Symfonie vědy - Nepřerušená nit

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:489
Počet zobrazení:5 369

Britskou televizní a rozhlasovou společnost BBC určitě všichni znáte. Když se řekne dokument plus BBC obecně, většina lidí si představí něco opravdu vydařeného. Tak je tomu i u projektu Symphony of Science, jenž řídí pán jménem John Boswell, a posláním tohoto projektu je předávat lidem vědecké informace a filozofické myšlenky v podobě hudby.

Já jsem si pro vás připravil píseň Unbroken Thread, ve které "zpívají" přírodovědec David Attenborough, primatoložka a etoložka Jane Goodall a již bohužel po smrti, americký astronom a popularizátor vědy Carl Sagan. Příjemný poslech!

Na oficiálních stránkách tohoto projektu je ještě šest písní, takže při větším zájmu by nebyl problém dodat další kousky. ;)

Přepis titulků

Pojďme se vydat za bádáním po základech života. Na dlouhou cestu za poznáním všech molekulárních mechanismů v srdci života Země. Veškerý život spolu souvisí. A umožňuje nám se sebejistotou utvářet... spletitý strom... mapující historii života. Naše planeta, Země, je podle toho, co doposud víme, ve vesmíru něčím jedinečná.

Je zde totiž život. Rostliny a zvířata se zde rozmnožují v takovém množství, že se nám ještě ani nepodařilo pojmenovat všechny různé druhy. Darwinův vhled způsobil převrat v našem pohledu na svět. Teď už víme, proč je zde tolik odlišných druhů. Každá buňka představuje vítězství v přirozeném výběru a jsme utvořeni z trilionů buněk.

Uvnitř nás je jakýsi malý vesmír. Zde vidíte nějaké věci, o které se starají molekuly. Vzhledem ke 4 miliardám let evoluce. V každém z nás jich je obrovské množství. A jak vlastně... molekuly života vznikly? Všechno začalo v moři asi před 3 tisíci miliony let.

Soubory chemických molekul se začaly shlukovat. Toto jsou semínka, ze kterých se vyvinul strom života. Uměly se oddělovat, dělit se... Tak, jak to dělají bakterie. Tajemstvím evoluce je čas a smrt. Existuje nepřerušená nit, která se táhne od prvních buněk až k nám. Tajemstvím evoluce je čas a smrt.

Existuje nepřerušená nit, která se táhne od prvních buněk až k nám. Každá buňka představuje vítězství v přirozeném výběru a jsme utvořeni z trilionů buněk. Uvnitř nás je jakýsi malý vesmír. Zde vidíte nějaké věci, o které se starají molekuly. Vzhledem ke 4 miliardám let evoluce. V každém z nás jich je obrovské množství. Neexistuje žádná ostrá linie, která by dělila člověka od zbytku zvířecího království.

Je to velmi kostrbatá linie. Je to velmi kostrbatá linie a každou chvíli se kostrbatí ještě víc. Stále častěji vidíme, jak zvířata dělají věci, o kterých jsme si arogantně mysleli, že je dokážou dělat pouze a jen lidé. Je to velmi kostrbatá linie a každou chvíli se kostrbatí ještě víc. Každá buňka představuje vítězství v přirozeném výběru a jsme utvořeni z trilionů buněk.

Uvnitř nás je jakýsi malý vesmír. Zde vidíte nějaké věci, o které se starají molekuly. Vzhledem ke 4 miliardám let evoluce. V každém z nás jich je obrovské množství. Každá buňka představuje vítězství v přirozeném výběru a jsme utvořeni z trilionů buněk. Uvnitř nás je jakýsi malý vesmír. Naše planeta, Země, je podle toho, co doposud víme, ve vesmíru něčím jedinečná.

Je zde totiž život. A to, jestli bude žít i nadále, teď leží jen v našich rukách. Překlad: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (45)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

já si nemůžu pomoct, ale skoro vždycky, když slyším autotune, si vzpomenu na GLaDOS :D

180

Odpovědět

Mě se nelíbí ty myšlenky. Jak to, že se vyvinulo za miliardy let? A co stvoření. Když budu tvrdit,ž e se dům postavil sám, budete mě mít za blázna. A život. Ten sám mohl vzniknout? Opice pádluje - jsme vůči zvířatům arogantní, nepopírám. Ale to snad nedokazuje, že jsme z opic.

188

Odpovědět

Ten refrén je úžasnej

180

Odpovědět

tak to je jasny vzdyt vzali obyc dokument a projeli ho autotunem. na youtube je hafo takovejch veci hledejte slovo songify nebo songtify

180

Odpovědět

+ za to že je to pěkně udělané
-za to že to zpívá auto tune

180

Odpovědět

Já chci další písničku..

180

Odpovědět

Výborné video, prosím další...

180

Odpovědět

Prosím další. je to paráda:-)

180

Odpovědět

Až na to že se tam nezpívá je tam jen Autotune...

180

Odpovědět

iHATu, díky za tip, zvuk vypnut, moc hezké video :-)

180

Odpovědět

moc hezký vieo

180

Odpovědět

Tak ze začátku mě to úplně nenadchlo, ale když jsem se na to pak soustředil, tak prostě je to paráda, líbí se mi to :) jsem rozhodně pro další! Díky za překlad, dobrá práce ;)

180

Odpovědět

kolikokoli...:D aha...tak aspoň vím do budoucna :D

180

Odpovědět

..nádherné..emotivní...na mě to rozhodně zapůsobilo...

180

Odpovědět

Nevím, proč si všichni stěžují na zpěv, nikdo jim přeci nebrání s vypnout zvuk... Video je výborné - 10/10 :)

180

Další