Tanky z filmu Zachraňte vojína Ryana

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:36
Počet zobrazení:3 397
V tomto videu se blíže podíváme na tanky použité ve filmu Zachraňte vojína Ryana. Koukneme se na jejich autentičnost a na to, jak moc se od svých pravých protějšků liší.

Přepis titulků

Zachraňte vojína Ryana je bezpochyby jeden z nejznámějších filmů o druhé světové válce. Vznikly stovky, ne-li tisíce videí zaměřených na každý detail filmu, včetně scény s vyloděním. Dnes se ale zaměříme na obrněná vozidla použitá ve filmu, zejména na makety německých tanků. Většina z vás si asi vybaví makety Tigrů, ty ale doprovází ještě dva stíhači tanků.

První vozidlo je tohle, známé jako Marder III. A ze všech tří je tohle nejautentičtější. Marder III byl německý stíhač tanků na podvozku Panzera 38t a vyzbrojen kanonem ráže 75 mm. Za dobu jeho výroby vzniklo několik variant.

Lze si všimnout, že ranější jsou hruběji zkonstruované než pozdější. Ten ve filmu je pozdější varianta nazývaná Marder III Ausf. M. Z toho, co jsem našel, byl tenhle na originálním podvozku, ale korba byla pro film předělána.

I tak film tank vyobrazuje realisticky, i to, co se stane otevřenému vozidlu nasazenému v městské oblasti. Další vozidlo má zdánlivě podobný design jako Marder III, který jsme viděli. Ve skutečnosti se jedná o první z maket. Jedná se o švédský stíhač tanků. Tento stíhač tanků nese název Sav m/43 a byl vyrobený ve Švédsku v roce 1944.

Porovnáním vozidla z filmu s opravdovým vidíme, že silueta vozidla byla upravena odstraněním komponentů na střeše spolu s přídavnými pláty nástavby. Přidáním makety německého 75mm kanonu vznikne vcelku přesvědčivý dublér Mardera a většina diváků si toho ani nevšimne.

Tomu ještě napomáhá fakt, že Marder III a Sav m/43 mají prakticky stejný podvozek. Oba vycházejí z designu československého středního tanku. V neposlední řadě se dostáváme k nejikoničtějšímu tanku filmu, kterým je Tiger.

Ve filmu se objeví dva. Jeden je zničen lepicími bombami a granáty a druhý na konci filmu zničí letecká podpora. Ve skutečnosti jsou to sovětské T-34, které byly upravené, aby jako Tiger vypadaly. Zcela jasně to prozrazují pásy a podvozek, který se zcela liší od komplikovanějšího podvozku tanku Tiger.

Rozměry pro tyto makety byly údajně vzaty z opravdového tanku Tiger v muzeu. Ale praví nadšenci snadno poznají malé rozdíly ve velikosti a rozložení tanku. Nepochybně jsou to povedené makety a svoji úlohu dublérů plní dokonale.

Mějte na paměti, že nic z toho tomuto úžasnému filmu neubírá na kvalitě. Shánět pravé tanky pro film není jednoduché, zejména když se jedná o ty německé. Mnoho z těch, co zbývají, nejsou pojízdné nebo jsou příliš cenné na to riskovat jejich poškození.

Přece jen nemůžete zajít do autodílů a objednat náhradní díl, když něco rozbijete. T-34 Tigery jsou zcela dostačující, zvláště když jsou tak zručně zamaskované za své pravé protějšky. Překlad: tancik_29 www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tam těch "zvláštností" bylo víc. Ovšem, jak autor videa říká, to není nic proti filmu :) Naopak.
Díky za překlad.

20