyrážíme k nehodě hlášené na městské skládce. SKLÁDKA GUATELAMA CITY Tohle je město ve městě, má svá vlastní pravidla. Vláda se snaží zamezit vstupu s kamerou. Hele, děcka si na skládce vyberou oblečení a rovnou se převléknou. Je to smutný... Rozhlédněte se, kolik je tu prachu a špíny.

Je těžké tady pacienta vůbec najít. Přes všechen ten kouř a prach, je to tady plné nemocí. Spousta lidí se při chození v odpadcích propadne do vzduchových kapes a prostě zmizí. Už je nenajdeme. Nikdy. Tyhle děti snadno chytí kdejakou infekci. Jsou vystavené biologickému odpadu, toxickým a chemickým zplodinám. To všechno tady je. A pravděpodobně mnozí z těchto lidí mají různé druhy rakoviny... A támhle, jak je ten kouř, tam odpad začal hořet.

Nejspíš kvůli metanu, který se tam hromadí, až nakonec vzplane. Tohle je temná stránka Guatemaly, o které ani někteří místní nevědí... Vystoupil z auta a nejspíš chtěl otevřít bránu... Někdo k němu přišel a zblízka ho střelil do hlavy. Nevypadá to jako pomsta, nebo vražda mezi gangy. Spíš je to osobní, někdo proti němu zkrátka něco měl. Policie většinou jen ohradí místo činu a jinak nic neřeší. Jen to tady ohradí a málokdy pátrají po tom, co se stalo.

Takže ani my nevíme, co máme vlastně dělat. Hele, jak ten pes olizuje krev. Pejsku, proč jsi olizoval krev toho mrtvého pána? To se nedělá. V téhle oblasti je hodně konfliktů. Gangy, drogoví dealeři, vysoká kriminalita. V oblasti operuje armáda, protože o víkendech je tu hromada přestřelek. Přijeli jsme k nehodě autobusu, kterému nejspíš selhaly brzdy. Řidič se snažil utéct, ale chytili ho. Kontroluju zranění hrudníku.

Kdyby měl plicní kontuzi, rychle by mu klesl tlak. Chtěl bych, aby mi udělali trochu víc místa. Připadám si tu jak sardinka. Všichni ti lidi okolo, je to šílený... Kdybych tady nebyl, odnesli by ho do auta, kde by nejspíš zemřel. Zatímco jsme se starali o ty lidi z autobusu, v jiných částech města jsme prošvihli další dvě přestřelky. Momentálně jsem jediný doktor ve městě, který vyjíždí na základě tísňových volání k hasičům.

Kam se dostanu, tam mají lidi štěstí. Jinde... mají bohužel smůlu. Je tady spousta lidí. Proč všichni čekají venku? To jsou příbuzní. U většiny pacientů nevíme, jestli jsou členové gangu, nebo dealeři... Přes bránu nepustí nikoho, i kdyby tvrdil, že tam má rodinu, protože se bojíme, že přijdou se zbraní dokončit, co začali. Práce ve zdravotnictví s sebou nese riziko. Srazilo ho auto.

Postřelili ho, snažil se utéct a srazilo ho auto. Týdně tu máme sedm až deset těžkých střelných zranění. Nemáme dostatek vybavení, často se nestíhá ani sterilizovat. Je to jako válečná zóna. Jsem nesmírně šťastný, když díky mně někdo přežije. Je to větší odměna než peníze. Naše práce s sebou přináší riziko, ale stojí to za to. A... jsme hrdí na to, co děláme. Snažíme se myslet na to, že to má smysl.

Komentáře (66)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

klobuk dole pred takymi ludmi toto su celebrity o ktorych by sa malo hovorit a nie tie nuly v televizii..

40

Odpovědět

Proč tam ti lidi zůstávají? Proč se ti obyčejní lidi neodstěhují? Proč vláda nepodporuje tyhle zdravotní střediska?

06

Odpovědět

Vice jsou super a Vice News ještě lepší. Spolupracoval jsem s nimi s moji FB stránkou Ukrajina 2014 - Živě. Pokud máte zájem o přeložené dění na Ukrajině právě oc Vice, tak zadejte na youtube "Ukrajina 2014 živě" :)

00

Odpovědět

Na Youtubu ten doktor píše, že se lidi po zhlédnutí tohoto videa složili na dar, díky kterému teď dostali nové auto.

311

Odpovědět

a) Opravdu hrdina
b) Celou dobu jsem myslel na jeden citát:
Smrt řeší všechny problémy. Kde není člověk, není ani problém. Stalin

250

Odpovědět

To je pořádný hrdina ten by si zasloužil nějaké ocenění, a spousta jemu podobných jediný není. Nebezpečnější a náročnější než jen nějaké psaní o tom co se děje v nějaké zemi - viz. ta holka

120

Odpovědět

Jiné slovo, než hrdina mě nenapadá. Spí ten člověk vůbec někdy?

520

Odpovědět

Tak někdy kolem 7mé minuty jsem začal nekontrolovatelně povzlykávat :D

115

Odpovědět

Ten týpek v 3:04 naľavo tiež hasil požiar :D :D

140

Odpovědět

prelozte vice z guatemaly.. to je desne zajimavy

200

Odpovědět

pekne, urcite prelozte prosim vice.

160

Odpovědět

Ten chlap je úžasnej!! Kdy vůbec spí?

390

Odpovědět

Ani tu to nie je úplne ružové, aj tu sú problémy. Tu je niečo čo máte priamo vo vašom hlavnom meste. Jednoznačne stojí, za preloženie https://www.youtube.com/watch?v=IdYZj9vmfi0

130

Odpovědět

Fakt mazec, přidávám se k většině, víc videí od VICE !!! Jsem rád, že ve videu je vše, jak to ve skutečnosti je a ne, že to vše zcenzurujou, jak to bývá zvykem. Ne kvůli tomu, že bych si to užíval, ale právě kvůli tomu, aby jsme si uvědomili, jak dobře se máme a kdykoliv budem mít slabší chvilku, tak si vzpomeneme na skládku v Guatemale a lítost nás přejde... Tohle by měl vidět opravdu každý...

240

Odpovědět

Co jako další video od Vice přeložit The Islamic State? To je více než aktuální.

1451

Odpovědět

též jsem pro

360

Odpovědět

+pav1Už se na něm pracuje. ;)

80
Další